27.5.2019 Holidaycat.cz

7 super produktů, kterými zlepšíte život domácí kočce

Úprava životního prostředí, neboli anglicky Enrichment, je určitě důležitá pro každého, kdo má doma kočku, nebo kočky. Na základě našich zkušeností z hlídání koček se často setkáváme se situacemi, kdy nemá kočka úplně nejvhodněji uzpůsobené prostředí pro kvalitní život, nebo je krmena méně kvalitním krmivem, proto jsme pro Vás připravili výčet věcí, které je dobré zaopatřit pro spokojený život každé kočky.

1. VHODNÉ KRMENÍ JE ZÁKLADEM PRO ZDRAVÍ

Trh je neskutečně přesycen stovkami různých značek a druhů krmiv a člověk, který chce pro svou kočku to nejlepší, z toho má často v hlavě guláš. Výběr kvalitního krmiva často neulehčuje ani přísný kočičí výbor, který je schopný ohodnotit jako „těžce nedostatečné“ i TOP značku, kterou vám zevrubně vychvalovala polovina vašich „kočičích“ známých. Nakonec to dopadne tak, že po vyzkoušení několika „nejověřenějších“ značek ukotvíte na krmivu průměrného složení, na kterém jste začínali, protože vaši miláčci si o ostatním prostě myslí své.

Nevěště hlavu, kvalitní a zároveň chutné krmivo existuje!

Máme pro vás dobrou zprávu. Naštěstí existuje tolik značek, že je pouze otázka času, kdy narazíte na tu správnou. Abyste nemuseli chodit daleko pro vodu, doporučujeme vám tři značky, které se nejvíce ověřili nám. A kdo jsme vlastně my, že tady hlásáme, co je pro kočky nejlepší? Provozujeme totiž agenturu na hlídání koček – již 5. rokem denně navštěvujeme desítky koček v jejich domácím prostředí v době dovolené jejich majitelů a přesně vidíme, co funguje na drtivou většinu koček. A věřte, že i na těch zmlsaných! Naším měřítkem jsou tedy tisíce koček a to už něco znamená. Z těch opravdu kvalitních značek s označením GRAIN FREE – tedy bez obilovin (což je velice důležité, protože kočka je výhradním masožravcem a tak by neměla pozřít žádné obiloviny), doporučujeme hlavně tyto tři značky:

Kvalitní granule:

N&D Adult,kuře – 300g Canagan Adult, losos – 375g Applaws Adult – 400g

 

2. MÁTE V BYTĚ VHODNÁ ŠKRABADLA?

Pro domácí kočku, která má omezený, nebo dokonce žádný přístup ven, je tento bod extrémně důležitý, avšak bohužel často opomíjený. Kočka je šelma (kdo by to byl řekl), ale pro mnohé lidi bohužel představuje spíše bezúdržbové samostatné zvíře, jehož potřeby není potřeba nějak extra řešit. Bohužel to však neplatí o kočkách žijících čistě jen doma. Taková kočka vám může začít škrábat nábytek. POZOR! Ačkoliv máte již škrabadlo, ale kočka na něj nechodí, může to mít mnoho příčin a určitě to není tím, že je kočka „potvora“. 

 

NEVHODNÉ ŠKRABACÍ PLOCHY:

Vratké škrabadélko – nic nedokáže kočku odradit od škrábání více, než škrabadlo, kterého se sotva dotkne a už se začne houpat – v tomto případě např. závěsná škrabací deska bez pevného ukotvení. O nic více není příjemné ani levné škrabadlo, které vypadá ve fungl novém stavu možná lákavě, ovšem po pár měsících ho můžete rovnou vyhodit. Největším nedostatkem bývá opět vratkost, špatná stabilita a rychlé zničení sisalu. Kočka se potřebuje o škrabací plochu pořádně zapřít všemi čtyřmi nohami a veškerou svou sílu věnuje do drápání. Je to stejné, jako v přírodě, kde k takovým účelům využívá pevný strom.

Nevhodný typ škrabadla – kočky se v zásadě dělí na kočky tzv. „stromové“ a „křovinové“. Jak už z názvu vypovídá, je jasné, že zatímco první typ kočky miluje výšky a šplhání, druhý typ kočky se spíše drží při zemi a vyhledává třeba skrýše. Pro každou kočku je proto pořeba volit správné škrabadlo – „křovinová“ kočka možná nikdy nebude škrábat horizontální sisalové škrabadlo a kočku „stromovou“ možná zase moc nezaujme škrabací deska na zemi. Možná máte ale kočku tzv. „kombinovanou“ a proto bude mít ráda oba druhy škrabadel.

Na levém obrázku je příliš malé škrabadlo, které je pro dospělou kočku velice nevyhovující. Nemůže se na něj pořádně natáhnout a zapřít. Na pravém obrázku vidíme vratké škrabadlo, které kočku po prvním kontaktu většinou ihned odradí. A pak hurá na gauč!

 

JAKÁ ŠKRABADLA TEDY ANO?

1) Sisalová/ Stromová škrabadla 

Pokud je vaše kočka tedy typem spíše „stromovým“, což bývá drtivá část všech koček, doporučujeme pořídit nebo vyrobit opravdu bytelné a stabilní škrabadlo, které jí poslouží nejen pro kvalitní obroušení drápků, ale také pro odpočinek či pro výhled do celé místnosti. Protože jde o poměrně velkou věc, jistě je i obtížné najít takové škrabadlo, které se hodí do domácnosti i designově. Proto doporučujeme například tato stromová škrabadla z opravdových kmenů a velice kvalitního provedení:

Velice kvalitně provedená stromová škrabadla, s vysokou stabilitou, dostatkem odpočívacích ploch a hlavně luxusním designem

ŠKRABACÍ STROMY

2. Kartonová škrabadla

Většina koček miluje kartony a kartonová škrabadla. Ta, která jsou běžně dostupná na českém trhu jsou ovšem vyráběna z velice měkkého kartonu a proto při větší aktivitě koček vydrží velmi krátkou dobu. Mezi tím se vám útržky z drápání drolí všude po zemi, takže se musí každý den luxovat. Naštěstí existuje kvalitnější alternativa a sice kartonová škrabadla z extrémně pevného kartonu, s nosností až 20 kg, která vydrží klidně i 1-2 roky v závislosti na aktivitě koček. Nehledě na jejich krásný a stylový design.

Extrémně bytelná kartonová škrabadla – nosnost až 20 Kg – vysoká životnost – až 2 roky

KARTONOVÁ ŠKRABADLA

 

3. PITÍ VODY MŮŽE BÝT I ZDROJEM ZÁBAVY

Pokud máte kočky cachtalky, které asistují při každém vašem pohybu, který obnáší manipulaci s vodou (zalévání kytek, koupání, mytí nádobí), pak není od věci se zamyslet nad pořízením fontánky. Fontánek je na trhu fůra, můžete si pořídit buď obyčejnou fontánu, které proudí voda do výšky, nebo fontánu s pítkem, po kterém voda stéká dolů. Posledním hitem moderní doby je designová fontánka z českého porcelánu, u které se dá nastavit výška proudu vody. Fontánka obsahuje také půvabné dekorativní oblázky v různých barvách. Co je však největší výhodou této fontány, je čidlo, které snímá pohyb kočky a voda se tak zapne jen v případě, že jde kočka kolem. Čidlo dosáhne asi do 2 metrové vzdálenosti, proto není třeba se bát, že se kočka náhlého proudu lekne. Tento krásný a zároveň úžitečný doplněk do domácnosti můžete nechat kočkám v klidu zapnutý, i když jedete na dovolenou, aby měly vždy čerstvou vodu.


DESIGNOVÁ FONTÁNA PRO KOČKY

 

4. DOBROTY NA PŘILEPŠENOU – ZDROJ ZÁBAVY, ALE I VÝCVIKU

Máte zmlsance, kteří se ofrní nad polovinou zaručených „mňaminek“, které jim přinesete? Nebojte, nejste v tom sami. Tohle řeší snad 80% všech kočičích majitelů. Kočky se totiž při výběru laskomin, které pozřou, orientují především na základě čichu, proto je celkem zásadní, jak ta potravina voní. Méně už pak kočkám záleží na obsahu, ale na ten bychom měli dbát především my, jejich majitelé. Super jemný a přírodní pamlsek, který vyhovuje oběma těmto kritériím, je například čisté maso sušené mrazem, které je nakrájeno na úhledné malé kostičky a můžete je kočkám dávat nejen na chuť pro potěšení, ale můžete je zkusit naučit nějaké fígle, jako třeba zvednout packu a „plácnout“ si z vámi na povel „high five“, nebo třeba naučit kočku dát vám pusinku. Věnování se vaší kočce tímto způsobem mezi vámi může upevnit pouto a posílit vztah. A dle našich zkušeností je tento pamlsek opět jeden z nejoblíbenějších u drtivé většiny koček.

Oblíbené pamlsky:

PŘÍRODNÍ PAMLSKY RAW RAW

 

5. ORIGINÁLNÍ INTERAKTIVNÍ HRAČKY 

Není hračka, jako hračka. Kočky jsou i v tomto odvětví velice vybíravé a jen tak něco je nenadchne. A pokud už ano, tak je to zase za chvíli omrzí. Děje se to proto, neboť kočky nevnímají hračku jako hračku, ale jako kořist. Je to pro ně úlovek, na kterém si trénují své lovecké pudy. Samozřejmě je to pro ně také zábava, primárně však iniciována hluboce zakořeněnou potřebou lovit a zabíjet. Ano, i vaše domácí gaučová roztomilá kočička to v sobě má. A je potřeba v ní tento pud stále vzbuzovat, aby nebyla znuděná, frustrovaná a netloustla. Hračky je potřeba jednou za čas přinést nové, nebo je nastříkat šantovým sprejem, abyste je opět ozvláštnili.

Doporučujeme například velice oblíbenou interaktivní hračku „Veselá peříčka BRASIL“, kterou kočky milují především díky své drobnosti a trhanému pohybu, který hračka dělá, když ji táhnete po zemi. To opět připomíná raněnou kořist, což nenechá chladného ani toho nejpomalejšího pecivála.

Interaktivní Veselá peříčka

Dalším hitem u koček jsou bylinky, jako je šanta kočičí, nebo kozlík lékařský. Hračky a přípravky se šantou kočičí jsou poměrně snadno k dostání, málokterá hračka ale obsahuje tuto bylinku v takové koncentraci, aby to bylo pro kočku ještě zajímavé, nebo je příliš dlouho skladem a tudíž vyčichne. U šantových sprejů je zase dobré si hlídat koncentraci, protože mnohé značky tento koncentrát ředí. Hračky s kozlíkem lékařským jsou mnohem méně dostupné, přitom je to mnohem účinnější bylinka, než šanta a přesto zcela nezávadný. Působí na kočky většinou mnohem více, ale zkusit se musí obojí. Tyto ručně vyráběné třpytivé rybičky obsahují velice silnou dávku šanty kočičí (modrá rybka), nebo kozlíku lékařského (černá rybka) a navíc jsou posílané v hermeticky uzavíratelném (a ekologicky rozložitelném) pytlíku, kam můžete hračku vracet, tudíž vám jen tak nevyčichne.

Třpytka se šantou kočičí a s kozlíkem lékařským:

Třpytka se šantou nebo s kozlíkem

 

6. KVALITNÍ STELIVO JE ZÁKLAD PRO DOBROU HYGIENU

To nejdůležitější jsme již zmínili, ale nesmíme zapomínat ani kočičí toaletu a na podestýlky. Na trhu lze opět vybírat z celé škály produktů, ovšem je velice těžké se v tom vyznat. Existují tři druhy nejčastějších steliv: bentonitové, dřevité, nebo silikátové

  1. Bentonitové stelivo

Bentonitové stelivo je asi to nejčastější stelivo k dostání na trhu. Jeho přední výhody jsou v tom, že tvoří hrudky, které poté naberete na lopatku a vyhodíte. Není ovšem stelivo, jako stelivo a tak i mezi zdánlivě podobnými podestýlkami mohou být markantní rozdíly. Jedno z nejlepších bentonitových steliv je značka BIOKAT´S, ovšem ne všechny její druhy. Vybrali jsme pro vás dva nejlepší druhy steliv od této značky, které se vyznačují především perfektními hrudkami, které se nedrolí a zároveň úžasné vůně. Jde o Biokat’s Diamond Care s aktivním uhlím, které pohlcuje perfektně pachy a Biokat’s Bianco Fresh s velice svěží vůní. 

Jedna z nejkvalitnějších bentonitových steliv na trhu:

Stelivo BIOKATS’S Bianco Fresh Stelivo BIOKAT’S Diamond Care Fresh

 

  1. Dřevité stelivo

Druhým typem steliva jsou dřevěné peletky, které mají rovněž výhodu, že jsou hrudkovací a k tomu se ještě mohou splachovat do záchoda. Jeho nevýhodou je ovšem extrémní vynášení díky své lehkosti. Ekologicky tedy vyhovují nejlépe, ale ne všem kočkám vyhovuje. Nejznámější značkou na Českém trhu s tímto stelivem je Cat’s Best.

Stelivo Cat’s Best – dřevité peletky

 

  1. Silikátové stelivo

Silikátové stelivo má výhody oproti předchozím dvěma, že není tolik prašné a pohlcuje čpavé pachy do krystalků. Ze všech tří je ovšem také nejméně ekologické, protože je chemicky vytvořeno. Skládá se z průsvitných krystalků, které pohlcují veškerou vlhkost – bohužel tedy i přirozenou vlhkost z tlapek každé kočky, která na něj stoupne. Když pak začne do silikátu močit, může jí to do pacek pálit a být nepříjemné. Kvůli své extrémní savosti také toto stelivo nehrudkuje, ale pouze do sebe nasává moč, jejíž pach neutralizuje. Stelivo se kvůli tomu musí měnit v průměru 1x za týden, což také obnáší extrémní spotřebu. Jelikož toto stelivo nepatří mezi naše TOP produkty, nebudeme zde uvádět ani odkaz, pouze ilustrační foto.

 

7. DUŠEVNÍ KLID A VYROVNANOST KOČKY

V neposlední řadě je třeba dbát i na duševní vyrovnanost a klid vaší domácí kočky. Pro někoho jde možná o absurdní slovní spojení, ale při hlubším zamyšlení zjistíme, že i kočky mají ještě i jiné potřeby kromě nasycení žaludku a spánku. Kočka je extrémně rutinní zvíře, dělá si své rituály, spí často na stejných místech a jakákoliv změna jí může rozhodit z rovnováhy. Pokud se v domácnosti, kde žije kočka, něco změní – například když přestěhujete nějaký nábytek, přibude člen do domácnosti, jedete na dovolenou, nebo se dokonce přestěhujete do úplně nového obydlí, znamená to pro kočku téměř vždy velký stres. To může následně způsobit nežádoucí chování v podobě močení mimo toaletu, extrémní strach a schovávání, nebo souboje s jinou kočkou. Příčin tohoto chování může být několik. Pro rychlé a účinné uklidnění při této stresové situaci doporučujeme speciálně namíchané bachovy kapky, které jsou vyrobeny pouze z výtažků květů a jsou zcela na přírodní bázi. Mnoho lidí si tyto kapky chválí, povětšinou zaúčinkují skvěle. Existuje ovšem určité procento koček, na které to účinky nemá, proto je potřeba to vyzkoušet.

Bachovy kapky na přírodní bázi:

 

BACHOVY KAPKY

 

Doufáme, že vám tento článek něco přinesl a že jste se dozvěděli něco nového. Pokud se vám článek líbil, neváhejte a sdílejte ho mezi svými přáteli na facebooku, kteří mohou podobné informace také ocenit. 

 

 

LIDÉ TAKÉ ČTOU:

Plemena koček: RAGDOLL (video-reportáž)
Které suché krmivo (ne)volit pro kočku
KOČKA PROTI SAMOTĚ, aneb dokáže kočka nahradit člověka?
Kočičí chůva Anna: musím umět zaujmout každou kočku…

 

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comment (1)

  1. Alice

    Chtěla bych se zeptat, co vaše kočka má nejraději k jídlu? po čem se oblízne, až za ušima?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found