30.7.2015 Holidaycat.cz

Kotě s papíry nebo bez papírů? 7 rozdílů mezi nimi

Přesvěčte se, že kotě s papíry nerovná se pouze tučná částka – co vlastně chov takového plemene obnáší? Chtěli byste si pořídit kočičku, ale váháte, zda si vzít nějakou ušlechtilou, nebo z útulku? A pokud ušlechtilou, tak „papírovou“, nebo ne? To je dilema, které často řeší spousta začínajících kočkařů. My se Vám pokusíme s řešením tohoto problému alespoň částečně pomoci.

Pokud chcete ušlechtilou kočku, líbí se Vám nějaké plemeno, tak neváhejte a pořiďte si takovou. Zde ale nastává právě problém, zda pořizovat kočku s průkazem původu (PP), nebo bez něj. Je potřeba mít na paměti následující:

1. Kotě bez papírů nenáleží žádnému plemeni

Kotě bez PP ve své podstatě nenáleží k žádnému plemeni, i když je za něj vydáváno. Uvědomte si, že rodiče jsou v takovém případě bez genetického testu neprokazatelní (i když Vám bude prodávající ukazovat údajné rodiče kotěte, nemusí to být vždy pravda), a tak nikdy nevíte, co Vám vlastně z takového kotěte vyroste, protože nevíte, jestli nebyli předkové kotěte kříženci nebo příslušníci úplně jiného plemene. Pokud tedy chcete určité plemeno, zárukou je Vám právě průkaz původu kotěte.

2. Kotě s PP nerovná se pouze tučný finanční obnos

Je pravdou, že za papírové kotě si člověk musí připlatit. Ale proč tomu tak vlastně je? Nejde o snahu vydělat peníze, jak si mnozí lidé často mylně myslí, ale pouze o splacení nemalých nákladů, které běžný chovatel na chov nevyhnutelně potřebuje. Je třeba si uvědomit, že koupě chovného papírového páru koček může vyjít i na 50 tisíc, pokud to nejsou kočky ze zahraničí, které se často musí brát pro zachování správné krevní linie (a nedocházelo k páření mezi příbuznými kočkami zde), za které chovatel zaplatí klidně ještě jednou tolik. Dále musí poplatit krmivo pro všechna zvířata, vakcinaci, odčervení, mnohdy kastrace a další a další. Je samozřejmé, že cena kotěte poté rovněž nemůže být zdarma, nebo zapakatel.

3. Když nejsou papíry, nejsou předpisy

Některá koťata bez PP jsou potomky koček s PP. To je další úskalí. Je proto nutné zapátrat, proč tomu tak je. Často jde o kočky prodané na mazlíka s tím, že na nich dál chováno nebude, většinou z důvodu exteriérových nebo dokonce zdravotních vad (ne vždy však mít kotě „na mazla“ nějaké vady –  může to být klidně i výstavní kus), jejich potomci pak většinou tyto vady nesou dál. Člověk, který taková koťata odchová, nebývá členem žádné organizace, nemusí tak dodržovat chovatelský řád, který předepisuje, kolik vrhů může kočka mít v určité době, aby nebyla zatěžována častými porody. Pokud tedy taková kočka rodí častěji, než by rodila u organizovaného chovatele, podepisuje se to i na zdraví koťat, bývají slabší a v horší kondici.


NEJLEPŠÍ HLÍDÁNÍ KOČEK V PRAZE!

Přímo u Vás doma

Ceník


4. Zdraví kotěte? Nezájem

Koťata bez PP bývají často prodávána dříve, než by měla být (doporučený věk odběru koťat od matky je alespoň 12 týdnů, ve většině organizací to bývá však 13), často neočkovaná a neodčervená. Organizovanému chovateli toto vše nařizuje chovatelský řád. Chovy bez PP nebývají většinou testované ani na základní infekční choroby, a často se stává, že u nových majitelů díky stresu z přestěhování u koťat choroba naplno propukne. Jde zejména o kočičí leukózu, infekční peritonitidu a „kočičí AIDS“. Tyto nemoci jsou neléčitelné, kotě na ně zemře!!! Často Vás tak kotě bez PP vyjde dráž díky následné veterinární péči, než kotě s PP. PP sice není zárukou zdraví kotěte, seriózní organizovaný chovatel ale chovy testované má a testy Vám na požádání předloží.

5. Kotě bez PP je v závěru stejně drahé jako s PP

Kotě s PP lze pořídit za stejnou částku jako kotě bez PP, ovšem plně očkované a odčervené. Jde o tzv. kotě „na mazla“, v každé stanici se taková koťata rodí. Jsou to taková koťátka, která se vinou nějaké „vady na kráse“ nehodí pro chov (pravidla výběru bývají poměrně přísná), nicméně povahově jsou stejná jako jejich výstavní sourozenci a roli milého společníka splní také. S koťátkem s PP nemusíte chodit na výstavy, toto je častý omyl začátečníků. PP také neznamená, že je kotě extrémně drahé, vždy lze najít stanici, která nabízí koťátka za symbolickou cenu (kromě vzácných plemen, tam je nutné s vyšší cenou počítat).

6. Kotě s PP chrání kupní smlouva

Pokud dojde k nějakému problému s koťátkem, tak bývá jednodušší ho řešit s organizovaným chovatelem. Seriózní chovatel předává spolu s koťátkem kupní smlouvu, kde se i zavazuje k řešení problémů (zejména zdravotních), pokud nějaké vzniknou. Pokud organizovaný chovatel není ochoten problém řešit, a zjevně je vina na jeho straně, lze na něj podat stížnost na té základní organizaci, do které patří, nebo na chovatelskou komisi dané organizace. Na neorganizovaného chovatele není kde si stěžovat, a obecně řešení jakýchkoli problémů bývá mnohem složitější, ne-li nemožné (zejména tehdy, když prodává koťata bez kupní smlouvy).

7. Podporujete nezodpovědné chovy

Lidé, kteří připouštějí bezhlavě třeba i papírové kočky s domácími, nepapírovými, nebo jakýmikoliv kočkami jiného plemene, se dopouštějí v lepším případě neetického chování. Podstupují riziko přenosu možných nemocí na kotě, degeneraci a nezřídka tak konají pouze za účelem rychlého výdělku. 

Kotě s PP je investice do budoucna

Obecně lze tedy říci, že pořízení kočičky s PP je mnohem jistějším krokem. Nezapomínejte, že kočka se při dobré péči dožije i 15 – 20 let!!!

Levně najdete i úžasnou útulkovou kočičku

Pokud si chcete pořídit kočičku a netoužíte po žádném plemeni, ujměte se, prosím, nějaké, která hledá nový domov. Útulky jsou takových kočiček plné a z vlastní zkušenosti můžu říct, že tyto kočičky se dokáží odvděčit své rodině velkou přítulností a láskou.

 

 

 


Čtěte také:

Mýty o kočkách s průkazem původu
15 TOP nejpopulárnějších plemen koček
Kočka proti samotě, aneb dokáže kočka nahradit člověka?
Jak pečovat o staré kočičky
19 nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí majitelé koček

Zdroj:
Autor článku:   Mgr. Kateřina Horáčková, chovatelská stanice "ze Svobody, CZ"
Editor: Nikol Šabatová; Publikováno na: www.SCHK.CZ
Featured photo: http://www.bungalowcat.com/uploads/1/6/3/3/1633215/1746251.jpg?684
http://ecopoolscayman.com/wp-content/uploads/2015/05/Certified-Professional-psd75726.png

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (2)

 1. Barbora Jarošová

  Dobrý den,
  mohu se zeptat na rasu kočky na fotce k tomuto článku?
  Děkuji za info
  Barbora

  • Holidaycat.cz

   Dobrý den, jde o kočku somálskou 🙂

   S pozdravem, Nikol, HolidayCat.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found