9.6.2015 Holidaycat.cz

KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočku kousat a škrábat

Všechny domestikované kočky jsou schopny občas škrábnout nebo kousnout. Nic méně, pokud se toto chování stane normou a nejedná se pouze o výjimku, měli bychom u kočky zavést disciplínu.

Návod

1)  ŘEČ TĚLA

Pozorujte řeč těla vaší kočky. Způsob, jakým se pohybuje, pozice uší, ocasu a vousků jsou klíčem k její náladě a postoji. V hravé náladě jsou kočky většinou uvolněné a hrají si potichu. Útočná kočka má uši nahoru, naježenou srst, ztuhlé nohy, stojí přímo před vámi a upřeně na vás zírá. Kočka v obraně má ocas přitažený k tělu, uši stažené dozadu a pravděpodobně se bude snažit nenápadně vycouvat. Ať už je kočka v ofenzivní nebo v defenzivní poloze, vždy může škrábnout svými drápky, syčet či vrčet.

2)  PŘÍČINY AGRESE

Sledujte příčiny, které vedou k vyvinutí agrese a identifikujte, zda jde o hru nebo skutečný útok. Pokud vaše kotě škrábe nebo kouše a vy jste jeho jediný kamarád, neměli by jste to považovat za skutečnou agresi. Koťata si hrají se svými vrstevníky když jsou malá, učí se zastrkovat drápky a eliminovat bolestivé kousání, protože jim ostatní koťata dají hned jasně najevo, že je takové chování nepřípustné. Udělejte hlasitý zvuk, zasyčte jako kočka, nebo odejděte, jakmile se kočka příliš rozdovádí, aby jste jí naznačili, že takto vás už kousat a škrábat nesmí.


Nevíte si s vaší kočkou rady?

Je vaše kočka agresivní na vás, na vaší druhou kočku či psa, nebo na jiné lidi? Vyplňte dotazník a my vám poradíme!

NAPSAT DO KOČIČÍ PORADNY


3)  RUCE A NOHY NE!

Přestaňte používat vlastní ruce a nohy jako hračku pro vaší kočku. Toto je nejčastější chybou, jaké se lidé dopouštějí a která vede ke většině kousání a škrábání. Nabídněte kočce interaktivní hračky, jako například kus kožešinky připevněný gumou k dřevěné tyčce na podobné bázi jako jojo, nebo teleskopické vytahovací hračky (viz obrázek). Pokud vás kočka při hře omylem škrábne nebo kousne, zasyčte, nebo zavyjte a hru ukončete. Kočka velmi brzy pochopí, že hra znamená zatažené drápky a žádné kousání.

 Prohlédnout vhodné hračky

4) METODY NA ODNAUČENÍ

Postříkejte kočku vodou z rozstřikovače na kytky, nebo na ní foukněte vzduch z nějakého dmýchadla v případě, že všechny ostatní metody k naučení disciplíny selžou. Pokud kočka přestane s nežádoucím chováním, odhoďte hračku pryč, aby jste přesměrovali hru kočky jinam.

5)  POŘIĎTE KOČCE KAMARÁDA

Někdy se agrese může přesměrovat na vás, protože má kočka zkrátka příliš mnoho energie a nemá jí jak vybít. V tomto případě je nejlepší jí pořídit druhou kočku, aby si vybily energii mezi sebou, užili se trochu hry a zároveň se naučili meze, kdy už hra způsobuje přílišnou bolest.

6)  NEPODPORUJTE V KOČCE STRACH

Vyvarujte se kočku vystavovat věcem či lidem, kterých se bojí. Kousání a škrábání jsou běžné reakce vystrašené kočky. Poskytněte kočce bezpečné útočiště, kam se může schovat, pokud je rozrušená nebo vystrašená a nevyrušujte jí.

 

Rady a typy:

 • Jako poslední možnost, jak kočce vyjádřit nesouhlas s jejím chováním je jemné výchovné klepnutí ukazováčkem na její nos.
 • Nikdy se nesnažte kočku odnaučit kousání nebo škrábání výpraskem nebo naplácáním, protože tím v ní její nežádoucí chování jenom umocníte.
 • Do každého krvácejícího škrábance nebo kousnutí, které vám kočka uštědří, se může zanést infekce, proto by se rána měla vždy vydezinfikovat. Sledujte příznaky a v případě potřeby vyhledejte lékaře.

 

 

Bydlíte v Praze či okolí? Pro nezávaznou poptávku poradenství ohledně problémové kočky prosím klikněte zde: kočičí poradenství – problémové chování


Přečtěte si z naší pravidelné rubriky KOČIČÍ DISCIPLÍNA také:

Jak kočku odnaučit značkovat v domácnosti
AGRESIVNÍ KOČKA – co agresi způsobuje a jak to řešit
19 nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí majitelé koček
KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočky škrábat nábytek

Zdroj:
http://www.ehow.com/how_8196048_discipline-scratching-biting-cat.html
Featured photo: http://www.washingtonpost.com/national/health-science/

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (7)

 1. Až dnes som objavila Vašu stránku. Veľmi ma oslovil titul, či moja Cicuška škriabe a hryzie. Ja viem, že ma má rada, ale niekedy po „stretnutí s ňou“ vyzerám, ako keby som padla do šípovej ruže. Chcela by som ju to odnaučiť, ale nevedela som ako. Teraz idem preštudovať všetko čo sa toho týka z Vašej stránky a budem sa tešiť na nové príspevky.
  Margaréta Ličková
  Brezno, Slovensko

  • Holidaycat.cz

   Paní Ličková,

   děkujeme za Váš příspěvek, velmi si ceníme, že se Vám líbí článek a doufáme, že Vám také pomůže. Dejte nám pak vědět, jak to dopadlo! S pozdravem, Nikol

 2. Mirka

  Dobrý den mám kočičku 14 let a kocourka půl roku a ten neustále napadá kočičku že jsem nakonec oba oddělila a každý je v jiném pokoji prosím poraďte jak docílit toho aby se mi zkamarádili ???? Děkuji moc za radu a přeji velkou úspěšnost Vašĺ stránky. Mirka Loukotová

 3. SVOBODOVA

  mám kocoura 6let je kastrovaný.škrábe mi křeslo a napadá mě-kouše a škrábe.

 4. Veronika

  Dobrý den, máme kocoura z depozita, je u nás už rok a poslední měsíc začal dělat to, že se sám přijde mazlit, ponazlime se jako vždy on vrni a najednou z ničeho nic, vyvali oči a zakousne se mi do ruky, oči má úplně černé, uši dozadu. Vůbec nevím, jak postupovat, ani co by mohlo být spouštěč.

 5. Hana Vitulová

  Dobrý den, v tomto článku píšete, že by se kočky neměly dávat do kočičích hotelů. Jednou jsme kočku odvezli dědovi, aby se nám o ni postaral má ještě kocourka ale ten naší kočičce nevadil. Je tato volba pro kočičku dobrá, zvládne se potom zase přizpůsobit doma, kde nemá kočičí společnost?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found