1.6.2020 Holidaycat.cz

Škrábe vám kočka nábytek? Možná jen nemá správné škrabadlo

Pokud máte kočku, určitě vám každý řekne, že k ní nesmí doma chybět také škrabadlo. No jo, ale co dělat, když vaše kočka obchází škrabadlo obloukem a raději si své choutky vybije na vašem gauči? Je potřeba pomyslně nasadit kočičí oči, dlouhý ocas a vcítit se do instinktu broušení drápků. Určitě je potřeba zjistit, proč se váš mazlíček vyhýbá škrabadlu.

1. VODOROVNÁ VS. SVISLÁ ŠKRABADLA

Kočky můžeme rozdělit na kočky tzv. křovinové a kočky tzv. stromové. Toto rozdělení je čistě pro pochopení, že některé rády škrábají vodorovné plochy a některé svislé plochy. Je to jako u lidí a koprové omáčky. Někdo ji miluje a někdo ne. Takto stejně to má kočka s preferencí škrabací plochy. Pokud máte tedy jedno z těchto dvou typů, zkuste pořídit i druhý typ škrabadla.

 

Křovinová vs. stromová kočka

2. OVĚŘTE STABILITU ŠKRABADLA

Kočku neuspokojí škrabadlo, které je rozviklané, malé a není bytelné. Takové opravdu obejde obloukem. Aby si správně nabrousila drápy, potřebuje k tomu plochu, která bude pevně držet, když se drápek zasekne (stejně jako váš gauč, který se pod její váhou ani nehne). Musí také být tak vysoké/dlouhé, aby na něj kočka mohla úplně natáhnout obě dvě přední tlapky.

Příliš malé, nebo nestabilní škrabadlo

3. PROZKOUMEJTE MATERIÁL NEJČASTĚJI ŠKRÁBANÉHO POVRCHU

Jaký má váš gauč materiál? Je hrubý, nebo naopak hladký? Jaký materiál chodí vaše kočka škrábat nejčastěji? Dle toho můžete využít škrabadlo s různým typem lana, či jiného materiálu. Na výběr je například hladší sisal nebo hrubé kokosové lano, kartonové škrabadlo, či si můžete vyrobit nějaké vlastní škrabadlo, například z koženky, nebo čalounické látky, pokud to vaší kočku baví.

Typy materiálů pro kočičí škrabadlo:

Výhody vs. nevýhody:

Sisalové lano – je to nejuniverzálněji používaný materiál ve spojení s kočičím škrabadlem. Určitě vydrží nejdéle ze všech druhů materiálů a také ho najdeme na internetu nejsnadněji. Nevýhodou může být, že ho kočka odmítá, protože je na ní moc hrubé, nebo zkrátka preferuje jiný materiál.

Kokosové lano – výhodou kokosového lana je určitě nižší cena, než u sisálu a také jistý rustikální nádech. Bohužel je to ovšem měkčí materiál, než sisál a proto při výrazné aktivitě koček se rychle opotřebovává. Také je už obtížnější najít škrabadlo s tímto lanem.

Karton – karton je společně se sisálem bezkonkurenčně nejoblíbenějším materiálem na škrábání u koček. Možná snad ještě více, než sisál. Výbornou výhodou kartonových škrabadel je levná pořizovací cena a dobrá skladnost. U koček je oblíbený zejména kvůli šetrnějšímu materiálu na jejich drápky, než hrubé lano, proto ho mnoho koček preferuje. Karton ovšem nevydrží tak dlouho a mohou z něho padat útržky kartonu a vytvářet tak nepořádek. Doporučujeme proto investovat do kvalitních a tvrdých kartonových škrabadel.

Čalounická látka – škrabadla s tímto materiálem se nevyskytují žádná, nebo o nich zatím nevíme, takže výroba bude pravděpodobně na vás. Pokud však vaše kočka neustále řádí na vašem gauči s touto režnou látkou, možná to bude dobře investovaný čas a ještě budete mít z hotového škrabadla o to větší radost.

Koženka – stejně jako u čalounické látky, ani škrabadla s koženkou nejsou dostupná ke koupi, ale pokud jste manuálně zruční, jistě vaše kočka ocení i po domácku vyrobené škrabadlo z koženky a snad i pak ztratí zájem o váš designový gauč!

Vyberte si ze široké nabídky kvalitních tvrdých kartonových škrabadel:

Kartonová škrabadla pro kočky

 

4. JDĚTE TOMU NAPROTI

Někdy je potřeba kočku trochu popostrčit, aby přestala ignorovat své škrabadlo. Třeba si ho zatím dostatečně nevšimla a netrklo ji, že by ho mohla využít právě ke škrábání. Proto doporučujeme pořízení spreje s šantou kočičí, která přiláká i tu největší ignorantku. Někdy také postačí, když svými nehty několikrát zaškrábete na škrabadlo ve chvíli, kdy je vaše kočka poblíž.

 

5. KDYŽ VŠE OSTATNÍ SELŽE..

Některým chovatelům koček se pro odnaučení škrábání nábytku osvědčilo nalepit oboustrannou izolepu na nejvíce poškrábané (a tedy oblíbené) místo na gauči. Vaše kočka to pak zkusí jednou či dvakrát a jakmile se jí nebude škrábání dařit, raději se začne poohlížet po lepším místě k broušení drápů.

6. ZNUDĚNÁ KOČIČKA = ZLOBIVÁ KOČIČKA

Možná se vaše kočka pouze nudí. Celý den prospí a vy přijdete unavení z práce zrovna ve chvíli, kdy má aktivní čas. V tu chvíli hledá něco, čím by se zabavila. Pokud se svojí kočkou začnete trávit aktivně pár desítek minut denně aktivním hraním s hračkou, zabavíte ji a odlákáte pozornost od nežádoucího zlozvyku. Ke hře doporučujeme hračky na delší vzdálenost, např.: udičky se zavěšeným peřím. Nejen, že u toho můžete sedět na gauči a relaxovat, kočky je prostě a jednoduše milují!

Tyto a další skvělé hračky můžete pořídit ZDE

 

Vyzkoušeli jste už vše a nic nezabírá?
Problém také může vycházet z jiných okolností, které je potřeba vyřešit. Obraťte se na naši kočičí behavioristku, která vám pomůže analyzovat a následně komplexně vyřešit váš problém.

Autorka článku: 
Anna Císařová, HolidayCat.cz

 

LIDÉ TAKÉ ČTOU:

KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočky škrábat nábytek
Mýty o kočkách s průkazem původu
14 CITÁTŮ O KOČKÁCH TROCHU JINAK (aneb jak to Hemingway myslel ve skutečnosti)
Plemena koček. EXOTICKÁ KOČKA (video-reportáž)
Jak umí kočka pomoci s konkrétními duševními nemocemi? Vědecky už je to dokázáno

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found