5.11.2016 Holidaycat.cz

KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočku budit vás v noci – ve 3 bodech

POMÓC, asi zamurduji svojí kočku! Ok, nezamorduji, ale už týden nespím kvůli jejímu neustávajícímu mňaukání a dožadování se pozornosti a krmení od své kočky během noci. Co mám dělat? Jestli to bude pokračovat, asi mě odvezou.

A s terorem je amen!

Pokud vás kočičí neúprosné tlapky na vašem obličeji vzbouzejí častěji než budík, je na čase váš zachránit šetrný spánek před těmito šelmami. Ačkoliv kočky většinu času tráví spaním, mají během dne několik period,  kdy preferují být vzhůru a noc je pro mnohé kočky čas jídla a hraní.

Existuje pár ověřených způsobů, jak vaší kočku spolehlivě odnaučit těmto zlozvykům a udělat z ní opět příjemného a spokojeného společníka. Proto je však třeba zavést nový návykový systém a pečlivě ho dodržovat po určitou dobu.

 

1. UPRAVTE KOČCE DENNÍ BIORYTMUS

Kočky jsou zvířata, která milují rutinu a své zvyky. Jakmile se jednou zabydlí na nějkém místě, s určitými lidmi, vytvoří si k tomu silné pouto a jakákoliv změna ji vyvede z míry. Dokonce i přesun nábytku v extrémních případech. Stejně tak to platí rovněž o stravovacích návycích. Pokud je kočka zvyklá se stravovat 2x denně, ve stejnou dobu, bude velmi nešťastná a zmatená, pokud jí jídelníček náhle změníme.

Photo source: https://3b0ad08da0832cf37cf5-435f6e4c96078b01f281ebf62986b022.ssl.cf3.rackcdn.com/articles/content/feed_kitten_adult_food_3dc8bc25-49c0-4e4d-87fa-bcb9c5f02f0d.jpg

Photo source: https://3b0ad08da0832cf37cf5-435f6e4c96078b01f281ebf62986b022.ssl.cf3.rackcdn.com/articles/content/feed_kitten_adult_food_3dc8bc25-49c0-4e4d-87fa-bcb9c5f02f0d.jpg

Jak toto souvisí s buzením vás uprostřed noci?

Velmi úzce. Kočky jsou od přírody nejvíce aktivní v noci – připraveny na lov a pořádání úlovku. Není tedy divu, že vás může budit proto, že si chce hrát, nebo nažrat, nebo obojí dohromady.

Pokud má kočka přístup k žrádlu 24 hodin denně a kapsičku dostane, když nám to zrovna vyjde, nemá vytvořené návyky a může se u ní proto vyvinout excesivní vyžadování pozornosti/krmení v nevhodnou dobu. Při neomezeném přístupu ke krmení nebude mít kočka kontrolu nad svým zažíváním – to jí může způsobit obtíže, jako apatii, znuděnost a následně dožadování se pozornosti.

Zaveďte kočce pravidelný jídelníček

Slaďte biorytmus kočky s tím vaším. Nastavte tedy kočce určitou dobu stravování. Měla by žrát 3x denně aspoň po 6-8 hodinách, protože v přírodě jsou kočky zvyklé ulovit kořist, schovat si jí a vracet se k ní, když dostanou hlad. Neměla by proto hladovět celý den, než přijdete z práce! Pokud nemáte možnost jí nakrmit sami, perfektně vám poslouží automatický zásobník. 

Je třeba, aby jste vyzkoušeli, jaká doba stravování bude u vaší kočky fungovat nejlépe. Vyberte si mezi variantami:

 1. ) Stravování 3x denně suchým/mokrým krmivem vždy ve stejnou dobu, bez přístupu k dalšímu krmení mezi jídly
 2. ) Stravování 2x denně ráno + večer mokrým krmivem s volným přístupem k suchému krmivu
 3. ) Stravování 2x denně odpoledne + večer mokrým krmivem s volným přístupem k suchéme krmivu

Nevíte si s vaší kočkou rady?

Blázní vaše kočka po nocích a vyžaduje vaší pozornost?
Zkuste bachovy kapky na zklidnění

Prozkoumat účinky bachových kapek


Která varianta bude nejlepší pro mojí kočku?

Záleží vždy, v kterou noční dobu je vaše kočka nejvíce aktivní a nejvíce vás tedy budí. Pokud spíše uprostřed noci (např. mezi 1-4 hodinou ranní), doporučujeme zavést první variantu nebo druhou variantu. Pokud vás budí nad ránem (např. 1-2 hodiny před vaším budíčkem), doporučujeme zavést 3. variantu. Kočka, která je zvyklá na pravidelný přísun jídla v momentě, kdy vstáváte, se někdy třeba o 2 hodiny splete a bude se neúprosně dožadovat, než nakonec doopravdy nevstanete. Zde je třeba být odopravdy důsledný, aby se kočce vytvořil návyk, že ráno mokré krmení nedostane a nebude tedy odměnena za své „škemrání“.


2. UTAHEJTE KOČKU PŘED SPANÍM

Jak již bylo zmíněno výše, kočka je od přírody nejvíce aktivní v noci. Má podvědomě zakódováno NOC – LOV – KOŘIST, proto se často stává, že může její potřeba sklouznout k nervy drásajícímu mňoukání a dožadování se pozornosti.

Co je tedy vaším úkolem?

Asi dvě hodiny před tím, než chodíváte normálně spát se věnujte intenzivně vaší kočce. Hrajte si s ní, házejte jí hračky, táhněte hračku na provázku a nechte jí vybít si svou energii. Je důležité, abyste hru vedli v intervalech. Co to znamená? V přírodě vydá kočkovitá šelma veškerou svou energii na okamžitou rychlost a lov – je proto velmi výkonná na kratší úseky a okamžitý útok. Ovšem to ji rychle vyčerpá, proto potřebuje odpočinek před dalším výpadem. Vaše domácí šelma si tyto instinkty také uchovala, proto ji při hře dostaňte „do varu“, dokud bude moci a jakmile poleví, nechte jí krátou chvíli na odpočinek. Poté zahajte hru znova a proces opakujte, dokud nebude mít opravdu dost.

Pořiďte kočce opravdu účinné a kvalitní hračky

Hračky jsou velice důležité pro správný rozvoj a psychickou kondici vaší kočky. Prohlédněte si jedny z nejkvalitnějších a opravdu účinných hraček, které dobře stimulují smysly a chuť ke hře u vaší kočky:

Prohlédnout hračky

A konečně zasloužená kořist

Po hře kočce naservírujte poslední dávku krmení, dle bodu 1. Krmení může dostat také před hrou, ale je možné, že poté nebude tolik aktivní. Pokud dodržíte postup hra – odpočinek – hra – krmení, bude to spolehlivý krok k jejímu utahání.

BONUS – Jak si správně hrát s kočkou? 

Natočili jsme pro vás video o správných technikách hraní, protože ne vždy může být hra účinná, pokud porušujete základní principy kočičího smýšlení. Podívejte se na video a inspirujte se, jak správně stimulovat kočku ke hře a které hračky jsou k tomu ideální:


3. IGNORUJTE JÍ

Tak, již jste kočce nastavili jídelníček, který pravidelně dodržujete, hrajete si s ní 2 hodiny před spaním, poté jí dáte poslední dávku krmení a ona stále v noci skučí a nenechá vás spát? Nenechte se zmást. Vaše mise ještě není u konce. Nyní přichází ta nejtěžší, ovšem nejdůležitější zásada ze všech. A tou je:

shutterstock_161854604-590x393

Photo source: http://www.catbehaviorassociates.com/wp-content/uploads/2014/01/shutterstock_161854604-590×393.jpg

Absolutní Ignorace

A to naprosto absolutní. Je jasné, že tohle je to nejhorší, co vás nyní čeká, ale věřte tomu či ne, déle jak 14 dní po absolutní ingoraci jejího dožadování již nezažijete jedinou bezesnou noc.
Vaše kočka to bude zkoušet všemi možnými způsoby, ovšem na vás je jí neodměňovat sebemenší pozorností – tím máme na mysli jak pozitivní, tak negativní. Nebijte jí, neokřikujte, neházejte po ní bačkoru, nechoďte na záchod, nerozvěcujte světlo a už vůbec si s ní nechoďte hrát, nebo krmit. To je totiž přesně, co ona chce. Negativní/Pozitivní pozornost = stále pozornost.

Pokud tento bod zvládnete, garantujeme vám, že 15. den upadnete do hlubokého a klidného spánku se spokojeně dřímající kočkou opodál. V případě, že toto nevyjde, zanechte prosím komentář pod článkem a postěžujte si, že to nefunguje.

A jaké pekelné metody má váš kočičí miláček? Zanechte komentář!

 


Nevíte si s vaší kočkou rady?

Objednejte si naší profesionální poradkyni na problémové chování koček
NAPSAT DO KOČIČÍ PORADNY


 

 

LIDÉ TAKÉ ČTOU:

Které suché krmivo (ne)volit pro kočku
KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočky škrábat nábytek
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Lily nezastaví nic!
Kočičí chůva Lucie: Hlídání koček je někdy pořádný kočičí maraton

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (16)

 1. Luba

  dobry den.my mame najdúcha,ktorý si nás vybral a nasli sme h na rohožke pred bytom.nemam poňatia,kolko má mesiacov, ale vypadavaju mu este mliečne zubky.je u nas tri mesiace,tak nam trvalo dlhšiu dobu,kym sme si zvykli na jeho pritomnost a potreby.ale ako píšete,po nociach sa hral a nedal nam spať,kym sme neprišli na to, že po celodennom ničnerobení ho treba „uštvať“ hrou,potom dostane papať a môže sa isť do hajan.a funguje to! 🙂 lenže! lenže ja musím ísť spať tiež,pretože akonáhle zostanem ešte hore,je zle! začne sa hnevať,lieta,skáče,mňauká a pred dvoma dňami sa vycikal na moj paplon.včera to skúšal zas, ale našťastie sa vycikat nestihol a ja som chtiac-nechtiac musela isť do postele.takže po jeho by to malo vyzerať tak, že musí zalahnut cela rodina,pozhasínať svetlá a vtedy je kludný.inak,rano je lepší ako budík.akokeby on musel vstávať do školy. 😀 tak len tolko k nášmu malému beťárovi.

 2. Mimka

  My sme mali 16 rokov Murka, dcera sa za ten cas poriadne nevyspala ani jednu noc. Teraz mame 7 rokov Kukinka rysaveho, no a ten je taky zlaty, ze celu noc spinka vacsinou s nami v posteli, nad ranom sa premiestni niekde v byte a trpezlivo caka, kedy sa zobudime. Ked nas zacuje, ze sa uz preberame, pride a caka, kedy vstaneme. Ak to trva dlho, zacne na mna pozerat alebo po mne chodit. Potom ma odprevadi na WC, no ale potom uz ozaj musime dat papat a rychlo do misticky davkovat. Dostava 3x denne mokre, t. j. 2 kapsicky delene a suche ma stale k dispozicii, ale moc ho nechce.

 3. Jana

  ignoracia je presne to, co zabera. moje prve dve na mna skusali ranne budenie, sli von zo spalne a zavriet dvere, a niekolko noci tie dvere ostali zavrete.jasne ze skusali skrabat a mnaukat, ale ked zistili ze ani vlasok to nepohne, tak to nakoniec vzdali.podla mna je to so zvieratkami ako s dietatom – 1.ako si naucite tak mate a 2.musite vydrzat vo svojej tvrdohlavosti, aj ked to na vas budu skusat roznymi sposobmi.

 4. Sheri

  Trochu by mě zajímalo, jak to funguje, pokud spíte s kočkou v jedné místnosti a ona vám leze kam má zakázáno skáče po vás… No dobře, to by se ještě dalo ignorovat, ale když vám začne shazovat věci občas nějakou věc rozbije nebo vysype květináč, tak to se asi moc ignorovat nedá, ne?

  Myslím, že tohle funguje jen v prostředí, kde kočka nemá co shodit a co rozbít… A hlavně to nesmíte být v jedné místnosti… 😀

  • Anonym

   Tak to je přesný,taky nás začal kocourek budit,brzy ráno.Jsme se ujali a tam paní byla doma tak dostaval až když vstala,tak byl i tady tak 14dní v pohodě.Jenže vstáváme brzy do práce tak dostával už v 6ráno první jídlo,a ejhle uz se naučil nás tak budit i o volnu,snažím se ho ignorovat ale přesně začne dělat to na co reaguji protože by něco zničil,tak me napadlo řešení,koupit dávkovač krmení,tak uvidíme,jinak je zlatej ale tohle se hodně rychle naučil,a vpodstatě jen pořád škemrá o jídlo.

  • Chikeet

   Jedno ze základních pravidel pro život s kočkou je nestavět věci, které kočka může rozbít, na místa, odkud je může shodit 🙂 Od té doby, co mám doma kočku, nestavím vázičky na skříň a podobně. Ušetří to hodně nervů kočce i majiteli. Mám teď kočku, která tenhle „terorismus“ praktikuje s oblibou, pokud potřebuje získat pozornost, takže jsem docela ráda za tenhle návyk. Prostě jí k tomu nedávám příležitosti.

  • Denisa

   Presne takhle to mam a absolitne mi zadny krmeni nepomohlo:) kocka po mne skace primo do obliceje takze jak to mam ignorovat pak zacne nicit veci takze prosim o jinou radu nez ignoraci 🤣

 5. Anonym

  Zkoušíme to už měsíc a zatím jsme dosáhli toho že nemňouká ale řve a to vytrvale.

  • Holidaycat.cz

   Dobrý den, doporučujeme obejdnat odborné poradenství z naší sekce: kočičí poradna
   Naše odbornice Vám s problémem pomůžou. Je možné, že se dopouštíte třeba nějaké chyby, které si ani nemusíte být vědomi a pak je spoušť na světě.

   Děkujeme za komentář a přeji hezký den,

   Nikol Šabatová, HolidayCat.cz

 6. Filip

  Dobrý den,máme kočku a ta přes den spí málo,ale když jdeme spát nespí klidně do dvou hodin v noci,když už usne,probudí se ve čtyři hodiny ráno.Poraďte co máme udělat,už měsíc jsem se probouzel kolem čtvrté hodiny ráno,nechci se probouzet takhle brzo,předem děkuji

  • Anonym

   To je u koček naprosto normální je to kvůli myším protože ty šou nejaktivnější v tuhle dobu zkuste kočiček vymýšlet něco čím se může sama bavit třeba plyšový myši zmuchlanej papír a tak nejlip by bylo poridit kaparáda by si hráli spolu

 7. Petr

  Naši dva kocouři vytrvale mňoukají několikrát za noc, většinou kolem 2-3 hodiny začnou, když je „klidná noc“, začnou až kolem půl 4 a pokračují až do rána. Zavřít dveře ani ingnorování nepomohlo, hlasité mňoukání, škrábání dveří a skoky na dveře s boucháním, případně shazují věci po bytě… kdo uvažuje o pořízení roztomilého koťátka, doporučuju vzít v úvahu… už jsme se nevyspali ani nepamatuju.

 8. Eliz

  Tak za sebe říkám, že ignorance a pravidelný režim a další věci nezabírají. Po pěti letech jsem natolik vyčerpaná, že ač mi to rve srdce, musím mu najít nový domov. Vždy jsme měli kočky a moje rodina je má stále a nic takového jsem ještě nezažila. Asi vadný kus.

 9. Jana

  Dobrý den, díky, díky, díky za tento článek. Náš lumpín Lupínek si nedal v noci pokoj a mňaukal a jezdil pacičkama po dveřích jako o život. Metoda ignorace funguje parádně, už během prvních dnů mu to docházelo, dokonce s ním neudělá nic ani to, že v noci jdeme na záchod, samozřejmě na něj nemluvíme, nehladíme ho, nevšímáme si ho. Určitě se oplatilo i nenechat ho k večeru už spát, pohrát si s ním a papání dát,než jdeme spát.

 10. Pavlína

  Dobrý den, jak mám kočku naučit její biorytmus, když ostatní členy rodiny takové věci nezajímají? Navíc mají někteří směnný provoz. Jak kočku naučit a dá se to vlastně?
  Většinou je problém i s denní hodinou krmení v rámci disciplíny člověka, bude to zajímavé.

  Momentálně máme dva kocourky, ještě zatím nekastrované.
  Jeden je po úraze a je fyzicky indisponovaný, nicméně je neuvěřitelně hodný.
  Druhý to má venku rád, ale první má silnou chřipku a oba se nám teď léčí, takže nepouštíme (alespoň ne samotné).

  Druhý nás v noci budí od 1 a klidně až do 6 ráno. Když už člověk je konečně vzhůru a nemůže spát, kocour zaleze a spí. Nakonec o něm není většinu dne vědět. Až mezi 1-5 hodinou odpoledne.

  První už má o půl desáté hlad. A vlastně vůbec: nerad pije vodu, jak má po úraze zdrátovanou tlamičku. Řeším to stříkačkou, ale to je nedostačující a fontánka účel nesplňuje. Špatně se mu kvůli tomu chodí na písek.

  Máte prosím nápady? Hlavně nevím, jak v rámci biorytmů ostatních nastavit ten kočičí. Děkuji za Vaše rady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found