19.8.2015 Holidaycat.cz

6 nejčastějších zdravotních komplikací u koček

Kočky se o sebe ve většině případech umí postarat samy. Ale ani vaše úzkostlivě čistotná kočka se někdy nemůže ubránit určitým zdravotním komplikacím, které jsou u koček běžné. Přečtěte si o těch nejběžnějších, jako je zvracení, průjem, blechy, problémy s očima a další.

1. Zvracení

Zvracení je velmi běžným problémem u koček a to z mnohých příčin. Zvracení může vyvolat široká škála důvodů jako pozření něčeho jedovatého nebo nepoživatelného, infekce, onemocnění močových cest, diabetes nebo zbavování se chuchvalců z chlupů.

Příznaky jsou většinou zřejmé, protože je doprovází slinění a břišní stahy. Zvracení může rychle dehydratovat, takže pokud kočka neustává ve zvracení, nebo vypadá nemocně, zavolejte veterináři o radu. Může rovněž pomoci sebrat vzorek zvratků a odnést to veterináři k ukázce.

Pokud jsou ve výměšku povětšinou sliny a pár kousků například trávy a nestráveného krmiva, kočka pravděpodobně ohlodala nějakou vaší rostlinu a jde pouze o pročištění střev, které je pro kočku přirozené – zvláště, pokud třeba dostane nové krmivo, které jí nesedí. Dejte však pozor na jedovaté rostliny! Nejlepší je kočce pořídit šáchor, nebo přímo trávu pro kočky ve specializovaných prodejnách.

2. Onemocnění dolních cest močových aneb FLUTD (z angl. feline lower urinary tract disorders)

Některé odhady prozrazují, že až 3% koček, které byly prohlédnuty veterinářem, trpí onemocněním dolních cest močových, což v podstatě představuje skupinu různých onemocnění z mnoha příčin.

FLUTD mohou onemocnět kočky i kocouři a nejčastěji se to objevuje u těch, které mají nadváhu, špatnou zdravotní kondici či se stravují přemírou suchých granulí. Riziko této nemoci se rovněž zvyšuje při stresu, způsobeného přesunem na neznámá místa, při obývání domácnosti s mnoha kočkami a při dalších náhlých změnách. Léčba záleží na konkrétním druhu FLUTD, kterým kočka trpí.

Příznaky zahrnují:

 • nucené vylučování
 • krev v moči
 • močení mimo vlastní toaletu
 • „naříkání“ při močení
 • časté olizování moči okolo genitálií (kvůli bolesti)
 • deprese
 • dehydratace
 • nechuť k jídlu
 • zvracení

Vždy je alarmující, když má kočka obtíže s vylučováním. Zavolejte ihned veterináře, pokud máte podezření na nějaký problém močových cest.


HLÍDÁNÍ KOČEK PŘÍMO U VÁS DOMA

 Ceník


3. Blechy

Blechy jsou velmi častým zdravotním problémem koček, ale za to není těžké se jich rychle zbavit. Toto jsou znamení, že má vaše kočka blechy:

 • Nečistoty od blech na pokožce (vypadají jako malé černé tečky)
 • Neustálé drbání
 • Časté olizování
 • Zarudlá, nebo podrážděná kůže
 • Ztráta srsti
 • Infekce na kůži nebo zčervenalá místečka

Blechy mohou žít déle než jeden rok a vaší kočce hrozí anémie v případě, že se problém nebude řešit. Proto je třeba nasadit léčbu koček ihned, jak se o blechách dozvíte a zajistit prevenci proti blechám do budoucna.

Pohovořte si s vaším veterinářem o nejlepší kontrole nad blechami u vaší kočky. Léky se mohou mohou podávat orálně, v prášku, nebo lze aplikovat šampón či lokální léčbu.

4. Tasemnice

Tasemnice je jeden z nejčastějších vnitro-tělních problémů u koček. Žije v kočičích tenkých střevech a někdy dorůstá až 60 centimetrů.

Symptomy nakažení tasemnicí mohou být zanedbatelné, ale mohou zahrnovat zvracení a úbytek na váze. Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, že má vaše kočka tasemnici, je podívat se na kočičí výkaly a prozkoumat okolí jejího análního otvoru. Pokud uvidíte malé bílé červíčky, nebo útvary podobné zrnkům rýže nebo sezamu, vaše kočka má pravděpodobně tasemnici.

Léčba může být aplikována injekční stříkačkou, orálně nebo lokálně. Tasemnicí se kočky mohou nakazit pouze, pokud přijdou do styku s mezihostitelem, kterým tasemnice prochází před napadením finálního hostitele – kočky. Těmito mezihostiteli bývají například myši, nebo blechy, které kočka pozře (třeba i nechtěně), proto je třeba být obezřetný zvláště u venkovních koček a sledovat jejich srst.5. Průjem

Průjem u koček může mít mnoho příčin, například zkažené jídlo, alergie, infekce, ledvinové onemocnění, rakovina a další.

S ohledem na příčinu může průjem trvat jeden den, týden, nebo také měsíc.

Pokud má vaše kočka průjem, nabídněte jí hodně čerstvé a čisté vody, aby jste zabránili dehydrataci. Poté vyměňujte jídlo maximálně po 12-24 hodinách. Vezměte kočku k veterináři, pokud průjem trvá déle než 1-2 dny, nebo ihned, pokud ho doprovází také zvracení, černá nebo krvavá stolice, horečka, letargie, ztráta chuti k jídlu, nebo pokud se vaše kočka příliš nutí k vylučování.

6. Oční problémy

Oční problémy mohou způsobit mnohé příčiny a to například zánět spojivek, šedý zákal, zelený zákal, trauma, virus, zánět, nebo onemocnění močových cest. Oční problémy u koček mohou naznačovat následující příznaky: vodové nebo zakalené oči, holá místa v srsti, zarudlé nebo bílé oční linky, maz v očních koutkách, mžourání, drbání se v očích, nebo viditelné třetí oční víčko.

Ačkoliv víte, co způsobuje problémy očí u vašich koček, nezbývá mnoho řešení, než jim vytřít maz navlhčeným smotkem bavlny a poté vyhledat veterinářskou pomoc.

 

 

Přečtěte si také:
Jak pečovat o staré kočičky
AGRESIVNÍ KOČKA – co způsobuje agresi u koček a jak to řešit
9 kroků, jak si navodit přírodní antidepresivum
KAFÍČKA DORTÍČKY KOČIČKY

zdroj:
Featured photo: http://www.thegreatcat.org/wp-content/uploads/2015/07/cat-health.jpg
http://pets.webmd.com/cats/6-most-common-cat-health-problems?page=2

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (3)

 1. Jana

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat Ohledně kýchání.Byla jsem týden na dovolené a 7.letého domácího obyčejného kocoura mi hlídala kamarádka,na kterou není zvyklí a na mě je fixovaný.
  Když jsem po týdnu přijela,tak kýchá.Nevím jestli by to mohlo být tím,že jsem vypla topení/plynový kotel/ a nebylo mu chladno.Než jsem odjela to neměl.Jestli to nemůže být také stresové.Oči má v pořádku,netečemu z nich.Děkuji Jana

  • Nela

   Dojdete s ním co nejdříve k veterináři jedná se o kočičí rymu, setkala jsem se s tím může se k tomu přidat i zánět spojivek.

 2. Tereza

  Dobry den,muj kocour Cesar ma potize.na tyden zmizel pryc (neznamo kam) a dnes po tydnu jsme ho radci zvali domu.byl potrahany (ne moc) a oci mel hrozne,a hlavne kdyz kazil tak u toho mnoukal bolestí a potom kdyz to vikadil bylo trochu orandzova a i trochu cervena.a hlavne kdyz chodil nekdy z neho tekla trochu nacervenala tekutina prosím poradte je to moc vazne??? moc se o nej bojim 🙁 predem moooc dekuji za odpoved.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found