15.10.2015 Holidaycat.cz

KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočky škrábat nábytek

Vypadá váš gauč, jakoby si na něm Freddy Krueger zrovna užil svojí chvilku? A to i přes to, že má vaše kočka v kuchyni to dvou metrové škrabadlo pro kočky? Ach jo!  – To si asi vždy pomyslíte, že? Naštěstí existují ještě způsoby, jak toto chování u koček omezit. Je však třeba mít na paměti, že broušení drápků je pro kočky zcela přirozenou aktivitou, kterou dělají také v přírodě a to hned z několika důvodů. V toto článku se tedy pokusíme nasměrovat instinkt vašich koček trochu vhodnějším a méně destruktivním směrem.

Co je příčinou kočičího škrábání nábytku?

Broušení drápků

Hlavním a nejznámějším důvodem, proč kočky škrábou je především jejich potřeba drápky si obrousit, což znamená odstranění starého vnějšího lůžka nehtu a čímž odhalí nový a ostrý drápek. Na zadních nohách se starých drápků zbavují okusováním – toho jste si už možná také všimli.

Ale existuje i více důvodů, proč kočky škrábou a těmi jsou například protažení, vybití energie, posílení těla nebo značkování teritoria.

c3ce1d1c8c91deb8b7eb504f881801e6

Zabudované kobercové škrabadlo

Přebytek energie

Jistě jste už viděli vaší kočku zběsile pobíhat po bytě a jako odrážecí a šplhací plochy vůbec neváhala využít to krásné kožené křeslo v obýváku, načechranou postel, nebo případně škrabadlo (no jistě, že toho si ale pravděpodobně všimne jako poslední).  Pravděpodobně se ve svém šílenství vrhne i na to škrabadlo a začne překotně drapat. To je pak radosti, že?

Kočičí stromy

Teritorium

Tím se kočka báječně vyřádí, uvolní energii, obrousí drápky a v neposlední řadě zanechá na místě i svůj pach, kterým si tak označí svoje teritorium.  My ten pach samozřejmě necítíme, ale ostatní případní kočičáci už se dozví, komu to tady patří.


Nevíte si vaší kočkou rady?

Devastuje vám vaše kočka nábytek a škrábe, na co přijde? Vyplňte dotazník a my vám poradíme!
Kontaktujte naší odbornou poradkyni


 

JAK NA TO

Jak tedy kočku naučit, aby své drápky brousila na vyhrazených místech a ne na vaše božíhodovém nábytku? No, bude to asi trochu sisyfovská práce, ale zabrat to může.

  • umístěte škrabací plochy přímo vedle nábytku, který kočka obvykle škrábe – tím se její škrabací pud přesměruje na jiné místo a váš nábytek zůstane (povětšinou) ušetřen.
  • vaše škrabadlo by mělo být minimálně 2x tak vysoké, než vaše kočka. Ovšem čím větší a propracovanější bude, tím lépe.
  • škrabadla připevněné na zeď, nebo opravdové stromy upravené pro kočky. Zkuste více druhů a uvidíte, co má vaše kočka nejraději
  • pokud nic z toho nezabralo, ještě je možnost pořídit tzv. Pet corrector, což je sprej vydávající pro kočku nepříjemný zvuk a pokaždé, když začne škrábat na nevhodném místě, jednoduše stlačíte sprej a vaše kočka se lekne. Do budoucna si kočka škrábání nábytku spojí s něčím nepříjemným a raději toho nechá.
  • Co bychom skutečně neměli dělat, je snažit se kočku vychovat výpraskem a to nejen za škrabání, ale za cokoliv jiného. Nejen, že to nepochopí a problematické chování se neodnaučí, ale ještě si vás spojí s nepřítelem.

 

Druhy škrabadel

Kočky mají obecně nejraději sisalové vlákno, do kterého se jim zaboří drápky v plné míře a lépe se jim tak obrousí. Kartonové škrabadlo je alternativou, kterou kočky milují a někdy ho před sisálem dokonce upřednostňují. Další možností je kus kancelářského koberce, ten však musí být pevně ukotvený – kočka se těžko plnou silou opře do něčeho, co se bude hýbat, nebo na ní málem spadne.

sisalové škrabadlo ve tvaru postavy:

il_570xN.233466892

zdroj: https://img0.etsystatic.com/000/0/5636979/il_570xN.233466892.jpg

Kartonové škrabadlo:

 

 


Čtěte také:

KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočku značkovat v domácnosti
KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočku kousat a škrábat
AGRESIVNÍ KOČKA – co způsobuje agresi u koček a jak to řešit
25 znamení, že máte raději kočky než lidi

Zdroje:
http://pets.webmd.com/features/8-common-cat-problems-how-solve-them
http://www.ehow.com/how_2543_stop-cat-scratching.html
Featured photo: http://static.shop033.com//resources/18/160536/Image/Best-Scratching-Posts-Cats.jpg

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.