10.6.2015 Holidaycat.cz

KOČKA PROTI SAMOTĚ, aneb dokáže kočka nahradit člověka?

Měkký kočičí kožíšek, který k Vám přijde sám a ještě do toho vrní. To je neodolatelná kombinace aspektů, která nám dělá dobře. Někdy tomu propadneme dokonce natolik, že zapomeneme na okolí a zjistíme, že jsme lidi téměř nahradili zvířaty. Proč zvířatům přikládáme takovou důležitost? 

V moderní době je vztah mezi kočkou a člověkem komplexní. Mnoho lidí vidí své mazlíčky jako členy rodiny a pokud se stěhují, nebo jezdí na dovolenou, vždy při tom myslí také na blaho své kočky/svého psa. S tím souvisí například výběr vhodného místa s výběhem ven, nebo objednávání profesionálního hlídání koček, když se jede pryč. Dle jednoho průzkumu z roku 1985 se prokázalo, že 99% majitelů jak koček, tak psů považují své mazlíčky za plnohodnotné členy rodiny a 97% majitelů na ně mluví minimálně 1x denně.

Zaměřili jsme se na různé studie, které zkoumaly více aspektů ve vztazích mezi lidmi a zvířaty. Mezi zkoumané aspekty patřily například rozdíly v chování mezi lidmi navzájem a zvířaty mezi sebou, nebo vliv genderových rozdílů na vztah ke zvířatům.

Výhody zvířecího společníka oproti lidskému

Jak Rynearsonova studie ukázala, lidé a domácí zvířata spolu mohou navázat velmi úzký vztah. Vztah mezi člověkem a zvířetem může být jednoduchý a bezpečný s minimálním rizikem (Nebbe, 2001). Zvíře může svého pána přijímat, otevřeně milovat, může k němu být upřímné, věrné a navázat s ním pevný vztah, což jsou kvality, které uspokojují základní lidské potřeby jako být milován a cítit se důležitý.

Studie Becka a Madreshe (2008) se pokusila poměřit vztahy mezi lidmi se vztahy mezi zvířaty. Jak vyšlo najevo, vztahy mezi zvířaty se prokázaly jako mnohem bezpečnější a jistější v každém ohledu. Jiná studie potvrdila to samé, a sice že zvířecí vztahy jsou mnohem méně založeny na strachu, připoutání, vyhýbání nebo depresi.

Ženy  mají lásku ke zvířeti danou geneticky

Další část průzkumu se pro změnu zabývala genderovými rozdíly v připoutanosti na zvíře, z čehož jednoznačně ženy byly ty, které si ke zvířeti dokázaly vytvořit silnější a užší pouto. Je tomu tak proto, že ženy obecně snáze navazují hlubší vztahy k partnerům, než muži k ženám. Je to dáno geneticky, aby si do budoucna udržely partnera, který by byl schopný zaopatřit její potomstvo. V tomto případě je vztah ke zvířeti poněkud přenesenou paralelou ke vztahu s mužem, kterým si tak vyhrazuje něžnou, nesobeckou lásku odpoutanou od pouhých sexuálních potřeb.


OBJEDNEJ PRO SVOU MICKU HLÍDÁNÍ DOMA KOČEK JEŠTĚ DNES!

Podívejte se na náš ceník


Často se toto stává u starších žen, které například utrpěly ztrátu muže, nebo propásly čas na nalezení toho správného a proto se obklopují větším počtem koček, které ženě poskytnou bezbřehou lásku a pocit důležitosti. Může se to stát i v případě, že děti už odešly z domu, díky čemuž se žena cítí osaměle. Pořízením koček tak může nabýt nového smyslu života a starat se o někoho, kdo její péči potřebuje a vyžaduje. Dále zodpovědnost, která souvisí s chovem kočky jí dodává pocit nezastupitelnosti. Zvláště staří lidé, kteří nepociťují již mnoho chuti do života, mohou brát kočičího společníka jako jediný důvod k žití.

Úskalí chovatelů

Existují záznamy, že majitelé zvířat mívají častější sklony k truchlení. Tito lidé jsou právě častěji vlastníky koček než jiných zvířat. Není to však pravidlem a příčinou může být také fakt, že lidé s kočkou jsou zkrátka citlivější a mají větší potřebu mazlení a tulení, než ostatní lidé.

Nahradí tedy zvířecí společník člověka?

Může tedy kočka skutečně nahradit plnohodnotný vztah k člověku? Odpověď bohužel není tak jednoznačná, protože jde o velmi individuální záležitost a to, co pro jednoho znamená domácí zvíře, pro druhého neznamená ani blízký člověk a naopak. S jistotou lze však říci, že kočka markantně přispívá k sociálnímu uspokojení a do jisté míry ano – nahrazuje kontakt s jiným člověkem. Někdy může být dokonce hodnotnějším společníkem, který nás nesoudí a spokojeně tráví čas v naší přítomnosti, ať už jsme jakýkoliv. Samozřejmě pouze v případě, že jsme na ně stejně hodní, jako ony k nám. A někdy dokonce, i když k nim hodní nejsme.  

Léčba kočkou neboli felinoterapie

V moderní době se stále více dostává do povědomí léčba kočkou, neboli felinoterapie. Funguje v podstatě na podobném principu, o kterém jsme se zmiňovali výše. Jde o léčení především starších, handicapovaných, jakkoliv postižených, autistických či nešťastných lidí, kteří například utrpěli ztrátu blízkého člověka. Léčba je vhodná rovněž pro zdravé děti, které vyrůstají v nestabilních problémových rodinách, či pro lidi závislé na drogách nebo alkoholu. V případě, že je tento člověk v nějaké instituci jako domově důchodců, protialkoholové léčebně, nebo nemocnici, dojde k nim psychoterapeut s milou nekonfliktní kočičkou a nechává je, aby si jí vzali na klín, pohladili, nechali se uklidnit jejím předením a nasáli její pozitivní energii. Zvíře bývá u těchto lidí často jediným přítelem, který nahrazuje chybějící rodinné vztahy, nebo nedostatečnou lásku v rodinách.

Kontakt s kočkou napomáhá snížení krevního tlaku, zvolnění srdeční činnosti, projevení citů a kladných emocí, pomáhá obecnému psychickému uvolnění a má za úlohu iniciovat navázání mezilidských vztahů.

 

 

Přečtěte si také:

Myslíte, že Vás Vaše kočka miluje? 9 důkazů, díky kterým to zjistíte!
Co si o nás naše kočky doopravdy myslí?
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Momo na skejtu
KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočku kousat a škrábat

 

Zdroje:
http://www.icatcare.org/advice/keeping-your-cat-happy/interactions-your-cat
http://jeps.efpsa.org/articles/abstract/10.5334/jeps.ao/
http://rozmalka.webnode.cz/felinoterapie-aneb-kocka-jako-lek/
Featured photo: https://www.yahoo.com/health/top-swimsuit-models-as-cat-lady-lunch-lady-110574433267.html

 

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (2)

  1. Suchánková Iva

    Dobrý den,mám roční kočičku,se kterou jsem bydlela na chalupě.Kočička se volně pohybovala po celé chalupě,ale ven chodila pouze na vodítku nebo byla chvilku přivázaná na terase,kde se zabavila mezi keříky sledováním motýlů či pospávala.Doma se chodivala pomazlit,ale nikdy nevyhledávala pobyt na klíně.Při zvedání jsem dávala důraz na to,aby byla vždy přidržována i pod zadečkem.
    V prosinci jsem se s kočičkou přestéhovala zpět do panelákového bytu,který během kočičího dětství naše kočička několikrát navštívila.Chovala se v bytě zcela normálně,ale nyní po trvalém nastěhování u ní pozoruji velkou změnu v chování.V žádném případě se nenechá vzít do náruče a ani na konejšivé uklidňování nereaguje a okamžitě z náruče utíká.Jinak je ale stále kolem mne,na mluvení reaguje,vesele si ráda hraje,není agresivní,je poslušná,neustále mne pozoruje.Dřív si přišla v noci lehnout do nohou postele,ale teď ani omylem.Může na tuto změnu chování mít vliv přestěhování?V novém bydlišti má několik oblíbených míst k nerušenému odpočinku,víc si s ní hrají než na chalupě,kde jsem neměla tolik času a ani nebývá přes den dlouho sama,protože jsem již v důchodu.
    Prosím o radu,protože mám obavy,zda něco není špatně a ráda bych to napravila.Pokud kočička někde leží hladit se nechá a užívá si to,ale jen ne sama přijít a nedej bože ji vzít do náruče.
    Děkuji Vám za radu a jsem s pozdravem Iva Suchánková

  2. Refael

    Pro kočku, která ráda chodila(byť jen na obojku) ven, je to stres v bytě, bez výběhu alespoň na balkon. Proto se nedoporučuje u koček, zvyklé chodit ven, dávat do uzavřených bytu bez možnosti výběru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found