12.6.2016 Holidaycat.cz

Co dělat, když najdu (opuštěnou) kočku

Mamí! Já jsem našla venku kočku! Můžu si ji nechat?

Často se stane, že „najdeme“ kočku. Třeba děti – hrají si venku, uvidí kočku a už ji nesou domů (prázdniny jsou k tomu jako stvořené). Nám ostatním, pracujícím a studujícím, se tohle stává po celý rok. Vidíme zmoklou či jen smutnou kočičku a už už ji chceme brát domů. Můžeme?

Co dělat, když najdeme kočku?

Kočka je šelma a v přírodě dokáže i přes domestikační vlivy i v dnešní době přežít. Pokud tedy najdeme kočku, která škemrá o jídlo, která nevypadá zraněně a není evidentně březí, máte dvě možnosti. První možnost je, že to je kočka prostě jen výletě a večer či ráno se chystá vrátit ke svému služebnictvu do svého domu. Tehdy ji necháme jít svou cestou. Druhou možností je ztráta (méně časté na vesnici, více časté ve městě). Kočku vezmeme s sebou někam, kam ji uložíme do přepravky nebo do krabice s otvory (musí dýchat!). Snažíme se vyhnout našim domácím kočkám, pokud nějaké vlastníme. Nikdy nevíme, zda náš nalezenec není třeba FIV pozitivní … Kočku zavezeme co nejdříve na veterinu.

„Nový“ občanský zákoník

Na veterině požadujeme zjištění čipu – čímž by se našel původní majitel. Pokud kočka čip nemá, ani tak si ji nemůžeme nechat. Správně bychom ji měli vyfotit a rozeslat do útulků = nahlásit (policii, úřad – vyvěsí na své úřední desce …) či na k tomu určených místech vyvěsit plakát – v místě nálezu kočky. Podle občanského zákoníku, kde kočka není věc (2014), totiž zvíře ještě 2 měsíce náleží bývalému majiteli. Pokud se o ni nepřihlásí, můžeme si ji ponechat a je naše.

Pokud je kočka zraněná, mnoho z nás nevydrží a prostě kočku odnese k veterináři. Jako výše platí, že kočičku nedáváme do kontaktu k domácím (již vlastněným) kočkám – bezpečnost a zdraví. Asi si položíte otázku, kdo to zaplatí, když se ozve původní majitel … Pokud se ozve do 2 měsíců a o zvíře stojí, měl by proplatit všechny nezbytně nutné náklady na péči o zvíře (nálezné vynecháme). Tedy veterinární ošetření, jídlo a podestýlku do kočičího wc. V ČR je ale mnoho nedůvěřivých lidí nebo má negativní zkušenost, že majitel nezaplatil, kočičku si vzal a protože se nechtěl soudit, nechal celou situaci vyšumět. Takovýmto lidem doporučuji pomoci zvířeti alespoň tak, že zavolají městkou policii, která zraněnou kočičku odveze do útulku, kde náklady hradí město (v případě městského útulku).


CHYSTÁTE SE NA DOVOLENOU? POHLÍDÁME VÁM KOČKY!

HLÍDÁME V PRAZE, BRNĚ V KLADNĚ A KRALUPECH Nad VLTAVOU!

 ZJISTIT VÍCE O HLÍDÁNÍ KOČEK


Proč nedoporučuji dát nalezenou kočku do útulku na „vlastní pěst“?

 Některé městské útulky mají dotace na každé přijaté zvířátko. Takže když byste kočičku donesli vy, museli byste do její adopce platit náklady na pobyt v útulku. Dost nespravedlivé, co? Proto vzniklo množství depozit, kde v krajních případech kočičku přijmou a zařadí k adopci dále.

A malé shrnutí na závěr

Pokud najdete kočičku, nahlaste ji příslušnému úřadu obce (ten ji vyvěsí na úřední desku) a nechte ošetřit veterinářem (stvrzenku si ponechte!). Doma ji raději seznamujte pomalu a jakékoliv výdaje za kočičku si zaznamenávejte/uchovávejte účtenky. Je vhodné kočičku publikovat v místě nálezu přes útulek, nástěnku na náměstí, FB skupiny, … Po dvou měsících od nálezu je kočička již i zákonně vaše a můžete s ní podnikat další procedury jako je kastrace/sterilizace či návštěvy salónu krásy … To jsou totiž výdaje, které by vám nikdo neproplatil a ještě by vás mohl žalovat. A doporučení na úplný závěr? Zkuste si kočičku nezamilovat hned – protože potom by se mnohem hře vracela původnímu milujícímu, hledajícímu a truchlícímu majiteli …

Níže uvedené odkazy by se vám někdy v životě mohly hodit:

 

Autor článku: Jana Malinovská (Kočkomilka)

LIDÉ TAKÉ ČTOU:

OČKOVÁNÍ KOČEK: Musím očkovat svou kočku?
12 pravidel, jak seznámit dvě kočky
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Lily nezastaví nic!
Proč rozhodně nenechávat kočku doma samotnou

Featured photo source: https://www.google.cz/search?espv=2&biw=1242&bih=585&tbm=isch&sa=1&q=cat+in+the+woods&oq=cat+in+the+woods&gs_l=img.3...48661.52213.0.52345.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1c.1.64.img..0.0.0.pCuNrEDrPNA#imgrc=KgbqhBt6La73VM%3A

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found