6.7.2015 Holidaycat.cz

8 tipů, jak zchladit kočku v horku

V našich podnebných podmínkách nejsou sice vedra zrovna na denním pořádku, když už ale nastanou, měli bychom dávat pozor i na naše mazlíčky. Přečtěte si naše tipy, jak předcházet přehřátí u koček.

1)  Udržujte kočku v klidu

Kočka, která příliš běhá ve velmi horkém dni či v období veder se brzy vyčerpá a dehydratuje se. Podporujte kočku v klidovém režimu a poskytněte ji odpočinkový pelíšek uvnitř domu na místě, které je chladné a zastíněné (tak, jak je popsáno o bod níže). Nepodporujte hru, pokud je kočka rozrušená a například těžce oddechuje.

2)  Vytvořte jí příjemné odpočinkové útočiště

Je to jednoduché – umístěte krabici na chladné klidné místo, jako je například skříň, za křeslo, nebo na chodbu. Pokryjte ji froté ručníkem či jinou bavlněnou látkou, která příliš nehřeje a pod ní dejte plato ledu, zabaleného do ponožky, aby se zvýšil chladivý efekt.

 • dalším tipem je naplnit čtyři půl litrové PET lahve vodou, trochu je zmačkat do placaté podoby a dát zamrazit. Až voda zmrzne, vložit je pod ručník do kočičího pelíšku.

3)  Ujistěte se, zda jsou na Vaší zahradě nějaká stinná místa

Pokud máte venkovní kočičku, ocení tato místa s radostí. Pokud nemáte dost velké kytky, které by stínily, nebo nemáte zahradu, vytvořte stín alespoň kusem látky tam, kde vlaje trochu větřík. Voda by měla být vždy dostupná i venkovní kočce, stejně jako té bytové.


Hlídáme kočky i během vedra!

 ZJISTIT VÍCE O HLÍDÁNÍ KOČEK DOMA


4)  Zchlaďte kočku potřením mokrým hadrem

Zchlaďte kočku vlhkým hadrem, nebo jí lehce potřete vodou z dlaně. Vypařování tekutiny způsobí ochlazení krve, která proudí v uších a zredukuje celkovou tělesnou teplotu.

 • Většina koček nemá ráda být mokrá, proto určitě nemáčíme víc! To opakujte alespoň 3x denně, je-li vedro.
 • Největší horko bývá kočkám na bříšku, v podpaží, na bříškách chodidel, pod bradou a na vnější straně uší. Zchlazujte tedy hlavně tato místa.
 • další cestou k zchlazení je namočit hadrovou utěrku a dát jí zamrazit. Až ztvrdne, položte ji na zem a přikryjte ručníkem, nebo ji umístěte do kočičího pelíšku pod bavlněnou přikrývku. Pokud tam nebude chtít jít, nenuťte ji tam.

zchlazeni1

5)  Vyčesávejte denně srst

Vyčesávání srsti v podstatě urychluje proces odpadnutí odumřelých chlupů a regeneruje se zároveň pokožka. V létě má tento proces zvláštní efekt, protože kočka se tak snadněji zbaví staré srsti, což jí pomůže ochladit. Speciální péči je třeba věnovat dlouhosrstým plemenům.

 • Rozhodně neholte kočku až na pokožku, protože nemají žádnou přirozenou protekci proti slunci a mohly by se spálit, nebo dostat rakovinu kůže. A mimo to jim to je i velmi nepříjemné.

zchlazeni2

6) Pořiďte vaší kočce termoregulační pelíšek s nastavitelnou teplotou uvnitř

Stejně jako vám vyhovuje klimatizace, stín, led, nebo záclony, tak podobné věci ocení i Vaše micka. Také bude raději v klimatizované místnosti, než na slunci v pařáku. Pokud nemáte klimatizaci, můžete kočce pořídit žhavou novinku na trhu – termoregulační pelíšek, ve kterém lze regulovat teplota pomocí mobilní aplikace na dálku. V tomto moderním pelíšku je možné nastavit chladné, nebo naopak teplé prostředí. Teplota se poté sama spíná na bázi čidla, které snímá pohyb kočky. Pokud tedy kočka v pelíšku neleží, topení či chlazení se automaticky vypne. 

 TERMOREGULAČNÍ PELÍŠEK

 

7)  Zvýraznění chuti vody

Dalším fíglem, jak podpořit kočky v pití je přidat jim do jedné misky s vodou kostky ledu z kuřecího vývaru. Mnoho lidí rovněž přidává vodu přímo do masité stravy, z čehož má kočka více šťávy a ještě se i napije.

 • Náš tip: Proto, aby jste udrželi vodu pro kočku déle studenou, přidejte do ní 3 kostky ledu. Dejte jí však k dispozici ještě další misku s vodou pro případ, že by ledy odmítala. Tím, že by pro ní byla voda moc studená, by se jí mohla vyhýbat a následně se dehydratovat.

zchlazeni3

8)  Nikdy nenechávejte kočku v autě bez dozoru!

Pokud je převážení Vaší kočky nezbytné, mějte vždy pokud možno klimatizované auto. Přehřátí je u koček velmi závažnou hrozbou, která jim může způsobit těžké problémy jako zvracení, průjmy, obtížné oddechování a další. Pokud nemáte v autě klimatizaci, doporučujeme aplikovat bod 4. Zásadním pravidlem je nikdy, ale opravdu nikdy nenechávat kočku v autě samotnou, když je venku vedro a to ani na chviličku!

 

 

Přečtěte si také:

Proč kočky vydávají divné zvuky při zahlédnutí ptáka
23 důkazů, že jou kočky tekutina

KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočku kousat a škrábat
Deník kočičího vězně
15 TOP nejpopulárnější plemen koček

 

Zdroj:
Photos and text: http://www.wikihow.com/Cool-Your-Cat-Down-in-the-Summer

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (5)

 1. Klára Zámková

  Myslím si, že kdybych jim ochucovala vodu, tak by si na to zvykli a už by pak nechtěli tu normální.

 2. Anonym

  Když je moc horko tak si lehne k ventilátoru, který dám na nejmenší rychlost a chladí si bříško.

 3. Anonym

  Ta kostka vubec nemusi byt z vyvaru. Ja davam kockam do fontanky normalni kostky ledu prakticky kazdy den a maji tendenci je neustale olizovat, namacet si packy, ktere si pak olizuji… Maji z toho piti takovou hru…

 4. Anonym

  Naše čičina si občas navečer v takovém vedru lehne na akvárko, protože ten kryt hřeje (je pod ním žárovka). Nechápeme…… :-)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found