19.6.2015 Holidaycat.cz

15 nejpopulárnějších plemen koček

Vývoj kočky domácí 

Kočkovité šelmy jsou rychle rozvíjející se čeleď savců, která sdílí společné předky z dob před 63 milióny lety. O skutečném předku kočkovitých šelem se dodnes vedou mnohé spekulace, ale nejpravděpodobnější teorie uvádí, že pradávnými předky koček byly šelmy z rodu Miacidis, které žily v třetihorním Paleocénu. Postupně se z nich vyvinuli větší predátoři jako tygři, lvi, pumy a mnoho dalších. Mezi těmito predátory byl také samostatný rod malých koček jménem Felis, který obsahuje nyní asi 7 druhů koček. Jedním z těchto 7 druhů je Kočka divoká, kterou považujeme za přímého předchůdce kočky domestikované. Není však vyloučené, že byl vývoj domestikované kočky ovlivněn také ostatními druhy dle lokality výskytu na Zemi.

Ostatní druhy z rodu Felis:

 1. Kočka bažinná (Felis chaus
 2. Kočka pouštní (Felis margarita
 3. Kočka černonohá (Felis nigripes
 4. Kočka divoká (Felis silvestris
 5. Kočka domácí (Felis catus)
 6. Felis attica – vyhynulá 
 7. Felis lunensis – vyhynulá 

Obyčejná kočka, která nepřísluší pod žádné zvláštní plemeno je nejrozšířenějším současným kočičím mazlíčkem chovaným v domácnosti. Postupem času a vlivem člověka se však z těchto koček šlechtěním vyvinula velmi rozmanitá čistokrevná plemena, která mají nyní své charakteristické vzhledové i povahové rysy. Nyní existuje zhruba 40 různých plemen a každým rokem přibývá minimálně jedno další.

15 nejpopulárnějších plemen koček

 

 1. BRITSKÁ KOČKA

british

Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/43769427598996962/

Britské kočky jsou skutečné aristokratky s anglickým chováním. Jsou velmi nenucené a osobité. Jejich povaha se vyznačuje klidem, přátelskostí a vyrovnaností, nenechají se však příliš chovat ani mazlit, čímž ještě podtrhují svou ušlechtilou královskou modrou krev. Tato kočka však bude spokojeně ležet a příst po Vašem boku, ať půjdete kamkoliv. Jejich tělesná konstituce je velmi silná, s čímž často souvisejí jejich sklony k obezitě. Vzhledem se podobá kočce Šklíbě z příběhu Alenka v říši divů, kterému byla s největší pravděpodobností předlohou.

Podívejte se také na video-reportáž o britských kočkách:
PLEMENA KOČEK: Britská kočka – Proč jsou Britky nejoblíbenější? (Rozhovor s chovatelkou)

 1. MAINSKÁ MÝVALÍ KOČKA

maine coon

Zdroj: http://www.catster.com/files/cat-breeds-maine-coon-42779359.jpg

Mainská mývalí kočka je bezpochyby jedno z nejimpozantnějších kočičích plemen. Pochází z amerického státu Maine a vyznačuje se svou enormní velikostí, trčícími chloupky z uší jako u rysa a všeobecným vzhledem připomínající divokou kočku. Má charakteristické vousy, které jsou bezkonkurenčně nejdelší, jaké byly kdy kočce naměřeny. Mnoho lidí by jí kvůli jejímu divokému vzhledu snadno mohlo přisoudit stejný charakter, opak je však pravdou. Tato kočka je známá svojí mírumilovností a hravostí, hodí se do rodin a díky své nenáročnosti také pro lidi, kteří kočku nikdy před tím neměli. Mainská mývalí kočka byla také pomocnice děsivého školníka v Harry Potterovi jako paní Norrisová.

Podívejte se také na video-reportáž o mainských mývalích kočkách:
PLEMENA KOČEK: Mainská mývalí kočka (video-reportáž s chovatelkou)

 1. SIAMSKÁ KOČKA

Siamské kočičky jsou charakteristické svojí živou a velmi energickou povahou – takže na záclony zapomeňte! Siamka nemá zábrany si z bytu udělat zábavní park. Je přátelská a velmi komunikativní. Jejich tělo je hubené a velmi dlouhé, jako mají modelky, jsou vždy krátkosrsté a jejich oči jsou nádherně mořsky modré. Toto plemeno se vyznačuje skutečnou inteligencí a dřívější oblíbeností u aristokracie.

Naše zkušenost: Inteligenci siamek můžeme pouze potvrdit. Dříve jsme hlídali naší klientce siamky, z nichž jedna se sama dostala do skříňky ke kapsičkám, jednu vzala, rozdrápala a maso vesele zdlabala!

Podívejte se také na video-reportáž o siamských kočkách:
PLEMENA KOČEK: Siamská kočka (video-reportáž s chovatelkou)

 1. PERSKÁ KOČKA

persian

Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/177821885256775927/

Perská kočka je dlouhosrsté robustní plemeno se specifickým zploštělým čumáčkem, takže se někomu může zdát stále zamračená. Je však velmi milující a povětšinou nekonfliktní. Toto zvíře dokáže být opravdu oddané člověku, avšak není na něm závislé. Rozhodně nepatří mezi aktivní plemena – kočičku nejspíše najdete nejčastěji na pohovce, jak dřímá. Její dlouhá srst vyžaduje pravidelnou péči, proto by si každý majitel měl dopředu před jejím pořízením rozmyslet, zda je ochoten jí péči věnovat.

 1. EXOTICKÁ KOČKA

Exotic-Shorthair-Cat-Smart-pets

Zdroj: http://petasu.com/wp-content/uploads/2015/06/Exotic-Shorthair-Cat-Smart-pets.jpg

Exotická krátkosrstá kočka je obvykle paralelou k perské kočce, akorát s krátkou srstí. Je výsledkem zkřížení Perské kočky a Americké krátkosrsté. Proto pokud vám v pořízení perské kočky brání její dlouhé chlupy, exotická kočka pro vás bude pravděpodobně to pravé. Její povaha je velmi klidná a loajální. Často se naváže na jednoho člověka, kterému odevzdá všechnu svojí lásku. Tělo má silné, ale ne příliš mohutné, má také poměrně velkou hlavu – vzhledem trochu připomínají plyšového medvídka.
Podívejte se také na video-reportáž o exotických kočkách:
PLEMENA KOČEK: Exotická kočka (Rozhovor s chovatelkou)

 1. RAGDOLL

Ragdoll, neboli hadrová panenka si zasloužil svůj název dle údajné poddajnosti, když ho vezmeme do náručí. Toto plemeno má vždy krémově bílou polodlouhou srst s tmavým čumáčkem, ocasem a packami – někdy má bílé ponožky. Jeho oči jsou blankytně modré a celkově svým vzhledem připomíná prvotřídní šlechtu. Je to skutečný mazel, který si oblíbí své majitele, má totiž téměř až „psí povahu“ ve vztahu ke člověku. Nerad zůstává sám, proto je dobré ho mít buď v početné rodině, nebo mu pořídit dalšího kočičího kamaráda. Je to velmi něžné plemeno, proto by tyto kočky měly být chovány vždy doma, neboť by se venku nemusely ubránit nepřátelským vlivům.
VIDEO-REPORTÁŽPLEMENA KOČEK: Ragdoll (video-reportáž s chovatelkou) 


Co s kočkou, až pojedete na dovolenou?

My vám kočky pohlídáme profesionálně!

Ceník pro Prahu a okolí  Ceník pro Brno, Kladno, Plzeň


 1. BIRMA

birman

Zdroj: http://purrfectcatbreeds.com/wp-content/uploads/2014/06/birman2.jpg

Pokud si přejete opravdového milujícího mazlíčka, Birmou nemůžete šlápnout vedle. Svým chováním i vzhledem je velmi podobná Ragdollu, ovšem tělesnou konstitucí je o něco menší a obličej má často jen světle šedý oproti velmi tmavému, jaký mají Ragdollové – není to však pravidlem. Jsou o něco aktivnější a velmi rády si hrají s nějakými vláčícími hračkami. Také mají rády společnost jiných koček nebo i psů, takže určitě není špatný nápad pořídit Birmě nějakého parťáka.Stejně jako Ragdollové jsou Birmy velmi křehké, ne-li ještě více, proto by rovněž měli být vždy doma.

Čtěte také rozhovor s chovatelkou birem:
PLEMENA KOČEK: BIRMA POSVÁTNÁ – Živý medvídek 


Tohle je birma Xarinka a miluje svůj škrabací pelíšek!
Pořiďte ho své kočce také!

 Prohlédnout produkt v e-shopu8. BENGÁLSKÁ KOČKA

Bengálská kočka je velmi zvědavé, chytré a energické plemeno. Bengálka vznikla jedinečnou kombinací divoké asijské a domácí kočky. Výsledkem je tato nádherná hříčka přírody – kočka specifická svým divokým zbarvením a vzhledem, aktivní povahou a přitom stále s milujícím a společenským charakterem. Bengálská se od jinak divoce zbarvených koček dá rozeznat především podle  kruhovitých rozet v srsti, které jsou vyplněny o něco tmavší srstí, než zbytek těla. Vyskytují se v nepřeberném množství barevných variant, nejčastější z nichž se však jmenují: lynx, mink a sepia. Bengálská kočka má velmi krátkou srst a téměř žádnou podsadu, skoro nelíná, je tedy naprosto bezúdržbová. Česat by se dokonce moc neměla, aby se nepoškodila její jemná pokožka. Její přátelská a živá povaha je jejím dominantním znakem, rozhodně to však neznamená agresivní, nebo otravná. Stále je to kočka, takže bude ráda ve vaší přítomnosti, ale nevyžaduje nutně chování v klíně. Místo toho ocení bujaré hry, což jí mohou dopřát rodiny s dětmi – tedy, vychovanými dětmi, které budou kočičku respektovat.
Podívejte se také na video-reportáž o bengálských kočkách: PLEMENA KOČEK: BENGÁLSKÁ KOČKA (rozhovor s chovatelkou)

 

 1. SPHYNX

sphynx-cat

Zdroj: http://www.petguide.com/wp-content/uploads/2013/07/sphynx-cat.jpg

Sphynx – to je nahatá kočička bez srsti, která má na povrchu o 4 stupně vyšší teplotu kůže, než všechny ostatní kočky. Pochází z Kanady a vznikla zcela náhodou jako přírodní mutace, když se jedno koťátko bez srsti narodilo rodičům s chlupy. Mají velké uši, zkosené oči a tlusté prsty u nohou. Díky jejich absenci srsti vidíme mnohé vrásky a záhyby jejich kůže, což nás často vede k představě, jak by asi vypadaly jiné kočky bez srsti. Jelikož jejich přirozený maz těla nemůže zachycovat srst, musí se Sphynxi často koupat a to alespoň 1x týdně. Potřebují stálý přísun jídla, neboť hodně jedí. Snesou se dobře s dětmi, jsou velmi hraví a potřebují stále nové podněty, aby se nenudili. Výhodou Sphynxů je, že jsou hypoalergenní, takže je můžou mít i lidé s alergií na kočky.

Podívejte se také na video-reportáž o spynxech: PLEMENA KOČEK: Sphynx (video-reportáž)

 1. RUSKÁ MODRÁ KOČKA

Foto: (c) Jiří Sláma, www.fotoslama.cz

Elegance, štíhlost, loajalita, čistota, inteligence  – aneb v kostce Ruská modrá kočka. Je to jedno z nejinteligentnějších plemen vůbec. Jejich povaha je trochu rezervovaná, jakmile si k vám však jednou naleznou cestu a vybudují si důvěru (což zváží samozřejmě samy), už to bude natrvalo. Těžko snáší změny prostředí a nejsou zrovna nejvhodnějším společníkem do hlučné rodiny s dětmi. Jejich původ není překvapivě v Rusku, nýbrž kdesi desítky kilometrů za Severním polárním kruhem, proto je jejich kožich velmi hustý, ač krátký. Ruská modrá kočka se tedy hodí k bezdětným párům, nebo do rodin se staršími dětmi, které se moc nestěhují.

Podívejte se také na reportáž o ruských modrých kočkách:
PLEMENA KOČEK: RUSKÁ MODRÁ KOČKA – Elegantní osobnost? (Rozhovor s chovatelkou)

 

 1. KARTOUZSKÁ KOČKA
chartreux

https://www.pinterest.com/pin/167618417357256806/

Jedno z nejstarších francouzských plemen, jsou také velmi inteligentní, umí přepínat vypínače, pustit si vodu z kohoutku atd. Jelikož z počátku žili s mnichy v klášterech, jsou velmi tiché – není jasné, zda je to kvůli tomu, ale říká se, že do nich mniši vnesli tichého ducha kláštera. Jsou známé svými úžasnými schopnostmi lovit myši. Jsou velmi vzácné a mnoho lidí by je mohlo zaměnit za Britskou, nebo Ruskou modrou kočku. Kartouzská kočka má obecně útlejší tělo, než zavalitá Britka a její obličej je méně kulatý. Ruská modrá je oproti Kartouzské a Britské kočce naopak o mnoho štíhlejší. Stejně jako Britské a Ruské modré kočky mají Kartouzky stříbrně šedavou srst a jejich oči jsou nejčastěji zlaté. Jsou milující, ovšem rády pozorují situaci z dálky a jsou velmi nezávislé.

Podívejte se také na video-reportáž o kartouzských kočkách:
PLEMENA KOČEK: Kartouzská kočka (Rozhovor s chovatelkou)

 1. HABEŠSKÁ KOČKA


Také se řadí mezi jedno z nejinteligentnějších plemen, jejich původ není úplně jasný, nejpravděpodobněji však budou z Asie. Patří mezi nejstarší plemena vůbec – starověké egyptské sochy a malby na zdech měly za předlohu právě Habešskou kočku. Jejich žíhaná srst je zcela unikátně divoce zbarvená. Můžou se vyskytovat také ve vzácné modré nebo červené barvě. Co se týče jejího temperamentu, je velmi živá a ráda něco hledá, vyhrabává, atd. S Habeškou se rozhodně nudit nebudete, ale nemá ráda, když jí někdo chová, občas se však přijde pomazlit sama.

 1. NORSKÁ LESNÍ KOČKA

Toto plemeno je velmi pozoruhodné, Norské lesní kočky pocházejí skutečně z Norska, proto mají velmi hustou a dlouhou srst, která jim propůjčuje majestátní a impozantní vzhled. Mají silné tělo, huňatý ocas a dlouhé nohy. Jejich vzhled je velmi podobný Mainské mývalí kočce, od té se však odlišuje typickým trojúhelníkovitým tvarem obličeje. V historii byly údajně společníky Vikingů. Jsou ohromně rozkošné a mají nenáročnou povahu, jsou hravé, atletické a vyrovnané – hodí se do rodin s dětmi. Jejich srst však vyžaduje pravidelné vyčesávání a to ideálně 1 x za týden.

Podívejte se také na reportáž o norských lesních kočkách:
PLEMENA KOČEK: Norská lesní kočka (Video-reportáž s chovatelkou)

 

 1. SIBIŘSKÁ KOČKA

Zdroj: http://en.academic.ru/pictures/enwiki/66/Bugsy_outside4.jpg

Kočka sibiřská je národní kočkou Ruska, která byla oblíbená na carském dvoře. Má dlouhou srst a je opravdu velká, je považována za největší plemeno hned po Mainské mývalí kočce. Díky své velikosti mohou zcela dospět až v pěti letech. Jejich zadní nohy jsou o něco málo delší než přední nohy, což jim umožňuje dobrou mrštnost. Nejčastěji mají bílý kožich s šedou kresbou, objevují se však ve všech možných barevných provedeních. Sibiřské kočky jsou specifické tím, že produkují méně kočičího proteinu, který způsobuje alergie u lidí, než ostatní kočky, proto by pro alergiky tahle kočka mohla být vhodnou volbou. Problémem u alergiků totiž nejsou samotné kočičí chlupy, nýbrž protein v kočičích slinách, který na svůj kožich přenáší při čištění. Jsou výborným společníkem  do rodin, i těch s alergiemi, ale vyžadují pravidelné vyčesávání.

 1. ORIENTÁLNÍ KRÁTKOSRSTÁ KOČKA

Toto plemeno vzniklo ve Velké Británii zkřížením siamské kočky a kočkou domácí. Postupně se pak vyšlechtila do aktuální podoby. Díky siamským předkům má Orientální kočka ostré rysy v obličeji – jejich lebka tvoří dokonalý trojúhelník. Oči mají vždy zelené. Kožich je velmi tenký, proto je důležité být při vyčesávání velmi jemný, aby se jim neporušila kůže. Stejně jako většina ostatních orientálních koček, i tato je skutečně hlasitá a má ráda být středem pozornosti. Chce mít stále zaměstnanou mysl, aby netrpěla nudou. Takže pokud jsou vám blízká temperamentní a živá plemena, Orientální krátkosrstá kočka pro vás bude zřejmě to pravé.

 

 

ZAJÍMÁ VÁS VÍCE KOČIČÍCH PLEMEN?
Sledujte náš youtube kanál s videi o kočičích plemenech!


LIDÉ TAKÉ ČTOU:

Největší plemena koček
Druhy kočky domácí, aneb jak ovliňuje barva srsti povahu koček?
Kotě s papíry nebo bez papírů? 7 rozdílů mezi nimi
Jak postavit kočce vlastní barák – zvládne to každý!
Myslíte si, že Vás Vaše kočka miluje? 9 důkazů, díky kterým to zjistíte!

Zdroje:
http://pets.thenest.com/birman-vs-ragdoll-cat-11758.html
http://www.animalplanet.com/tv-shows/cats-101/

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (10)

 1. Hana Bočková

  Díky za kočičí atlas“o). Vaše popisy u jednotlivých plemen jsou krásně barvité a milující…

  • Holidaycat.cz

   Dobrý den, paní Hano,

   děkujeme, to nás moc těší, že se Vám popisy líbí 🙂 Tenhle článek nám také zabral spoustu práce!

 2. Simca

  Kartouzku mam doma a má vazne zlatou povahu. Nejhodnotnější kočka co sem kdy mela.

 3. Renáta

  Dobrý den, článek je krásně napsaný. 🙂 Jen prosím o opravu faktu, že sphynx je hypoalergenní, to je hodně nepravdivá informace a pokud se podle tohoto zdroje někdo řídí, může se dostat do velmi nepříjemné situace.
  Díky!

 4. Daniela

  Dobrý den,myslíte že by exotická kočka,ragdoll nebo birma mohly vycházet s pejskem? nevím pro jakou se rozhodnout a proto se nptám na zkušenosti. Taky bych se chtěla zeptat na nemoci a jestli jsou nějaké nejvíce pravděpodobné 🙂

 5. Radim Rakus

  Dobrý den,
  uvažuji o koupi kočky. Problém je,že pracuji na 12h směnách a z toho důvodu si psa pořídit nechci. Protože naši vlastní 10 psů vím, že 12h psa nechat o samotě je blbé. Chtěl bych proto kočku které by nevadilo být sama 12h a zároveň to nebyla potvora abych se nevrátil do zdemolovaného bytu. Z toho seznamu mě nejvíce zaujala Ruská modrá kočka. Doporučily byste mi ji??

  Děkuji za odpověď

  Radim Rakus

  • Lucie

   Ahojky, taky dělám ve 12hod.provozu. Mám ragdollku 7 let a po celou dobu dělám v nepřetržitém provozu. Bez problémů snáší samotu, ale po svém příchodu domu se ji snažím hodne věnovat, to se moc lisa a jako by mě týden nevidela. Avšak po 15 min si jde lehnout a prdi na me ?. Občas se přijde pomazlit a pro pohlazení. Když jsme bydleli v domecku, chodila se mnou ven, pokud bylo otevřeno. Ven beze me nesla :). Nyni v bytě není problém a v létě se jdeme občas projít na vodítku :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found