15.9.2015 Holidaycat.cz

19 nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí majitelé koček

Máte doma kočku a chcete jí dopřát to nejlepší. Ale co když i přes svůj správný úmysl děláme něco špatně? Mezi nejčastější chyby patří například nekastrování koček, udržování stále plné misky, zbavování se koček v těhotenství a další.

1) Stále plná miska s granulemi

S nejlepšími úmysly nechávají někteří lidé misky svých miláčků stále plné. Toto je jedna z nejčastějších chyb, kterou majitelé zvířat dělají. Problém je ten, že kočka či pes poté jedí častěji a více, než potřebují. Pokud je jídlo neustále k dispozici, kočka bude přibírat na váze, což může vést k obezitě. Abyste se tomu vyhnuli, dodržujte dávkování uvedené na obalu krmiva, nebo se poraďte s vaším veterinářem.

photolibrary_rm_photo_of_overweight_cat

2) Nekastrování koček

Milióny koček a psů žijí na ulici nebo končí uspáním či utopením kvůli nechtěným vrhům. Přesto se stále ještě mnoho lidí zdráhá nebo je neochotné kastrovat své kočky. Pravdou je, že kastrace je pro vaše kočky zdravou volbou. Redukuje to riziko rakoviny a onemocnění rozmnožovacích orgánů jak u samic tak u samců.  Nekastrované kočky chované výhradně doma v dobách říje trpí, protože mají přirozený pud k páření, díky čemuž samozřejmě také značkují. Kastrovaní kocouři se zase více drží u domu, nemají takovou potřebu značkovat a nejsou tolik agresivní.

3) Přehlížení klíšťat

Po procházce v přírodě se vždy zkontrolujete, zda nemáte klíště, je to tak? Nezapomínejte kontrolovat také vaše venkovní kočky. Klíšťata mohou ohrozit kočky a psy spousta chorobami, jako například napadením lymfatického oběhu. Pokud klíště infikuje vaši kočku, zároveň tím ohrožuje i celou vaši rodinu. Pokud naleznete klíště, odstraňte ho opatrně kleštičkami tak, aby jste neoddělili jeho hlavu od tělíčka. Zkonzultujte s veterinářem ochranu proti klíšťatům.

4) Zbavování se koček během vašeho těhotenství

Některé ženy dají na doporučení vzdát se kočky během svého těhotenství, ale je to nezbytné? Jejich zájmem je vyhnout se onemocnění zvaného toxoplasmóza, která je způsobená parazitem žijícím v kočkách. Pokud je žena čerstvě nakažená během těhotenství, pak by to její plod mohlo eventuelně afektovat. Ovšem lidé, kteří kočku už mají, si vytvořili protilátky, které je chrání proti toxoplasmóze a proto je zcela zbytečné se zbavovat vašeho domácího miláčka. Když už se dítě narodí, rovněž není dobré ho udržovat ve sterilním prostředí, protože právě na základě různých „bacilů“ si vytváří do budoucna obranyschopnost.

Zdroj: http://media.mnn.com/assets/images/2015/06/pregnant.jpg

5) Dávání koček do kočičích hotelů 

Přesuny koček do hotelů a jiných , pro ně neznámých míst je pro ně velmi zatěžující situace díky jejich nesnášenlivosti vůči změnám. Pachy cizích vystresovaných koček jim navíc dávají najevo, že zde něco není v pořádku a tak se jejich strach ještě vystupňuje. Stejně tak se už vůbec nedoporučuje kočky brát na dovolenou s sebou – to pro ní bude hotová noční můra. Dnes existuje už profesionální služba na hlídání koček přímo u vás doma. Můžete také požádat přítele, aby za kočkou docházel, to však často bývá nespolehlivé řešení.


HLÍDÁNÍ KOČEK PŘÍMO U VÁS DOMA

 Ceník


6) Žádné odčervení

Škrkavky jsou častým parazitem jak u koček, tak u psů. Způsobují průjmy a zvracení a mohou vést k vážnému onemocnění. Málokdo ví, že mohou tyto červy napadnout také člověka. Infikovaný domácí mazlíček může kontaminovat hlínu či písek drobnými vajíčky těchto červů. Děti je poté mohou spolknout vkládáním špinavých prstů do svých úst. Červíčci se poté v lidském těle vylíhnou a pokud se to neřeší, mohou způsobit až slepotu nebo další nezvratné komplikace. Navštěvujte veterináře pro pravidelné odčervení vaší kočky.

7) Nucení koček být vegetariány

Vegetariáni si někdy přejí sdílet svůj životní styl se svým domácím miláčkem. Problém je, že kočky jsou výhradní masožravci. To znamená, že musí jíst maso proto, aby přežily. Jsou závislé na živinách, které obsahuje pouze maso. Psi jsou ještě při dobře vyvážené stravě schopni být vegetariány, ale kočky v žádném případě.

photolibrary_rm_photo_of_cat_on_table

8) Nedostatek pohybu pro vaše kočky

Stejně jako lidé i zvířata potřebují pohyb, aby byla zdravá. Kočky chované doma na gaučích tíhnou častěji k obezitě, což zvyšuje riziko například respiračních onemocnění a problémů s klouby. Pohyb můžete zajistit například pořízením laserového ukazovátka, zajímavých škrabadel různých výšek, druhého živého kočičího společníka, apod.

9) Kravské mléko pro kočky není

Obraz, jak kočky pijí mléko je pouze mýtem. Ve skutečnosti je opak pravdou. Většina koček je nesnášenlivá vůči laktóze, což znamená, že neumějí zcela strávit cukr obsažený v mléku. To může způsobit například průjem. Ačkoliv některé kočky nemají problém mléko strávit, nepotřebují ho.

little-cats-drinking-milk-wallpaper-1600x900

Zdroj: http://www.youwall.com/wallpapers/201112/little-cats-drinking-milk-wallpaper-1600×900.jpg

10) Příliš málo pozornosti

Stejně jako děti i vaše domácí zvířata budou znudění, když si s nimi nebudete hrát. A nuda může vést k problematickému chování jako například k agresi, ke škrábání nábytku, apatii, nebo nadměrnému mňoukání. Překonejte nudu schováním pamlsků různě po bytě, aby se vaše kočka zabavila a zároveň dostala odměnu.Pořiďte jí různé hračky, které může lovit, honit a pronásledovat. Pokud je vaše kočka šikovná, můžete jí naučit také pár kousků na povel.



 

11) Neléčení blech

Pokud budete přehlížet blechy u vašich koček a neposkytnete jim včasnou medicínu, může to afektovat nejen je. Blechy mohou rychle přeskočit na další neošetřená zvířata zvláště v letních měsících a mohou naklást své vajíčka všude po vašem bytě, které mohou napadat v závěru i vás. Poptejte se vašeho veterináře na nejvhodnější léčbu proti blechám.

12) Sdílení toalety s více kočkami

Pokud máte více koček, každá by měla mít k dispozici svojí toaletu, popřípadě ještě jednu navíc. Kočky umí být velmi háklivé na čistotu, pokud bude toaleta zapáchat od jiné kočky, může ta první začít vykonávat potřebu nebo močit mimo určené místo. Není to však vždy pravidlem, proto je třeba vypozorovat, jak to mají vaše kočky.

getty_rm_photo_of_kittens_using_litter_box

13) Nesocializování koťat

Pokud máte malá koťata nebo štěňata, je velmi důležité je během prvních 7 týdnů jejich života naučit na pozitivní lidský kontakt. To zahrnuje také hraní a nošení, což posiluje důvěru v člověka. Zkušení chovatelé započnou tuto interakci mezi kotětem a člověkem a vy jako majitelé poté můžete pokračovat v procesu, když si přinesete kotě domů. Abyste umocnili silné pouto, hrajte si po příchodu s vaším kotětem každý den. Pokud se kotě nesocializuje, může to vést k problematickému chování, nejčastěji k agresi či nedůvěře v lidi.

Doporučujeme také: AGRESIVNÍ KOČKA – Co způsobuje agresi u koček a jak to řešit

14) Ignorování plísňových onemocnění

Pokud má vaše kočka plešaté lysinky různě po těle, může se jednat o kroužkový lišej, který je přenosný také na lidi pouhým dotykem. Kroužkový lišej obvykle způsobuje zarudlé kruhové vyrážky na kůži a lysá místečka v srsti. Pokud se některý z příznaků vyskytuje u vašich zvířat, vezměte je k veterináři, zda netrpí právě kroužkovým lišejem.

webmd_rm_photo_of_cat_with_ringworm

15) Žádná pravidla, žádný respekt

Někteří lidé očekávají, že jejich kočka bude znát, co je správné a co ne bez toho aniž by jí to někdo řekl. Ale lidská etiketa nepřichází automaticky ke zvířatům z nebe. Je třeba jim naznačit, že škrábání nábytku, skákání na stůl nebo močení mimo toaletu je nepřípustné. Buďte vytrvalí a odměňujte kočku vždy, když udělá oproti minulosti nějaký pokrok. Nikdy byste však neměli zvíře bít, to poté může vyvolat zcela opačnou reakci.

16) Nedohlížení na vaše děti

Většina dětí miluje zvířata, ale někdy může jejich entusiazmus vést k ublížení zvířeti. Malé děti si mohou hrát příliš hrubě, což pochopitelně vede k sebeobraně kočky. Buďte obezřetní, když přijde nové zvíře do rodiny. Stanovte pravidla pro děti, jak by se ke kočce neměly chovat a naučte je signály, které kočka vydává, když avizuje útok.

kids-and-cats-1

Zdroj: http://cat.animalchannel.co.za/wp-content/uploads/2013/05/kids-and-cats-1.jpg

 

17) Krmení pouze suchým krmivem

Kočky mají od přírody malou potřebu pít, proto někdy můžou pít málo na to, aby byly správně hydratovány. Chronicky dehydratované kočky mohou mít problémy s močovými cestami. Povzbuďte kočku v pití například fontánkou na vodu, častým vyměňováním vody, nebo jí krmte masitou stravou s vysokým obsahem vody (min. 80%), nebo do krmiva vždy přilijte trochu vody. Obzvlášť třeba je na to dbát u plemen náchylných na onemocnění močových cest.

18) Adoptování zvířete z rozmaru

Pokud váš kamarád musí dát pryč kočku a útulek už má plný stav, možná budete mít tendenci odnést si toho chudáčka domů. Nikdy by to však nemělo být impulzivní a nepromyšlené rozhodnutí. Děláte velký krok, který vyžaduje 10 až 15letou péči o zvíře a v některých případech až 20letou. Také je krajně vhodné si předem udělat průzkum po internetu a rozhodnout se, které plemeno se k vám a do vaší rodiny hodí nejlépe, či zda se rozhodnout pro kočičku z útulku.

Doporučujeme také: 15 Top nejpopulárnějších plemen koček

19) Vynadat kočce „omylem“

Pokud přijdete domů a uvidíte shozenou vázu, chlupy na kuchyňské lince, nebo potřebu vykonanou mimo toaletu, možná budete chtít kočku potrestat. Ale zvířecí experti tvrdí, že to se mine účinkem na plné čáře. Tato událost se stala v minulosti a vaše zvíře si neuvědomí, že na něj křičíte právě kvůli tomu. Mnohem účinnějším se jeví odměňovat kočku ihned poté, co udělá příště pokrok.

 

 

Čtěte také:
Jak pečovat o staré kočičky
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Mimi a Momo – zápas ve volném stylu
6 nejčastějších zdravotních komplikací u koček
10 důvodů, proč je kočka nejlepší zvíře

Zdroj:
http://pets.webmd.com/ss/slideshow-mistakes-pet-owners-make
featured photo: http://a.abcnews.com/images/Health/gty_cat_suicide_kb_120702_wmain.jpg

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (3)

  1. Eliška

    ahoj kočičáci , mám doma jednoho kocoura 10 let a 2 kočky 7 a 4 let kocour a 4 letá jsou nalezenci někdo je vyhodil 7 letá britka je koupená. jsou moje miláčkové a kvůli nim na dovolenou nejezdím z dovolené bych nic neměla myslela bych na ně.Nelituji toho jsem ráda, že je mám všechny jsou vykastrované a doma
    Všem hodným kočičákum krásné léto přeje Eliška

    • Hrnčaríková

      Čtu až teď,proto taky píšu až teď.Velice si vážím lidí s dobrým srdcem jaké máte vy!Také mám číču -z útulku a trávím s ní krásné chvíle,ikdyž zrovna není velký mazel a také jsem vyměnila dovču za její šŤastný život.Lidé by měli být lidmi a zvířata milovat a né je týrat a zbavovat se jich při prvním problému.Kočičkám i jejich páníčkům hodně zdraví!!!!!H.

  2. Eva

    ,,Dnes existuje už profesionální služba na hlídání koček přímo u vás doma. Můžete také požádat přítele, aby za kočkou docházel, to však často bývá nespolehlivé řešení.“

    – Problém je ten, že bydlíme na vesnici na konci světa, kde žádná takováto služba není dostupná a přitom bych jí potřebovala jako sůl! 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found