29.1.2016 Holidaycat.cz

Mýty o kočkách s průkazem původu

Slyšeli jste už někdy o průkazu původu neboli PP? A víte, proč je důležitý a k čemu slouží? Nebo jste o něm jen slyšeli a nepřipadá vám potřebný, či například zbytečně drahý? Zde je několik mýtů, které o PP kolují.

  • Tahle kočka vypadá úplně stejně jako ta s PP, jen je levnější!

Jen průkaz původu zaručuje, že se jedná o dané plemeno a ne křížence, který se mu jen podobá. U jednotlivých plemen navíc není důležitý jen vzhled, ale i povahové vlastnosti, které jsou pro dané plemeno typické. Koťata z chovatelských stanic jsou prodávána očkovaná, což je jeden z důvodů vyšší ceny. Chovatelé krmí kvalitním krmivem, což Vám zaručí zdravou kočku. U koček z množíren pak možná zjistíte, že to co jste na kupní ceně ušetřili, stejně později zaplatíte za veterinární výdaje.

  • Průkaz původu je jen nějaký papír

PP slouží jako rodný list kočky – víte tedy přesně, kdy se narodila a kdo byli její rodiče. U koček bez PP nemáte záruku, že rodiče nebyli příbuzní, nebo dokonce sourozenci! Navíc s PP máte prokazatelně doloženo, že se jedná o to plemeno, které jste chtěli. Navíc se chovatel, který má registrovanou chovatelskou stanici, musí řídit mnoha nařízeními chovatelského řádu, který mu určuje, co všechno musí kočkám zajistit k jejich plnohodnotnému životu. „Množitelům“ jde hlavně o to, vydělat na prodeji peníze.

  • V inzerátu psali, že je zdravá. Tak to tak asi je.

Před vpuštěním do chovu musí být kočka s PP naprosto zdravá a očkovaná nebo testovaná na smrtelné kočičí nemoci (Panleukopenie neboli kočičí moc, Infekční peritonitidu koček – FIP, „kočičí AIDS“ – FIV, Virus kočičí leukémie – FeLV a jiné). Koťata bez PP většinou nejsou očkovaná ani odčervená. Naopak u seriózních chovatelských stanic máte záruku, že tomu tak je.


Jste z Brna a nemá vám kdo pohlídat kočku během vaší dovolené? 
TAK POZOR! Nyní hlídáme kočky už i v Brně!
Speciální ceník pro hlídání koček v BRNĚ


  • Nechci kotě s PP, protože nechci vystavovat

Pokud si pořídíte kočku s PP, na výstavy chodit NEMUSÍTE! Rozhodnutí je jen na Vás. Průkaz původu ale zaručuje, že předci kočky byli také chovní a výstavami si prošli. Na výstavách se kontroluje, zda kočka odpovídá standardu plemene a netrpí vadami. Pokud nese kočka jakékoli genetické vady, které by mohly ohrozit další generace (např. zálomek), je vyloučena z chovu. To, jestli navštívíte výstavu s kočkou jen jednou nebo vůbec, nebo si kočku necháte jen na mazlíka je zcela na Vás.

  • Čím menší, tím lepší!

Mladší koťátko je sice roztomilejší, ale předčasné odstavení se časem projeví nejen na jeho zdraví. Kočka svým koťátkům nedává jen mateřské mléko, ve kterém se nacházejí důležité živiny pro zdraví, ale i výchovu. Předčasně odebraná koťátka mívají problémy s čistotností, nejsou socializovaná a mohou mít i psychické problémy. Proto se kočky s PP prodávají ve věku minimálně 13 týdnů!

  • Kočku nepotřebuji kupovat. Mám jí zdarma od sousedů

Pokud chcete kočičku jako milého společníka a na vzhledu nebo konkrétním plemeni vám tolik nezáleží, vezměte si raději kočičku z útulku. Dáte tak svobodu a lásku někomu, kdo na to již dlouho čeká a dostane se Vám nekonečného vděku. Pokud Váš soused ale dává koťátka zadarmo (a není to poprvé ani naposledy), podporuje další nekonečné množení koček. V každém vrhu má kočka až šest koťat, která za krátkou dobu budou mít také koťata, která budou mít další koťata a tak dále… Navíc chovatelský řád zakazuje nadměrné krytí koček (max. třikrát za dva roky), ke kterému u „nehlídaných“ koček dochází a které ohrožuje jejich zdraví. Jediným zodpovědným a nejšetrnějším  řešením je kastrace!

 

Kupte si prosím kočku od seriózních chovatelských stanic nebo z útulku!

Nepodporujte množitele!

12_logo-gifzakladni organizace P8

 

 

 

 

 

Autor článku: Lucie Vokrouhlíková

Přečtěte si také:
Kotě s papíry nebo bez papírů? 7 rozdílů mezi nimi
Vyživujete správně vaší kočku?
KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočku škrábat nábytek
18 bláznivých kočičích věcí, které si určitě budete chtít pořídit

Zdroje:
http://kotatko.net/index.php?view=koteSppNeboBez
http://www.zluzinek.g6.cz/nez-si-koupite-kotatko
Featured photo: http://www.alux.com/wp-content/uploads/2013/09/sphynx-peterbald-kitten1.jpg

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found