2.11.2017 Holidaycat.cz

Jak pečovat o staré kočičky

Nikoho asi nepřekvapí, že kočičí senioři mají jiné potřeby než mladé kočičky. Ale jak poznat, že je vlastně kočka seniorem? Obecně jsou kočky považovány za staré už ve věku od 7-10 let, což je také ovlivněno tím, zda je kočka venkovní, či chovaná v bytě, kastrovaná/nekastrovaná a dalšími faktory. Je prokázané, že venkovní kočky se dožívají o mnoho let méně, než ty žijící v bytě. U kastrovaných koček se zase výrazně snižuje riziko budoucích nemocí a předčasného zestárnutí.

Pro malý přehled vkládáme tabulku, díky které si můžete udělat obrázek o věku kočky v poměru k člověku:

S přibývajícím věkem se v těle koček dějí různé změny. Například jedna studie uvádí, že zhruba u 90% všech koček starších 12 let byla rentgenem odhalena artritida. Není třeba zmiňovat, že s touto chorobou přichází bolest a problémy s pohybem.

Jaké jsou další příznaky stárnutí kočky?

Stáří u koček se může projevovat opravdu mnoha způsoby, zde je tedy výčet těch nejčastějších příznaků:

 • Ztráta chuti k jídlu
 • Úbytek váhy
 • Častější pití nebo vypití většího množství vody za den
 • Neohebnost, nemohoucnost, obtíže se skákáním
 • Letargie
 • Boule nebo hrbolky kdekoliv na těle
 • problémy s rovnováhou
 • Vyprazdňovací nehody, močení nebo kálení mimo toaletu
 • Desorientace nebo trpění bolestí
 • netypické chování jako schovávání, agrese nebo nadměrné mňoukání

Jak pomoci kočce při těchto obtížích?

Podpora chuti k jídlu

Vaše kočka ke stáru možná trochu ztratila apetit, protože její chuťové a čichové buňky nefungují už tak dobře a někdy jí musíte k jídlu trochu pobízet. Zde je pár způsobů, jak podpořit kočku v jídle:

 • Nabídněte kočce jídlo často a po malých dávkách a to alespoň 6x denně. Dejte jí ho na klidné místo a třeba na více stanovišť. Vybírejte jak obvyklá, tak i nějaká nová, zajímavá krmiva.
 • Zvažte vhodný tvar misky – kočka bude pravděpodobně preferovat mělkou a širokou misku
 • nabídněte jí potravu v pokojové teplotě – jemně ohřáté jídlo mírně bod bodem tělesné teploty může zlepšit chuť
 • Experimentujte s konzistencí jídla. Některé straší kočičky a zvláště ty, které mají problémy se zuby, preferují měkkou potravu. Můžete zkusit přidat malé množství vody do masité stravy a rozmělnit jí vidličkou.
 • pozvedněte misku na krabičku, aby kočka nemusela ohýbat krk – to může pomoci hlavně kočkám s osteoartrózou.

Podpořte jí v pití

Starší kočičky jsou náchylnější k dehydrataci. Možná budete muset zkusit různé druhy misek, např. keramické, skleněné, nebo třeba fontánku. Obecně kočky nemusí plastové misky, protože jim tento materiál nevoní.


Rádi se dozvídáte nové věci o kočkách? Nebo potřebujete poradit? 
Přidejte se do naší facebookové skupiny:

 

PŘIDAT SE DO SKUPINY

PŘIDAT SE DO SKUPINY NA FACEBOOKU


Dům přizpůsobený starší kočce

Přizpůsobit obydlí starší kočce se neliší mnoho od obydlí pro mladší kočičky. Můžete však zavést pár změn.

 • pokud má Vaše micka problém s výstupem do schodů, nainstalujte na ně úzký pruh koberce po celé délce, přilepený například ke tvrdému kartonu, nebo jste-li zručnější, pořiďte si dřevěnou lištu a tu potáhněte kobercem. To jí zároveň poslouží i jako škrabadlo. Dole je třeba pruh zaklínit, aby nesjel. Nebo si můžete sehnat ve specializovaných e-shopech přímo na to stavěné produkty.
 • pokud Vaší kočku trápí obezita, kluzká podlaha jí k pohybu zrovna 2x nepodpoří. Zkuste dát na zem ozdobný čtvercový koberec a tam jí například sviťte laserovým ukazovátkem.

Hra

Starší kočka je samo sebou už obecně méně aktivní a zvídavá. Zkuste jí ale ve hře podpořit novými podněty – například novou hračkou nebo hračkou, spojenou s odměnou. Vezměte malou krabičku, propíchejte do ní dírky a dovnitř dejte kočky oblíbený pamlsek. Bude muset zapojit mozek a ještě za odměnu vyloví dobrůtku. Koukejte, jak to vypadá v reálu: 

Výlety, dovolené

Pokud v době Vaší dovolené dáváte Vaší kočičku vždy ke známým, příbuzným, nebo do kočičího hotelu, což se žádné kočce obecně moc nelíbí díky její nesnášenlivosti změn, ke stáru pro ní toto řešení bude ještě hůře snesitelné. Starší kočka, stejně jako je tomu u lidí, ocení svůj klid a pohodlí domova, kde to zná. Pro tuto situaci je doporučené objednat kočce profesionální službu hlídání mazlíčků. Toto má oproti docházení známých za výhodu mimo jiné i to, že máte jistotu, že za Vaším kočičím miláčkem skutečně někdo přijde a dobře se o něj postará. Dokonce Vám z každé návštěvy pak pošle fotku nebo video s kočičkou.


Dopřejte své staré kočce pohodlí, až pojedete na dovolenou a nechte jí doma!
My se o ní postaráme profesionálně

Ceník hlídání koček


Škrabadla

Starší kočky budou mít častěji potíže s broušením drápků o svislá škrabadla, která tak namáhají jejich klouby. Pořiďte jim horizontální kartonové škrabadlo, které pro ně bude mnohem pohodlnější.

Škrabadlo z obrázku pořídíte ZDE

Výhled ven

Kočky zbožňují výhled ven a nejlépe si ho užívají, když sedí na stupínku a koukají. Aby byla taková zábava možná i pro starší kočičku, zpřístupněte jí vyvýšeninu malými schůdky, nebo nakloněnou deskou ve vhodném úhlu, opět ideálně potaženou kobercem, aby nepodkluzovala.

Kočičí toaleta

Toaleta pro kočky by měla být normálně umístěná dost daleko od ostatních zdrojů jako je jídlo a pití, ale pokud jde o kočičí stařenku, možná by ocenila mít všechny potřebné věci dobře dostupné. Trpí-li kognitivní dysfunkcí, jistě to ocení a nedojde tak k pomatení. Záchůdek pro starší kočky by měl být spíše bez horního krytu, mělký a s menším množstvím steliva, které se častěji mění, aby bylo vše dobře dostupné a kočičce jste tak co možná nejlépe ulehčili její práci.

Pelíšek

Zde opět platí, že pokud vaše kočka ráda spí na okenní římse, zpřístupněte ji to místo lépe nějakými schůdky, aby nenamáhala tolik klouby. Pokud máte více koček, doporučujeme umístit alespoň jeden pelíšek na klidné místo, kde by se o něj nemusela dělit s ostatními kočkami.

cat-brigde-1

http://www.oddities123.com/wp-content/uploads/2013/04/cat-brigde-1.jpg

Ztráta zájmu o zahradu

Pokud Vaše kočka běžně vychází na zahradu a náhle se začne častěji zdržovat spíše uvnitř, příčinou může být snaha vyhnout se cizím kočkám a obraně svého teritoria. Důvodem je, že už v tomto věku zkrátka nejsou schopné své teritorium bránit.

 

 


Přečtěte si také:

MYSLÍTE, ŽE VÁS VAŠE KOČKA OPRAVDU MILUJE? 9 důkazů, díky kterým to zjistíte!
27 faktů o kočkách, které jste pravděpodobně nevěděli
KOČKA PROTI SAMOTĚ, aneb dokáže kočka nahradit člověka?
KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočku značkovat v domácnosti?


 

 

Zdroj:
Featured photo: http://www.catgossip.com/wp-content/uploads/2014/08/old-cat.jpg
http://icatcare.org/advice/keeping-your-cat-happy/elderly-cats-%E2%80%93-special-considerations

 

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found