5.5.2017 Holidaycat.cz

Jak pomoci kočičím útulkům?

Zdroj fota: https://www.facebook.com/VELETRHFORPETS/photos/pb.169859699704964.-2207520000.1460379443./1177979895559601/?type=3&theater

Chcete podpořit kočičí útulek, ale nevíte jak?

Rádi byste nějakým způsobem podpořili činnost kočičího útulku ve vašem okolí, ale nevíte jak? Přečtěte si pár tipů, jak a čím nejlépe přispět, čím naopak ne a kde najdete v České Republice ověřené kočičí útulky.

Finanční podpora

Rozhodně nic nezkazíte tím, když na účet útulku pošlete nějakou tu korunu. Tyto peníze útulek pravděpodobně použije na veterinární péči o kočky. Každá kočka, která přijde nově do útulku, je okamžitě odčervena a odblešena, cca od 6 měsíců věku jsou kočky také očkovány. Každá kočka, která dosáhne pohlavní dospělosti, podstupuje kastraci, což je největší finanční položka v rámci základní zdravotní péče, která je kočce v útulku poskytnuta. Jen prvotní náklady na nově příchozí kočku se tedy pohybují okolo tisíce korun. Pro útulky, jimiž za rok projde třeba 300 zvířat, šplhají náklady za veterinární péči do ohromných výšin. A to do toho nepočítáme případy, kdy přijde kočička nemocná a její stav vyžaduje podávání léků nebo dokonce operaci.

 

Věcné dary – granule, kapsičky….ale jaké?

A co věcné dary? Nikdy nešlápnete vedle, když do útulku přinesete nějaké krmivo, ať už se jedná o granule, kapsičky nebo konzervy. Upřednostňujte však spíše kvalitu před kvantitou. Vzhledem k tomu, že jsou všechny dospělé kočky v útulku kastrované, je dobré přinést speciální krmivo pro sterilizované kočky, které u těchto koček napomáhá správnému fungování ledvin. Tato krmiva jsou celkem drahá a útulky na ně většinou samy nemají peníze, proto takový dar určitě ocení.


Cat-Mania – organizace na podporu opuštěných koček

Cat-Mania logo


 

Kočkolit také „bodne“

Kromě krmiva je v útulcích stále poptávka po dalším spotřebním zboží. To zahrnuje kočkolity (kočičí podestýlky), čisticí prostředky, hadry, papírové utěrky a další pomůcky na úklid. Kočkolit je lepší volit obyčejný jílový. Přesto, že vaší kočce doma vyhovuje například parfémovaný kočkolit nebo stelivo vyrobené ze silikagelu, některé kočky do takových kočkolitů odmítají chodit.

 

Co raději nenosit

Mezi dary, které raději do útulku nenoste (nebo se o jejich darování nejdříve poraďte s pracovníky útulku), patří přepravky, domečky, pelíšky a jiné látkové materiály (ručníky, prostěradla, polštářky…). Zaběhnuté útulky mají těchto věcí dostatek, někdy až přebytek. Starý textil ocení spíše v útulcích pro psy.

 

Ruka k dílu je k nezaplacení

Poslední velmi vítanou pomocí je občasná dobrovolnická práce pro útulek. Dobrovolníků není nikdy dost! Nejvíce se cení dobrovolníci, kteří budou docházet pravidelně a pomohou s chodem útulku, zajistí převoz zvířat k veterináři nebo se bude jen mazlit s kočičkami, na což není za běžného provozu čas. Někdy útulky shání i dobrovolníky nárazově, a to v případech, kdy je potřeba udělat mimořádný úklid, vypomoct při umisťovací výstavě a tak dále.

 

Na naší spřátelené stránce Cat-Mania můžete vyhledat ověřené kočičí útulky po celé České Republice a zasílat jim dary na uvedené adresy a bankovní transparentní účty. 

MAPA OVĚŘENÝCH ÚTULKŮ V ČESKÉ REPUBLICE

 

Pro kočičí noviny napsala:
Simona Kuncová, kočičí chůva, HolidayCat.cz

 

A jak jste na tom Vy? Pomáháte útulkům? Pište do komentářů!

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 

Co dělat, když najdu (opuštěnou) kočku
12 pravidel, jak seznámit dvě kočky
PLEMENA KOČEK: Norská lesní kočka (video-reportáž s chovatelkou)
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Kocour dýchá jako pejsek

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (4)

  • Holidaycat.cz

   Dobrý den,

   všechny uvedené útulky mají transparentní účet – to je kontrolováno administrátory naší spřátelené stránky Cat-Mania – což znamená, že veškerý finanční obnos, který jim na účet přijde, je veřejně dohledatelný, tudíž dárci vidí, jak je s jejich penězi dále nakládáno. Administrátoři jsou navíc s útulky ve stálém kontaktu, takže pokud některý přestane komunikovat, nebo začne vykazovat neobvyklé podezřelé chování, Cat-Mania s nimi ukončí spolupráci.

   Hezký den přeje

   Tým agentury HolidayCat.cz

 1. Adéla

  Ahoj,

  co musí splňovat útulek, aby byl ověřený? Kdo chodí a kontroluje to? inspekce,

  A.

 2. moncika

  Zabudli ste na najdolezitejsiu pomoc a tou je adoptovat si jednu alebo este lepsie dve kocicky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found