28.2.2016 Holidaycat.cz

12 pravidel, jak seznámit dvě kočky

Plánujete si pořídit kočku, ale doma už jednu, nebo více máte? Přečtěte si, jak postupovat při jejich seznamování. Časem zjistí víceméně každý majitel kočky, že jedna kočka je málo.  Důvody bývají různé. Někdo hodně pracuje a nechce, aby byla kočička sama doma. Někdo si myslí, že kočička potřebuje parťáka, jinému umřel jiný mazlíček a díru se snaží zalepit…

Nikdo z nás si ale nepřizná, že mít doma kočku je srovnatelné s tím mít například dítě.Uděláte si jedno a za chvíli toužíte po dalším. Ani jedna kočka nikdy nestačí. Ať chceme či ne, druhá kočka je logickým vyústěním nemoci zvané kočičí láska. Na rozdíl od rodičů, kteří chtějí dát svému dítěti sourozence, ale ti kočičí láskou nemocní řeší otázku – snese moje kočka dalšího parťáka? – mnohem častěji.

PRAVIDLO Č.1: Dbejte na individualitu každé kočky

a) Každá kočka je jiná

b) Každý majitel zná svou kočku nejlépe

Prosím, tohle pravidlo (složené ze dvou) si zapište kamkoliv, kde na něj nezapomenete!

Na internetu je množství článků o tom, jak seznámit svoji kočku s jinou kočkou, se psem, s žirafou….atd. Nikde ovšem není zdůrazněno to, že pokud s tou kočičkou již nějakou dobu žijete, máte mezi sebou vztah a tedy vy nejlépe víte, co a jak.

Zdroj fota: http://3.bp.blogspot.com/-YJ7meUqzCKo/UV7zbaw0muI/AAAAAAAAASo/nzCVL4F5-ig/s1600/whiskas_giraffe_observing.jpg

Zdroj fota: http://3.bp.blogspot.com/-YJ7meUqzCKo/UV7zbaw0muI/AAAAAAAAASo/nzCVL4F5-ig/s1600/whiskas_giraffe_observing.jpg

PRAVIDLO Č. 2: Vážně chce vaše kočka to samé, co vy?

Nový člen smečky či rodiny naruší zajetý řád. Jak stará je vaše kočička? Zvládne tento nový stres? Budete mít dostatek prostoru na seznamování? Budete mít dostatek času na seznamování? A především, budete mít i trpělivost? Uvědomili jste si, že druhá kočka zvýší finanční výdaje? Co vám o vaší kočce řekl chovatel? Jak se mu jeví povahově? Jak se chovala v kolektivu? A vy sami si myslíte, že vaše alfa královna/král někoho přijme? Dejte na své pocity a nemějte strach!

PRAVIDLO Č. 3: Jak vybrat druh a pohlaví zvířete

Kočka je silně teritoriální zvíře. Některé jsou vyloženě samotářské (pokud nevěříte, pusťte si National Geografic či Prima ZOOM), některé potřebují kontakt a smečku. Co z toho plyne? Že záleží především na vaší kočce. Na jejím plemeni, na její povaze, na jejím stylu života.

K některé kočce se více hodí kočka, k jiné pes. Jiná bude preferovat králíka. Asi žádná se nebude kamarádit s hadem. Obecně platí, že pokud domů donesete mládě, kočka si zvykne lépe. U mláděte je potom i v celku jedno, jakého je pohlaví. Některé publikace uvádí, že nejlepší je pořídit si ke kočce kočku opačného pohlaví a v kotěcím formátu.

Nebojte, nikdo vám ale neutrhne hlavu, pokud si donesete domů starší kočičku z útulku stejného pohlaví, jaké máte doma. Jen si uvědomte, že tohle seznamování potom zabere více času.

PRAVIDLO Č. 4: Veterinář poradí

Než si domů donesete jakékoliv nové zvíře, měli byste navštívit veterináře. S domácím osazenstvem a tak samo i s nováčkem. Obzvláště potom, co jste kotě našli na ulici. Nechcete si přeci nakazit vaši kočku doma. S veterinářem také můžete probrat, jaké zvíře si k vaší kočce pořídit. Je to přeci také tak trochu odborník na vaši kočku. Ví, jak se může zachovat v nestandardních situacích. Nebude mít potřebu vám lhát/mazat med kolem pusy a rád vám upřímně pomůže.

Zde je, jako u pravidel výše, nejdůležitější vaše kočička doma, ne vy a vaše potřeba mít další kočku. Myslete na to!

PRAVIDLO Č. 5: Připravte kočky na setkání

adopt a pet screen-door-closed-for-intros-upraveno

Zdroj fota: http://4.bp.blogspot.com/-k5f67Ly0A7Y/UafNoK1aryI/AAAAAAAABGM/Ziqg7jgQujY/s1600/adopt+a+pet+screen-door-closed-for-intros.jpg

Nově příchozí člen rodiny či smečky by měl mít připraven svůj vlastní pokoj. V něm mít škrabadlo, záchůdek s kočkolitem, na jaký je zvyklý, misky na jídlo a vodu a odpočívací prostor. Je dobré tuto místnost vyčistit. Jde nám o pohodu nově příchozího. Tato místnost by měla být uzavíratelná dveřmi bez skla.


Chcete si pořídit druhou kočku, ale bojíte se, že nebudete moci už tolik cestovat?

KOČKY VÁM POHLÍDÁME MY!

 Ceník hlídání koček


PRAVIDLO Č. 6: Slyším Tě!

Přinesli jsme si domů kočičku a zavřeli jsme ji do její místnosti. Začne samozřejmě zkoumat, bude rachotit a to přiláká pozornost druhé kočičky. Proto musí být zavřené dveře. Nová kočička si bude zvykat na nové prostředí a stálá kočička si všimne, že za jedny dveře nesmí a něco tam rachotí – minimálně vzbudíte její zájem – přeci víte, zvědavost zabila kočku.

PRAVIDLO Č. 7: Za dveřmi někdo chroupe granulky!

Po pár dnech, prosím nesnažte se nic uspěchat, jde vám především o psychickou a fyzickou pohodu obou kočiček! Tedy po pár dnech začneme krmit kočičky u dveří – každá na jedné straně dveří. Kočky se jednak slyší a jednak se i cítí. Pokud kočičky u dveří nechtějí jíst, misky jim posuňte. Dejte jim čas!


Pořiďte své kočce hračku, která jí bude opravdu bavit!

 

Prohlédnout hračky


PRAVIDLO Č. 8: Cítím Tě!

Opět po pár dnech, kdy se nováček aklimatizoval ve své místnosti, zavřeme domácí kočičku do jiné místnosti a nováčka vypustíme do bytu. Na chvíli. Aby si očichal pach domácího. Totéž můžeme udělat ve zjednodušené formě „přes ponožku“. Jde o „metodu“, kdy si na ruku navlékneme ponožku a hladíme nováčka po hlavičce a krčku. Potom dáme ponožku očichat domácímu .. Dle reakcí buď postupujeme dál, nebo vyčkáváme.

PRAVIDLO Č. 9: Vidím Tě!

Zde se již názory odborníků trošku liší. V podstatě jde ale o to, že už by se kočičky měly vidět. Tedy buď otevřeme dveře a necháme je na sebe zírat, nebo je dáme do přepravek a postavíme kousek od sebe, ať na sebe vidí. Další možností je třeba veliký ručník, který dáme mezi kočky místo dveří a potom je pomalu zvedáme a zase spouštíme. My se vždy snažíme zachovat klid, neděláme prudké pohyby a jsme tiší. Jsem záchrana jedné i druhé kočky!

PRAVIDLO Č. 10: Do boje nezasahujte silou!

Když by se kočičky začaly rvát, musíme si pamatovat, že ani jednu nebereme do náručí. Hodíme mezi ně ručník jako v ringu a většinou nováček uteče do svého prostoru a domácí si někam zaleze. Necháme je odpočinout! Kdybychom jednu z nich vzaly do náručí, tak hrozí, že nás ošklivě zraní. Také to není dobré pro psychickou pohodu toho druhého. Navíc se agresivita mezi jedinci ještě zvýší, protože mají jaksi „nedořešené účty“

Ze začátku necháváme kočičky často samotné odpočívat. Určitě je po prvním setkání nenecháme pohromadě napořád. Potřebují si utřídit pocity.


Pořiďte starší kočce kartonový pelíšek, aby se měla kde ukrýt, když přijde do domácnosti nová:

 Prohlédnout kartonové škrabací pelíšky


PRAVIDLO Č. 11: Jíme a hrajeme si

Abychom kočky odpoutaly od bránění teritoria či negativních reakcí na druhou kočku, nachystáme jim jídlo, ne úplně blízko sebe a vytáhneme hračky. Snažíme se vyvolat stejné zájmy obou. Na společný čas by se kočičky měly těšit.

PRAVIDLO Č. 12: Trpělivost přináší růže..

Seznamování dvou koček není o lidech, ale o kočkách. Prosím, myslete na to. Dejte si na čas. Ušetříte tím spousty psychické i fyzické energie koček a potom i sebe. Pamatujte, že kočky se nemusí milovat, ale nesmí se nesnášet.

A krizové situace?

– bydlím v jednopokojovém bytě – co teď?
– jsem sama, nemá mi kdo pomoci – jak to mám udělat?
– co seznamování se štěnětem?

Pokud Vás napadají další, klidně dejte vědět v komentářích, rádi se podíváme i po těchto případech seznamování kočiček!

 

Autor: Jana Smrčková (Kočkomilka)

 

Přidejte se do naší skupiny na facebooku:

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Je vaše kočka doma šťastná? 5 tipů, jak jí zlepšit život v interiéru
Proč jsou britské kočky nejoblíbenější? – Alena Vaňousová, chovatelka koček
22 dechberoucích kočičích detailů
KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočku značkovat v domácnosti

Zdroje:
[1] Naše kočky 02/2016
[2] Catworld 420-422/2013
[3] Stephen Barker, Jak žít s neurotickou kočkou
[4] Denise Seidlová, Život s kočkou
[5] Hana Žertová, Od kotěte ke kočce
[6] https://www.animalhumanesociety.org/training/adding-new-cat-your-household
[7] http://www.catbehaviorassociates.com/how-to-introduce-a-second-cat/
[8] http://www.perfectpaws.com/intro.html#.VsN_NPnhC00
[9] https://www.petfinder.com/cats/bringing-a-cat-home/cat-to-cat-introductions/
[10] http://jacksongalaxy.com/2014/07/08/cat-mojo-how-to-introduce-two-cats/
Featured photo: https://www.omlet.co.uk/images/originals/Cat-Cat_Guide-Two_cat_being_fed_at_the_same_time.jpg

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (14)

 1. Anonym

  Doma přesně tohle teď resime. Naše pětiletá britská slechticna pekne těžce nese našeho nového koteciho podnajemnika ale tak snad to čas utrepe. 🙂

  • Anonym

   Právě se potykam se stejným problémem, můj 3lety britak nechce přijmout kočičí miminko, jde o opačně pohlaví ale ani tak to nebere

 2. Lala

  Mame rocniho kastrovaneho britskeho kocourka, je dost kontaktni a tak si myslim, ze sam doma trpi, kdyz jsme v praci. Byla by moznost poridit k nemu britskou kocicku cca 20 tydenni…jenomze jsme v byte 1+kk. Jak v takovem pripade seznamovat?

 3. Karin

  Já chci své 3,5leté kočičce pořídit parťáka (kotě), ale právě řeším to,že mám 1+1 bez dveří, takže z toho seznamování mám strach.Rozárka je sice strašně hodná, s osmákem si také rozumí, ale stejně nevím, co mohu očekávat.

 4. Jana Dvořáková

  K původnímu britskému kocourkovi( nalezenci) jsme přinesli odloženou kočičku. Máme za sebou fázi samostatné místnosti pro novou kočičku( koupelna) , pak střídavé pouštění do společného prostoru, což je jedna místnost ( kocour je mezitím v chodbičce). Takže se cítí, někdy slyší. Ted zkusíme , aby se viděli v přepravkách. Musím všechny upozornit, že střídání prostoru v jednopokojovém bytě je strašně náročné na čas a nervy:-( Původní kocour je z toho zmatený a nová kočička už se v malé místnosti nudí. Hodně štěstí všem, co se do toho pustí.

 5. Veronika

  K nasi 2,5 lete kocicce bychom take radi pořídili kamarádku, ale problem je stejny. Mame 1+kk, kde je dveřmi oddělena pouze koupelna, kde je navic zima, protoze tam nemame zadne topení. Koupelnicka je maličká a ze zkusenosti vime, ze tam kocicka nevydrží ani par hodin a uz škrábe na dvere.

  Druha věc je, ze je silne prilnuta na nas. Boli me, kdyz ji vidim jak se ke me po praci hrne abych ji pomazlila. Mnouka a si a stýská se ji po nas. Na druhou stranu ale nesnáší jakekoliv dalsi lidi a jako maličká si se svymi sourozenci nikdy moc nehrála, tak nevim, co si o tom myslet.

  Muzu poprosit o radu?

 6. Anonym

  Nezavírejte prosím kočky do koupelen. Opravdu záleží na povaze kočičích jedinců, ale podařilo se mi seznámit starší kočky i bez dělení prostoru, takže se toho hlavně nebojte. Dejte pro jistotu dva záchůdky, s oběma kočkami si pořádně hrajte, věnujte se jim, mluvte na ně klidně. Nové kočce dejte krmení tam, kde si vybere svůj úkryt a pořiďte jí nové škrabadlo a pelíšky, odkud nebude cítit pach druhé kočky. Postupně posouvejte misku druhé kočky k misce první kočky. Kočky jsou zvědavé a když v nich nevzbudíte důvod k žárlivosti a agresivitě, budou se přirozeně přibližovat a zvykat si na sebe. Musí vidět a cítit, že hladíte i tu druhou kočku, že si hrajete s oběma a že obě máte rádi.
  Jako velice účinné považuji koupit syrové maso a snažit je obě nalákat, aby si pro něj přišly do kuchyně. Pokaždé se odváží se trošku víc přiblížit. Navíc, syrové maso bude při sbližování vytvářet velmi příjemný smyslový vjem.
  Když máte malý prostor, zvažte ale, jestli je dost velký na to, aby si každá kočka vytvořila své teritorium.

 7. Anonym

  Se sestrou jsme dostaly 2 koťátka jenže od jiných chovatelů bohužel jsme úplně zapomněly na seznamování a kočičky se nám nějak nepohodly. A my nevíme co máme dělat.Mohl by mi prosím někdo poradit?

 8. Levhart

  Teď budu zvykat na sebe kočku (4 roky) se svými dvěmi koťaty (5 měsíců), které neviděla 3 měsíce, díky své blbosti. Je velice náladová, arogantní a někdy agresivní. A to čeká všechny tři ještě kastrace. Tak snad se to povede, barák je dost pro ně velký.

 9. Minulka

  My jsme kupovali vše na zooo.cz. Dost se mi tenhle obchod osvědčil. Dodání fakt dost rychlé. Předtím jsem kupovala na zoohit.cz ale služby jsou u nich momentálně dost špatné.

 10. Anonym

  Měla jsem již několik kočiček. Pokaždé když jsem si přinesla domů další, prostě jsem je nechala ať se seznámí samy a skamarádí. První den na sebe prskaly, druhý den se očuchávaly a do 2-3 dnů byly vždy kamarádi.

 11. Karolina

  Dobrý den.Mám tři kocoury.9let,3 roky a 10 měsíců.Každý z nich je povahově jiný,nejstarší je už rozvážný a tolerantní,prostřední je bázlivější,mazlivý a nejvíc na mě visí,nejmladší je malé číslo,ale je hodný.Nažívali jsme si všichni-dva dospělý jedno starší dítě,naprosto bez problémů.Starší kocouři byli dávno vykastrovaní,malýmu se to blížilo a tak jsem ho v úterý na 9h odvezla na kastraci.Za dvě hodiny byl v pořádku doma.Vše zvádl na jedničku.Jenže pak začalo peklo.Prostřední kocour začal vyšilovat.Syčel,vrčel a když ho malej začal nahánět,bylo to jak když se v životě neviděli.Je to třetí den a žádná změna.Malej je v pohodě,s nejstarším jsou jako kdyby se nic nestalo,ale prostřední je zalezlý pod sedačkou a vylézá jen na noc,kdy si beru malého do pokoje,aby byli v klidu.Necháváme ho v klidu,dávám mu žrádlo zvlášť.Malý pod sedačku pokukuje,ale nesnaží se k němu lézt.Jenže nevím,jak dál.Objednala jsem pipety No stres-zkusím aplikovat a několik dní počkat,jestli pomůžou.Pak bych zkusila difuzér Feliway do zásuvky nebo Bachovy kapky na míru.Kocourům se hodně věnujeme,jsem doma,takže na ně mám čas,hrajeme si a mazlíme je.Jenže dál už nevím,co mám dělat.Jak jim pomoc,aby se alespoň začali tolerovat a hlavně,aby se prostřední kocour přestal stresovat a bát se.Budu vděčná za radu.Děkuji

 12. David

  Dobry den,
  K nasi 3 leté sphynx kočce jsme pořídili kocourka mainske 3 měsíce. Stávající kočka si ho nechce pustit k tělu, sičí na všechny okolo (přímo hysterické zachvaty). Ale žerou ze stejné misky a nevadí jim jít na stejný záchod. Kocourek je nekonfliktni, ten nic nedělá. Jak to máme zpříjemnit sphynx kočce aby se vice uklidnila? Je to 3den co máme kocourka doma. Máme obavu že stávající kočka si nezvykne.
  Děkuji

 13. Anomym

  Dobrý den, máme už doma kočičku (dva roky) a od včerejška taky nalezené kotě (tři měsíce) starší kočce se nelíbí kolik dostává kotě pozornosti a většinu dne je v pelechu. Starší kočka taky na kotě syci a ohání se po něm ťapkou, když jsou blízko sebe.
  Já u nás bohužel nerozhoduju a tak jsem do seznamování koček vůbec nezasahovala (jsem dcera), ale stejně bych ocenila nějakou radu ohledně dalšího postupu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found