2.1.2016 Holidaycat.cz

Vyživujete správně vaší kočku?

Pro někoho novinka, pro někoho klasika jako noc a den. O čem v souvislosti s kočkami mluvit? Pojďme si něco říci o správné výživě a kočičím metabolizmu.

Kočka šelmovitá – šelma kočkovitá

Kočka je predátor. Obávaný. (Pro mnoho hlodavců). Existuje mnoho výzkumů, jak nebezpečné jsou kočkovité šelmy ve volné přírodě. V neposlední řadě mimo výzkumy – kdo z nás by chtěl stát naproti hladovému či v špatně naladěnému gepardovi nebo tygrovi? Ve mne budí dojem, úctu a respekt i ten „nebohý“ tygřík v ZOO za mřížemi…

Kočka má jako lovec tělo přizpůsobeno tomuto životnímu stylu. Vzhledem k tomu, že je domestikována mnohem kratší dobu než pes a je mnohem vybíravější, zachovala si svou „masožravost“ do dnešní doby.

Kočky zrovna nedegustují po Francouzku

Tělo kočky tedy stále disponuje zatahovatelnými drápy a ostrými zuby ve veliké tlamě – to můžeme pozorovat sami. Co již nevidíme je trávící trakt za ústní dutinou. Třeba to, že kočky nemají ve slinách správné trávící enzymy a proto si mohou dovolit utrhnout kus masa a spolknout ho. Proč? V přírodě není čas na francouzské degustování potravy. Na bez-enzymovou slinu a veliké kusy masa v trávícím ústrojí čeká prostorný žaludek (60 – 70 % traktu). Maso se tráví celkem lehce, proto tenké střevo nemusí být dlouhé (do pětinásobku délky těla). I když, co by se nedalo strávit v žaludku, kde masožraví predátoři dokážou udržet hladinu svého pH (dokonce za přítomnosti potravy) kolem hodnoty 1-2. Tato jejich schopnost je nutná k usnadnění rozkladu bílkovin a usmrcení hojných nebezpečných baktérií, které se často v kazící se masité potravě nacházejí.

Zdroj: http://cdn.firstwefeast.com/assets/2014/12/freshpet-feast-cat-host.png

Zdroj: http://cdn.firstwefeast.com/assets/2014/12/freshpet-feast-cat-host.png

Jak to chodí v přírodě

Když to vezmeme kolem a kolem, ulovit takovou gazelu je celkem náročné, smečka je veliká … Chudák kočkovitá šelma si musí urvat kus masa, rychle jej strávit a jít lovit znovu. Pokud je kočka chytrá a žije samotářským životem, uloví si něco masitého – to jí vydrží energeticky na nějakou dobu a ona se může věnovat péči o srst a spánku.

Co tedy své domácí kočce dávat k jídlu?

Dobrá otázka a každý majitel či chovatel vám poradí něco jiného, co jeho kočkám vyhovuje. Následně zjistíte, že zrovna té vaší vyhovuje úplně něco odlišného. Obecně by se dalo říci, že vlhká krmiva obsahují celkově vyšší hladiny bílkovin a nižší hodnoty sacharidů než granule. Vlhká krmiva nabízejí velmi podobné hodnoty makro-živin, jako ty vybrané samotnými kočkami. Granulovaná krmiva mají různou texturu a mohou být přínosem pro zdraví dutiny ústní.

Podívejme se tedy alespoň na tři základní složky kočičí potravy – na bílkoviny (proteiny), tuky a sacharidy.

BÍLKOVINY

Cat reach the meat and ready to feast

Cat reach the meat and ready to feast

Druhy bílkovin

Zopakujme si mantru koček – kočky jsou masožravé – papají živočichy. Je i důležité vědět, že proteiny jsou:

  • živočišného původu
  • rostlinného původu

Jak jistě tušíte, kočky potřebují převážně druh první. To znamená, že rostlinné proteiny neposkytnou kočkám všechny potřebné aminokyseliny (stavební kameny proteinů). První důležitým příkladem je taurin. Jeho nedostatek může kočkám způsobit slepotu či srdeční komplikace. Stravitelnost bílkovin rostlinných je u koček dokonce menší než bílkovin z vajíček či mléka (70% rostl. původ bílkoviny, 95% živ. původ bílkoviny).

A proč kočka potřebuje kvalitní bílkoviny?

Bílkoviny pomáhají vytvářet struktury buněk a svalových vláken. Také hrají velkou roli v regulaci metabolismu (enzymů a některých hormonů) a v ochraně těla před nemocemi. Bílkoviny jsou ale také zdrojem energie – poskytují srovnatelné množství jako cukry, zatímco tuk skrývá ve stejném množství na váhu téměř dvakrát tolik energie.

TUK

Zdroj: http://www.catster.com/wp-content/uploads/2015/06/can-cats-eat-peanut-butter-02.jpg

Zdroj: http://www.catster.com/wp-content/uploads/2015/06/can-cats-eat-peanut-butter-02.jpg

Tuk ve výživě koček nelze považovat za něco nevhodného či nevítaného. Ve výživě koček má nezastupitelnou úlohu. Tuk je obrovským zdrojem energie a mastných kyselin pro celý organismus (mastné kyseliny jsou základní složkou tuků; vlastnosti tuků jsou ovlivněny chemickou strukturou – rozmístěním určitých vazeb, délkou a rozvětvením řetězce mastné kyseliny).

Význam tuku pro kočičí metabolismus

Tuky ovlivňují kvalitu srsti, kůže, reprodukce, imunitního systému a tvoří základ pro hormony. Mají velký význam pro rozvoj mozku a oční sítnice, izolují organismus a chrání vnitřní orgány. Již na základní škole jsme se učili o vitamínech, které jsou rozpustné ve vodě a které v tucích. Tuky jsou tedy nosiči vitamínů A, D, E a K.

Tuk ovlivňuje chuť potravy

V neposlední řadě tuky ovlivňují chuť potravy. Tak jako jsou tuky kvalitní, jsou i tuky nekvalitní. Ty neobsahují všechny potřebné mastné kyseliny a tím dochází třeba k nedostatku vitamínů nebo jiných, na tuky vázaných látek. To se neprojeví hned, ale až později (organismus má své zásoby) – třeba až za 6 měsíců, kdy chceme mít vrh a kočka ne a ne zabřeznout …

SACHARIDY

169933-cats-beautiful-cat.jpg christmas

Druhy sacharidů a jejich vliv na trávení kočky

Neboli lehce stravitelná energie. Ty, které nejdou strávit hned, pomůžou peristaltice (pohyby trávícího ústrojí, nejčastěji známe ve spojení se střevy). Sacharidy můžeme rozdělit na:

  • monosacharidy
  • polysacharidy

Na polysacharidech je důležité, že jsou součástí vlákniny. A jak jistě víme, vláknina je mimo jiné důležitá pro správné vyprazdňování. Doporučený podíl nestravitelné vlákniny v potravě je  2- 3 %. Pokud je cukrů moc, dostane kočka zácpu. Pokud jich je málo – přijde průjem. Takto velice zevrubně až laicky by se daly shrnout sacharidy.


Věděli jste, že existuje služba hlídání koček přímo u vás doma? Nestresujte kočku přesunem do cizího prostředí!

 ZJISTIT VÍCE O HLÍDÁNÍ KOČEK DOMA


Je mléko pro kočky správný sacharid?

Častou otázkou je i podávání mléka kočkám (často kravského). Laktóza (mléčný cukr) je pro kočky těžce stravitelná. Nemá totiž dostatek enzymů, aby ji kočky strávily. Proto nezřídka přichází po pozření průjem. Dodáme-li tekutiny, průjem se jen zhorší. Je to nebezpečné obzvláště u koťat, kde je průběh až extrémně rychlý. Mléko se tedy kočkám podávat silně nedoporučuje!

Správné složení energetické hodnoty v potravě

Zvláštností v oblasti cukrů je to, že kočky nemají na jazyku centrum pro poznání sladkosti jako člověk. Kočky samotné, dle různých výzkumů, preferují jiné zdroje přijmu energie než z cukrů. Celkově by kočky volily v potravě 50% energie z tuků, 40% z bílkovin a jen 10% energie by chtěly přijímat z cukrů. Nejde o procentuální složení potravy, ale energie!

V dnešní době, kdy by na každém obalu krmiva měly být tyto údaje uvedeny, není nic jednoduššího, než se na chvíli v obchodě, ve zverimexu či u objednávky na internetu zastavit, projít si složení stravy pro kočku a zamyslet se, zda opravdu potřebuje tolik obilovin a dalších složek, které nabízí levná krmiva – a to jak granulovaná, tak i ta vlhká.

 

A jak živíte své kočky vy?

Autor článku: Jana Kočkomilka

 

 


Čtěte také:

19 nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí majitelé koček
Kotě s papíry nebo bez papírů? 7 rozdílů mezi nimi
První (ne)normální výstava koček – 8 věcí jinak! STARSHOW Diplomat 2016
Proč kočky přešlapují
Jak pečovat o staré kočičky

Zdroje:
http://www.zvirevtisni.cz/index.php?lng=CZ&webid=43&id=35&akce=clanek
http://www.med.muni.cz/~mpesl/trafficjam/Prirodu/priro/kap13.pdf
http://www.slideshare.net/bublyatif/difference-between-digestive-tract-of-herbovores-vs-carnivores
http://www.waoy.org/26.html
http://www.carnivora.ca/html/learning_centre/constipation/index.cfm
http://www.catinfo.org/#Cats_Need_Animal-Based_Protein_
http://www.peteducation.com
Magazín Naše kočky, ročník 2012 – MVDr. Leoš Železný
http://www.petmd.com/dog/nutrition/evr_dg_focusing_on_protein_in_the_diet
http://www.animalplanet.com/pets/healthy-pets/how-to-put-your-cat-on-a-diet/
http://www.bezpecnostpotravin.cz/az/default.aspx

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found