13.10.2016 Holidaycat.cz

Které suché krmivo (ne)volit pro kočku

Čím krmit svojí kočku, o tom bylo diskutováno již na sto tisíckrát, ale stále v tom není dodnes jasno. Které suché krmivo je pro kočky ideální, jaké značky doporučujeme, na co si dát pozor a co naopak vyhledávat? O tom bude dnešní článek.

VÝBĚR GRANULÍ PRO KOČKY

Informace, které vám zde předáme jsou načerpány po mnohaleté zkušenosti práce s kočkami, sledování jejich chovaní a chutí, trvalým vzděláváním se v této tematice, čtení odborných článků, či účast na přednáškách od výživových poradců, diskuzích na internetu a další.

Předem upozorňujeme, že zažívání a chutě se u každé kočky mohou lišit, stejně jako u lidí, proto tento článek není myšlen jako skálopevné dogma, ale má sloužit spíše pro vaší orientaci, lepší pochopení principu stravování kočkovitých šelem a s tím i spojený i výběr krmiva. Pro zdravý a spokojený život vaší kočky by se určité zásady ovšem měly dodržovat.

DBEJTE NA SLOŽENÍ

Jediný více méně ověřený způsob, jak zjistit, zda jde o kvalitní krmivo či nikoliv, je obsah jeho složení. Proto si dejte tu práci ho aspoň přečíst na zadní straně obalu krmiva, či vyhledat na internetu, pokud kupujete přes e-shop. Mnohým lidem složení ovšem stejně moc neřekne, proto se v tomto článku dozvíte hodnotné informace, jak poznat, co je dobré a co nikoliv. Všeobecně platí pravidlo: Co je ve složení napsáno jako první, toho je tam nejvíce!

 

ČEHO SE VYVAROVAT PŘI VÝBĚRU KRMIVA

Existuje několik aspektů, kterých byste se měli při výběru granulí držet a která krmiva byste měli brát dalekým obloukem. Mezi ty patří:

 1. Granule s přidanými obilovinami (pšenice, rýže, kukuřice, ječmen, oves, žito, atd.)
 2. Barevné granule
 3. Supermarketové granule (tedy volně dostupné v nespecializovaných obchodech) – zde to bohužel platí na všechny bez výjimky
 4. Reklama, označení krmiva: „prémiové, superprémiové..“
Zdroj: https://assets.rbl.ms/615780/980x.jpg

Zdroj: https://assets.rbl.ms/615780/980x.jpg

1.
GRANULE S PŘIDANÝMI OBILOVINAMI

Jak je již všeobecně známo, kočka je masožravec. Pes je sice masožravec také, ovšem rozdíl mezi psem a kočkou je ten, že kočka je 100% výhradní masožravec – neměla by se tedy dlouhodobě stravovat ničím jiným, než masem, či produkty vyrobeny z masa a občasně přidaným ovocem a zeleninou v upravené formě na pročištění střev.

 • Granule by tedy rozhodně NEMĚLY obsahovat jednoduché uhlohydráty: pšenici, rýži, kukuřici, apod.
 • Granule ve velmi malé množství mohou obsahovat složité uhlohydráty: ječmen, žito, oves (které mají nízký glykemický index – GMI a nezpůsobuje tudíž velkou nerovnováhu cukru v krevní hladině)

Biologické okénko:

Obiloviny jsou pro kočku velmi špatně stravitelné. Kočka má v žaludku extrémně kyselé prostředí s pH kolem 1  (ve škále pH od 1-14), zatímco u člověka to je kolem 3. Kyselé prostředí velmi efektivně zpracovává živočišné bílkoviny a funguje tak k rychlejší přeměně hmoty na energii. V přírodě je kočka schopna spořádat velké množství jídla najednou, neboť její žaludek dokáže obsáhnout až 60-70% veškeré potravy, která je následně určena k rychlému zpracování, zatímco člověk v žaludku udrží pouze kolem 20-30% potravy, která je následně trávena dále v trávicím traktu. Proto není pro kočku dobré zatěžovat organizmus zpracováváním uhlohydrátů, na které nemá uzpůsobené trávení.

Většina uhlohydrátů způsobuje u koček nerovnováhu cukru (inzulinu) v krvi, tedy zvýšené GMI, proto jim jejich přílišné množství působí mnohé problémy. Je třeba mít na paměti, že 99% všech problémů způsobených špatnou stravou se projevují až za dlouho dobu – pokud tedy kočka prokazuje některé klinické příznaky nemoci ze špatné stravy, bude již ve velmi pokročilém stádiu zanedbání!

2.
BAREVNÉ GRANULE

Barevné granule bývají z pravidla tou nejlevnější a nejhorší variantou, čím můžete svou kočku krmit. Nejčastěji je koupíte právě v supermarketech a jejich barva je jen obyčené barvivo pro váš lepší pocit, které nemá pranic společného s opravdovou příchutí třeba masa/zeleniny, pokud je granule červená, či zelená.

3.
SUPERMARKETOVÉ GRANULE

Jak již bylo nastíněno v předchozím odstavci, tato krmiva jsou bez výjimky tím nejhorším zlem pro vaší kočku. Pokud se podíváte na složení na obalu, často se dozvíte, že granule obsahují méně než 4% masa, pokud tam vůbec procenta budou uvedena a k tomu přehršel uhlohydrátů, soli, ochucovadel, popeloviny a dalšího. U těchto krmiv bývá výhodou pouze nízká cena, ale účet, který vám poté veterinář vystaví za léčbu kočky vám to stejně několikanásobně vrátí, takže v tomto ohledu netřeba příliš šetřit.

4.
KRMIVO S OZNAČENÍM „Prémiové, super prémiové, holistické..“

Mnohé značky sází na psychologický efekt, který působí dobře na lidi po přečtení těchto označení. Pravda je ovšem taková, že neexistuje žádný ústav, který by řídil, která krmiva mohou být takto označená, či nikoliv, proto je celý název pouze produktem šikovných marketingových kreativců.

Pravda o velkých „superprémiových“ značkách

Někdy kreativita marketingového oddělení dojde tak daleko, že vymyslí název nové značky, která je pododvětvím značky již „profláknuté“, či připíšou onen název „prémiové“, zvýší cenu a hle, kvalita je na světě.
Co se týče výroby suché stravy, existuje v České Republice například jedna nejmenovaná továrna, kam se hromadně sveze neprodané maso ze supermarketů, to kvalitní se použije pro lidi (do paštik, atd.) a odřezky a kosti dále putují na výrobu granulí.

Není maso jako maso

Každá značka má různý poměr surovin v granulích, ovšem o jaký jde druh masa (svalovina, vnitřnosti, kosti, vedlejší produkty), to již řeší málokdo. Pro kočku je nejhodnotnější svalovina a vnitřnosti, které jsou pro její fungování zásadní, ovšem u nekvalitních a středně kvalitních značek o tyto složky téměř nezavadíte. Na obalu proto uvidíte například údaj: 40% hovězího masa – nikde se však již nedočtete, která část z hovězího je obsažena a či jsou tam i nějaké vnitřnosti. Z fabriky si odebere každá značka svůj podíl „masa“, nebo spíš vedlejší masové produkty (kam patří třeba i pařáty, kůže, kopyta, atd.) a tváří se, že je jejich produkt zcela jiný, než u konkurence. Základ mohou mít ovšem stejný.

Které značky tedy ano?

Toto neplatí u značek, které jsou sem dovážené externě a mají vlastní výrobnu například v USA, Kanadě, Německu, nebo zpravidla v jiných vyspělých zemích. Je vždy velký rozdíl, pokud má značka vlastní menší výrobnu určenou přesně a pouze jen pro výrobu vlastního krmiva, než masové fabriky, odkud odebírá „materiál“ XY dalších velkých korporátních značek.


DEJTE NA PRVOTŘÍDNÍ KVALITU!
Tyto tři značky granulí doporučuje 9 z 10 koček!
Osobně vyzkoušeno na tisících koček, které hlídáme u vás doma

N&D Adult Grain Free Canagan Grain Free Applaws Adult Grain Free


 

ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY U KOČEK
– způsobeny nevhodnou stravou

Photo source: http://img.wallpaperfolder.com/f/54761A3EA6F9/3968x2976px-613218-bimini-1719-08-kb-15-02-2015-buttafly-900x900px.jpg

Photo source: http://img.wallpaperfolder.com/f/54761A3EA6F9/3968x2976px-613218-bimini-1719-08-kb-15-02-2015-buttafly-900x900px.jpg

Možná si kladete otázku, proč je všechno toto tak důležité a jestli na tom opravdu tak strašně moc záleží. Odpověď zní jednoznačně ano, záleží. Strava je základním kamenem k dobrému zdravotnímu stavu a to nejen u koček, ale u všech živých organismů. Na druhou stranu, nevhodnou stravou mohou být v těle způsobeny vážné a někdy až nezvratné problémy.

Nejčastější příznaky onemocnění při špatné stravě:

 • Matná a mastná srst
 • Apatie, nechuť k pohybu
 • Zápach z tlamy
 • Pronikavě zapáchající stolice/moč
 • Obezita

Nejčastější onemocnění v návaznosti na špatné stravování:

 • Diabetes
 • Onemocnění močových cest (močové kameny, cysty, atd.)
 • Náchylnost k růstu nádorů
 • Alergie všeho druhu

A s touto problematikou může být dále spojeno: 

 • vykonávání potřeby/močení mimo místa na to určená
 • Agrese
 • excesivní mňaukání
 • buzení v noci a dožadování se pozornosti (náhle během života – tedy nikoliv, jde-li o takovou povahu přirozeně)

O tom čtěte více v našem článku: KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočku vás budit v noci – ve 3 bodech

 

ZAŽITÉ MÝTY O KRMENÍ

 • Mé kočce tyto granule chutnají, takže jsou pro ní nejlepší

To máte stejné jako s malými dětmi. Pokud jim dáte jednou ochutnat čokoládu, nebo bonbón, budou to stále vyžadovat. O kvalitní výživě tu ovšem nemůžeme hovořit ani zdaleka. Za druhé, pokud je od malička vaše kočka zvyklá na nekvalitní stravu, bude ze začátku odmítat přejít na něco „méně ochuceného“, ač kvalitnějšího.

 • Moje kočka kvalitní krmivo moc nežere, zatímco po tom levném se může „utlouci“

Ano, není nic divného, že levného krmiva spořádá mnohem více. Nemusí to ihned však znamenat, že jí to kvalitní nechutná. Levné krmivo, bohaté na obiloviny má totiž efekt neúplného nasycení – kočce chybí důležité živiny a tudíž se to snaží dohnat množstvím spořádané potravy. Pokud dostane plnohodnotnou stravu, která obsahuje uspokojivé procento masa a vlákniny, spořádá jídla méně a v závěru vám to cenově vyjde i levněji.

 • Svou kočku krmím tímto krmivem už léta a je zdravá

Samozřejmě může vaše kočka patřit mezi ty šťastlivce, kteří se vesele dožijí 20 let na nekvalitním granulovaném krmení, otázkou však zůstává, zda i její život byl kvalitní. Dlouhý a spokojený život při nekvalitním krmení bývá ovšem výjimkou. Problémy ze stravy se projevují až po dlouhé době. Pokud tedy již zaznamenáváme klinické příznaky, stav je velmi alarmující! A pak je samozřejmě také jasné, že..

….každá kočka byla zdravá, než dostala diabetes
….každá kočka byla také zdravá, než byla odvezena na kliniku pro neprůchodnost močových cest (a podobně)

 

ZNAČKY SUCHÝCH KRMIV

a jejich složení

Zdroj: http://svthw.org/wp-content/uploads/2015/01/thelifestylecafe_ketosis-1024x676.jpg

Zdroj: http://svthw.org/wp-content/uploads/2015/01/thelifestylecafe_ketosis-1024×676.jpg

Níže jsme rozdělili značky do tří skupin podle jejich kvality.  Jelikož jde o nezávislé hodnocení založeném na složení (dle obsahu obilovin, masa, soli, atd.), v poslední složce nebudeme zmiňovat a poškozovat jména nekvalitních značek, ovšem po přečtení tohoto článku již sami budete umět jednoduše určit, která z nich to jsou. Znovu apelujeme, že jde především o supermarketové, volně dostupné granule – v tomto případě bohužel nenaleznete výjimku.

Z následujícího výčtu značek jsme z každé vždy vyhledali jeden druh granulí a k němu přiložili jejich složení. Ve výčtu jsou udávány různé údaje (například přidané vitaminy, doplňkové látky, nebo stopové prvky) dle toho, jaké všechny informace který výrobce poskytuje veřejně.

1) TOP KRMIVA – Bezobilné

CANAGAN


Složení:

Sušené kuřecí maso (35,5 %), čerstvě připravené vykostěné kuřecí maso (25 %), batáty (sladké brambory), brambory, kuřecí tuk (4,2 %), sušená vejce (4 %), šťáva z kuřecího masa (2,3 %), lososový olej (1,2 %), minerální látky, vitamíny, alfalfa (vojtěška), brusinky, mannanoligosacharidy, fruktooligosacharidy, jablko, mrkev, špenát, mořské řasy, heřmánek, máta, měsíček, anýz, pískavice (řecké seno).

Analytické složky:

Hrubý protein 37 %, obsah tuku 20 %, hrubý popel 8,5 %, hrubá vláknina 1,5 %, vlhkost 7 %, omega-6 mastné kyseliny 2,99 %, omega-3 mastné kyseliny 0,82 %, vápník 1,58 %, fosfor 1,40 %.

Doplňkové látky: Nutriční doplňkové látky (na 1 kg): vitamin A 25.000 m.j., vitamin D3 1.730 m.j., vitamin E 320 m.j., taurin 2.200 mg, síran zinečnatý 267 mg, síran železnatý 240 mg, síran manganatý 90 mg, síran měďnatý 19 mg, seleničitan sodný 0,64 mg.

APPLAWS (Adult Cat Chicken) 

Složení:
sušené kuřecí maso (65%), čerstvě mleté kuřecí maso (17%), brambory, pivovarské kvasnice, řepné řízky, šťáva z kuřete, olej z lososa, vitamíny a minerální látky, sušená vejce, celulóza z rostlinné vlákniny (0,03%), sůl, karbonát vápníku, mořské řasy, brusinky, DL-methionin, chlorid draselný, výtažek z yuccy, výtažek z citrusů, výtažek z rozmarýnu.

Přídatné látky:
nutriční látky:
vitamín A [retinol-acetát] (27.850 IU/kg), vitamín D3 [cholekalciferol] (1.200 IU/kg), vitamín E [alfa-tokoferol acetát] (615 IU/kg), selen [selenit sodný] (0,13 mg/kg), jód [z jodičnanu draelného] (1,5 mg/kg), železo [monohydrát síranu železnatého] (80 mg/kg), měď [pentahydrát síranu měďnatého] (48 mg/kg), mangan [monohydrát síranu manganatého] (38 mg/kg), zinek [monohydrát síranu zinečnatého) (135 mg/kg). technologické přídatné látky:
E1705 Enterococcus faecium cernelle 68 [SF68;NCIMB 10415] (1.000.000.000 cfu/kg) pro nastolení a udržení vyvážené střevní mikroflóry koček
přírodní antioxidanty: směs tokoferolů tokoferoly přírodního původu.

ORIJEN (6 FISH Cat)

Složení:
čerstvý losos bez kostí(14%), celý, čerstvý slěď (12%), sušený losos (12%), sušený sleď (12%) sušené mořský losos (12%), čerstý celý platýs bradavičnatý (3%), čerstvý vykostěný candát (3%), čerstvá vykostěné štika (3%), čerstvý vykostěný sladkovodní síh (3%), olej z lososa (3%), olej ze sledě (3%), cizrna, červená čočka, zelená čočka, hrášek, vláknina z hrachu, řepkový olej, na slunci dozrálá vojtěška, sladké brambory, dýně, ořešák squash, listový špenát, mrkev, červená jablka, Bartlett hrušky, brusinky, kelp (druh mořské řasy), kořen lékořice, kořen anděliky lékařské, fenyklu, květy měsíčku lékařského, sladký fenykl, listy máty peprné, heřmánek, pampeliška, saturejka, rozmarýn.

Doplňkové látky:
vitamín A (17.500 IE/kg), vitamín D3 (1.000 IE/kg), železo (40 mg/kg), jód (3 mg/kg), měď (13 mg/kg), mangan (14 mg/kg), zinek (150 mg/kg), selen (0,3 mg/kg).

kcal na kg:
3710 kcal, 41% bílkovin, 23 % z ovoce a zeleniny, 36 % tuků. Orijen krmivo neobsahuje žádné umělé konzervační látky, ale přírodní vitamín E.

Garance živin:
Orijen Cat 6 Fresh Fish splňuje nutriční požadavky organizace AAFCO (Association of American Feed Control Officials)

ACANA (Pacifika)

Složení:
sleď bez kostí (30%), sušený sleď (15%), sušená treska tmavá (12%), platýs bez kostí(5%), sleď bez kostí (5%), cizrna, červená čočka, řepkový olej, hrách, zelená čočka, žlutý hrách, olej ze sledě (3%), vojtěška, sušené mořské řasy, dýně, máslová dýně, špenát, mrkev, hruška, brusinky, kořen z čekanky, pampeliška, květy heřmánku, listy máty peprné, zázvor, semínka kmínu, květy růží, lyofilizovaný sleď, lyofilizovaná štika, lyofilizovaný platýs.

Přídatné látky:
nutriční látky:
vitamín A (15.000 IE/kg), vitamín D3 (2.000 IE/kg), železo (40 mg/kg), jód (3 mg/kg), měď (13 mg/kg), mangan (14 mg/kg), zinek (150 mg/kg), selen (0,3 mg/kg).
technologické látky:
Enterococcus faecium, NCIMB10415 (600×10^6 CFU).

TASTE OF WILD (Rocky Mouintin Feline)

Složení:
Kuřecí maso, hrášek, batáty, kuřecí tuk (konzervován směsí tokoferolů), hrachová bílkovina, bramborový protein, pečené srnčí, uzený losos, přírodní aroma, mořská rybí moučka, DL-methionin, chlorid draselný, taurin, cholin chlorid, sušený kořen čekanky, rajčata, borůvky, maliny, extrakt z juky, sušený produkt fermentace enterococcus faecium, lactobacillus acidophilus, lactobacillus casei, lactobacillus plantarum, sušený extrakt fermentace trichoderma longibrachiatum, zinek proteinát, vitamin E doplněk, niacin, mangan proteinát, měď proteinát, síran zinečnatý, síran manganatý, síran měďnatý, thiamin (vitamin B1), vitamin A, biotin, jodid draselný, pantothenát vápenatý, riboflavin (vitamin B2), pyridoxin hydrochlorid (vitamin B6), vitamin B12 doplněk, oxid manganatý, seleničitan sodný, vitamin D doplněk, kyselina listová.

Deklarované jakostní znaky:
Hrubý tuk 18%, hrubá vláknina 3%, Hrubý protein 42%, vlhkost 10%, zinek 120 mg/kg, selen 0,4 mg/kg, vitamin E 150 IU/kg, taurin, omega 6 – 2,8%, omega 3 – 0,3%
.

N&D (Natural & Delicious)

Složení:
Čerstvé vykostěné divoké prase (25%), sušené maso z divokého prasete (23%), brambory, čerstvé vykostěné kuře, sušené kuřecí maso, kuřecí tuk, sušená celá vejce, čerstvý herring, sušený herring, hydrolyzované živočišné bílkoviny, rybí olej, vláknina z hrášku, sušené mrkve, sušená vojtěška, inulin, fruktooligosacha­ridy, mannanoligosacha­ridy, sušená jablka (0,5%), prášek z granátových jablek, sušený sladký pomeranč, prášek ze špenátu, psyllium (0,3%), prášek z černého rybízu (0,3%), chlorid sodný, sušené pivovarské kvasnice, kořen kurkumy (0,2%), glukosamin, chondroitin sulfát, extrakt z afrikánu (zdroj luteinu).

Vitamíny:
Vitamín A 18000 MJ, Vitamín D3 1200 MJ, Vitamín E 600 mg, Vitamín C 300 mg, Niacin 150 mg, kyselina pantothenová 50 mg, Vitamín B2 20 mg, Vitamín B6 8,1 mg, Vitamín B1 10 mg, Vitamín K 1,5 mg, Vitamín H 1,5 mg, kyselina listová 50 mg, Vitamín B12 0,1 mg, cholin 2500 mg, betakaroten 1,5 mg, chelát zinku analogické metioninové hydrolázy 910 mg, chelát manganu analogické metioninové hydrolázy 380 mg, chelát železa analogické metioninové hydrolázy 250 mg, chelát mědi analogické metioninové hydrolázy 88 mg, selenometionin 0,4 mg, DL-Metionin 5000 mg, taurin 4000 mg, L-karnitin 300 mg. Organoleptické přísady: Extrakt z aloe vera 1000 mg, extrakt ze zeleného čaje 100 mg, extrakt ze zrníček hroznů 100 mg. Antioxidanty: extrakt z rozmarýnu

PORTA 21 Feline Finest Sensible – GRAIN FREE

Složení:
mleté drůbeží maso (64%), sušené brambory, čerstvé kuřecí maso (9,15%), kuřecí tuk, řízečky z cukrové řepy (zbavené cukru), sušené pivní kvasnice, celulóza, MOS (Mannan-Oligosacharidy), FOS (Fructooligosaccharid), sušené brusinky,extrakt ze zeleného čaje.

Dodatkové látky:
Fyziologicky výživové látky:
vitamín A (24.570 I.E./kg), vitamín C (43,76 mg/kg), vitamín D3 (1.706 I.E./kg), vitamín E (tokoferol) (157,50 I.E./kg), vitamín B1 (thiamin) (17,85 mg/kg), vitamín B2 (riboflavin) (12,75 mg/kg), vitamín B6 (pyridoxin) (5,78 mg/kg), vitamín B5 (kyselina pantotenová) (9,24 mg/kg), vitamín B12 (kobalamin) (110,25 mg/kg), biotin (325,50 mg/kg), selen (0,53 mg/kg), železo (321,36 mg/kg), mangan (116,95 mg/kg), kyselina listová (1,63 mg/kg), niacin (30,45 mg/kg), taurin (875,25 mg/kg), zinek (296,49 mg/kg), choline chloride (240 mg/kg), měď(síran měďnatý) (42,24 mg/kg), sodík (0,53%).

omega 3 mastné kyseliny > 0,58%
omega 6 mastné kyseliny > 4,05%

Obsahuje antioxidanty povolené EU: silné extrakty obsahující tokoferol přirozeného původu (vitamín E) a trvanlivá kyselina askorbová

ESSENTIAL FOOD
Složení:
čerstvé kuřecí a kachní maso, sušené kuřecí a kachní maso, čerstvý losos a pstruh, brambory, čerstvá vejce, sladké brambory, hrášek, čerstvá kuřecí játra, kuřecí tuk (2%), kuřecí vývar, vojtěška, hrachová vláknina, lososový olej, brusinky, acai, borůvky, jablka, rajčata, pomeranče, hrušky, mrkev, špenát, květák, měsíček lékařský, mořské řasy, ženšen, zelený čaj, zázvor, probiotické doplňky.

Analytické složky:
hrubý protein 40%, hrubé oleje a tuky 20%, hrubá vláknina 3%, hrubý popel 9%. Doplňkové látky: vitamín A (jako retinol-acetát) 26000IU. vitamín D3 (monofosfát) 300mg.

Stopové prvky:
chelát zinku, chelát železa, chelát manganatý, chelát mědi, jodid draselný, seleničitan sodný, taurin 2000mg, DL-methionin 2000mg, L-karnitin, probiotika: enterococcus faecium cernelle.

ARDEN GRANDE (chicken & potato grain free)

Složení:
čerstvé kuře (26 %), brambory (26 %), kuřecí masová moučka (25 %), hrachový škrob, kuřecí olej, celé sušené vejce, kuřecí hydrolyzát, lososový olej, kvasnice, slad, hrachová vláknina,minerální látky, prebiotika FOS, prebiotika MOS, výtažek z brusinek, glukosamin,methylsulfonylmethan, chondroitin, nukleotidy.

Analytické složky:
hrubý protein 31 %, obsah tuku 19 %, hrubý popel 7 %, hrubá vláknina 2,2 %,vápník 1,3 %, fosfor 0,8 %, taurin 1 000 mg/kg, omega-3 mastné kyseliny 0,4 %, omega-6 mastné kyseliny 2,9 %.

Doplňkové látky (na kilogram):
Vitamíny: vitamín A 28 000 IU, vitamín D3 2 000 IU, vitamín E 200 IU

Stopové prvky: monohydrát síranu železnatého 256 mg, monohydrát síranu zinečnatého 222 mg, hydrát chelátu zinku a aminokyseliny 266 mg, pentahydrát síranu měďnatého 32 mg, hydrát chelátu mědi a aminokyseliny 40 mg, monohydrát síranu manganatého 93 mg, jodičnan vápenatý bezvodý 2,3 mg, inaktivované kvasnice se selenem 70 mg. Antioxidanty (výtažky z rozmarýnu a výtažek bohatý na tokoferol).

OPTIMAnova (Rabitt Grain Free)

Složení:
Čerstvý králík (40 %), dehydratované králičí maso (30 %), brambory (14 %), hydrolyzát z králičího masa (5 %), protein z bramborových hlíz, olej a tuk, kvasnice, řepné řízky, carobová mouka, rostlinná vláknina, chlorid draselný, chlorid sodný, polyfosfát sodíku, inulin (zdroj fruktooligasacharidů 0,1%), manan-oligosacharidy (0,1%).

Analytické složky:
Hrubý protein 31%, hrubý olej a tuky 17,5%, mastné kyseliny omega 6: 2,8%, mastné kyseliny omega 3: 0,47%, hrubá vláknina 3,5%, celková dietní vláknina 6,5%, hrubý popel 7,5%, vápník 1,3%, fosfor 1%, vlhkost 9%.

Doplňkové látky:
Vitamín A 18.000 M.J./mg. Vitamín D3 1.600 M.J./mg. Vitamín E 750 mg/kg. Vitamín C 75 mg/kg. Železo (síran železnatý monohydrát) 75 mg/kg. Jód (jodid draselný) 3,5 mg/kg. Měď (síran měďnatý pentahydrát) 10 mg/kg. Mangan (síran manganatý monohydrát) 7,5 mg/kg. Zinek (oxid zinečnatý) 150 mg/kg. Selen (seleničitan sodný) 0,15mg/kg. Extrakt z juky 170 mg/kg. DL- methionine 1.000 mg/kg. Taurin 950mg/kg. Citrusové extrakty bohaté na bioflavonoidy 1.000mg/kg.
Chráněno přírodními antioxidanty (tokoferoly) s protistárnoucím účinkem, odstraněním volných radikálu (způsobujících nádorový růst).

FIRSMATE (Classic Cat Food)

Složení:
Moučka z divokých volně žijících ryb, kuřecí moučka, ječmen, ovesná mouka, kuřecí tuk (konzervován pomocí tokoferolů), rybí tuk (konzervován pomocí tokoferolů), kyselina fosforečná, fosforečnan vápenatý, cholin chlorid, methionin, uhličitan vápenatý, propionát vápenatý, brusinky, borůvky, maliny, minerální látky (proteinát zinku, proteinát železa, proteinát manganu, proteinát mědi, jód, kobalt, selen), vitamíny (vitamin E, vitamin C, riboflavin, niacin, kyselina d-pantothenová, thiamin, vitamin A, pyridoxin, kyselina listová, biotin, vitamin B12, vitamin D3), taurin

84% protein z kuřecího masa a divokých volně žijících ryb z Tichého oceánu

16% protein z lehce stravitelných obilovin

 

2) VHODNÁ KRMIVA 

POZOR! Kategorie „vhodná krmiva“ je především osobním doporučením, založeném na zkušenostech mnoha uživatelů a může být velmi sporná. Krmiva obsahují obiloviny, které pro kočky běžně dobré nejsou, ovšem mohou pomoci při různých dietách, například při průjmech pro zahuštění stolice, atd. Značky jako Hill´s či Royal Canin používá mimo klasické receptury rovněž přímo dietní recepturu pro kočky, která je vyloženě určena k léčení gastrotestinálních potíží, atp. Zde tedy můžeme hovořit dokonce o kvalitě vysoké. 

BRIT CARE (premium)

Složení:
kuřecí maso,kukuřice,rýže,hydrolyzovaný kuřecí protein,kukuřičný gluten, drůbeží tuk (chráněno tokoferoly,zdroj vitamínu E),lososový olej,přírodní chuť,sušená jablka,pivovarské kvasnice,extrakt z juky,minerální látky,DL-methionin,L-lysin,mannanoligosacharidy,fruktooligosacharidy,organická měď,cholinchlorid,organický zinek,organický selen,biotin,niacin,pantotenan vápenatý,vitamín A,vitamín B 12,přídavek riboflavinu (zdroj vitamínu B 2),thiamin mononitrát (zdroj vitamínu B I),pyridoxin hydrochlorid (zdroj vitamínu B 6),kyselina listová,vitamín D 3,vitamín E (alfatokoferol).

Protein 33% / Tuk 14%

ROYAL CANIN (Sensible 33)

Složení:
drůbeží proteiny sušené, živ. tuk, rýže, kukuřice, izolát z rostlinných proteinů*, kukuřičný lepek, živočišné bílkoviny (hydrolyzované), pšenice, minerální látky, sušená dužina z řepy, kvasnice, rybí tuk, lignocelulóza, sojový olej, frukto-oligosacharidy.

*L.I.P.: Vybrané, lehce stravitelné proteiny

Doplňkové látky:
Nutriční látky:
Vitamín A (18.500 IE/kg), vitamín D3 (1.000 IE/kg), E1 [železo] (38 mg/kg), E2 [jód] (3,8 mg/kg), E4 [měď] (12 mg/kg), E5 [mangan] (50 mg/kg), E6 [zinek] (150 mg/kg), E8 [selen] (0,1 mg/kg), konzervační látky, antioxidanty.
Technologické přidané látky
Klinoptilolit sedimentárního původu (5 g/kg).

Analytické složky
Bílkovina: 33 % ;Tuk: 22%; Vláknina: 1.6%; Popel/ Popelovina: 6.9%

AlMO NATURE (Holistic – Adult Kuře)

Složení:
Integrální rýže, moučka z kuřecího masa, čerstvé kuřecí maso, kuřecí olej, integrální lněná semínka, matoliny z hroznů, vojtěška, výtažek z hroznových semínek, výtažek ze zeleného čaje. Antioxidanty:Alfa-tokoferoly mix.

Vitamíny:
Vitamín A 18000 UI/kg, Vitamín D3 1500 UI/kg, Vitamín E 125 UI, Vitamín C 48 mg/kg.
Energie:
4265 Kcal/kg

HILL´S  (Feline dry adult mature 7+)

Složení:
kukuřice, rýže, drůbeží moučka (min. kuře 30%), kukuřičná glutenová moučka, bílkovinný hydrolyzát, živočišné tuky, rybí tuk, chlorid draselný, uhličitan vápenatýl rostlinný olej, chlorid sodný, vitamíny a stopové prvky.

3) NEVHODNÁ SUCHÁ KRMIVA

Nebudeme jmenovat konkrétní značky nevhodných krmiv, ovšem pro představu připojíme složení nejznámějšího supermarketového granulovaného krmiva pro kočky. Zde můžete vidět hned několik zásadních prvků ve složení, které by vás měli od koupi na první pohled odradit. 


Složení nekvalitního krmiva:

 • obiloviny, maso a výrobky živočišného původu (min. 4% hovězího masa v červených granulích, min. 4% jater v náplni polštářků), bílkovinné extrakty rostlinného původu, oleje a tuky (min. 0.1% slunečnicového oleje), vedlejší výrobky rostlinného původu, minerální látky, zelenina (min. 4% mrkve v oranžových granulích, min. 4% hrášku v zelených granulích).

Deklarované jakostní znaky (V %):

 • látky 32%, tuky 11%, anorganické látky 8%, vláknina 1.5%, vápník 1.1%, fosfor 1%, taurin 1000 mg/kg. DOPLŇKOVÉ LÁTKY V 1 KG: s antioxidanty – doplňkové látky ES, s barvivy – doplňkové látky ES. Nutriční doplňkové látky: Vitamin A 14000 IU, Vitamin D3 1550 IU, Vitamin E 170 mg, síran měďnatý pentahydrát 25 mg, síran manganatý monohydrát 22 mg, jodid draselný 2.1 mg, síran zinečnatý monohydrát 100 mg. Technologické doplňkové látky: trifosforečnan pentasodný 1700 mg.

ANALÝZA:

 1. Na prvním místě jsou uvedeny obiloviny
 2. Druh masa není specifikován – hned v závěsu ovšem přichází informace „výrobky živočišného původu“ (čili třeba pařáty, kůže, kosti). Co se rozumí pojmem „maso“ je ovšem neznámá.
 3. Celkový obsah masa nepřesahuje 4% – to znamená, že 96% ostatních surovin jsou původu rostlinného! To je poměrně zarážející, když víme, že je kočka 100% masožravec.
 4. Nespecifikované deklarované jakostní znaky – hned na první místě v „deklarovaných jakostních znacích“ je uvedeno pouze „látky“, kterých je 32%. Pod tím může být skryto opravdu cokoliv. Nebo dále 8% anorganických látek – to znamená neživých, neboli NE organického původu. V tomto případě může jít třeba o různé nerosty/minerály, ty by se ovšem měly vyskytovat pouze v nepatrném množství.

Pro zajímavost: 

Jedna nejmenovaná značka, na kterou jsme narazili při shánění informací pro tento článek měla dokonce přímo v názvu napsáno: Krmivo bohaté na lososa a pšenici. Tak samozřejmě, i tak to jde….proč nepostavit skvělou reklamu na něčem, co by takové granule pro kočky neměly spatřit ani z vlaku..

Nechť jsou vaše kočky veselé, zdravé a vitální!Prohlédnout hračky pro kočky

Doufám, že pro vás byl tento článek přínosný a pokud vás něco napadá k tomuto tématu, neváhejte zanechat komentář!

 

Autor článku: Nikol Šabatová, HolidayCat.cz

 


Rádi se dozvídáte nové věci o kočkách? Nebo potřebujete poradit?
Přidejte se do naší skupiny na facebooku:


LIDÉ TAKÉ ČTOU:

Vyživujete správně vaší kočku?
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Kočičí gang
Kdo chce moji kočku? Jsem těhotná…Aneb je toxoplazmoza nebezpečná?
Alergie u koček – druhy a jak proti tomu bojovat
8 druhů lidí, kteří mají kočku

Zdroje:
https://www.topkrmiva.cz/krmivo-pro-psy/essential-foods/
http://kocici.net/clanky/88-vime-jak-krmit-svou-kocku
http://www.mitkocicku.estranky.cz/clanky/jak-se-vyznat-v-granulich--znackach--.3.html
http://www.borazmiloticek.net/clanky/vyziva/spravne_krmeni_psu/spravne_krmeni_psu1.htm
http://evaludvova.cz/uhlohydraty/
Zdroje složení:
https://www.mall.cz/granule-kocky/whiskas-granule-s-hovezim-masem-14-kg
http://www.bitiba.cz/shop/krmivo_pro_kocky/granule_pro_kocky/porta21/477371#more
http://www.zoofast.cz/taste-of-the-wild-rocky-mountain-feline-formula-pg-15859.html
http://www.mujmazlik.cz/kocky/krmivo-pro-kocku/granule/brit-care?product_id=47878
http://www.mujmazlik.cz/kocky/krmivo-pro-kocku/granule/hills-1/hills-feline-dry-adult-mature-7-sterilized-15kg
http://www.zoohit.cz/shop/kocky/granule/sanabelle/light/121560?rrec=true
http://www.zoohit.cz/shop/kocky/granule/acana/158243?rrec=true
http://www.ifauna.cz/kocky/diskuse/detail/2887761/smilla-adult-kachna-s-brambory-co-na-ne-rikate
http://krmivo-a-vitaminy-pro-kocky.heureka.cz/firstmate-pacific-ocean-fish-with-blueberries-cat-1_8-kg/
http://www.vase-krmivo.cz/optimanova-cat-adult-chickenrice

 

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (33)

 1. Tomáš

  Nikol, perfektní článek. Na základě čeho jste stanovila, která krmiva jsou „TOP“ a která jsou „střední třída“? Zabýváte se nějak vědecky stravou koček? Působíte třeba na nějaké univerzitě?

 2. Veronika

  Opravdu užitečný článek, perfektně popsané, spoustu věcí jsem ani nevěděla.

 3. Tomáš

  Pokud děláte „nezávislé hodnocení“, jak píšete, asi by tedy bylo dobré zdůvodnit, proč je některé krmivo hodnoceno jako lepší a jiné horší, v testech to bývá zvykem. A tím nemyslím zdůvodňovat Whiskas nebo co jste to zařadili do té třetí kategorie. Stále tedy čekám na argumenty (ve smyslu „Hill’s není tak dobré, protože…“).

  • Holidaycat.cz

   Dobrý den, Tomáši,

   děkujeme za dotaz. Krmivo je takto seřazené pouze na základě jeho složení – jak je již uvedeno výše. Krmivo, které obsahuje obiloviny (nejde-li o zanedbatelné množství), již nemůže být zařazeno do TOP značek. Dále samozřejmě dle obsahu masa, atd.

   Hezký den,

   Agentura HolidayCat.cz

   • Tomáš

    Děkuji za odpověď. Řekl bych, že ve výživě – nejen koček – nejde snad nikdy jen o prosté seřazení podle procent obsahu masa, jde i o další složky granulí a jejich vzájemné působení. Jak paní Šabatová posuzovala toto?

    A stále mi není jasné, jak to, že například firma Hill’s, která je schopná vyrobit veterinární diety, které nakonec všichni s nemocnými kočkami používají, má tedy vědeckou kapacitu udělat něco opravdu špičkového, by nebyla v kategorii „TOP“. Jste schopná toto zdůvodnit?

 4. Feri

  Je vždy velký rozdíl, pokud má značka vlastní menší výrobnu určenou přesně a pouze jen pro výrobu vlastního krmiva, než masové fabriky, odkud odebírá „materiál“ XY dalších velkých korporátních značek…

  Zoznam krmiv odkud odebírá „materiál“ XY dalších velkých korporátních značek:

  Applaws, TASTE OF WILD, Porta 21, ESSENTIAL FOOD, Almo nature…

  • Holidaycat.cz

   Dobrý den, Feri,

   samozřejmě, nic není ideální a je třeba se rozhodovat na základě několika aspektů a dalších prvků ve složení. Všeobecně tato krmiva vycházejí nejlépe, co se týče složení.

 5. Kamil

  Dobrý den, článek je celkem podnětný a přiznám se, že mě inspiroval k zamyšlení nad výběrem granulí pro naší Habešskou šelmu 🙂 .
  Samozřejmě, že člověk z naší republiky řeší i stránku ceny. Proto mě zaujala značka, kterou uvádíte jako TOP KRMIVO, jedná se o: Taste of the Wild. Když člověk navštíví stránky s tímto krmivem, tak čte samé pozitivní informace, ale nikde se nedočte kolik procent obsahuje masa. Hrubý protein má 42%, což je pěkné číslo, ale konkrétní masa obsažená v krmivu nemají uveden žádný obsah či poměr. Nakonec jsem krmivo zakoupil, ale byl jsem nemile překvapen když v popisu čtu, že pečená zvěřina má obsah 4% a losos 4% procenta masa.
  Prosil bych o radu v tomto konkrétním případě, jak mám pochopit složení tohoto krmiva. To je v něm opravdu tak málo masa? To by popíralo váš článek.
  Děkuji za odpověď, Kamil.

  • Holidaycat.cz

   Dobrý den, Kamile,

   děkujeme za Váš komentář. Ovšem k Vašemu dotazu – nikoliv, Taste of Wild má nejvíce poměr těch surovin, které jsou uvedeny na začátku, dle pořadí. Nemají bohužel uveřejněné procento volně na internetu, ale na obale již ano. 4% zmíněného pečeného masa tam je pro chuť, ale hlavní protein má kočka již z první složky – dle článku tedy z kuřecího masa.

   S pozdravem,

   Tým HolidayCat.cz

 6. Tomáš

  Vidím, že můj další komentář jste neuveřejnili (např. jak to, že Hill’s není top, když jejich tým je schopen připravit veterinární diety, které všichni uznávají). Počkám tedy na vyjádření Hill’s, jsem zvědavý na jejich reakci.

  • Holidaycat.cz

   Tomáši, Váš komentář jsme uveřejnili, ale někdy to není hned, než se dostaneme k administraci stránek.

   Samozřejmě téma krmiv je a vždy bude velmi kontroverzní, protože nikdo s jistotou nemůže určit, tohle je jediné dobré a tohle ne. Berte prosím tento přehled jako inspiraci a všeobecnou tabulku, podle které se orientovat, ale ne jako skálopevnou pravdu – jak již je napsáno na začátku tohoto článku.

   S pozdravem,

   Tým HolidayCat.cz

 7. Tomáš

  Ještě k panu Kamilovi: pokud je v Hill’s psáno „min. kuře 30 %“, pak se jedná proti 4 % zvěřiny a 4 % lososa v Taste of Wild o téměř čtyřnásobek masa – nepletu se?

  Není tedy v hodnocení něco špatně? 🙂

  Stále také nevím, kdo a s jakou odborností posouzení provedl – kdo je „my“?

  • prasezlesa

   A proč jste se rozhodl ignorovat kuře ve složení TOTW, které je tam mimochodem hned na prvním místě?

 8. Ivana

  Dobrý den, moc děkuji za uvedený článek, pro mě SUPER !! Hodně mi pomohl. Jaké granule řeším už několik roků. Mám ragdollku – krmila jsem RC pro ragdolly, zkouším přecházet na applaws zatím granulky míchám, což asi není ideální. Můžete mi prosím odpovědět ještě na dotaz jestli mohu granulky míchat i nadále a jak často je dobré značku granulí střídat ?? Při otravě kočičky nám moc pomohly dietní granulky RC.

 9. Silva

  Tenhle článek je vynikající, a hodně pomůže při výběru krmiva. Učí lidi umět si vybrat, a to je hrozně moc důležité!! Mnoho lakomých či hloupých lidí si jde do hypermarketu, vybere si to nejlevnější krmivo a tak pomalu své zvíře zabíjí. Kdo zvířata miluje, snaží se koupit jim to nejlepší, a předcházet zdravotním problémům. Moc by mě také zajímalo, který druh českého krmiva je vyráběn v té příšerné fabrice. To snad i přestanu kupovat česká krmiva. Doufám jen, že to není Brit.Občas ho kupujeme, krmiva střídáme. Moc nám chutnalo ND:-)

 10. Silva

  A pane Tomáši, přestaňte už rýpat, jste s tím trapný a navíc ukazujete, že o výživě zvířat nevíte vůbec nic!!!

  • Tomáš

   Silvo, tak mě poučte, když toho víte více! 4+4=8 a to je méně než 30. Shodneme se? A je méně masa podle článku lepší? Tak co je tedy lepší? Ani autorka si s tímto asi neví rady, vidíte, vůbec neodpovídá. Není to rýpání, ale asi nejen mě by zajímalo, jak to tedy je.

   • Holidaycat.cz

    Pane Tomáši,

    k tématu jsem již řekla vše, co jsem chtěla a Vaše dotazy zodpověděla. Veškeré info máte vysvětleno v článku, nebo v těchto komentářích. Pokud Vám to není jasné, přečtěte si to prosím znovu, nebo nám napište soukromou zprávu na info@holidaycat.cz. Tímto konverzaci uzavírám.

    S přáním hezkého dne,

    Nikol
    HoildayCat.cz

 11. Radka

  Vždycky si ráda přečtu zajímavý článek. Bohužel komentáře nejsou nikdy tak zajimave. Kočka je každopádně masožravec, takže ti co mohou a krmí masem mají vyhráno. Co se týká pana Tomáše tak opravdu trochu rýpal, ale je fakt že na jasný dotaz nedostal jasnou odpověď. Což je zcela normální, myslím že i jemu to je jasné. Pochybuji že ve firmě Hills dostane lepší vysvětlení.
  Je to jak s granulemi pro psy, plno informací, článků, studií a komentu. Nejlepší je když si člověk něco přečte, vyzkouší a pozoruje jak se zvířátko má.
  Tím vším ale nechci v žádném případe hanit tento článek.

  • Holidaycat.cz

   Dobrý den, Radko,

   děkuji za komentář. Lepší vysvětlení k firmě Hills samozřejmě existuje – ano, stejně jako u Royal Canin – jsou tyto firmy schopné vytvořit vysoce kvalitní granule pro veterinární účely (například lepší zažívání, pro lepší funkci močových cest, atp.). Toto však ve článku již zmíněno je. Ty se ale cenově pohybují úplně jinde, než standardní receptury a nejsou ani vhodné pro běžnou konzumaci, když je kočka zdravá. V článku jsou hodnoceny pouze běžné receptury pro každodenní stravování, proto jsou tyto značky řazeny do střední třídy.

   Přeji hezký den,

   Nikol
   HolidayCat.cz

 12. Jolis

  Dobry den,
  v clanku mate Brit Care (Premium). Brit Care a Brit Premium jsou ale dve rozdilna krmiva.
  Rada bych se jednou dozvedela v cem je lepsi Care nez o par stovek levnejsi Premium. Porovnavala jsem Brit Premium chicken, kterym aktualne krmim (stridam s lososem), s Brit Care Monty, a Care mi vychazi porad hur. Mam temer dvouleteho, „neznackoveho“, kastrovaneho kocourka bez zdravotnich potizi.

 13. Moretti

  Já jsem začal na brit care a dalších super značkách. Moje kočka mě poslala do prdele. Takže teď krmím výrobky od puriny (granule friskies a kapsičky střídavě friskies a felix) dělám podle vás chybu?

  • Anonym

   Ano. Tyto granule mají pouze 4%masa. Pro masožravé zvíře tedy opravdu nic moc.Kočička jich tedy musí sežrat mnohem více, protože jí ne zasytí viz článek.

 14. Nikol

  Ráda bych se zeptala, jaký máte názor na carnilove granulky. Dle složení vypadají velmi dobře.
  Díky

 15. Nikka

  Dobry den, koukala jsem na slozeni Porta 21 na e-shopech a maji cca 40% masa a dale obsahuji hnedou ryzi a ve kousek dal i oves. Mozna zmenili slozeni a bylo by potreba poopravit clanek.

 16. Dasa

  Dobrý den Nikol, děkuji za článek,který jsem si se zájmem procetla a ihned se vydala prozkoumat naše granulky Royal Canin 37 (krmíme tím naší Bengálu) , granulky ji chutnají a zatím jsem neuvažovala o změně,ale po přečtení článku se podívám i na jiné značky. Musím taky říct ,že jako dítě jsem si pořídila domu kočičku,kterou naše mamina (i kvůli nedostatku financí) krmila 19 let whiskasem. Kočka se dokonce dožadovala čokolády ( jen znacka Milka) a ačkoliv v té době jsem věděla prd o výživě koček,tak jsme kočku cokoladou Milkou s bratrem vesele ladovali. Kočička zemřela (chci tomu věřit) na stáří. Dnes bych to nedopustila,jen jsem chtěla říct,že jsou i majitelé, co třeba nemají na dráha krmiva,přesto cicine poskytují lásku a domov a kočka se dožije vysokého věku.

 17. Aneta

  Jaké krmivo je vhodné pro kočku, která už je starší a čeká koťátka?

 18. Markéta

  Naše kočka si zamilovala konzervičky, které jí dávám každý den jednu. Jsou přírodním zdrojem Omega 3 mastných kyselin, a navíc jsou opravdu hodně šťavnaté.

 19. Blažena

  Jestli ji chceš krmit kvalitně v tomto období, tak je opravdu potřeba se ídvat na složení co kupuješ, já bero pro kočku konzervičky a filetky Brit, konzervičky jsou pro ni zdrojem omega 3 mastných kyselin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found