16.9.2015 Holidaycat.cz

Proč kočky přešlapují

Už jste někdy přemýšleli nad tím, proč vlastně kočky přešlapují na místě, když si na vás třeba lehají? Odpovědí na tuto otázku je hned několik.

Když kočka přešlapuje, říká se tomu také, že hněte těsto, masíruje, nebo na vás šlape zelí a odráží to její spokojený odraz ducha.

Co inspiruje kočky k přešlapování

Pravděpodobně jste byli svědky tohoto chování už nespočetněkrát. Micina si vyhlídne nějaký plácek, na kterém začne horlivě přešlapovat, možná se zatočí ještě 3x dokola a teprve poté si lehne. Vypadá to, jakoby na si takříkajíc udělala pohodlí před tím, než se usadí. Někdy do toho umí být pořádně zabraná a nerozlišuje zrovna mezi měkkým polštářem, postelí nebo vašim klínem.

Otázkou tedy zůstává, co kočky motivuje k takovému chování.

Zvyk z kotěcího období

Hlavním důvodem, proč kočičky takto „hnětou těsto“ je díky přežitku z kotěcího věku, kdy svým masírováním stimulovaly matčiny mlékovody, ze kterých jim poté za odměnu mléko proudilo snáze do tlamiček. Vytvořily si tak nepodmíněný reflex, že za hnětení dostanou něco dobrého.


RAW RAW

zdravá slast pro každou kočku..

Prohlédnout pamlsky v e-shopu


Značkují si teritorium

Kočky jsou od přírody teritoriálními zvířaty a proto nevynechají jedinou příležitost pro zanechání své stopy na místech, která pro ně něco znamenají. Na bříškách jejich pacek  se jim mohou usazovat zbytky vlastní moči a to zvláště u značkujících kocourů a pachovou stopu pak zanechávají jednoduše všude tam, kde chodí. Což opět může být přenesený reflex i u koček, které neznačkují. „Uťapkáním“ vlastního pelechu tak dávají na srozuměnou ostatním kočkám, že patří pouze jim.

Protahují se

Kočky jsou proslulé svými obratnými jogínskými pohyby. Přešlapování jim dělá dobře, a proto ho berou z části i jako takové malé protažení svých pacek.

Milují vás

Přešlapování je tedy instinktivní pohyb, který se kočka naučila v dobách bezbřehé spokojenosti a štěstí. To znamená, že ho dělá v momentech, kdy se cítí uvolněná a šťastná s osobou, na které právě leží, tedy přesněji – jde si na ní lehnout. Zcela se vám odevzdává a prokazuje vám tím plnou důvěru. neboť vás tím považuje za náhradní matku či otce.

kneading-cat-adorable

Zdroj: http://cdn2.hellogiggles.com/wp-content/uploads/2014/07/22/kneading-cat-adorable.gif

 

 

Dovolená se blíží a Vy se chystáte odjet pryč? A kdo pohlídá kočku?
 Zjistit více o hlídání koček doma

Čtěte také:
KOČKA PROTI SAMOTĚ, aneb dokáže kočka nahradit člověka?
18 bláznivých kočičích věcí, které si určitě budete chtít pořídit
20 divných věcí, co kočky dělají

Zdroj:
http://cats.lovetoknow.com/Why_Cats_Knead_Paws
http://cats.about.com/od/faqsbehavior/f/FAQKneadingCat.htm
http://cats.about.com/od/amyshojai/a/Cat-Paws-Kneading-and-Treading.htm
http://www.petmd.com/cat/behavior/evr_ct_why_do_cats_knead

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comment (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found