5.6.2015 Holidaycat.cz

20 divných věcí, co kočky dělají

Kdo má kočku ví, že se někdy náš mazlíček chová dosti divně. Nevysvětlitelné akce a nálady koček však mají své důvody. Zde jsme sepsali a vysvětlili 20 podivných chování, které zná každý majitel kočky.

Čtěte 20 divných věcí, co kočky dělají

1) Krabice, tašky

cat-upside-down-in-box

Zdroj: http://www.catboxkingdom.com/wp-content/uploads/2014/09/cat-upside-down-in-box.jpg

V domě je spousta pohodlných míst, kam se kočka může uložit – postel, gauč, možná dokonce i plyšová kočičí postýlka –  ale ona si přesto vybere  malou lepenkovou krabici nebo tašku a stráví v ní půl dne. Je to tím, že v malých prostorech se kočky cítí bezpečně. V divočině se kočky nemůžou uložit vprostřed otevřeného prostranství – byly by tak vystavené ohrožení velkými predátory. Místo toho vyhledá malé doupě, které jí poskytne skrýši. Je chráněna ze všech stran a má přehled, takže se k ní nemůže nikdo nepozorovaně přiblížit.

2) Šlapání zelí

Anebo také hnětení těsta. Kočka přešlapuje předními tlapkami na místě a při tom vystrkuje pazourky. Pro tohle chování existuje více teorií: Může to být reflex z její kojeneckého období, kdy stejným způsobem kočka stimuluje mléčné žlázy matky, aby dostala mléko.  Biolog John Bradshaw tvrdí, že Vás kočka vnímá jako větší přátelskou kočku, která v ní vzbuzuje instinkt z jejího kotěcího období. Další teorie říká, že je to vrozený reflex zděděný po předcích, díky kterému si tak vytváří místo na oddech pohodlnějším – jako když se natřese polštář. Kočka je při tom vždy klidná a přítulná a toto chování je doprovázeno hlasitým předením. Takže se uvolněte a užijte si masáž.
Více o přešlapování koček v našem článku: „Proč kočky přešlapují?

3) Ignorování

Jednu chvíli se od Vás nemůže odtrhnout a v zápětí se zdá, že ji absolutně nezajímáte. Tak jako lidé, kočky také potřebují nějaký čas jenom pro sebe. Když se kočka chová, jako že potřebuje svůj prostor, dopřejte jí ho. Bude se cítit jistěji a bezpečněji, protože ví, že respektujete tuto její potřebu. Když dopřejete své kočce soukromí, dáte jí tím prostor, aby vás později sama vyhledala a nabídla vám nějaké to mazlení.

4) Hypnotické zírání

staring-cat

Zdroj: http://media.catmoji.com/post/rsg/staring-cat.jpg

Jen málo věcí je tak znepokojivých, jako pár nemrkajících, zeširoka otevřených očí, které na vás upřeně zírají, až se může zdát, že se vaše kočka snaží ovládnout vaší mysl. Ale žádný strach, je to jenom způsob, kterým se snaží upoutat vaší pozornost, aby dostala nějaké jídlo. Také to může znamenat, že je zvědavá a jenom vás pozorně sleduje – toť důkaz, že ji nejste ukraden/a. Další vysvětlení – kočka dělá přesně tohle, když se připravuje skočit na svou kořist. To je ale doprovázeno hledáním vhodné polohy, která jí umožní co nejlépe se odrazit. Tak nebo tak to znamená, že vás má vaše kočka ráda (buď jako přítele, nebo k jídlu).

5) Vrnění

Bohužel, nikdo přesně neví, proč kočky vrní, máme však nějaké teorie. Vrnění je obecně spojováno s pozitivními zážitky, když je kočka v klidu a cítí se bezpečně, když ji hladíte nebo krmíte, takže lidé vrnění vnímají jako známku spokojené kočky. Koťata se naučí vrnět už pár dní po narození a různí vědci mají za to, že to je způsob, jak matce naznačit „Jsem v pohodě.“ Avšak kočky také někdy vrní, když jsou vystrašené nebo zraněné, aby se uklidnily, takže to neznamená vždy něco pozitivního. Vrnění nastane, když kočičí mozek vyšle signál svalům v hrtanu, které se pak smršťují 25 – 150 krát za sekundu (25 – 150 Hz). Některé studie dokazují, že frekvence v tomto rozhraní můžou mít terapeutický účinek a ulevit od bolesti.


HLÍDÁME KOČKY U VÁS DOMA

Zjistit více o hlídání koček u vás doma


6) Žužlání plastů

Cat-Chewing-Cord

Zdroj: http://www.paws-and-effect.com/wp-content/uploads/2011/10/Cat-Chewing-Cord.jpg

Plasty, koberec, kabely a různé další věci. Když vaše kočka žere něco, co není k jídlu, většinou to bývá z nudy – zkuste si s ní tedy více hrát. Může to být také porucha zvaná Pica – chuť na substance, které nejsou výživné. Důvodem k tomuto chování je zpravidla nějaká porucha trávícího traktu, nebo strach, úzkost, neklid, apod. Tak, jak si někteří lidé okusují nehty, když jsou nervózní, kočky okusují nejedlé věci, aby se vyrovnaly s nepříjemnými pocity. Pokud toto chování přetrvává, je na čase dělat si starosti – kočka si může poškodit dásně nebo zažívací ústrojí. A pak, samotný fakt, že je kočka ve stresu, nebo že nemá něco v pořádku s trávením, je důvodem vzít ji k veterináři.
Na druhé straně, pokud různé předměty jenom jemně okusuje, může to dělat pro zábavu nebo chce získat vaši pozornost. V tom případě to odnesou pouze vaše kabely, propisky, boty, mobil…


7) Dárky

3199138061_116b9c9964400x265

Zdroj: http://www.sfgate.com/blogs/images/sfgate/pets/2009/09/30/3199138061_116b9c9964400x265.jpg

Jsou to dárky, které jste si vždy přáli: mrtvý hlodavec, velký pavouk nebo rozcupovaný pták.. I když vás dárek ne vždy potěší, vaše kočka to myslí dobře – divoce žijící kočky se dělí o přebytek své kořisti s ostatními členy kočičí kolonie, takže vaše kočka vám tím naznačuje, že vás přijala mezi své blízké a podělí se s vámi o úlovek. Také je možné, že se chce pochlubit tím, co dokáže, protože většinou pak čeká pochvalu, kterou si – i navzdory tomu, že se vám dárek může zdát nechutný – rozhodně zaslouží.

 O tomto si přečtěte více zde: Děsivá pravda o kočkách, aneb co vám vaše kočka neukazuje

8) Hlavička

445668689_b886198ef5_z

Zdroj: http://lovemeow.com/wp-content/uploads/2012/02/445668689_b886198ef5_z.jpg

Jedno z nejroztomilejších gest, které se vám může od kočky dostat. Když kočka nastaví hlavičku, je to dobré znamení, něco, jako pozdrav a vyjádření důvěry v jednom. Další názor je, že podobně, jak při otíraní si koutků tlamičky, nebo otíraní se o vaše nohy, kočka si vás značkuje a to je také dobré znamení – jste pro kočku tak důležitý/á, že si vás označkuje jako svůj majetek.

9) Skřehotání za oknem

Pravdou je, že není úplně jasné, proč tohle kočky dělají. Někteří zvířecí psychologové se domnívají, že to souvisí s tím, že kočka je frustrovaná, že nemůže jít ven a ptáka chytit. Další zas tvrdí, že se tím kočka psychicky připravuje na to, že vyjede po kořisti, nebo že nevědomě vyjadřuje rozrušení. A také je možné, že každá z těchto teorií je pravdivá a tohle chování je podmíněno vícero faktory.

O tomto čtěte více zde: Proč kočky vydávají divné zvuky při zahlédnutí ptáka?

10) Kočičí bochník, spící koule

Tohle je jednoduché – za prvé je to pohodlné. Tak, jak se někteří lidé ke spánku schoulí do embryonální polohy, tak se i kočka stočí do klubíčka. Za druhé tak efektivněji  udržuje svou tělesnou teplotu. Za třetí se kočky v této poloze cítí bezpečněji. Je to přirozený instinkt, který není cizí ani lidem. Minimalizuje se tím totiž povrch těla, který lze napadnout.


Milují kartonová škrabadla
jsou na nich prostě jako bohyně..

Prohlédnout škrabadla v e-shopu


11) Ťapkání v záchůdku, zahrabávání výkalů

Ta kočička, která vám právě leží na posteli, nebo u nohou, se vyvinula z divoké kočky. Jestli se kočka rozhodne zahrabat svoje výkaly, nebo ne, v obou případech to souvisí se značkováním svého teritoria. Když se kočičí záchůdek nachází mimo místo, kde kočka tráví většinu svého času a své výtvory nezahrabe, dává tím najevo, že tohle místo ještě patří k jejímu teritoriu. Když je naopak záchůdek v jejím blízkém okolí, pravděpodobně výkaly zahrabávat bude – kočky jsou totiž velmi čistotná zvířata.

12) Ukazování břicha

cat060707

Zdroj: http://tomecat.com/madtimes/archive/pics/optio/cat060707.jpg

Hladit! Tohle je jasná výzva, že máte všeho nechat a věnovat se kočce. Měkké břicho je zranitelná část, kterou si kočka hlídá, takže když na vás udělá tohle gesto, znamená to, že vám důvěřuje. Nevynechejte pro to tuhle příležitost ukázat své micině, že si její důvěru zasloužíte. Kromě toho, pohladit kočičku na bříšku, kde má nejměkčí srst je jako projet rukou po chlupatém nebíčku.

O ukazování bříška více zde: Proč kočky ukazují svoje břicho

13) Noční šílenství

32281051_44355dc681

Zdroj: https://c1.staticflickr.com/1/23/32281051_44355dc681.jpg

Jak mnozí majitelé koček vědí, existuje něco jako kočičí noční hodinka bláznovství. Stává se to, když jdete spát, nebo možná už spíte – micka se rozhodne, že teď je čas vybít si všechnu svoji energii, kterou během dne získala jídlem a spaním. Běhá po bytě jako pominutá, schody bere úkosem a dost možná párkrát překrosí i Váš obličej. Je to tím, že kočky mají jiný spací cyklus, než lidé. Během 24 hodin si kočka několikrát pospí, nezávisle na tom, zda je den či noc, takže se přirozeně budí v jiný čas, než my. Mimo to, že je kočka noční lovec, tu je ještě jeden možný důvod – kočky vnímají den jako čas oddechu – dokud jste v práci, kočka je doma sama a nic moc se neděje. Naproti tomu večer všichni dorazí domů a to nakopne dobře oddechnutou kočku.

14) Sezení na klávesnici

Pokud to je notebook, tak si můžeme myslet, že kočka má ráda teplé místa a rozehřátá klávesnice je tak optimálním místem, kde se může vyvalit. Jenomže kočky si také lehnou na klávesnici u stolního počítače, nebo na knihu, kterou právě čtete. Kočka prostě chce být s vámi a vy si o tom myslete, co chcete. Pro kočku je to jednoduchá rovnice – lehnout si na to místo, rovná se být středobodem vaší pozornosti.

15) Otírání tlamičky

160189-350x232-Rubbing-to-mark-territory

Zdroj: http://cf.ltkcdn.net/cats/images/std/160189-350×232-Rubbing-to-mark-territory.jpg

Pro kočky, stejně jako pro ostatní zvířata, je pach velmi důležitý faktor. Na tváři (a nejen tam) mají speciální pachové žlázy, kterými si vás takto označují, jako svůj majetek. Je to také znamení, že se kočka u vás cítí doma, mezi svými. Kočka si takřka ozdobí svůj domov svým pachem.

16) Umyvadlo, vana

the-world_s-top-10-best-images-of-cats-in-sinks-3

Zdroj: http://i1.wp.com/theverybesttop10.files.wordpress.com/2013/06/the-world_s-top-10-best-images-of-cats-in-sinks-3.jpg?resize=500%2C667

Za teplých dnů často vidíme kočku v umyvadle nebo ve vaně. První, co nás napadne je, že kočka se tímto způsobem chce zchladit – to je také pravda. Dalším faktorem je však přítomnost vody – kočky milují čerstvou vodu a ví, odkud přichází, takže se podvědomě umístí v její blízkosti. Další teorie říká, že zemitý pach z odtoku si kočky spojí s chladnými prostory a proto si během teplého počasí lehnou do jeho blízkosti.

Podívejte se také na: 23 důkazů, že jsou kočky tekutina


Chytrá fontána pro kočky, která spíná na čidlo

Teď už klidně můžete odjet na dovolenou i se zapnutou fontánou!

Prohlédnout fontány


17) Okusování rostlin

1

Zdroj: http://felinedocs.com/wp-content/uploads/2014/04/1.jpg

Když pomineme visící listy, které je děsná zábava lovit, některé kočky okusují rostliny, protože je to pro ně příjemné, nebo na sebe chtějí upozornit. Hlavním důvodem žraní trávy kočky je však ten, že si tím čistí trávicí trakt. Často to trošku přeženou a poté všechno vyvrhnou. Pravděpodobně to však dělají schválně, aby se tak zbavily smotků chlupů a jiných nečistot v žaludku.

18) Zadkem do nebes

A nejlépe, když míca právě vylezla ze záchodu – vyskočí vám na klín a vystrčí na vás svou plyšovou prdelku. Tohle gesto může být ekvivalentem k podáni ruky na pozdrav – když se kočky, stejně jako psi,  setkají, navzájem si očichají zadek. Vy se k tomu ale většinou moc nemáte a tak vám to kočka chce ulehčit. Taky to může být tím, že záda jsou pro kočku těžko dostupným místem, takže vás vybízí, aby jste ji podrbal/a.

19) Nenadálý sprint

Z nuly na 100 za dvě sekundy… V pořádku, řekněme z nuly na 49km/h, pak vyskočí na gauč, odrazí se od opěrky a střemhlav uhání do ložnice. Nedělejte si s tím starosti, vaše kočka netrpí maniodepresivní psychózou. Domácí kočky mají totiž často přebytek energie, která se nahromadí a poté jí potřebují vybít, takže to můžete brát jako signál, že by jste si s vaší kočkou měli možná častěji hrát.

20) Okamžité čištění srsti

Takže jste si dali tu námahu, sklonili se ke kočce, pohladili ji a ona si v tom momentě začne lízat pohlazené místo… Nemusíte se hned urážet – kočky jsou velmi čistotné a tak, jak někteří lidé nemají rádi pach psů, tak některé kočky nemají rádi pach lidí. Jedna teorie říká, že kočky se zbavují lidského pachu tak často, jak je to možné, hlavně tehdy, když si nepřejí být hlazeny. Na druhé straně, když chcete být optimista, můžete si myslet, že vaše kočka má tak ráda, že nevynechá příležitost dopřát si chuť vašeho pachu.  

A kolik z bodů sedí na Vaší micinu? Zanechte komentář!

 

 


Rádi se dozvídáte nové věci o kočkách? Nebo potřebujete poradit? 
Přidejte se do naší facebookové skupiny:

 

PŘIDAT SE DO SKUPINY

PŘIDAT SE DO SKUPINY NA FACEBOOKU


 

ČTĚTE TAKÉ:

7 super produktů, kterými zlepšíte život domácí kočce
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Hera a Juno
19 nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí majitelé koček
Jak pečovat o staré kočičky
Proč kočky přešlapují

Zdroje:
http://www.vetstreet.com/our-pet-experts/10-strange-cat-behaviors-explained
http://www.huffingtonpost.com/2014/02/14/cat-behavior-explained_n_4769794.html
http://www.sheknows.com/pets-and-animals/articles/994845/25-random-cat-behaviors-finally-explained/
http://www.pet360.com/cat/behavior-and-training/shocking-truths-behind-11-strange-cat-behaviors/bFuKmfjxrkSW_o7ZK9VW3w
http://www.pet360.com/slideshow/cat/lifestyle/5-weird-cat-habits/1/Bh-IWpa7zUmIEcCI1eNr2Q
http://mom.me/pets/cats/17953-7-weird-cat-behaviors-and-what-they-mean/item/elevator-butt/
http://www.weirdworm.com/10-weird-cat-behaviors/

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (27)

 1. Silvie

  9)Skřehotání za oknem…………:Proč ptáci vydávají divné zvuky při zahlédnutí ptáka??? 😀

 2. Jana

  u nás sedí skoro všechny..jen 16) vana, umyvadlo neprovozují (alespoň pokud jsme doma) a 7) dárky, nemohu posoudit, bydlíme v paneláku a venku se běžně nepohybují. jediné co mi někdy přinesou je nějaká hračka, kterou mi položí nejlépe na postel nebo křeslo a nechají jí tam než jí najdu 🙂

  • Anonym

   Naše kočka se občas lehla i do shoraplněné pračky, jednou se v ní i zavřela. Byla z toho dvouhodinová hra:“Najdi Mášenku“ 🙂

 3. Lidka

  Norská lesní kočka, 8 měsíců, sedí všechno. Její nejmilejší hra je LOV – nejenže ráda loví, ale chce být i lovena a prchat úprkem prk! Tak si s ní hraji „NA TYGRA“ – to jsem prosím já :-))) Kočička se jmenuje RONJA – LOUPEŽNICE. já jsem zlý tygr a chci ji ulovit. Říkám zlým hlasem: „Kdepak je ta Ronja, kdepak je ta Loupežnice, kdepak je ten kočičáááák???“ a ona jako že zděšena prchá z jedné místnosti do druhé, schovává se mně a je celá šťastná. Někdy prchá s „myšičkou“ v tlamičce. Když jí vypadne, má dilema, zda se pro ni vrátit, nebo prchnout před „Tygrem“. Tak se chudinka snaží myšičku popadnout, ta jí vypadává a většinou zvolí rychlou variantu útěku bez myši. Po hře se rozplácne na zem, pokrčí ty svoje nožičky a vyvalí na mne chlupaté břicho a musím ji hladit a utěšovat, že jsem ji opravdu nechtěla sníst a že nejsem tygr :-))) Jako odškodné se musím jít podívat do jejího ajnclíku, kde jsem ji měsíc domestikovala (je z útulku a byla ve velmi tristním stavu a velkém strachu z lidí), tam jí musím říct zaříkávadlo „malá kočička“ a drbat jí pod bradou, pak ji učesat, pak se mi schová za visící prádlo a já ji musím objevovat a nakonec dostane „bonbón“.Ještě že už jsem v důchodu a celý den jsme spolu. Je na mně závislá a plní téměř všech 20 kočičích záhad.

  • e

   Tak to presne vystihuje moji sibirku. Taky hrajeme hru, ze honim a ona se mi schovava vsude, kam nemuzu ani dosahnout, ale jen co se otocim zady k odchodu, okamzite vystartuje z ukrytu, probehne kolem a uz zase v dalsim ukrytu. Jesteze ji to dlouho nevydrzi a brzy se rozplacne 😀

  • Anonym

   Taky se honime,cihame, do vany musime napustit vodu, protože naše dida pije jen a výhradně z velkých kyblu a nejvetsi je vana… jinak plni sto procent vše, na hrdličku navíc klape zubama.

 4. Alice Slajchrtova

  Dobrýden.Rada bych ses vami podělilao vlastnost naseho rocniho kocourka.Od malicka „trpí“,když…někdo zrodiny odchází,chystame se ke spanku….Vzdy popadne do tlamicky plysovou hracku pejska a zacne „plakat“.Nepomáhá uklidnovani.Prosim o radu,jak ho tohoto pro neho zřejmě stresujiciho projevu zbavit.dekuji.

 5. Vera

  Dobrý den, mám jedenáctiletého kocourka nalezence a je fixovaný jen na moji osobu, když klepnu rukou na koleno tak okamžitě letí, nikdo mne nemiloval tak, jako tento tvor. Vera

 6. Vasek

  Dobrej mam 4 mesicni kote a porad mnouka mazlise jako bi narikalo spis deckej plac ale tulise porad nakoberci vsude jeto normani dekiji

 7. Anonym

  Ta naše ještě navíc, když má pocit že pozornosti má pořád málo, se přede mě postaví, a najednou, aniž by pokrčila běhy, mrskne sebou ze stoje na zem, na bok. 🙂

 8. Jarunka

  To ta naše uličnice dycky běhá a šustí až hamba. Chodím za ní a pomalu říkám: „Kdo to tu rachtá? Co to tu rachtá za výtržnici?“ Ona se přitom sková za kanape a má ze mě legrácky a střihá nohama. Jářku, že si myslí, co jsem to za čečetku. Přijdu k ní a humorně ji vylekám šrajtoflí. Ona peláší ze světnice do cimry až hamba. Taky dělá šlendrián na štokrli. To ona takhle naň vyskočí, vezme papundekl a reptá až stydno. Nu, hrozná šarvátka. Potom lítá po cimře jak čutací meruna a pak ještě k tomu ta prostopášnice dělá randál. Jářku: „Co to tu mňaučí za vydřiducha? Že já na něj hodim škapulíř!“

 9. Hana

  U nás vše sedí máme 3 kocoury
  A jeden žních moc ráda spí za záchodem
  Druhého jsem dnes načapala jak olizovala deku
  Jo ale jsou to všichni hravý kocourci ?

 10. Brigita

  Zvuky na ptáky, tzv. chirping berte hlavně jako snahu napodobit ptačí cvrlikání, snahu “zapadnout” mezi ptáky, nalákat je a snáze je ulovit. Nic víc, nic míň. Nemáte zač 🙂

 11. Petra

  Dd.Mam dotaz, jak spojit 9-letého kocourka, nový člen a 8-letou kočku, která je tu víc doma. Útočí hlavně kocour. A jak odnaučit kocoura vyskakovat na linku, když se nebojí vody? Děkuji tipy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found