17.8.2017 Holidaycat.cz

Povoláním kočičí chůva: „Já a „mých“ 100+1 koček“

Pracovat jako kočičí chůva je pro mě splněný sen. Sama mám doma „jen“ čtyři kočky a můj partner mi z nepochopitelných důvodů nechce povolit další 😀 Během svého pracovního dne mám ale možnost se setkávat s mnoha kočkami nejrůznějších charakterů, což mě na mé práci baví úplně nejvíc.

Když je kočka plachá..(jak tvrdí zákazník)

IMG_20170726_175619

Často od klientů slýchávám větu: „Moje kočka se hrozně bojí cizích lidí. Pravděpodobně ji za celou dobu hlídání vůbec neuvidíte, protože bude někde schovaná.“ A z druhé návštěvy už klientům posílám fotky, jak se se mnou jejich kočička mazlí.

Většina kočiček se se mnou skamarádí hned během úvodní schůzky u klientů doma. Stačí dát kočce prostor, nestresovat jí a ona si po chvilce sama přijde pro pomazlení.  S některými kočkami však není seznamování tak jednoduché a na budování důvěry se musí postupně pracovat. Na takové kočky platí netlačit na pilu, mluvit na ně klidným hlasem, nabídnout pamlsek, nechat se očichat a nedělat prudké pohyby, kterých by se mohla leknout.

Třeba z kocourka Samíka, který je tak bojácný, že se při každém hlasitějším zvuku běží schovat pod peřinu, se brzy vyklubal neuvěřitelný mazel, který si mé návštěvy moc užíval a já si je užívala s ním. 

Trpělivost je někdy více, než příliš pozornosti

Někdy to chce více trpělivosti. S kočičkou Míčou jsme se postupnými krůčky dopracovaly k tomu, že se nechala pohladit až na deváté návštěvě. A přesně toto jsou ty nejsilnější zážitky, které mě při hlídání potkávají. První mazlení s Míčou mě úplně dojalo. Někdy je však potřeba se smířit s faktem, že kočička o mazlení nestojí. Stává se to málo, ale jsou i takového kočky, které chtějí mít svůj klid a přílišná člověčí pozornost je obtěžuje. 


stan se chuvou, wordpress, uprava

Miluješ kočky a chceš si dobře přivydělat při studiu? Neváhej a napiš nám!
Neustále hledáme nové schopné a motivované kolegyně!


Co platí na agresivní kočky?

Kočky občas dávají svou nespokojenost nebo strach najevo agresivním chováním. Lidé to často zaměňují s „nezvladatelnou“ povahou, se kterou nelze IMG_20170713_154110nic dělat, ačkoliv si neuvědomují, že chyba může být i na jejich straně, nebo na straně hlídače – neprofesionála (kamaráda, příbuzného). Skvělým příkladem toho je kocourek Doník, který žije sám se svou paničkou. Doník je na ní velmi fixovaný, a proto její nepřítomnost nesl velmi těžce. Postupem času se jeho frustrace začala projevovat agresivním chováním. Ve chvílích, kdy jsem se mu během návštevy plně nevěnovala (například, když jsem mu připravovala jídlo nebo čistila záchůdek), na mě začal útočit drápky i zuby. Operativně se tak domluvilo s paničkou navýšení i prodloužení návštěv, aby nebyl Doník frustrovaný ze samoty, a problém byl rázem vyřešen.

Na kálení mimo toaletu či bázlivost je často jednoduché řešení..

Kočky nám sdělují, že jsou v psychické nepohodě i jinými způsoby – například jsou velmi bázlivé nebo močí mimo kočičí záchodek. To má však většinou jednoduché řešení – kočka potřebuje více pozornosti a také více činností, kterým by se mohla věnovat. Stačí tedy pořídit kočičí škrabadlo (případně to vaše přemístit na vhodnější místo, třeba k oknu), nějaké hračky (nejlépe interaktivní, se kterými si může hrát kočka společně se svým majitelem – mimochodem přesně jednu takovou od nás dostává každý nový klient jako dárek) a kočce se více věnovat.

Nadšení, které srší z klientů, je k nezaplacení

Velmi často se mi stává, že k hlídané kočce emocionálně přilnu a loučím se s ní pak při poslední návštěvě s těžkým srdcem. O to větší mám radost, že se k nám drtivá většina klientů vrací a já mám možnost se tak znovu setkat se svými oblíbenci. Během poslední návštěvy ode mě kočka vždycky dostane extra porci mazlení na rozloučenou 🙂 S kočkami a hlavně jejich páníčky se po skončení hlídání setkávám ještě jednou při vracení klíčů. Tato setkání jsou pro mě vždy velmi radostná, protože vidím (a slyším), že byli klienti s hlídáním spokojení, ne-li někdy doslova nadšení.IMG_20170806_162656

Bez pravidelného docházení by často mohlo dojít ke „katastrofě“

Jako kočičí chůva jsem se už několikrát dostala do záchranářské pozice. Koťatům Simbovi a Čičinovi se například zřejmě během jejich společného dovádění podařilo pustit vodu z kohoutku v umyvadle, a kdybych nepřišla hlídat, mohli by tak vytopit celý byt. Kočička Mikulka se zase před odjezdem svých páníčku schovala na terase, kde jí omylem zavřeli. Nakonec skočila o patro níže k sousedce, která poté paní zanechala lísteček … I kvůli těmto zkušenostem vždy klientům doporučuji minimálně jednu návštěvu denně.

Vtipná, až neuvěřitelná jména koček

Baví mě sledovat, jaká jména klienti svým kočičím svěřencům dávají. Podle mého pozorováním je nejčastějším jménem pro kocoura Matýsek (těch jsem hlídala v celkem krátkém časovém horizontu celkem pět) a pro kočku Mia (tak se jmenují tři mé kočičí klientky). Některá jména jsou naopak hodně nezvyklá, třeba takové kočičí duo Mameha a Hatsumomo nebo Fidel a Pedro. Pokud je kočka černá, svádí to jejich majitele k tomu, aby jí pojmenovali podle jejího vzhledu, mými kočičími klienty jsou tak Čertík, Satanka, Mafie, Luna, Sora (jméno prý znamená japonsky „úsvit“) či Blek.

Simona Kuncová
Kočičí chůva, HolidayCat.cz -spolehlivé hlídání koček

 

LIDÉ TAKÉ ČTOU:

Kočičí chůva Lucie: Hlídání koček je někdy pořádný kočičí maraton
7 důvodů, proč nedávat kočku do kočičího hotelu/ ke známému
VYSTRESOVANÁ / AGRESIVNÍ KOČKA – Jak jí nejlépe uklidnit?
18 bláznivých kočičích věcí, které si určitě budete chtít pořídit

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.