18.6.2016 Holidaycat.cz

Co si o nás naše kočky doopravdy myslí?

Milujeme je, i když se chovají jako páni tvorstva, ale co si o nás kočky skutečně myslí?

Jak všichni víme, kočky byly už od dob starého Egypta uctívány a zbožňovány jako malí bohové, kterým lidé šeptali svá přání a modlitby a doufali, že je ochrání před zlem. Jako ochránce před nástrahami a hrozbami už tyhle čtyřnohé miláčky tolik nebereme, ale naše přání jim do více čí méně huňatých kožíšků šeptáme stále. I my totiž často věříme, že nás naše kočka poslouchá, rozumí nám a bude se trochu snažit nás našich trápení zbavit. Alespoň tím, že chápavě mrkne, stulí na klíně, začne spokojeně vrnět a svým tělíčkem chvíli zahřeje. To jsme ale na omylu. Místo toho se kočka mrštně vymane z našeho objetí a přitom si zachovává nezaujatý výraz ala sfinga. A v něm jasně dává najevo, že nemá zájem řešit nic jiného, než důvod proč její miska stále zeje prázdnotou.

„Já vím, že jsem strašně roztomilá, ale kdy už mi dáš konečně najíst?!“

05_0 (1)

Zdroj: http://g.cz/galerie/20-trefnych-kreseb-toho-co-si-ve-skutecnosti-mysli-vase-kocka-galerie?img=8&back=seat-nazornych-ilustraci-odhalujicich-co-si-ve-skutecnosti-mysli-vase-kocka&p=74737

Možná máte i vy občas pocit jako by vaše kočka neměla žádné porozumění a svým cynickým výrazem chtěla spíše křičet něco ve smyslu: „Proč mi stále něco vykládáš, když víš, že ti vůbec nerozumím? Raději mě nakrm!“. A přesně v tu chvíli, kdy projevíme zájem a vydáme pro novou várku kočičí kapsičky, kočka se promění v oddané a vděčné stvoření, jako nikdy předtím. Jsou jednoduše mazané a často nepředvídatelné. Tváří se jako páni tvorstva, protože ví, že majitelé vždy nakonec podlehnou jejich roztomilému kukuči ve stylu kocoura v botách z filmu Shrek a udělají, co jim na očích vidí. A že jsou to nesmírně přesvědčivá kočičí kukadla.


VÍTE, CO SI O VÁS KOČKA MYSLÍ, KDYŽ JI DÁTE DO KOČIČÍHO HOTELU?

To raději nechtějte vědět a objednejte pro ní kočičí chůvu přímo k vám domů!
 Zjistit více o hlídání koček doma


Kdo je tady pánem?

Můžeme se potom akorát ptát sami sebe, kdo koho tady doopravdy vlastní a proč jsme se znovu nechali zlákat tím kočičím manipulativním (avšak neodolatelným) chováním. Mám pro vás pár následujících bodů, které mohou prozradit, jak na tom se svou mickou jste:

  1. Vaši kočku nakrmíte i v 5 ráno, protože je tak neodbytná a nemá v plánu vás nechat dospat, že vždy raději vstanete.
  2. Jejím koníčkem je opakované shazování věcí ze stolu, z linky, z parapetu a jiných vyvýšených dostupných ploch. Ví totiž moc dobře, že vy je seberete a opět vrátíte na místo. A štvát vás tím, ji neskutečně baví.
  3. V noci dělá vše možné, ale spánek to není. Vám tak opět nezbývá nic jiného, než se probudit a s kočkou si pohrát, aby se alespoň trochu unavila.
  4. Když kočku celý den hledáte a strachujete se, jestli neutekla nebo se neztratila, po nějaké době vyleze z neznáma a tváří se jako by se nic nestalo. Ona totiž vaše volání za žádných okolností neslyšela.
  5. Kupujete jí její oblíbené žrádlo, protože když to neuděláte, urazí se a bude půl dne trucovat. Ona přece chtěla kuřecí kapsičku, ne hovězí.
  6. Pokud máte opravdu čas a velkou chuť si s kočkou hrát, najednou nejeví zájem. Jindy zaručenou zábavu v podobě honby za laserovou tečkou, teď nechává bez povšimnutí.
  7. Když se jí výjimečně nepovede skok na požadované místo nebo se jí nedaří chytit laser či peříčka ve výšce, raději to po chvíli vzdá. Takhle se snažit, jí za to přece vůbec nestojí.
  8. Přichází jen, když má hlad a určuje místo, množství, intervaly krmení a kdy se bude chtít mazlit. A vy jí to rezignovaně odsouhlasíte.
08_0

Zdroj: http://g.cz/galerie/20-trefnych-kreseb-toho-co-si-ve-skutecnosti-mysli-vase-kocka-galerie?img=8&back=seat-nazornych-ilustraci-odhalujicich-co-si-ve-skutecnosti-mysli-vase-kocka&p=74737

Pokud máte alespoň s jedním z výše uvedených bodů zkušenost, pravděpodobně se vyskytujete ve spárech této čtyřnohé královny a stali jste se mazlíčkem své kočky. Nikoliv naopak. Na druhou stranu – ve výsledku v tom nevidím nic špatného. Kočky mají jednoduše svou hlavu, své úsudky a své proměnlivé chování. Ale není to právě to, proč kočičky tolik milujeme a láskyplně o ně pečujeme? A ano, i když si někdy připadáme spíše jako jejich otroci, jejich vybíravé chování se nám nakonec líbí. Jejich majestátní vzhled nás přitahuje a tím nám připadají tolik výjimečné.

Co si o nás kočky tedy doopravdy myslí?

Majitelé koček si určitě přejí, aby byli pro svou kočku důležití a milovaní jako jejich rodiče. Já nepochybuji o tom, že nás naše kočky mají rádi. Mají, ale jen, když se jim to hodí. Potřebují nás ke svému životu a jsme pro ně zásadní zdroj jejich spokojenosti. Ta nová konzerva s tuňákem a lososové pamlsky, chutnají přeci mnohem lépe, než ptáci, které se snaží ulovit na zahradě.

Považují nás tedy na sobě rovné, nebo jsme pro ně jen divná stvoření, která kouzlí dobré obědy a umí podrbat za uchem na tom správném místě? Někteří odborníci říkají, že kočky nás berou také jako kočky, ale jen o trochu větší. Když pak kočka zvedá ocas na pozdrav nebo se nám otírá o nohy, komunikuje stejně jako s jinou kočkou. Pokud vás kočka olizuje, snaží se vás čistit. Svou lásku tak projevuje, jak je zvyklá k jiným kočičím kolegyním. I přesto jsme pro ně jen dvounožci, kterým nevadí se podělit o jídlo a uvolní místo na spaní na gauči. Stále nechápou naše chování a myslí si, že bloumáme po bytě či domě stejně jako oni.

06_0

Zdroj: http://g.cz/galerie/20-trefnych-kreseb-toho-co-si-ve-skutecnosti-mysli-vase-kocka-galerie?img=6&back=seat-nazornych-ilustraci-odhalujicich-co-si-ve-skutecnosti-mysli-vase-kocka&p=74737

 

Kočičí láska za svobodu

Jiní experti na kočky pak nesouhlasí a myslí si, že tato teorie kočky = lidé, není možná. Protože naši kočičí kamarádi námi spíše opovrhují, připadáme jim oškliví a nemotorní. To jsou, dle některých, typické kočky. Nikdy u nich pořádně nevíte, jestli jejich výraz znamená spokojenou vděčnost, nebo jestli vámi jenom otráveně pohrdá. Kdo je ovšem skutečným kočkomilem a pronikl do hloubky kočičí filosofie, dokáže se naladit na mentální vlnu těchto stvoření a jistě by nikdy neprohlásil, že jsou kočky arogantní, či si chtějí dělat, co uznají za vhodné.

No dobře, možná by to prohlásil, ale rozhodně by je proto nepovažoval za méněcenné!  A není fakt, že si dělají, co uznají samy za vhodné, právě tohle důkaz jejich důstojné osobnosti, která se sebou, stejně jako lidé, nerada nechá manipulovat?

Kočičí láska k nám může být velmi silná a věrná, pokud své kočičí bohyni poskytneme dostatek svobody, aby lásku sama projevila, až uzná za vhodné. A až nám jí projeví, poznáme, že jsme si ji skutečně zasloužili.

 

Autor: Valerie Dvořáková (kočičí chůva)

LIDÉ TAKÉ ČTOU:

7 druhů lidí, které kočka vlastní
19 nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí majitelé koček
Deník kočičího vězně
Kocour Steve umí mrtvolku na povel
KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočku kousat a škrábat

Zdroje:
 https://www.washingtonpost.com/national/health-science/dogs-we-understand-cats-are-mysterious-even-though-they-are-the-most-popular-pet/2013/10/14/2c59c6b0-26ca-11e3-ad0d-b7c8d2a594b9_story.html
Featured photo source: http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2013/07/28/article-2380529-1A4CEF24000005DC-280_638x419.jpg

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found