23.5.2018 Holidaycat.cz

Naučit kočku zábavné kousky je možné a upevňuje to váš vztah

Mysleli jste si, že cvičení je výhrada pro psy? Omyl, i kočky to zvládnou! Kočky si nepořizujeme proto, aby nás poslouchaly na slovo. Chodit po zadních a proskakovat hořícím kolem je tak snadno nenaučíme. Přesto ale to s nimi není zcela beznadějné. Jsou inteligentní, ale chce to začít už od kotěte a vybavit se spoustou pamlsků… a pak taky doufat, že její veličenstvo nebude ten typ ortodoxní kočičí superosobnosti, která na nějaké to otravování ze strany páníčka nebo paničky není zvědavá. Hodně štěstí!

Cvičení koček je dobré také k upevnění jejich vztahu k vám

Ale k čemu je takové cvičení koček vůbec dobré? Mimo to, že to je vtipné a před přáteli pak můžete prezentovat váš kočičí unikát, upevňuje to váš vztah, což se hodí především, pokud vám vaše kočka dělá různé problémy, jako močení mimo toaletu, skákání na linku, nebo je agresivní. Pozitivní metodou jí můžete nasměrovat tam, kam potřebujete a tím zamezit nežádoucímu chování. Často to stejně provádí z nevybité energie a tak aspoň bude mít hlavu zaměstnanou novou zábavou.

Trik číslo 1 – Přijít na zavolání

Některé kočky ignorují i běžné „pojď sem ke mně, či či čí“, natož pak, aby reagovaly na Mourka, Micku nebo Felixe. Ale je to fajn, když kočka na své jméno slyší! Zkuste to následujícím způsobem. Vysledujte u svého kotěte, jestli má v oblibě některý konkrétní zvuk. Chrastění krabičkou s granulemi, šustění sáčku s kočičími dobrotami nebo sunutí misky po podlaze. Takové zvuky, které jsou schopny kotě vytrhnout i z hlubokého dřímotu.
Poté začněte vyvolávat jméno vašeho mazlíčka vždy těsně před tím, než zvuk učiníte. Pokaždé použijte stejnou melodii či intonaci. A odměňte kočku pamlskem pokaždé, když za vámi přijde. Na základě Pavlovovy teorie o podmíněném reflexu kočce časem dojde, že ohlášení jejího jména je pro ni příjemnou záležitostí, protože bude dobře nakrmena. A tak můžete časem od zvukové produkce opustit a ponechat jen zavolání jména vašeho mazlíčka. Pamlsky ale i nadále rozdávejte, jak často to jen bude možné.


Svěřte Vaše kočičí veličenstvo nám!
Služba hlídání koček a psů zde:


 Trik číslo 2 – High five!

High five, případně dej pac, vyžaduje hodně trpělivosti. Procvičujte jednou až dvakrát denně. Vždy si sedněte před kočku a získejte její pozornost tím, že jí ukážete, že máte v ruce velmi lahodný pamlsek. Zadejte pokyn: „High five!“, nebo „Dej pac!“ a ruku s jídlem dejte nad hlavu koťátka. To by mělo reagovat tak, že se bude dobroty dožadovat zvednutou packou. Učiňte pochvalný zvuk (třeba hvízdnutí), lehce jí do packy strčte rukou (high five) a odměňte.
Takto postupujte i v dalších dnech a týdnech, přičemž pozvolna buďte náročnější a náročnější – pamlsek kočce vydejte až po pořádném zvednutí tlapky. Zvíře by časem mělo pochopit, co je spouštěcím impulsem (tj. slovní pokyn) a jaký zvuk signalizuje konec cvičení a výdej dobroty.

Náš tip! Můžete také použít tzv. kliker, který za vás udělá vždy naprosto identický zvuk hned poté, co vaše kočka skutečně udělá to, co po ní chcete. Zvykne si tak, že jakmle zazní tento zvuk, přijde odměna. Ale pozor, zvuk musí následovat okamžitě po výkonu, jinak už si to kočka nepropojí a výsledek se mine účinkem. Názorná ukázka zde, ve videu: 

Trik číslo 3 – Aport!

I tento původně psí pokyn si může vaše kočka osvojit. Na začátku výcviku musí být některá oblíbená kočičí hračka. Co si budeme povídat, než drahé a krásné věci ze zverimexu velká část koťat upřednostní pomačkanou kuličku z novin nebo alobalu.


Nejdříve si s hračkou hrajte sami. Bez zbytečných zvukových doprovodů a bez prudkých pohybů, abyste kočku nevystrašili (hyperaktivní děti nebudou moc dobrými cvičiteli). Chvílemi hračku schovejte a pak zase ukažte, občas jí zatřeste, zkrátka udělejte vše proto, aby se v očích kočky proměnila v kořist. Pak hračku hoďte kousek od sebe. Kotě za ní zamíří raketovou rychlostí. Zatímco si s kořistí užívá, začněte mazlíčka lákat k sobě, tentokrát pamlskem. Jestliže za vámi dravec přijde s hračkou v tlamě, nabídněte mu férovou výměnu – jídlo za kořist. Pozor – nikdy kočce hračku neberte z tlamy, abyste ji nevystrašili! Skutečně ji přimějte, aby hračku pochopila jako obchodní artikl směnitelný za jídlo.
Cvičte tento trik každý den a pokuste se dosáhnout toho, aby hračka z kočičí tlamy nespadla na zem, ale vklouzla do vaší ruky. Pokud půjde vše dobře, kočka kousek přijme za svůj a ráda tento rituál bude absolvovat i ve věku, kdy už jsou jinak kočky na hru s papírovými kuličkami povznesené – proč to znovu neučinit, když páníček o to stojí a dá mi za to tu skvělou šťavnatou kapsičku!

 

Autor článku: Lukáš Karas

 

ČTĚTE TAKÉ: 

9 důvodů, proč jsou kočky lepší než psi!
Kočičí chůvy to umí i s plachými kočkami
VYSTRESOVANÁ / AGRESIVNÍ KOČKA – Jak jí nejlépe uklidnit?
Kočičí chůva Nikol cvičí létajícího kocoura!

 

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found