15.4.2016 Holidaycat.cz

Alergie u koček – druhy a jak proti tomu bojovat

The itch

Co to je alergie?  

Každý zná alergii – přehnanou reakci imunitního systému organismu, těla, na látky, které jsem v okolí kolem nás. A alergie u koček se od té lidské v zásadě neliší. Tuto přehnanou reakci způsobí antigen (nejčastěji to jsou proteiny, málokdy sacharidy či tuky). Možná si říkáte, že to je asi jiný název pro alergen. Tyto dva pojmy mají jeden základní rozdíl.Zatímco antigeny reagují na jakékoliv substance, alergeny reagují na „poletující“ vzdušné látky. To vlastně dělí spouštěče alergií na tři skupiny (v některých publikacích jsou uvedeny pouze první dvě).

 • Potrava – cokoliv, co kočka sní (i léky), jí může spustit reakci (90% kočičích alergií působí mléčné výrobky a ryby)
 • Dýchání – cokoliv, co je ve vzduchu a může kočka vdechnout
 • Kůže – kočičí pokožka je citlivá a tedy i blechy či komáři mohou spustit reakci

Víceméně jde o ten samý zdravotní problém jako u lidí. Kočky trpí alergiemi stejně často jako lidé, ale ne tak často, jako psi. Ovšem lidi alergie omezuje v životě více, proto to řeší častěji než fakt, že se jejich micina škrábe. Že je problém, začnou řešit až tehdy, když má kočka krvavé skvrny po těle … A přitom je to stejně nebezpečné! Takový anafylaktický šok u kočky jistě není žádná legrace.

Zdroj: http://dumpcast.com/wp-content/uploads/Angry-Cats-6.jpg

Zdroj: http://dumpcast.com/wp-content/uploads/Angry-Cats-6.jpg

A atopie je něco jiného?

Lidé mají jakési dědičné predispozice pro to být alergičtí. U koček je tomu tak stejně. Zděděná tendence být na něco alergický je atopie. Kočka, u které předpokládáme reakci, je atopická. Není přesně dáno, že může být alergická jen na prach, pyl či blechy. Tak jako civilizační choroby postihují lidi, tak postihují i kočky. Není tedy neobvyklé, že se najde kočka alergická na lidské lupy.

Zajímavé je, že i v dnešní době, kdy mnoho majitelů a chovatelů koček se o svá zvířata stará vzorově, stále nejsou k dispozici čísla a procenta, kolik kočičí populace je atopické (u psů to bylo cca 10%).

Jaké jsou symptomy alergie?

Zdraví je snad jediná oblast kočičího života, kde bychom ocenili, kdyby kočky uměly mluvit. Ono totiž rozeznat škrábání způsobené pouhým nepříjemným pocitem (my lidé to děláme také), kdy se kočka otře o větev, od škrábání způsobeného alergií, je dosti složité.

Alergický člověk prostě oteče, zčervená a smrká (nadsázka). Hned u takové osoby víme, že má alergickou reakci. A kočka? Tu svědí celé tělo. Pokud totiž tělo napadne alergen či antigen, imunitní systém vypustí obranné látky (histamin). Nejhůře na tom jsou oči, uši, prostory mezi prsty, kolem řitního otvoru. Jak si má kočka pomoci jinak, než že se urputně škrábe a vykousává si kusy chlupů (což dělá, i když si lehne do žvýkačky…) ?

Zdroj: http://cdn.petplace.com/images/default-source/Featured-Wide-Large/2861_cats.jpg?sfvrsn=3

Zdroj: http://cdn.petplace.com/images/default-source/Featured-Wide-Large/2861_cats.jpg?sfvrsn=3

Sezónní alergie

V nejčastějších případech, kdy si kočka vykouše, či vydrbe místo na těle do krve, majitel vyhodnotí, že se kočka někde škrábla (nebo si lehla do žvýkačky) a použije univerzální mastičku na všechno, ono to zmizí. Že šlo o alergii se nemusí dozvědět. Obzvláště pak, pokud jde o sezónní záležitost.

Sezónní alergii může způsobit komáří píchnutí. V zimě je kočka v klidu, neškrábe se a jen vyletí první komár, kočka je v jednom ohni. Tak samo blechy. Je tedy dobré kočku pozorovat a porovnávat jak v kratším období, tak v dalším časovém intervalu.

Alergie na potraviny

Pozor na potravinové alergie. Mohou se zaměnit se sezónními. Kočka se vám začne škrábat a přestane jíst, protože to svědění ji přivádí k šílenství a ty dobré granulky „Kočičí vousky“ (není třeba uvádět značku granulí) jí nějak přestanou chutnat. Takže milující majitel změní krmivo, aby kočička papala. Protože se alergická reakce zklidní, kočka začne jíst a majitel po nějaké době zpět nasadí původní krmivo „Kočičí vousky“ a alergie se jako bumerang vrátí zpět …

Jak alergii odhalit?

Někteří lidé jsou bystří a když zjistí, že kočka začne mít krvavé fleky po každém požití „Kočičí vousky“ granulí, tak je prostě změní a nemusí zjišťovat, zda jeho kočka alergická je nebo není. Samozřejmě to nejde u sezónních záležitostí, kdy jakákoliv změna na chvíli uleví, ale problém neřeší (obzvláště pak komáry nebo blechy či klíšťata). Odborně se této metodě říká „hypoalergenní dieta“.

Samozřejmě věda a medicína pokročily dál než na úroveň testů pokus/omyl, tedy se kočce dá odebrat krev a z ní vyzjistit, na co by mohla být alergická. U odběrů krve je menší problém v tom, že v laboratoři asi těžko zjistí, s čím se vaše kočka doma setká a tedy je pro ně dosti složité určit původce. Jinou možností je ne kapání na kůži kočky, ale píchání látek pod oholenou kůži. Samozřejmě ani tady nemůže doktor určit, s čím se kočka běžně setkává ve svém domácím prostředí.


 Objednejte hlídání koček k vám domů: JSME 100% SPOLEHLIVÍ!

 REFERENCE OD NAŠICH KLIENTŮ


Přesný typ spouštěče alergie tedy nemusíme nikdy najít. Předejít alergii ale můžeme. Pokud budeme kočku pravidelně odčervovat, pravidelně používat antiparazitické povrchové přípravky a celkově budeme domácnost udržovat v čistotě. Všimneme-li si neobvyklého drbání a škrábání, jistě navštívíme veterinárního lékaře.

Moje kočka je asi alergická, jak jí můžu ulevit?

Pokud je vaše kočka citlivá, zkuste právě hypoalergenní krmiva, kterých je plný trh a váš veterinář vám jistě nějaké doporučí (a může rovnou udělat testy na protilátky). Pokud nepomáhá změna krmiva, kočka je odčervená a používáte i přípravky proti vnějším parazitům, doporučila bych řádně vyčistit domácnost. Zkusit i jiné saponáty, protože nikdy nevíte, zda ony ošklivé místa na kůži nepůsobí přípravek, kterým vytíráte podlahu nebo utíráte prach. Udržovat čistou domácnost a zkusit změnit přípravek se tedy jistě vyplatí. Také lze kočku pravidelně koupat, ale tento krvavý boj podstupují jen odvážnější z nás. Těm méně odvážným doporučuji vyměnit lidského partnera, neboť jak jsem si napsali výše, kočky jsou alergické i na lidi …

Pokud byste měli zájem, je možné se v dalším článku rozepsat více o zmíněné kategorie alergií – na potravu, na vzdušné alergeny, či parazity.

 

Autor: Jana Malinovská (Kočkomilka)

LIDÉ TAKÉ ČTOU:

OČKOVÁNÍ KOČEK: Musím očkovat svou kočku?
Vyživujete správně vaší kočku?
6 nejčastějších zdravotních komplikací u koček
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Lily nezastaví nic!
25 znamení, že máte raději kočky než lidi

Zdroje:
[1]http://www.rozhlas.cz/poradnapraha/chovatele/_zprava/svedive-zanety-na-kuzi-psu-a-kocek-muzou-znamenat-alergii--1350881
[2] http://www.vseprozvire.cz/alergie-u-psu-a-kocek/
[3] http://www.veterinapruhonice.cz/alergie-na-blesi-kousnuti,173.html
[4]http://www.krmimkvalitne.cz/jak-poznat-alergii-u-psa-a-kocky/
[5]http://www.hvet.cz/uk%C3%A1zkov%C3%A9-p%C5%99%C3%ADpady/alergick%C3%A1-onemocn%C4%9Bn%C3%AD-pes-ko%C4%8Dka
[6]http://vaseveterina.cz/mohlo-by-vas-zajimat/48-jak-alergii-zjistime
[7]http://vaseveterina.cz/mohlo-by-vas-zajimat/24-alergie-u-zvirat-1-cast
[8]https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/allergies/pet-allergy.aspx
[9]http://www.mnn.com/health/allergies/stories/cat-allergies-how-to-treat-cats-with-allergies
[10]http://www.pethealthnetwork.com/cat-health/cat-diseases-conditions-a-z/what-bothering-your-cat-it-could-be-feline-allergies
[11]http://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2012/06/22/pets-seasonal-allergies.aspx
[12]http://www.peteducation.com/category.cfm?c=1+2117
Featured photo source: http://i.huffpost.com/gen/1172287/thumbs/o-ITCHY-PET-facebook.jpg

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (6)

 1. Aneta

  Dobrý den. Potřebovala bych se zeptat. Máme kocoura, který se pořád škrábe pod krkem a má tam červenou skvrnu. Nemáme peníze na lékaře. Mohla by ste mi prosím poradit. Z pozdravem Aneta

 2. jana

  Zajímá mě jestli můžu svému kocourovi ulevit od svědění podáním dithiadenu a v jaké dávce?

 3. Zdenja

  Dobrý den, máme 2 roky starého kocourka (britská modrá). Velmi často trpí na záněty očí. Po podání atb kapek má asi měsíc klid, pak se problém znovu opakuje. Kocourek je převážně doma. Už jsme vyměnili i podestýlka za silikonovou, ale problém přetrvává… Můžete nám prosím poradit? Děkuji Z. R.

 4. Bladičová

  Dobrý den můj kocour začal dva dny zvracet a poté hrozně orudl. má červené uši i tělo kůže i u očí hodně. Veterinář řekl, že je to alergická reakce, ale nevíme na co jsem zoufalá doma hledám co by mu mohlo vadit, ale vše je stejné a nic nového doma nemáme. Orudnutí má už 3 dny budu ráda za každou radu jsem zoufalá. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found