2.1.2018 Holidaycat.cz

Kočičí chůvy to umí i s plachými kočkami

Kočičí chůvy z agentury HolidayCat jsou speciálně školeny na zacházení s plachými kočkami, proto nemusíte mít strach jim takovou kočku svěřit na hlídání.

Majitelé plachých koček mají často strach svěřit kočku na hlídání někomu cizímu, aby kočka nebyla z hlídání ve stresu. Raději si tak chtějí zajistit hlídání u někoho, koho kočky už znají nebo ho alespoň už viděli. 

Kočičí bojácnost se dá řešit!

Kočičí chůvy se však s plachými kočkami i přesto setkávají běžně. Plachost je totiž nejčastější problém z kategorie „problémového chování“, který lidé u svých koček řeší… nebo spíše neřeší . Řeknou si často, že kočka taková prostě je a nedá se s tím nic dělat. Naše kočičí chůvy však ví, že se s tím něco dělat dá! A změny v chování námi hlídaných koček se mohou dostavit velmi brzy…

Důvody plachosti

Je mnoho důvodů, proč může být kočka plachá. Nejčastěji je to kvůli špatné zkušenosti s lidmi. U našich klientů se však mají kočky většinou jako v bavlnce, a tak musíme hledat příčinu jejich plachosti jinde. Možná má kočka větší obezřetnost vrozenou, možná v kočce podporují její plachost z neznalosti její majitelé, možná prožila něco nepěkného v kotěcím věku, než se dostala ke svému člověku.

Většina koček nevykazuje žádné známky plachosti ve chvílích, kdy jsou se svým majitelem a ve svém známém prostředí. Problém nastává v okamžiku, když je kočka převezena do cizího prostředí (například kočičí hotel), ale také tehdy, pokud nastanou nějaké výraznější změny v jejím prostředí, což může být právě příchod neznámé osoby.

Kočičí chůva si často získá kočku už na úvodní schůzce

Během úvodní instruktáže u klientů doma, jsou majitelé koček často překvapení, že se kočka má ke kočičí chůvě více než k návštěvám, které chodí do domácnosti častěji. Kočičí chůvy prostě vědí, jak s plachými kočkami zacházet. Mluví na ně klidným hlasem, nedělají prudké pohyby, zbytečně se kočce nevnucují, ale dávají jí prostor, aby se přišla seznámit sama.

Jak chůva pracuje s plachou kočkou během hlídání?

Může se ale také stát, že se plašší kočička schová už ve chvíli, kdy chůva zazvoní na zvonek, a dokud chůva neopustí byt, tak kočka ze svého úkrytu nevyleze. Během hlídání se však situace dříve nebo později změní. Možná kočka sama pochopí, že člověk, který jí plní mističky, jí nechce ublížit a osmělí se sama. Pokud ne, je potřeba kočce dát najevo, že se není čeho bát. Náplní práce kočičí chůvy v naší agentuře není jen  nakrmit kočku a vyčistit jí záchůdek, nýbrž s ní také aktivině trávit čas. Pokud tento čas nelze z počátku vyplnit mazlením a hraním, alespoň si chůva s kočkou „povídá“. Naší chůvičce Janě v Brně se osvědčil i zpěv 🙂 

Jak poznat míru kočičí plachosti?

Já plaché kočce vždy nabídnu svou ruku, aby si ji mohla očichat. To, jak kočka na ruku zareaguje, je pro mě ukazatel toho, jak moc je kočka plachá.

Level 1

Pokud kočka na ruku reaguje pozitivně, začne jí očichávat nebo se o ní dokonce otírat, vím, že je kočka ostražitá „jen pro jistotu“. Naprosto typickým příkladem je toho kocourek Samík, jehož každodenní rutinou je schovávat se před světem pod peřinou. Myslela jsem si, že práce s takovým kočičím strašpytlem bude složitější, ale opak byl pravdou. Když jsem k němu během hlídání natáhla ruku a při tom na něj mluvila, okamžitě začal vrnět a pár vteřin na to vylezl z pod peřiny a od té doby z nás byli nejlepší kamarádi 🙂 Stejným případem byla i kočička Luna – první návštěvu jsem viděla jen svítící oči pod postelí a slyšela syčení, kdykoliv jsem se přiblížila, a druhou návštěvu už se mi otírala o obličej.

Level 2

Jiné kočky reagují na ruku ústupem nebo seknutím. V tomto případě je potřeba obrnit se trpělivostí a při seznamování postupovat pomalu. Snahy o mazlení a o hru by mohly kočku ještě více vylekat. Zde pomůže hlavně mluvení na kočku a nevnucování se. Moje kočičí klientka Míča byla nejdříve schovaná pod postelí, postupně se začala přibližovat do mé blízkosti, začala přede mnou jíst, velký zlom nastal, když si přišla poprvé pro pohlazení a od té doby už se ani nebála si přede mnou lehnout na záda a ukázat mi bříško. Výhodou je, když je v domácnosti ještě jiná kočka, která se s chůvou mazlí a hraje si s ní. Plašší kočka to může pozorovat a vyhodnotit, že není důvod se chůvy bát. Introvertní kocourek Morris se osmělil poté, co ze svého pelíšku nad kuchyňskou linkou pozoroval, jak si hraju s jeho kočičí kamarádkou Františkou.

Autor článku: Simona Kuncová, kočičí chůva

 

LIDÉ TAKÉ ČTOU:

AGRESIVNÍ KOČKA – co způsobuje agresi u koček a jak to řešit (Vol. 1)
Povoláním kočičí chůva: „Já a „mých“ 100+1 koček“
7 důvodů, proč nedávat kočku do kočičího hotelu/ ke známému
PLEMENA KOČEK: Mainská mývalí kočka (video-reportáž s chovatelkou)

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.