27.2.2016 Holidaycat.cz

PLEMENA KOČEK: BRITSKÁ KOČKA – Proč jsou Britky nejoblíbenější? (rozhovor s chovatelkou)

Když před 20 lety paní Vaňousová začínala s chovem britských koček, bylo jich zde zatím ještě poměrně málo a nebylo to tak rozšířené plemeno, jako dnes. Dříve totiž byly v kurzu především perské kočky. Co se tedy stalo, že britky převzaly mezi plemeny takto vedoucí pozici?

REPORTÁŽ S CHOVATELKOU BRITSKÝCH KOČEK

 

Kolik koček jste ve své chovatelské stanici odchovala?

Za svou chovatelskou kariéru jsem odchovala už přes 100 koťat a 20 chovných koček. Začínala jsem na pro mě zajímavých barvách, jako modrobílá, lilová, želvovinová, červená, a tak dále. Na základě toho jsem jako jedna z prvních chovatelek britských koček jsem odchovala barevnou variantu čokoládové želvovinové britské kočky. Za celých těch 20 let jsem odchovala asi 19 různých barevných variant.

Když se řekne britská kočka, většina lidí si představí tu modrou a ani neví, že jsou jiné barvy

To je pravda, někteří lidé mi dokonce řekli, že některá moje kočka vypadá jako ta jejich domácí. To vás jako chovatele u srdce zrovna nezahřeje. Modré kočky jsou ovšem všeobecně vnímány trochu jako něco více speciálního, protože se taková barva u domácích koček nevidí a proto také často přitahuje i neseriózní zájemce, kteří je chtějí pouze pro rození dalších koťat na prodej.

Toto plemeno je hodně oblíbené, proč si myslíte, že tomu tak je?

Britské kočky jsou ideální do bytu, neskáčou po nábytku, neškrábou, mají klidnou povahu, takže jsou ideálními společníky do domácnosti. Tím, jak jsou krátkosrsté také nevyžadují přílišnou péči o srst, jako je tomu například u perských koček, které byly hodně v kurzu dříve, když jsem teprve začínala. Postupně se však od nich začalo ustupovat, kvůli jejich dlouhé srsti náročné na údržbu a také kvůli zkrácenému čumáčku, který jim způsobuje různé potíže s dýcháním a také slzením očí.

Jakou povahu mají britské kočky?

Jsou přátelské, nevtíravé, milující, ale nerady se chovají nebo nechávají příliš hladit. Musí si přijít samy. Britské kočky jsou skutečně ideální pro lidi, kteří mají doma rádi pořádek a nechtějí se zabývat celý den pouze úklidem a zbývající čas věnovat jen hře s kočkami. Jedna naše kočička je ale vyložený strašpytel od samého dětství, ačkoliv se jí u nás nepřihodilo nikdy nic špatného. Od začátku bydlí u nás a vychovávali jsme jí jako všechny ostatní kočky, stále se ovšem bojí.

12573860_1051577691575938_6837056804105727051_n

Natropily Vaše kočky někdy něco vtipného?

Tak pro mě to vtipné moc nebylo, ale pro ostatní asi určitě – jeden můj dřívější chovný kocour se jednou poněkud pomátl a když jsem ležela na gauči, sedl si mi za hlavu a celou jí počůral. To jsem nevěřila svým očím, co ho to napadlo. Jindy kočky zase převrhly vázu s vodou do televize, aniž bychom si toho všimli, tak jsme museli 2x volat údržbáře, že nám záhadně přestala fungovat televize, načež jsme až později zjistili, kdo je pravým viníkem.

Máte hodně zájemců o koťata? A jak to bylo dříve?

Ano, zájemců bývá vždy dost, zvláště v dnešní době internetu a mnoha možností, které dříve nebyly. Dříve jsem dávala inzeráty do novin a časopisů, což mělo omezené možnosti, často nebylo možné přiložit ani fotku, tak jsem je fotila na analogový fotoaparát, načež se musely fotky nejdříve vyvolat, poté zájemci poslat poštou a pak on teprve odepsal, že se na kotě přijede podívat. V tu dobu už mohla mít koťata i 4 měsíce, takže už celkem dost odrostlá. Dnes se všechno hned vyfotí a dá na internet a člověk si může tím pádem zájemce lépe vybírat a jaksi „proklepnout“.

S jakými nejčastějšími problémy se setkáváte u zájemců o Vaše koťata?

Stává se mi, že se občas diví, proč by měli kočku kastrovat až dosáhne dospělosti. Jedna začínající chovatelka, která si ode mě vzala chovnou kočku zase nechtěla dodržovat chovatelský řád, tak chovu zanechala. Nejčastějším problémem, který řeším je, že si lidé nezjistí dostatek informací o kočkách, nedomyslí  podmínky, ve kterých kočka má vyrůstat, či si neuvědomí různé následky. Na základě toho mi občas kočku vracejí nazpět, protože jí neschvaluje manžel, či je na ní někdo z rodiny alergický. Občas mě lidé rovněž žádají kotě bez průkazu původu za nižší cenu. Takže pokud rodokmen neptořebují, dávat jim ho nemusím, cena ovšem zůstane stejná.
Přečtěte si také: Kotě s papíry nebo bez papírů? 7 rozdílů mezi nimi

Máte také nějaké úsměvné historky od zájemců?

Ano, například jeden zájemce, který chtěl pro změnu nakrýt svojí kočku od našeho kocoura mi napsal, že by chtěl prý „pokrýt kočku“.  Tak jsem mu odepsala, že na to si musí zavolat pokrývače.


Máte chovatelskou stanici a nemůžete proto nikdy odjet na dovolenou?

Nyní už můžete! Využijte od nás akční nabídku na hlídání koček u vás doma na 90 minut denně za zvýhodněnou cenu!

 Zvýhodněný ceník pro Prahu  Zvýhodněný ceník pro Brno


chovatelske okenko tyrkysova

Když chci být také chovatelem koček, co pro to musím udělat?

Tak především je dobré si dopředu hodně načíst různé články o chovatelství a kočkách obecně, aby si byl člověk vědom, jaké všechny možné komplikace a problémy mohou nastat. Pokud ještě nejste rozhodnutí, jaké plemeno chovat, určitě doporučuji chodit po výstavách koček a komunikovat s různými chovateli osobně, aby jste dostali lepší obrázek o povaze i vzhledu koček a zvážit své možnosti, zda můžete poskytnout kočkám vše, co potřebují. Pokud už se rozhodnete, je důležité se zaregistrovat v určité organizaci chovatelů koček, která vám umožní dostat licenci pro chov a poskytne pravidla, které jako řádný chovatel musíte dodržovat.

Co byste doporučila začínajícím chovatelům koček?

Před nakrytím je třeba otestovat rodiče, zda netrpí, či nemají předpoklady pro nějakou dědičnou chorobu a tudíž by se neměli dále rozmnožovat. Každý chovatel by si měl zkusit alespoň 1x zajít na nějakou výstavu koček, kde dostane jejich kočka odborný názor od zkušených posuzovatelů, zda kočka splňuje všechny standardy plemene, popřípadě má-li nějaké estetické nedostatky. Dnes nejsou pro chov již výstavy povinné, ovšem je to určité měřítko, podle kterého se dá zjistit, jak na tom ta která kočka je. Podle toho se následně může vybírat kočičí partner, který může jisté nedostatky vyvážit a koťata od tohoto páru poté již mohou být opět podle standardu.

Co byste jim naopak nedoporučila?

Určitě bych jim nedoporučila pořídit si ze začátku chovného kocoura, ale kočku a nechat jí nakrýt kocourem z jiné chovatelské stanice, protože mít doma chovného kocoura může být pro začátečníky velice náročné a mohlo by je to odradit od chovu do začátku. Dospělý chovný kocour totiž pociťuje silné volání přírody, protože není kastrovaný, proto může po domácnosti značkovat, hlasitě mňoukat, nebo v případě, že je v domácnosti ještě chovná kočka, může docházet k neplánovanému nakrytí i v období, kdy by měla kočka mít klidový režim.

12310590_1025908844142823_2811406835532871484_n

A na co dávat pozor u kočky před/po porodu?

Když se blíží den porodu kočky, je třeba být stále na pozoru, aby jste mohli asistovat u porodu a být k dispozici, kdyby se přihodila jakákoliv komplikace. Poté je třeba se starat o matku a hlídat, zda koťata řádně pijí a zda-li je jejich matka správně očišťuje. Poté není třeba až takový dozor, ovšem těžší období nastává opět až kolem druhého měsíce, kdy kotě přechází z mateřského mléka na pevnou stravu, proto je třeba opět vše kontrolovat. Následný třetí měsíc už by opět měl probíhat hladce.


Nevíte si s chovem rady….??

Paní Vaňousová, která disponuje 20letou zkušeností v chovatelství, je také odbornou poradkyní v chovu britských koček. Každý, kdo potřebuje poradit s chovem z jakékoliv oblasti, se může na paní Vaňousovou obrátit a požádat jí o radu. Tato chovatelka občas také na požádání jezdívá se začátečníky na první výstavu koček, čímž jim poskytuje podporu a zodpovídá různé dotazy.

Více info o chovatelské stanici zde:

 Chovatelská stanice britských koček Z LUŽINEK

 

Chcete také zviditelnit svou chovatelskou stanici formou reportáže/ rozhovoru? A to zcela zdarma? NAPIŠTĚ NÁM SEM! 

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Takový normální den chovatele koček – BIRMA POSVÁTNÁ 
Mýty o kočkách s průkazem původu
Jak jsme hlídali kočky – KOČIČÍ GANG
Vyživujete správně vaší kočku?
15 TOP nejpopulárnějších plemen koček

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.