15.10.2015 Holidaycat.cz

KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočky škrábat nábytek

Vypadá váš gauč, jakoby si na něm Freddy Krueger zrovna užil svojí chvilku? A to i přes to, že má vaše kočka v kuchyni to dvou metrové škrabadlo pro kočky? Ach jo!  – To si asi vždy pomyslíte, že? Naštěstí existují ještě způsoby, jak toto chování u koček omezit. Je však třeba mít na paměti, že broušení drápků je pro kočky zcela přirozenou aktivitou, kterou dělají také v přírodě a to hned z několika důvodů. V toto článku se tedy pokusíme nasměrovat instinkt vašich koček trochu vhodnějším a méně destruktivním směrem.

Co je příčinou kočičího škrábání nábytku?

Broušení drápků

Hlavním a nejznámějším důvodem, proč kočky škrábou je především jejich potřeba drápky si obrousit, což znamená odstranění starého vnějšího lůžka nehtu a čímž odhalí nový a ostrý drápek. Na zadních nohách se starých drápků zbavují okusováním – toho jste si už možná také všimli.

Ale existuje i více důvodů, proč kočky škrábou a těmi jsou například protažení, vybití energie, posílení těla nebo značkování teritoria.

c3ce1d1c8c91deb8b7eb504f881801e6

Zabudované kobercové škrabadlo

Přebytek energie

Jistě jste už viděli vaší kočku zběsile pobíhat po bytě a jako odrážecí a šplhací plochy vůbec neváhala využít to krásné kožené křeslo v obýváku, načechranou postel, nebo případně škrabadlo (no jistě, že toho si ale pravděpodobně všimne jako poslední).  Pravděpodobně se ve svém šílenství vrhne i na to škrabadlo a začne překotně drapat. To je pak radosti, že?

Teritorium

Tím se kočka báječně vyřádí, uvolní energii, obrousí drápky a v neposlední řadě zanechá na místě i svůj pach, kterým si tak označí svoje teritorium.  My ten pach samozřejmě necítíme, ale ostatní případní kočičáci už se dozví, komu to tady patří.


Nevíte si s vaší kočkou rady?

Devastuje vám vaše kočka nábytek a škrábe, na co přijde? My vám poradíme!
Kontaktujte naší odbornou poradkyni


 

JAK NA TO

Jak tedy kočku naučit, aby své drápky brousila na vyhrazených místech a ne na vaše božíhodovém nábytku? No, bude to asi trochu sisyfovská práce, ale zabrat to může.

  • umístěte škrabací plochy přímo vedle nábytku, který kočka obvykle škrábe – tím se její škrabací pud přesměruje na jiné místo a váš nábytek zůstane (povětšinou) ušetřen.
  • postříkejte škrabací plochu šantou kočičí (catnip), nebo tam vložte hračku s kozlíkem lékařským (ten ale poněkud zapáchá), aby se jí na škrabadlo chtělo více
  • vaše škrabadlo by mělo být minimálně 2x tak vysoké, než vaše kočka. Ovšem čím větší a propracovanější bude, tím lépe.
  • existuje hned několik druhů škrabadel – uměle vytvořená šplhadla se sisalového lana, stromová škrabadla, kartonová škrabadla na zemi, kobercové plochy
  • škrabadla připevněné na zeď, nebo opravdové stromy upravené pro kočky. Zkuste více druhů a uvidíte, co má vaše kočka nejraději
  • pokud nic z toho nezabralo, ještě je možnost pořídit tzv. Pet corrector, což je sprej vydávající pro kočku nepříjemný zvuk a pokaždé, když začne škrábat na nevhodném místě, jednoduše stlačíte sprej a vaše kočka se lekne. Do budoucna si kočka škrábání nábytku spojí s něčím nepříjemným a raději toho nechá.
  • Co bychom skutečně neměli dělat, je snažit se kočku vychovat výpraskem a to nejen za škrabání, ale za cokoliv jiného. Nejen, že to nepochopí a problematické chování se neodnaučí, ale ještě si vás spojí s nepřítelem.

 

SHLÉDNĚTE VIDEO, JAK VYBRAT SPRÁVNÉ ŠKRABADLO A ODNAUČIT KOČKU ŠKRÁBAT NÁBYTEK:

Druhy škrabadel

Kočky mají obecně nejraději sisalové vlákno, do kterého se jim zaboří drápky v plné míře a lépe se jim tak obrousí. Kartonové škrabadlo je alternativou, kterou kočky milují a někdy ho před sisálem dokonce upřednostňují. Další možností je kus kancelářského koberce, ten však musí být pevně ukotvený – kočka se těžko plnou silou opře do něčeho, co se bude hýbat, nebo na ní málem spadne.

Sisalové škrabadlo:

Kartonové škrabadlo:

Toto (a jiná) kartonová škrabadla můžete pořídit ZDE

 

 


ČTĚTE TAKÉ:

Škrábe vám kočka nábytek? Možná jen nemá správné škrabadlo
KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočku značkovat v domácnosti
KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočku kousat a škrábat
AGRESIVNÍ KOČKA – co způsobuje agresi u koček a jak to řešit
25 znamení, že máte raději kočky než lidi

Zdroje:
http://pets.webmd.com/features/8-common-cat-problems-how-solve-them
http://www.ehow.com/how_2543_stop-cat-scratching.html
Featured photo: http://static.shop033.com//resources/18/160536/Image/Best-Scratching-Posts-Cats.jpg

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found