31.8.2016 Holidaycat.cz

KOČIČÍ CHŮVA JANA: Brno pod nadvládou koček

„…Zajímavostí je pak kočka Betty – ta mi snad stopuje čas u ní doma. Vážně! Přijdu a ona čeká, než ji dám jídlo (nesmím prvně na záchod, prvně jídlo), potom zkontroluje záchod a pak se 10 minut mazlí a 10 minut si hraje. A když má ještě čas, loví mne a předvádí se. A to na ní miluji…“

Je pravda, že v Brně hlídáme ještě ani ne rok. Tedy jsem neměla šanci poznat, které plemeno převažuje. Po více než půl roce ale mohu konstatovat, že jsem z kočičích Brňáků nadšená! Já totiž chodím hlídat více než papírové kočičky, kočičky zachráněné! Nejsem proti chovatelským stanicím, podporuji je. Ale vždy mne hřeje u srdíčka zachráněná a vykastrovaná kočička.

Jak hlídám?

Bohužel chodím i do obyčejné lidské práce a tak mi na můj splněný sen zbývají brzké ranní nebo pozdější odpolední hodiny. Brzy jsem ale zjistila, že kočičkám to takto vyhovuje. Oni totiž pánečky také nemají přes den doma. A v letních měsících je to jediná možnost, jak efektivně vyvětrat.

IMG-20160827-WA0000

I proto se snažím po příchodu tak trochu napodobovat jejich majitele – odkládám své svršky na jedno místo i s kabelkou. Vítám se s kočičkou a s telefonem odcházíme jíst. Po celou dobu návštěvy na kočičky mluvím – věřte mi – i pouhé popisování situace působí domáčtěji než ticho. Když mi majitelé nechají popis, co jaká kočička potřebuje – klidně ho kočičkám předčítám. Stejně jako když posílám koláž se zprávou – raději to kočky nechám zkontrolovat, než aby se na mne zlobily. A budete se divit, ale někdy stačí říci, že jdu psát mamince a i čertisko se na chvíli zarazí, zda by nemělo být hodné …

Kočka nesmí na linku, ale zkouší to, když nejsou majitelé doma..

Samozřejmě na psychickou pohodu kočičky, kterou hlídám. Zaměřuji se ale také více na toaletu, aby byla opravdu v použitelném stavu. Nechceme přeci, aby kočičky chodily na záchod jinam, že. Mnoho kočiček kontrolu provádí hned po mně a já mám zase co čistit. Potom už kočičí kontrola neprobíhá. Jednou jsem hlídala ragdolla a perskou princeznu a ragdoll měl zvyk vždy po jídle jít na záchod. Tam se mi uklízelo dobře … Další nemalou pozornost věnuji čerstvé vodě/nově nalité vodě. Mnoho kočiček má rádo odstátou vodu. Vždy mi udělá ohromnou radost, když vidím kočičku pít. Když ji vidím občas pít, samozřejmě. Dokonce se mi stalo, že než jsem zamkla dveře bytu, vrátila jsem se zkontrolovat, zda jsem dolila vodu na odstátí do dalšího dne. Vážně to „neflákám“ a kontroluji sama sebe. A v neposlední řadě si potrpím na hygieně. Kočičky jsou bez svých majitelů někdy jako „utržené z řetězu“. Snažím se tedy jim bez jakýchkoliv omezení umývat misky a prostředí kolem misek. A taky dbám na dodržování toho, co mi píší majitelé. Třeba, že Oliver nesmí na linku. A on „šup“, vždy když jej hlídám, zkouší se promenádovat po lince …

IMG-20160703-WA0000

Oliver a Violletka

Některé kočky umí také aportovat

Ono se to nezdá, ale tohle pro mne byl celkem oříšek. Moje kočky, co chodí ven, si doma nehrají. Doma mi jen oznámí, že mají hlad a odejdou spát do ložnice nebo na vyprané prádlo. Maximálně se pomazlí. Takže se dost často zdržuji na internetu a hledám kočičkám zábavu. Ne, že bych neuměla dělal lumpárny s laserovým ukazovátkem nebo máchat šidítkem s peříčky. Dost se opět přizpůsobuji tomu, co mi řeknou majitelé. Třeba že Benoid rád loví kuličky jako pejsek – tak jsme aportovali. Že Matýsek je rozvážný – není líný, je aktivní dost, ale přeci se neponíží a nebude si hrát s člověkem … A někdy si ani nehrajeme, jen se válíme po zemi a mazlíme se. Na což je přebornice PeePee, u které vlastně nemám skoro ani čas uklidit, jak se pořád mazlí. Zajímavostí je pak Betty – ta mi snad stopuje čas u ní doma. Vážně! Přijdu a ona čeká, než ji dám jídlo (nesmím prvně na záchod, prvně jídlo), potom zkontroluje záchod a pak se 10 minut mazlí a 10 minut si hraje. A když má ještě čas, loví mne a předvádí se. A to na ní miluji.

IMG-20160726-WA0008

PeePee

Zajímavé příhody

Už jsem tu zmínila Benoida, zrzavého kocourka, který loví kuličku. Beniod mi jako první kočka ukázal, jak se chodí po sušáku na prádlo – jako po těch lankách, na které se věší prádlo. Bohužel byl dost chytrý na to, že to dělal, jen když jsem zalévala květiny a mobil byl v kuchyni – takže fotky jsem samozřejmě udělat nestihla. Beniod mi taky ukázal, jak kočky šplhají po kabátech a na vysoké skříně – tak rychle, že jsem nepřepla na video. A pak když jsem první návštěvu u 3B hledala bílou Biancu, Benoid to nevydržel a kousl mne do kotníku a utíkal ke skříni. Než mi to došlo, kousl mne podruhé. No a ve skříni byla schovaná Bianca. Dostala mlsku a druhý den mne vyhlížela s kolegy Benoidem a Brunhildou (kterou jsem přejmenovala na Borůvku – je totiž tmavá).

IMG-20160707-WA0000

Benoid, Bianca a Brunhilda

O Oliverovi jsem také psala, ale nepsala jsem, že mi majitelé řekli, že je ukecaný. V jejich přítomnosti vážně všechno komentoval. Jenže když tam nebylo standardní služebnictvo, navigovala mne situací křehká Violettka. Která se mazlila o sto šest.

Kočičí provokatérka

A nesmím zapomenout na ruskou modrou provokatérku Odetku. Její kolegyně, kočka domácí Bíša se mazlila od prvního kroku. Kreace, které předváděla jsem ani nestíhala fotit … Ale Odetka byla odtažitá. Abych vůbec zjistila, kde je (Bíša nebyla jako Benoid, ta se jen chtěla mazlit), musela jsem v koupelně pustit vodu a odejít. Po chvíli jsem znovu přišla a modrá perla vesele pila. A proč provokatérku? Ještě se mi nepodařilo znovu zažít kočku, která by kolem mne chodila stylem, že mne svádí a pak utekla … A vyloženě jí to dělalo radost. Nakonec neodolala a mazlila se jako Bíša, ale ty drahoty před tím – ty mne pobavily hodně.

IMG-20160730-WA0000

Odetka a Bíša

Sphynxe na hlídání závidím své kolegyni

Nejraději bych opustila lidskou práci a vrhla se jen a jen na hlídání kočiček. Moc toužím po poznávání dalších a dalších plemen a osobností. Takovým mým snem je Sphynx. Moje kolegyně Lucinka dvě takové hlídá a ani nevíte, jak jí závidím. Ono totiž, když přijde objednávka, nevidíme plemeno. Jen zvážíme časové možnosti a vzdálenost od domácnosti a kdo z nás to má lepší, ten hlídá. Takže se rozplývám na Lucčinými kolážemi, závidím ji a čekám na nějakého brněnského Sphynxe také.

Kdy nezvažuji časové možnosti, ale rovnou hlídání přijímám? Když jde o klienty, kterým jsem již hlídala. I když to je z ruky a Lucince by se hlídalo lépe. Již máme zažitou komunikaci jak s majiteli tak s kočičkami, víme co a jak a kočičky už znají pach vetřelce v jejich království.

Kariéra kočičí chůvy ohrožena?

Jedinou možnou překážkou do budoucna bude snad jen moje plánované mateřství, ale už teď vím, že za  některými kočičkami ráda půjdu kdykoliv, kdy budu zdravá a nebude to rizikové pro možné budoucí miminko. Zatím ale maminka nejsem a proto se těším na každou každičkou novou kočičku, kterou v Brně potkám. A pokud to bude Sphynx, můj životní sen bude splněn úplně.

 

Jana Malinovská, Kočkomilka
Vedoucí Brna – kočičí chůva

Spolehlivé hlídání koček – HolidayCat.cz


I VAŠE KOČKY VÁM POHLÍDÁM

 Zjistit více o hlídání koček u vás doma


LIDÉ TAKÉ ČTOU:
Kočičí chůva o osudovém kocourovi..
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Bengálská kočka Chirrita v akci
RUSKÁ MODRÁ KOČKA: Jaká je? Rozhovor s chovatelkou koček
VYSTRESOVANÁ / AGRESIVNÍ KOČKA – Jak jí nejlépe uklidnit?
Co si o nás naše kočky doopravdy myslí?

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comment (1)

  1. Helena Prokešová

    Nevíte o někom, kdo by pomohl starší ženě v Brně pomoci naočkovat kočky ochočené brňačky, aby nemusely na veterinu.Jsou dlouhodobě krmené a i jinak postarané, ale sama je nenaočkuji. Tedy kdo umí očkovat, já je budu držet. Jde řádově o 3 kočičky, 1x za rok. Moc děkuji za odpověď.Mohu zaplatit, nebo oplatím jinou službou ve prospěch brněnských koček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found