22.4.2015 Holidaycat.cz

Proč kočky vydávají divné zvuky při zahlédnutí ptáka?

Majitelé koček bydlících v bytě někdy říkají, že jejich kočky vydávají podivné zvuky, když z okna spatří nějakého opeřence nebo veverku poblíž. Kočky jsou pověstné svými rozčilenými pazvuky se skřípěním zubů, nebo jakýmsi brebentěním směrem ke kořisti. Takové chování je často záhadou pro jejich majitele, ale některé teorie pomáhají osvětlit, proč kočky tyto zvuky vydávají.

Napodobování lovení kořisti

Naše teorie říká, že kočky brousí zoubky o sebe v momentě zahlédnutí nedaleké kořisti z toho důvodu, že napodobují samostatný akt lovení kořisti. Majitelé koček často uvádějí, že jejich kočka sedí před oknem s jaksi „pomňaukává“ na náhodně prolétající ptáky. Tento jedinečný zvuk tření kočičích zubů je doprovázen rychlými trhanými pohyby krkem, který napodobuje drcení kostí své kořisti.

Vábení kořisti

Některé kočky vydávají až brebentivé zvuky, které jakoby napodobovaly ptačí zpěv. Někteří lidé věří, že by se tyto kočky mohly pokoušet o vlákání ptáků dovnitř napodobováním zpěvu dalších ptáků a tím je k sobě dostaly blíže jako svou kořist. Kočka bude sedět před oknem, pozorovat nedaleké ptáky a poté spustí sérii krátkých cvrlikavých pazvuků.

 

Frustrace

Další teorie, proč kočky vydávají zvuky při lovu, tvrdí, že tím kočky vyjadřují svojí frustraci z nereálné šance něco skutečně chytit. Nejvíce majitelů, kteří říkají, že jejich kočka vydává tento typ zvuku, jsou vlastníky právě koček žijících v interiéru. Také uvádí, že se toto chování objevuje pouze u koček, které nechodí ven.


DOPŘEJTE SVÉ KOČIČCE TO NEJLEPŠÍ, OBJEDNEJTE PRO NÍ HLÍDÁNÍ KOČEK!


Vyjádření rozrušení

Další možností, proč kočky brebentí při zahlédnutí venkovního opeřence, může být signalizace jejich vlastního nadšení nebo snaha na to upozornit svého majitele. Některé kočky divoce švitoří až drkotají při zahlédnutí pohybující se kořisti a poté běží k sousednímu oknu nebo ke svému majiteli, jakoby ho chtěly o té žhavé novince informovat.

Naše (záložní) teorie

Když kočky zahlédnou ptáka, tak si vlastně myslí, že jsou jedním z nich a snaží se přidružit k vlastním druhům. Přešlapují nervózně na místě, protože si představují, že mají křídla a když zrovna sedí na vyvýšeném místě, nezřídka ztratí rovnováhu a už letí dolů.

 

Zdroj: www.ehow.cz
Illustration by Adam Ellis

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (9)

 1. Sagasis

  Zdravím.
  Můj kocour žije doma, ale každý den chodí na hodinu až dvě ven. Zvuky, které dělá kočka na videu dělá jak doma za oknem, tak venku pod stromem, když číhá na nějakého opeřence nebo se na něj snaží zaútočit. Ovšem pokud je doma, je více méně v klidu a jen číhá a švitoří. Pokud jde ovšem kolem sousedovic kocour, lítá jako střelený po všech parapetech, ale zvuky už nevydává. Myslím si tedy, že zvuky asi vydává (zatím tedy jen na ptáky), protože je chce nalákat i když mu to opeřenci moc nebaští XD
  Pěkný den.

  • Holidaycat.cz

   Zdravím Vás milá Sagasis,

   samozřejmě, kočky to dělají nejen vevnitř, ale také venku 🙂 Jistě si doma s kočičákem velmi užijete, tak ho od nás pozdravujte! Nikol

 2. SP

  Dobrý den, no my máme dvě kočky – kocourek tyto zvuky dělá, kočička vůbec. Navíc je Oliver dělá i na mouchy, tak nevím :o) Ale je sranda ho pozorovat.

 3. e

  Moje kocicka (jiz za duhovym mostem) pro zmenu postekavala, misto mnoukani, na coz nalakala jezka o.o a kdyz byly doma andulky a zdrhly z klece, tak ani necekla a jenom se snazila za nimi litat 😉

 4. Katka

  Náš kocour má ve zvyku si každé ráno sednout na okno a několik hodin v kuse pozorovat dění venku. Občas si povzdechne, jako by si říkal „Jak mě by bylo venku líp“ 😀 tyhle zvuky začal dělat po zhlédnutí ptáků za okny. Jednou při slunečném dni tohle dělal i na „prasátka“ na zdi, pobíhal kolem, cvakal zoubkama a pomňoukával 🙂 občas je zábava ho sledovat a přemýšlet, co si asi tak myslí 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found