29.3.2017 Holidaycat.cz

4 etapy života koček a jejich chování v závislosti na věku

Charakter koček je dán několika faktory. Nejčastějšími jsou genetika, kontakt s lidmi (především ve velmi útlém věku) a výchova. Některé charakteristické vlastnosti Vaší kočičky se však budou měnit i postupem toho, jak bude kočička stárnout. Pojďte se s námi podívat na obecnou charakteristiku chování koček v různých etapách života.

1. KOTĚCÍ VĚK

kittens-playing

Photo source: http://www.puzzlemobi.com/animals/images/puzzle/kittens-playing.jpg

Koťata jsou nepřehlédnutelná svou neutuchající energií. Tu si vybíjejí pomocí her, kterými se zároveň připravují na pozdější život dospělé kočky. Učí se skrze ně běhat, skákat, lovit a číhat na svou kořist. Jejich počínání při hře je však často neopatrné a mohou se tak dostat do nebezpečných situací. Proto je třeba dát pozor na to, aby koťátko při hraní například někam nespadlo nebo nesnědlo něco jedovatého. Pro své hry potřebují mít koťata parťáka, nejlépe v podobě dalšího kotěte, ale může jím být i člověk. Pro utváření vztahu kočky a člověka je kotěcí věk vůbec nejdůležitější. Pro člověka je tu prostor podílet se výchovou na formování charakteru kočky. Aby si kočka zvykla na člověka, měla by sis ním vytvořit pouto mezi 5. až 7. týdnem jejího života. Pokud v tomto období nedojde k socializaci na člověka, kočka už bude po celý život divoká a lidí se bude bát.

2. DOSPÍVÁNÍ

cat-1184736_960_720

Photo source: https://pixabay.com/p-1184736/?no_redirect

Kočky začínají dospívat od 6. měsíce života. Toto období je spojené s nástupem sexuální aktivity. Kočky jsou v období říje většinou více přítulné, válí se po zemi, otírají se a vydávají hlasité zvuky podobné dětskému pláči. Kocouři v době dospívání začínají hlasitým mňoukáním lákat kočky z okolí a především si začínají značkovat své teritorium močí. Pouštějí se do ostrých bojů o kočky s ostatními kocouřími rivaly, při nichž můžou přijít k nepěknému zranění. Po dovršení pohlavní dospělosti (cca v jednom roce života) by měli majitelé koček i kocourů zvážit jejich kastraci.

3. DOSPĚLOST

maxresdefault

Photo source: https://i.ytimg.com/vi/xyKpGUlF86s/maxresdefault.jpg

Dospělá kočka už není zpravidla tak hravá jako kotě, protože si svou energii šetří na důležitější aktivity, jakými je především lov. Pokud kočka nemá k lovu příležitost, svou nahromaděnou energii může stále investovat do her. Některé kočky však preferují klidnější způsob života. V tomto případě je potřeba je ke hrám podněcovat, aby důsledkem nevybité energie nezačaly nabírat na váze, a také zohlednit menší výdej energie při krmení. Při průzkumu okolního světa dospělá kočka využívá své nabité zkušenosti, bývá zdrženlivější a nevrhá se do všeho bezhlavě jako kotě. Dospělá kočka už je zvyklá na své teritorium a nemá ráda změny.

4. STÁŘÍ

old-cat-1

Photo source: http://blogclan.katecary.co.uk/wp-content/uploads/2016/09/old-cat-1.jpg

Kočky začínají stárnout přibližně v 8 letech, ve věku 10 let se kočka považuje za starou. V tomto období se u kočky prohlubuje její citlivost na změny. Cestování, příchod nové kočky do domácnosti nebo třeba jen pořízení nového kusu nábytku může pro starší kočku představovat obrovský stres. Starší kočička potřebuje více odpočívat a spát, a k tomu vyžaduje klid. Pokud ho nemá, bývá nevrlá a nervózní. Kočičí senioři si méně hrají a obecně se méně pohybují, což je zpravidla způsobeno zdravotními problémy (uvádí se, že přibližně 90% koček starších 12ti let trpí artritidou). Namísto hraní budou kočičky v pokročilejším věku vyžadovat od svého majitele více pozornosti a fyzického kontaktu. Více na téma o péči o starší kočky čtěte v článku: Jak pečovat o staré kočičky.


Pořiďte kartonové škrabadlo své kočce všech věkových kategorií!

Tato kartonová škrabadla můžete pořídit ZDE


A jak staré jsou Vaše miciny a jak se chovají?
Pište do komentářů!

 

LIDÉ TAKÉ ČTOU:

Jak pečovat o staré kočičky
12 pravidel, jak seznámit dvě kočky
7 důvodů, proč nedávat kočku do kočičího hotelu/ ke známému
KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočky škrábat nábytek
Kočičí chůva Lucie: Hlídání koček je někdy pořádný kočičí maraton

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (3)

 1. Eliška Varvařovska

  Náš nejmladší Kocourek Matýsek (1,5) je strašný mazlík a rád si hraje. Jeho starší bratr Koblížek (1,8) je jako on akorát to je větší spáč.

  PS: moc se mi líbí vaše stránka ????

 2. Pavlína Zikmundová

  Moji Gigince(habešská kočka) je rok a dva měsíce. Stejně jako je to velká mazlilka tak někdy má dny, že si říkám, že snad chce zbourat celý panelák????

 3. Erika

  Naše 13letá Číra je pořád moc pěkná kočka nikdo by ji nežádal její věk.je stále velmi aktivní je to taková ,, Kelišová,, když vyjdeme před dům hned je tam a je zvědavá co se kde děje. Podotýkám že je to klasická pokojovo-venkovni micina.kdyz nám umřela naše fenka vlcanda Aida (14let)tak jsem měla pocit že převzala její roli a hlídala dům.ostatne dělá to dosud i když teď máme další fenku kokršpanělku Eimi gaučovku domácí.??.Je stále aktivní chodí vedle do sklárny na myši a na to že bydlíme i u frekventované silnice ví že kousnutí od té velké plechové věci by moc bolelo.stale o sebe i pečuje a hladit její heboucky kožíšek je potěšení na unavenou dušičku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found