9.2.2016 Holidaycat.cz

PLEMENA KOČEK: BIRMA POSVÁTNÁ – živý medvídek (rozhovor s chovatelkou)

Víte, jak to mají chovatelé koček? Paní Radka, zkušená chovatelka birem s 24 kočkami, nám poskytla přátelský rozhovor, kde vtipně popisuje průběh svého standardního dne při péči o kočky ve své chovatelské stanici Eden Rose v Mirošově u Rokycan.

Paní Radka je extrémně milá a vstřícná chovatelka koček, která momentálně chová 17 birem a k tomu má doma ještě dalších 7 koček domácích, které se do jejich rodiny přitoulaly, nebo byly zachráněny. Všechny své kočky natolik miluje, že si je nechává i poté, co už dosáhnou příliš vysokého věku pro chov. S huňatým vrnícím kocourem na hrudi to komentuje se slovy: „Vždyť se na něj podívejte, copak ho můžu dát pryč“?

Jak u vás probíhá standardní den?

Požádali jsme paní Radku, aby nám popsala svůj standardní den chovatelky koček. Jste-li také chovatelem, pravděpodobně se v popisu najdete a možná vám i vykouzlí úsměv na tváři některé příhody, které vám můžou znít familiérně.

RÁNO

Můj den s začíná budíčkem v 5:30, ovšem to, co si normální lidé představí pod pojmem budík, já vůbec nepotřebuji. Mám totiž kočky – něco jako „přispat si“ u nás neexistuje – v tu chvíli totiž nastoupí naše smečka a hromadně začne bušit na dveře a dožadovat se pozornosti a krmení.

Když vstanu, kočky dostanou kapsičku – tedy lépe řečeno každá dostane jednu lžičku z kapsičky, poté se vyčistí záchody v celém domě (to zabere asi 15 minut), dolije se voda do fontánek, zamete se a poté kočky hromadně „padnou za vlast“.

POLEDNE

Pak nadchází čas oběda a vaření. To je samozřejmě velká událost, kdy jsou všechny kočky rázem vzhůru a ihned jdou se vším pomáhat. Pak se dostaví i nejvyšší inspekce v podobě kocoura Dandyho, který při každém otevření ledničky strčí hlavu dovnitř a vše důkladně zkontroluje. Jakmile je objeveno nějaké syrové maso, automaticky z něho určitá část náleží kočkám!

Po obědě se jdou opět vyklízet kočičí toalety a po skončení jednoho čistícího kolečka v domě hned následuje ještě jedno. Pokud máme zrovna trochu odrostlejší koťátka, jdeme je v tuto dobu přikrmovat.

Paní Radka má právě malinká koťátka (narozena 4. 2. 2016) připravená k zarezervování!

ODPOLEDNE

Dávám soukromé hodiny angličtiny, proto ke mě jezdí studenti v tuto relativně klidnou denní dobu.
Paní Radka s nadsázkou popisuje, že jde o speciální hodiny angličtiny obohacené o felinoterapii, kdy během učení mohou studenti drbat a hladit kočky, které se přišly na nově příchozího podívat. 
Se smíchem také dodává , že si prý už občas není jistá, zda za ní studenti nejezdí už jen pouze kvůli kočkám.

VEČER

Večer samozřejmě nadchází opět čas večeře, takže inspekce opět nastoupena. Kočky řádně asistují a poté dostanou konzervy. Kocour Dandy to někdy nevydrží a protože mu důvtip byl do vínku přidán opravdu štědře, přišel na způsob, jak se dostat do uzavřené plastové nádoby, kde jsou uschované kapsičky a konzervy. Tudíž vždy vyndá aspoň 4 kapsičky, ty následně rozdělá a rozdělí se s ostatními. No není tam přeci sám, že. Po večeři opět následuje čištění toalet, takže za den se to stihne asi tak 7x.

NA ZÁVĚR DNE

Po náročném dni následuje ještě napravování prostředí a věcí do původního stavu po působení kočičí činnosti. Jaké působení to máme na mysli?
Tak například kočka Vaneska s oblibou nachází kapesníčky po domě, které si následně namáčí ve vodě a vytírá s nimi podlahu. Toho se ihned uchytí další kočky a přemění vytírání podlahy ve hru na fotbal. U jiné -tentokrát domácí kočky Mášy – která má přístup ven a na pole, ale žije odděleně od chovných kočiček – máme podezření, že díky svému přístupu ven začala opisovat od svých známých – opeřenců.  Vždy venku najde nějakou slámu, kterou si poté nanosí do koupelny, kam mají přístup pouze venkovní kočky. Slámu si rozmísťuje různě po koupelně a několikrát s ní dokonce ucpala odtok ve vaně.

Kocour Double Delight, neboli „Dandy“

Birmy paní Radky Nové jsou velmi inteligentní, umí totiž pracovat také s počítačem. Jednou viděli na fotce na facebooku nějakou sochu, která se jim asi velmi líbila, tak se pěkně prošly po klávesnici a odeslaly komentář majiteli této fotky asi v následném tvaru: „yyyáá4443555“. Když už jsme u těch počítačů, je to u rodiny Nových velké téma – počítač totiž bývá tak zachlupacený, že už ho prý údržbář přímo odmítá čistit.


Máte chovatelskou stanici a nemůžete proto nikdy odjet na dovolenou?

Nyní už můžete! Využijte od nás akční nabídku na hlídání koček u vás doma na 90 minut denně za zvýhodněnou cenu!

 Zvýhodněný ceník pro Prahu  Zvýhodněný ceník pro Brno


chovatelske okenko tyrkysova

Co musí splňovat člověk, který si od vás chce vzít kotě?

V každém případě mě zde musí zájemce navštívit osobně, abych viděla, jak reaguje na kočky a jak kočky přijímají jeho. Dále se zajímám o prostředí, kde má kočka vyrůstat – mělo by být spíše klidné, kde není příliš malých dětí, protože birmy jsou sice hravé, ale mají také rády svůj klid. Samozřejmě je u kotěte, které je určeno tzv. „na mazlíčka“, podmínkou kastrace ihned po dosažení dospělosti, což je asi během 1 roka. Dále preferuji zájemce hlavně z České Republiky, protože velmi nerada poskytuji kotě do ciziny.

Na co si mají dávat pozor novopečení majitelé koček?

Je velmi důležité vyselektovat jedovaté rostliny, mezi které patří především lilie, hyacintny, tulipány a cibuloviny obecně. To jsou nejnebezpečnější rostliny, u kterých stačí, aby se jejich pyl dostal na kočičí srst, kterou si kočka následně olíže, což může způsobit otravu, nebo rychlé selhání ledvin. Dále bych nejvíce chtěla apelovat na boty – na ty by si měli majitelé koček dát velký pozor.

Jako aby jim je kočky nepočůraly?

Ne, to nemyslím (smích). Boty však můžou být velmi nebezpečným přenašečem koronavirů, ze kterých můžou vzniknout závažné, i neléčitelné choroby. Stává se to v případě vyšlápnutí výkalu, který je infikován zmutovaným koronavirem, se kterým se kočka ještě nesetkala a pokud má oslabenou imunitu, problém je na světě. Není to zase tak běžné, je však třeba se mít na pozoru.

Máte nějaké vlastní fígle, jak léčit u koček běžné zdravotní komplikace?

Ano, například častá komplikace u koček, jako je zubní kámen, se normálně řeší u veterináře pod narkózou. Můžete ovšem kočkám pořídit sušený bílý slepičí pařát pro psy, který kočkám zuby obrousí a nádherně vybělí. Dalším problémem u koček je časté slzení, což je způsobeno bakteriemi. Těch je možné se zbavit speciálními kapkami zvanými „Koloidní stříbro“, které sice trochu pálí, ovšem slzení u koček léčí báječně. A v neposlední řadě doporučuji Bachovy kapky při jakékoliv příležitosti kočku zklidnit (například před cestováním/ stěhováním/ či při silné říji u koček, atp.), nebo dále doporučuji čínskou houbu „Reishi“, která obsahuje interferon a pro změnu skvěle pomáhá posilovat imunitu proti virům, jako je například FIP.

Proč se Vaše chovatelská stanice jmenuje Eden Rose a co to přesně znamená?

Eden Rose má znázorňovat náš ráj růží, který máme okolo domu, což je nádherné především v létě. Podle druhu růží pojmenováváme také naše kočky v rodokmenu, proto se jmenují například „Via Mala“, „Carte D´ore“, „Double Delight“, nebo třeba „Soleil D´ore“.

Více info o chovatelské stanici zde: http://www.edenrose.cz/

 

ZVIDITELNÍME TAKÉ VAŠÍ CHOVATELSKOU STANICI A TO ZCELA ZDARMA! NAPIŠTĚ NÁM SEM! 

 

CHCETE SE O BIMĚ POSVÁTNÉ DOZVĚDĚT VÍCE?
Přijďte na největší propagační výstvau koček v České Republice 11.-12. února 2017

 VÝSTAVA KOČEK 2017 – UDÁLOST NA FACEBOOKU

ČTĚTE TAKÉ:
Kotě s papíry nebo bez papírů? 7 rozdílů mezi nimi
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Princess a míček
Vyživujete správně vaší kočku?
Největší plemena koček

Úvodní foto zdroj: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/6e/df/4f/6edf4f1bef6d1a904b49a493d15e7585.jpg

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (5)

 1. Anonym

  Velice krasne napsane a pravdive mam od Radky kocicku birmu zelvicku a jmenuje se Jessinka je to nejlepsi co me mohlo potkat a vybornou kamosku k tomu gabriela hejtmankova

 2. korpas ladislav

  mam kocura kastrata birmi posvetnej poslednom case nie pravidelne ale stava sa ze sa kocur vycura mimo svojho zachodku v bliskoti mysiek kde dostava stravu co sa da s tym robyt a preco to zacal robyt dakujem za radu

 3. Anonym

  Překrásné, tajemné, hedvábně jemné a aristokratické svaté birmy…..moje láska na první setkání. Už dlouho vím naprosto přesně, jaká další číča nám jednou přibude do domácnosti.

 4. Zuzana kucova

  Dobry den.rada bych si poridila domu birmu posvatnou bydlim sama je mi 55l a rada bych kamaradku(mazlika)muz byt i starsi kocourek..prosim budeteli znat nekoho kdo by daroval tuto kocicku..dejte prosim vedet..dekuji zuzana

 5. Kačírek Václav

  Máme kocourka Birma,stáří 8 měsíců.Poradíte mě jak často krmit a kolik krmiva.Děkuji předem za vaší odpověd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found