PLEMENA KOČEK: Mainská mývalí kočka (video-reportáž s chovatelkou)

 VIDEO-REPORTÁŽ 

Mainská mývalí kočka – bezkonkurenčně jedno z největších a nejchlupatějších plemen koček, které existují! Jejich povaha je ještě k tomu úžasná a milující. Podívejte se na reportáž o tomhle nádherném plemeni se zkušenou chovatelkou, paní Radkou Vacíkovou, z chovateslké stanice Imagine Glamour*CZ.


ROZHOVOR O MAINSKÝCH MÝVALÍCH KOČKÁCH

 

Co milujete na svých kočkách nejvíce?

Já bych řekla tu energii. Mainské mývalí kočky a kočky všeobecně mají neskutečnou energii, kterou dokážou člověku, který jí vnímá samozřejmě, předat. Je to asi to hlavní, co mě ma mých kočkách baví nejvíce.

Jakou mají mainské mývalí kočky povahu?

Mainky jsou neskutečně klidné a vyrovnané kočky, které často nic moc neřeší, pokud je páníček nějak nenaštve, či nerozzuří svou vlastní vinou. Jsou velmi hravé a veselé a občas dostanou takové „atomové záchvaty“, kdy lítají po celém bytě a předvedou vám tedy absolutní show. Jsou chytré a tak si umí vždy svého majitele v dobrém slova smyslu zmanipulovat přesně tak, jak ony potřebují 🙂

Jak má vypadat klasická mainská mývalí kočka?

Pro mainky je typické, aby měla vysoké špičaté uši, ze kterých vyrůstají chlupy, aby měla mohutnou hlavu, hranatý čumák, čelist a bradu, která by měla lícovat s čumáčkem a vysoké čelo. Srst je polodlouhá, tělo také dlouhé a většího vzrůstu. Může se vyskytovat ve všech přírodních barvách a jejich kombinací.

Doporučila byste je k dětem?

To ano. Tyto kočky se k dětem hodí dokonce báječně, pokud nejde tedy o nějaké kompletní rozjívence, kteří nemají žádné ponětí o tom, jak se ke zvířeti chovat. Jinak je to perfektní společník i do rodinné domácnosti.

Jak moc je třeba se starat u „mainek“ o srst?

Tohle záleží především na konkrétní pokrevní linii té dané kočky. Jsou rody mainských koček, kde péče o srst téměř není potřeba a jiné linie, kdy je dobré vyčesávat aspoň 2x týdně, protože jim srst hodně plstnatí. Všeobecně péče 1x za týden určitě stačí. Někteří majitelé češou své kočky denně, ale to bývá také proto, aby neměli příliš chlupů v bytě, ale té samotné kočce stačí tak zhruba jeden krát týdně.

Máte nějakou veselou příhodu s Vašima kočkama?

Ano, jednou si ke mě přijel vybrat kotě velmi nóbl pár, oba dva právníci, v krásném, nažehleném oblečení, muž a žena. Paní se ptala, zda kočky neožírají takhle ty kytky, co tady mám, tak jsem jí říkala, že ne, že je to absolutně neláká. Takže matka koťátek šla a kompletně ožrala celou dracénu, kterou měla zrovna před sebou. A aby toho nebylo málo, tak kočka si poté vylezla na schody, ze kterých se dalo koukat dolů do kuchyně, kde stála paní, která hladila kočičku (matku koťátek) a říkala jí, „ty nám nechceš dát to své koťátko, že?“, načež kočka, slušně řečeno pozvracela celé atrium pod ní právě sežranou dracénou. Paní jakž takž utekla před nadělením. Ale nakonec to dopadlo dobře. Vybrala si jiné kotě, než měli s manželem původně v plánu a všechno bylo dobré 🙂

Co očekáváte od svých zájemců o kotě?

Zájemci o moje koťata jsou velmi rozmanití a nemůžu je nějak generalizovat, ovšem od budoucích majitelů mých koťat vždy očekávám, že budou  disponovat určitou dávkou inteligence, aby pochopili, co po nich ta kočka chce a uměli s tím něco udělat. Mainské mývalí kočky jsou totiž specifické tím, že očekávají od svých majitelů, že sami pochopí, co po nich ona chce.Jste zastánkyně časných kastrací u koček?

Rozhodně ano, nevidím nic špatného na kastrování koťat již ve věku 4 měsíců. Sama jsem během několika letého chovatelství nechala vykastrovat několik koťat takto brzy a nikdy jsem u nich v dospělosti pak nezpozorovala problémy spojené s vývinem, jak se mnozí domnívají. Mám kocoura, kterého jsem kastrovala ve 4 letech a nyní má malou hlavu a kocoura, který byl vykastrován časně a vzhledem je absolutně výstavní. Pokud má tedy kočka být od přírody menšího vzůstu, bude tomu tak nezávisle na věku v době kastrace.

Proč si tedy myslíte, že stále tolik veterinářů nedoporučuje časné kastrace?

Dle mého názoru je tomu tak, protože mnoho z nich funguje již několik desítek let a protože se dříve toto na školách neučili a jsou zvyklí pouze na ten svůj způsob ošetřování, jsou málo ochotní přistupovat k novodobým názorům a technikám. Druhým důvodem může být fakt, že u kotěte v organismu je vše mnohem menší a titěrnější, proto se třeba bojí, aby zákrokem kočce nezpůsobili nějaký problém.

Bývají někdy mainky agresivní?

Jsem zastánkyně názoru, že agresivita je u koček snad z 99% , ne-li ze 100% vyvolána pouze špatným zacházením člověka, nebo nedostatečným pochopením svého zvířete a to i v případě, že si toho člověk není sám vědom. Mainské mývalí kočky jsou zcela vyrovnané a ani trochu agresivní. Kdysi jsem měla kočku, která sama od sebe útočila na ostatní kočky a šel z ní opravdu strach. Problém se nakonec vyřešil tak, že šla do domácnosti, kde byla sama svou královnou, bez jiných koček a najednou z ní byl úžasný mazel. Je to tedy tak, jak jsem již řekla, a sice, aby se majitel své kočky snažil pochopit pravou příčinu její agrese a něco s tím udělal.

Máte v tomhle bytě asi tak 10 koček a dvě malá koťata. Stačí jim ten prostor? Nestrádají něčím?

Kočky jsou přizpůsobivé a jsou-li na život v domácnosti zvyklé od mala, rozhodně nestrádají. Je však důležité jim prostředí poněkud přizpůsobit a nasimulovat trochu jako v přírodě, aby daly dostatečný průchod svým loveckým sklonům. Proto zde mám dvě obrovská škrabadla až do stropu, několik hraček a také jim věnuji dostatek času na hraní a česání. Pokud bude mít člověk tohle na paměti, jeho kočky budou i ve větším počtu doma spokojené.

Děkujeme za rozhovor!

A jaké plemeno byste chtěli, abychom rozebrali příště? Pište do komentářů!

 

 

 

LIDÉ TAKÉ ČTOU:

PLEMENA KOČEK: BIRMA POSVÁTNÁ – živý medvídek (rozhovor s chovatelkou)
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Bengálka v akci
Největší plemena koček
12 pravidel, jak seznámit dvě kočky

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (9)

 1. Helena

  Děkuji za reportáž o mainkách – máme doma jednoho fešáka tohoto plemene a při zmínce o „atomových záchvatech“ jsem se musela smát. To totiž velmi dobře vystihuje co se s tímhle něžným obříkem čas od času děje i u nás doma. 🙂

  Jako další plemeno bych navrhla bengálku, nebo ruskou modrou 🙂

  • Holidaycat.cz

   Dobrý den, Heleno, děkujeme za komentář 🙂 Kocoura pozdravujte a video o bengálkách již máme. Můžete shlédnout > ZDE.

 2. Aneta

  Zajímalo by mne, kde bych mohla sehnat pro naši kočku kvalitní pamlsky? když přijdu do zverimexu, tak na otázku co obsahuje tento pamlsek, nebo které pamlsky jsou pro kočku zdravé mi nikdo nebyl schopný odpovědět.

  • Holidaycat.cz

   Dobrý de, Aneto, děkujeme za komentář. Ano, obchodníci ve zverimexu mají na skladě většinou velké množství položek a tak je náročné, aby znali všechna složení.
   My máme vlastní e-shop s pouze vybranými produkty, kterých není mnoho, ale za to musí splňovat přísné kritérium – kvalitu. Krmení musí být zdravé s vhodným složením, nábytek designový, kvalitní a zároveň funkční – tedy jinými slovy přitažlivý pro kočky 🙂 Pamlsky Vám doporučuji od značky RAW RAW – je to čisté maso sušené mrazem a u koček velmi oblíbené. Máme tam asi 5 nebo 6 druhů, koukněte na TENTO ODKAZ. Přeji hezký den! Nikol Šabatová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found