29.5.2016 Holidaycat.cz

Kočka v létě na vodítku

Kočka a vodítko

Spojení, při kterém některým vstávají vlasy hrůzou. Nebo taky spojení, které když zazní, tak kočka utíká ke dveřím a stává se z ní poslušný, ne-li až vycvičený, tvor.

Kočky jsou šelmy, nepatří jim obojky nebo vodítka, snižuje to jejich důstojnost. Vážně? Tak proč máte zrovna vy kočku zavřenou doma a nepustíte ji ani na balkón? Kočky jsou vážně šelmy a šelmy patří do přírody. Jenže co ty panelákové bez zahrady? Nebo ty se zlý psem kočkobijcem od souseda? Někdy je vodítko jedinou možnou šancí, jak kočce dopřát pohyb venku.

Nebudeme se dnes zabývat tím, jak kočku naučit chodit na vodítku. Pokud by zájem o takový článek byl, zanechte komentář nebo nám napište a něco vymyslíme. Dnes se ale budeme věnovat situaci, kdy nám kočka z vodítka, venku, utekla … Nastíníme si, jak asi postupovat v takové situaci.

IMAG5034

 1. Nepanikařte!

Kočka nejspíše utekla proto, že měla strach. Něčeho se lekla. Něčeho hlasitého, velikého, rychle se pohybujícího. Kočka není natolik veliká, aby neměla nepřítele, přirozeného predátora. Navíc co si budeme povídat, i lidé se leknou, když kolem projede motorkářský gang, někdo vyhodí z okna manželovy věci nebo jen spadne suchá větev v tichém lese. Pokud tedy začnete panikařit, křičet a vyvádět, jistě celé situaci nepomůžete.

 1. Jméno

Ačkoliv kočka není pes, na jméno slyší (i když mnohdy dělá, že neslyší). Nic nepokazíte tím, že jemně, pokud možno bez stresu, začnete volat její jméno či přezdívku. Pokud slyší na či či či, voláme také. Mnohdy je kočička nedaleko a zamňouká.


JEDETE NA DOVOLENOU? A KDO VÁM HLÍDÁ KOČKU?

 Zjistit více o hlídání koček u vás doma


 1. Prostředí

Jste ve městě? Jste v přírodě? Jak daleko jste od domova? Zná vaše kočka okolí nebo je zde poprvé?

Pokud jste někdy viděli utíkat kočku před psem nebo jiným lovcem, jistě jste si všimli, že pokud možno co nejdřív šplhá na nejbližší strom. Je téměř jisté, že kočka vyšplhala v okolí na nějaký strom a je tam schovaná. Pokud nejsou v okolí stromy, koukejte po jiných vysokých nebo krytých objektech (staré opuštěné budovy, otevřené dveře do sklepů, … ).

Někdy kočka využije příležitosti a schová se pod auto. Nebo se schová za popelnice či kamkoliv, kde bude alespoň z několika stran krytá. Bohužel někdy nevynechá ani kanál. Proto je velice důležité být v klidu, možná si zavolat někoho, koho kočka zná, na pomoc a systematicky prohledat okolí místa útěku. Systematicky a v klidu.

 1. Co dál?

Pokud se kočka neozvala, nikde jste ji nenašli, je možné, že utekla někam dál. Nebo se jen bojí ozvat kvůli hluku – prostě se bojí. Pokud máte čas a energii, klidně na místě chvíli zůstaňte. Klidní, čas od času houkněte její jméno. Zavolejte domů a oznamte, že vám utekla kočka, ať ji vyhlíží.

Pokud se nepovede ani tohle a jdete domů, zavolejte do útulků v okolí. Buď již vaši kočičku mají nebo alespoň vědí, že ji hledáte a při případném nálezu se vám ozvou. Dále není na škodu sledovat na Facebooku skupiny a depozita pro ochranu koček ve vašem okolí. Mnoho lidí, kteří najdou kočičku v dobrém stavu, ji hned inzerují, aby se co nejdříve vrátila do svého domova.

aaaaa

V neposlední řadě je dobré obvolat okolní veterináře. Kdokoliv, kdo najde kočku a chce si ji nechat (nebo je zraněná), ji vezme k veterináři. Pokud doktor ví, že se kočka ztratila, jistě rád pomůže třeba jen tím, že vylepí vámi zaslanou fotku s informacemi v čekárně u své ordinace.

Nezbývá než čekat

Ovšem nespoléhejte, že v útulcích, depozitech či na FB budou okamžité informace. Kočka bude nejspíše někde dobře schovaná, protože se bojí. Buďte co nejvíce v klidu a sami na FB umístěte fotografii kočky s popisem události. V kočičích skupinách si lidé pomáhají. Taktéž do útulků kolem můžete rozeslat email s fotkou, číslem čipu/tetování a popisem (jméno, barva, popis události, …). Mezitím tohle můžete i vytisknout a vylepit v místě útěku nebo blíže civilizace obrázky s informacemi pro případné nálezce.

Prevence

Útěkům s stresu se dá předcházet velice jednoduše. Kočka musí mít postroj vhodný právě pro ni – vyplatí se investovat. Také se doporučuje vodit kočku pouze tam, kde to zná. Třeba ji několikrát nosit v přepravce, potom na rukou a až po několika dnech či týdnech ji položit na zem. Všichni známe příběhy, kdy kočka přešla půl světadílu, aby se dostala domů. Navíc také víme, že kočka se v přírodě dokáže postarat sama o sebe. Samozřejmě, existují výjimky. Ovšem my, jako dokonalí majitelé, zachováváme klid co možná nejdéle to jde, vracíme se na místo činu, koukáme po stromech, škvírách a dírách, voláme jménem, nosíme případné kapsičky …

 

Autor článku: Jana Malinovská (Kočkomilka)

 

LIDÉ  TAKÉ ČTOU:
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Kakáč a Šanty – pohodáři roku!
7 druhů lidí, které kočka vlastní
Alergie u koček – druhy a jak proti tomu bojovat
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Momo na skejtu
Mýty o kočkách s průkazem původu

Zdroje informací:
časopis Naše kočky
Útulek pro opuštěná zvířata Břeclav Bulhary
Přehled útulků a depozit pro kočky http://www.utulky.estranky.cz/clanky/kocky.html
http://petoodles.net/how-to-walk-your-cat/
http://www.catbehaviorassociates.com/should-you-walk-your-cat-outdoors-on-a-leash/
http://cats.about.com/od/amyshojai/a/how-to-leash-train-your-cat.htm
http://www.cathealth.com/training-your-cat/leash-training-a-cat
http://www.nytimes.com/2011/12/29/garden/training-a-cat-to-walk-on-a-leash.html?_r=0
http://www.catchannel.com/experts/marilyn-krieger/will-my-kitten-run-outside-a-lot-if-i-leash-train-him.aspx

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (4)

 1. Adéla

  Dobrý den 🙂 já bych si prosila o článek: Jak naučit kočku na postroj…popř. jaké jsou vhodné. Pokoušeli jsme se o venčení a můj velký křížený kocourek sebou trhl a byl fuc v milisekunde:) pokud by se tomu dalo předejít lépe tak bych byla adšena:) Děkuji moc a přeji krásný den 🙂

 2. Alena

  Kočky se naučí na vodítko samy a rychle. Naše číča se dvakrát třikrát se mnou prala a kousala když jsem jí nasazovala postrojek, ale pak zjistila k čemu to je a od té doby si navečer zamňouká, sedí u dveří a kouká střídavě na mně a ven. Mňoukání je hlasitější když jdu s postrojkem. Pak si buď sedne nebo se natáhne na futro a čeká až jí nasadím postrojek. A vyrazíme. Sice toho moc nenachodíme, ale zato načucháme a načíháme hromady. Když přijdeme domů tak se za dveřmi zastaví a čeká na sundání postrojku. Je to sranda, ale než aby mi jí přejelo auto nebo jí dostali divocí pouštní psi, tak to si radši po večerech postojím venku s mým milovaným stvořením ????

 3. Ajush

  My bydlíme ve 4 patrové řadovce a musím říct, že zezačátku jsme byli docela za exoty.. Mikiš si ale rychle zvykl a už třetím rokem se opakuje to samé, jakmile se oteplí, že už neutíká ani z balkonu 🙂 stojí u dveří a čeká. A pokud nejdu začnu mňaukat a to tak nahlas, že raději beru pytlík na bobečky a sprintuju, pže to slyší celý dům. A venku musíme být aspoň půl hodiny, jinak si lehne a nechá se tahat a domů ani omylem… takže mám tip..audiokniha je dobrý společník, pže jak říkala slečna o chození to moc není, spíš vše očuchat a trávy se nabaštit příp se vyválet v něčem, co mu určitě moc voní 🙂 a domů? v přízemí zamknout a sundat vodítko a běž paničko… já půjdu jedny schody za tebou, jsem přece velkej hrdina… jen nesmí vylézt nějaký ten soused 🙂 pozn.jednou se mi taky vysmekl a po sprintu okolo celého bloku skončil opravdu na stromě, je naštěstí tak neohrabaný že asi v metrové výšce:-D a pozor na kuny a podobné rychlejší potvůrky, to jsme běželi až k další zastávce MHD… oba 🙂 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found