11.8.2017 Holidaycat.cz

Obezita u koček a její řešení v 5 bodech

Máte pocit, že je vaše kočka tlustá a nevíte, co s tím? Kočičí obezita má různé příčiny. Přečtěte si pár typů, jak kočičí obezitu řešit.

Ačkoliv to neradi slyšíme či čteme, obezita zasáhla už i ten kočičí svět. A to v takové míře, že kočičkám jde mnohdy o zdraví.

Jak poznám, že je kočka tlustá?

Celkem jednoduše to poznáte, když si pozvete návštěvu, která u vás dlouho nebyla (za předpokladu, že zná vaše kočky a někdy je předtím viděla). Dalším indikátorem by mohl být váš zvěrolékař, ke kterému chodíte na pravidelné prohlídky. Nejlehčím způsobem je kočičky pravidelně vážit …

Pokud ale chcete vědět hned teď, jak jste na tom, zkuste vaší bohyni nahmatat žebra. Cítíte je? Pak je vše v pořádku (pokud to není ovšem to jediné, co cítíte). Pokud žebra nahmatat nelze, asi to nebude úplně fit kočička …

Kdo za obezitu mé kočky může?

Vy. Jen a pouze člověk. Dobře, nějaké procento necháme genetice a predispozicím po rodičích. Ale ve většině případů je na vině člověk. To právě on kočičku nechává, aby se přejídala, rozmazluje ji pamlsky a nedopřává jí dostatek pohybu … Pouze člověk může u domácí, domestikované kočičky ovlivnit její váhu. Možná to je kruté zjištění, ale je to tak …


Vyzkoušejte třeba velice kvalitní granule na redukci váhy od prvotřídní značky N&D.
Granule neobshaují žádné obiloviny, které jsou často příčinou obezity, nebo problémů s klouby či močovými cesty. 
Granule na redukci váhy


JAK OBEZITU ŘEŠIT?

1. Navštivte svého veterináře

Jak je uvedeno výše, nemusí jít nutně o obezitu způsobenou přejídáním. Hned ze začátku je tedy nutné vyloučit možné zdravotní příčiny. Veterinář vám také jako první doporučí, co by kočička měla jíst a v jakém množství.

Určitě sami od sebe nesnižujte krmnou dávku či netýrejte kočičku hladem – mělo by to fatální následky!

2. Přečtěte si článek o správné výživě koček

I pokud chceme sami hubnout, měli bychom se prvně zaměřit na náš jídelníček. U koček tomu není jinak. Tím, že jejich život plně ovlivňujeme (nepouštíme je třeba ven), je jejich strava v naší kompetenci. Jako základní stavební kámen doporučujeme článekKteré suché krmivo ne/volit pro kočku a články podobné. Doporučuje se zvýšit příjem tekutin – více mističek s vodou, kterou kočička preferuje (čerstvá, odstátá, …). Příjem tekutin se daří také pomocí kapsiček (gelové, ve vlastní šťávě,…). Cokoliv, co budete kočičce nabízet, má jedno základní pravidlo – jde nám o příjem důležitých proteinů a snažíme se minimalizovat příjem sacharidů. Tohoto pravidla dbáme jak u suchého, tak mokrého krmiva. I lehká úprava jídelníčku může vaší kočičce prodloužit život třeba o pár let a ušetřit jí mnoho zdravotních obtíží.

Delightfully-Chubby-23

source: http://purrtacular.com/wp-content/uploads/2017/03/Delightfully-Chubby-23.jpg

O změnách v jídelníčku kočky informujte celou domácnost! Také se zkuste zamyslet, zda kočičce v pocitech viny, že s ní netrávíte dostatek času, nevynahrazujete svou lásku plnou miskou … Některé kočky nemají hlad, mají jen chuť. Vaši nepozornost pak jednoduše zneužívají. Vaše nepozornost či nepřítomnost se také může odrážet v tom, že kočička svůj stres/nudu zajídá – vy odejdete do práce, ona se začne nudit či se jí zasteskne a plná miska je najednou řešení volného času …

3. Hrajte si!

Kdo se nehýbe, ten rychle kyne. Zkuste své chlupaté lásce věnovat každý den nějaký ten čas a nechte ji lovit peříčka, světlo z laserového ukazovátka, kuličku, … nejenže spolu budete trávit čas aktivněji a budete k sobě mít zase o trošku blíže, ale vaší kočičce to náramně prospěje. Bude se i méně nudit, a z hraní se stane váš hezký zvyk, na který se budete všichni těšit. A o spokojenou a zdravou kočičku nám jde především!


Pořiďte své kočce jedny z nejúčinnějších interaktivních hraček – peříčka

Interaktivní hračky


Pokud sami nemáte čas, na českém trhu existuje nepřeberné množství hraček, se kterými si kočička může hrát buď ve vaší nepřítomnosti nebo ve chvílích, kdy opravdu nemáte čas či sílu. Pamatujte ale, že ke hře nepatří překrmování pamlsky.

4. Nechte kočku „pracovat“

fat-cat-05.jpg uprava

Source: http://4.bp.blogspot.com/-y_PGuAd1EDI/VosX0t-JBBI/AAAAAAAABlM/8u6Ya72S4Rc/s1600/fat-cat-05.jpg

Kočka je lovec, to nemusíme nikomu říkat. I ta nejvíce lenivá kočka někdy neodolá a zkusí ulovit mouchu nebo odraz slunce v displeji telefonu či v zrcátku… Na tomto kočičím instinktu je založen plnící balónek (dostupný v každém zverimexu či online) – hračka, kterou naplníte granulkami a která pak při šťouchání sype granulku po granulce. Kočka si tedy jídlo musí zasloužit. Vynakládá při tom námahu, tedy jí to zabere více času než pouhé usednutí k misce. Jakmile ji lov přestane bavit, sama si najde jinou zábavu než je jídlo … Vždyť i v přírodě si s myší či jiným úlovkem prvně chvíli hraje a pak až jej sní.

5. Nečekejte zázraky přes noc

Hubnutí u kočiček je proces na dlouho trať. Nečekejte výsledky za týden, ale spíše za měsíc či dva, pokud budete dodržovat správnou životosprávu a budete kočičce poskytovat dostatek pohybu. Kočka nesmí rychle hubnout – v případě, že se tak děje, opět vyhledejte lékaře.

Autor článku: Jana Smrčková

LIDÉ TAKÉ ČTOU:

Které suché krmivo (ne)volit pro kočku
4 etapy života koček a jejich chování v závislosti na věku
Vyživujete správně vaší kočku?
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Lily nezastaví nic!

Zdroje:
Main photo source
http://www.petravet.cz/pozor-na-obezitu/
http://pets.webmd.com/cats/guide/healthy-weight-for-your-cat#1
http://www.peteducation.com/article.cfm?c=1+2230&aid=660
http://www.petmd.com/cat/nutrition/evr_ct_obesity_in_cats_and_what_to_do_about_an_overweight_cat
http://www.wwwallaboutcats.com/cat-health/my-cat-is-fat/

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found