25.1.2019 Jana

Nejoblíbenější kočičí sport – aneb sport králů

London, UK

V našich sesterských novinách o psech, jakoby se roztrhl pytel se psími sporty. Rozumějte sporty, kde je to uslintané tele jakože partnerem člověka. My kočky tohle nechápeme. Proto jsme se rozhodly, že vás seznámíme s královským kočičím sportem.

Seznámení s královským kočičím sportem

V první kapitole se seznámíme s teorií, zda mají všichni lidé předpoklady pro královské disciplíny s kočkami, od kdy je vhodné začít cvičit a je-li pořádáno nějaké mistrovství. Po teorii se v dalších kapitolách blíže seznámíme s jednotlivými disciplínami královského kočičího sportu – přesněji s údržbou prostor, hrou, péčí o vzhled a poslušností.

Rozhovor nám poskytly tyto dvě kočky domácí

Předpoklady – je pro královský kočičí sport vhodný každý?

Dobrá otázka. My si myslíme, že každý člověk se dá do jisté míry vycvičit. Známe případy, kdy zarytý odpůrce koček či sportu dokázal po několikaletém soužití s kočkou projít testem poslušnosti na známku chvalitebný (po řádném prozkoumání historických záznamů jsme nenašly nikoho, kdo by zkouškami prošel se známkou výborný). Ano, jsme si vědomy, že byl pod velkým tlakem a stres mu nadělil pár šedin, ale obstál. Tedy předpoklad, že člověk se musí narodit se submisivní touhou složit své kočičí bohyni, je pro náš královský sport výhodou.

Mám jedince k výcviku, kdy začít?

Zde platí, čím dřív se začne s výcvikem, tím lépe. Je vhodné začít již v prenatálním období každého člověka. Pokud člověk v embryonálním stádiu slyší/vnímá naše předení, bude pro nás jednodušší nenápadně člověka odměnit – prostě začneme vrnět. Lidé mají tendence nám bránit ve styku s novým kočičím sportovcem po jeho narození. Jejich rodiče v tu dobu jaksi více psychicky oslabeni, tedy je netrestáme tolik, jako za standardních podmínek. To nám umožní i lehčí přístup k žáčkovi a jeho následný výcvik. Je dobré pamatovat na to, že mláďata lidí jsou hlučnější a hlasitěji reagují na případné tresty packou či kousnutím. Celkově musíme být trošičku více obezřetní s tréninkem lidských mláďat, ale do budoucna to přináší jen samé výhody.

Jakým stylem vést výcvik?

Po celou dobu výcviku ale nesmíme zapomínat na důslednost a výcvik vést formou drilu. Motivace formou odměny mnohdy nemá absolutně žádný smysl, spíše vede ke zhoršení v psychickém stavu vychovávaného jedince. Odměnou, pokud v krajním případě musí proběhnout, by mělo být například chvilkové posezení na klíně člověka, předení, či jej nechat spát v naší blízkosti. Je zbytečné extra projevovat náklonnost. Lidé by si zvykli a zhoršení ve výcviku je téměř okamžité.

To vypadá, že výcvik je na celý život…

Jde o poslání, kterého se každá kočka ujme s úctou nám kočkám vlastní. Lidé si myslí, kolik hodin denně neprospíme. Mýlí se ale. My totiž většinu toho času vymýšlíme, jak lidem lépe vysvětlit, jak kolem nás fungovat, jak nás udělat šťastnějšími a jak si život po našem boku více užívat.

Lze se se svým člověkem účastnit soutěží?

Ano. My kočky ale nesoutěžíme v tom, kdo má poslušnějšího člověka, ale v kráse. To je vizitkou každé z nás. Samozřejmě, že na té či oné výstavě zahlédneme, že támhleta Birma má extra drzého služebného, a naopak sluha od Siamky vedle šlape jako švýcarské hodinky. I tak ale soutěžíme maximálně v rámci domácností. U nás doma lze například sledovat, že jedna kočka využívající více trestů a minimum odměn má služebného omotaného kolem prstu. Kdežto druhá kočka je více tulivá a mazlivá a taková „pročlověčí“ a co myslíte? No jasně, že se k ní člověk chová jinak! Jídlo dostane o chvíli později, záchod se po ní čistí až později a ne hned, … Možná to někomu bude znít vtipně, ale proč se spokojit s průměrem, když víme, že ten člověk má na víc?

 

Autor článku (rozhovor s kočkami vedla): Jana Smrčková

 

Postaráme se o vaše kočičí bohyně v době vašeho volna – naši služebníci jsou na to profesionálně trénovaní!

MŮŽETE SI TAKÉ PŘEČÍST:

Co si o nás naše kočky doopravdy myslí?
KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočky škrábat nábytek
22 dechberoucích kočičích detailů
Plemena koček: OCICAT (video-reportáž)

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.