30.3.2016 Holidaycat.cz

PLEMENA KOČEK: Ruská Modrá Kočka – Elegantní osobnost (rozhovor s chovatelkou)

Ruská modrá kočka – to je elegance, středně štíhlé sportovní tělo, inteligence. V České Republice mnoho chovatelů tohoto plemene není, přesto je to jedinečné zvíře s osobitou, živou povahou. O tomto plemeni jsme se více dozvěděli od Šárky Slámové, chovatelky koček z Brna, která nám poskytla báječný rozhovor a nechala nám nahlédnout do světa ruských koček o něco lépe.

Video – reportáž o ruských modrých kočkách

Co vás vedlo k založení chovatelské stanice ruských modrých koček?

O pořízení kočky jsem přemýšlela dost dlouho. Po odchodu britky z našeho bytu jsem se nezbavila pocitu, že je v něm „něco“ chybí…, chtělo to prostě něco nového, chlupatého. Rozhodovala jsem se mezi ruskou modrou kočkou, britskou, líbila se mi plemena jako bengálské, habeššské nebo ocicat. Teprve po návštěvě první výstavy koček na brněnském výstavišti jsem po několika kolech okolo výstavních klecí a mnoha rozhovorech s chovateli jednotlivých plemen, kdy jsem se ptala na povahu, jak se ta či ona kočka chová v domácnosti, jak se chová k dětem či návštěvám, zajímala mě specifika a charakteristiky toho kterého plemene, byla napevno rozhodnutá. Bude to právě a jenom ruská modrá!

KOČKY JSOU ENERGIE V DOMĚ, OBVZLÁŠTĚ POTOM KOŤATA RUSKÝCH KOČEK,“POPISUJE ING. ŠÁRKA SLÁMOVÁ.

Proč u Vás vyhrály ruské modré kočky?

Dozvěděla jsem se množství důležitých charakteristik, které mi ve výběru pomohly. Na výstavě mi bylo vysvětleno, kdo má mít jaké exteriérové vlastnosti, na co si při výběru dávat pozor, na co být ostražitá a co naopak není až tak důležité. Pro mě byla nejdůležitější povaha a minimum genetických vad koček tohoto plemene. Pochopila jsem, že ruské modré kočky mi moje požadavky splní a navíc je to téměř bezúdržbová rasa, která v domácnosti není destruktivní.

Foto: (c) Jiří Sláma, www.fotoslama.cz

Foto: (c) Jiří Sláma, www.fotoslama.cz

„RUSKÉ KOČKY JSOU JEDNY S NEJZDRAVĚJŠÍCH, NETRPÍ MOC NA ŽÁDNÉ GENETICKÉ VADY. TAKÉ JDE O TÉMĚŘ BEZÚDRŽBOVOU RASU.“ odpověděla paní chovatelka na otázku, proč zrovna ruské modré kočky.

Co víte o původu ruských koček?

Vím, že už Vikingové brali tyhle kočky s sebou na plavby loděmi, aby jim ochránili zásoby jídla před hlodavci. A protože mají tyto kočky opravdu vyjímečnou srst, byly jejich kožky používány i k ušití rukávníků, čepic a jiných oděvních drobností. Důkazy najdeme v nejednom z muzeí. Ruská modrá je jediné kočičí plemeno, které má velice hustou srst. Jejich podsada je stejně dlouhá jako hlavní chlup. Takže např. namočit ruskou kočku až na kůži je celkem kumšt, protože kočka se po namočení otřepe a je téměř suchá.

Je ruská modrá kočka vhodná pro alergiky?

Každá kočka, která má srst, se olizuje. A alergie způsobuje bílkovina, kterou obsahují kočičí sliny. I kočka, která je bezsrstá (např. Sphynx), se olizuje a tudíž i ta může způsobit alergickou reakci.

Jaký je rozdíl mezi britskou a ruskou modrou kočkou?

Velký. Ale neřeknu jaký přesně, protože britskou kočku znám spíše okrajově, neboť jednu měla moje příbuzná. Vzhledem k tomu, že britskou kočku jsem povahově poznala jako první, tak právě proto jsem ji nechtěla. Britská kočka je pro mne příliš lenošná, někdy mi přijde zlá, jde o kočku ne až tak aktivní, je spíše uzavřenější, rezervovanější. Ruské modré jsou povahově spíše „kočkopsi“. Hodně aktivní, otevřené, přátelské, i když mnohdy pouze k lidem, které dobře znají. K cizím jsou poměrně nedůvěřivé.

Foto: (c) Jiří Sláma, www.fotoslama.cz

Foto: (c) Jiří Sláma, www.fotoslama.cz

Jaká je tedy povaha ruské modré kočky?

Neprodejná. Arogantní. Chytrá. Svá. Aktivní. Hodí se nejvíce k lidem, kteří vědí co chtějí, nikoliv k lidem, kteří vyžadují a vynucují si neustálou pozornost. Lásku ruské modré kočky je třeba si zasloužit. Rusky jsou velmi aktivní, což znamená – donést, přinést, jsou zvědavé a chtějí vědět, co děláte, proč to děláte a jestli u té činnosti není něco zajímavého pro ně. Ruské modré kočky mají rády vodu, takže cokoliv, co děláte s vodou, tak jsou u toho. Pokud přesazujete květiny, tak jsou samozřejmě celé od zeminy, protože je to hrozně zajímá, co to tam děláte. Když balíte balík, tak vám do něj div nevlezou. Čili je to vidět i na jejich exteriéru, že ony oproti britské kočce jsou podstatně štíhlejší, je to subtilní kočka a mnohem zvědavější. ALE! Je to vždy kus od kusu.  Každá kočka je nenapodobitelným originálem.

 Takže zpět k britským kočkám – proč myslíte, že je jich všude plno a ruských modrých je tak málo?

To není otázka pro mne, ale pro Plemennou knihu. Dle mého názoru to ovšem velmi ovlivňují také média. Záleží asi na tom, s jakou kočkou natočí reklamu nějaký výrobce. Když dříve běžela reklama s roztomilou britskou modrou kočkou, naráz se toto plemeno velice rozšířilo. Proto věřím tomu, že teď je zájem o exotické a perské kočky díky zase jiné současné reklamě. A to udělá vždycky své.


  Máte chovatelskou stanici a nemůžete proto nikdy odjet na dovolenou?

Nyní už můžete! Hlídáme vám kočky v Praze  a v Brně

 Ceník pro Prahu  Ceník pro Brno


 Jsou ruské kočky něčím speciální?

Je to velice chytré plemeno, takže je velmi snadno vycvičitelné. Když se jim budete věnovat od začátku a když si vezmete za své, že vaše zvíře bude umět reagovat na povely „sedni“, „lehni“, „přines“, „otevři“ (dveře) a tak podobně, budete mít skvělého společníka a vím, že to funguje. Opravdu jsou moc inteligentní. Ovšem pokud máte chovný pár, tak právě to otvírání dveří může být pak na škodu (například v době říje, pozn. Autorky).

A doporučujete ruskou modrou spíše do bytu, nebo i na zahradu k domku?

Je to individuální u každého z lidí a u každého majitele, jaké má možnosti svou kočku ochránit. Kdykoliv může jít kočka ven, je to pro ní samozřejmě lepší, protože sluníčko miluje a působí na ní jako lék. Když ven nemůže, vždycky říkám, ať ji pustí aspoň na balkón. U domu se zahradou je otázka, jak daleko je silnice, nebo les, kde mohou přijít k úhoně (nejen kvůli zvěři, ale i myslivcům, pastem, autům, atd.). Člověk by měl brát v potaz vše. Neznamená to, že když máte „šlechtice“, že nesmí ven ani na krok, je třeba však zvíře především umět ochránit. Mnohým řešením chovatelů je v dnešní době voliéra s ohraničeným výběhem pro kočky, nebo vodítko.

v kredenci upr

Foto: (c) Jiří Sláma, www.fotoslama.cz

Jsou ruské modré kočky jen modré? Když se objeví nějaká barevná varieta, je to chyba?

Ruské kočky mohou mít i jinou barvu než modrou. Pokud se v genotypu objeví siamský gen u obou modrých rodičů, může se z takového spojení narodit i bílé nebo černé kotě. Ovšem standard FIFé uznává u ruské modré pouze středně modrou barvu. Non FIFé organizace jiné barevné variety uznávají. Pokud se tedy narodí bílé kotě s odznaky nebo černé kotě, považuje se u chovatelů členů FIFé jako nestandard. Stejně se hodnotí i dlouhosrstá varianta.

ŽÁDNÉ ZVÍŘE NENÍ VHODNÉ PRO MALÉ DĚTI, ALE JE TO VÝCHOVNÉ“

Škála šedé, tedy té modré barvy je v podstatě velice široká, takže jde o velice subjektivní hodnocení. Díky přikřížení siamských koček se u ruských modrých začaly objevovat oproti standardu nové znaky, které by se, dle mého, objevovat neměly.

Je „ruska“ vhodná pro děti?

Žádné zvíře není vhodné pro malé dítě. Malé dítě, než získá cit v rukou, tak to chvíli trvá. Tedy kočky do rodiny s dětmi, to ano, protože je to velmi výchovné. Dítě záhy pochopí, že kočka není hračka a to, že za ním kočka přijde jen ve chvíli, kdy se k ní chová hezky a ne že je to hračka, která je k dispozici, kdykoli si dítě vzpomene. Dcera ve třech letech chápe, že se na kočky nesmí křičet a že na ně musí pomalu … No a když od ní utečou, tak ví, že bylo něco špatně u ní, ne u té kočky. To ji vede k zamyšlení a myslím si, že to je dobrý výchovný moment. A také v tom, že vidí naší pravidelnou péči či údržbu kočky. Myslím si, že tohle je nezbytné proto, aby se z malého človíčka postupem času stal dobrý majitel nebo i chovatel zvířete. Prostě zodpovědný člověk.

Foto: (c) Jiří Sláma, www.fotoslama.cz

Foto: (c) Jiří Sláma, www.fotoslama.cz

Existují množírny ruských modrých koček?

Existují množírny všech koček. Pokud jste ovšem organizován v základní organizaci Sdružení chovatelů koček Českého svazu chovatelů, tak vás to ani nenapadne. Přišla byste o registraci a o to privilegium získat pro každé ze svých koťat průkaz původu. Množitel rozhodně nemůže mít koťata s platným průkazem původu. I já jsem se setkala s několika žádostmi na krytí kočky, která nemá papíry (pozn. průkaz původu), ale která je určitě „stoprocentně“ ruská modrá kočka. Takové žádosti odmítám s tím, že je to proti chovatelským zásadám.

Jací zájemci si nejčastěji říkají o vaše kotě?

Moje zkušenost z výstav je taková, že zájemci o koťátko jsou většinou lidé s baťůžkem, mladé nesezdané dvojice nebo naopak starší manželé, kteří už nemají děti doma. Lidé aktivní, asi spíše vyššího vzdělání. Také například ví, že to zvíře bude většinou samo doma, proto se rozhodnou právě pro ruskou modrou a ne pro psa, kterému by neměli příležitost věnovat tolik času.

 A naopak, co by zájemce o vaše kotě měl splňovat?

Měl by po zralé úvaze vědět, že to není chvilková záležitost, že kotě nechce jen pro zábavu, ale že přemýšlí o zvířeti velice seriózně. V případě rodičů, kteří pořizují kotě dítěti, je důležité promluvit i s nimi, aby si uvědomili, že zodpovědnost leží stále na nich. Musí vědět, že si na sebe berou závazek na patnáct až dvacet let. Občas to lidem nedojde a argumentují, že si raději pořídí např. želvu. Na to obvykle reaguji, že želva se dožívá osmdesáti až sto dvaceti let. O budoucích majitelích musím vědět, co jsou zač, jaké mají doma podmínky, promluvit s nimi o jejich představách, atd. Já oceňuji všechny jejich dotazy. Raději hloupý dotaz, než aby byl člověk vyveden z míry a zvíře skončilo v lepším případě někde v útulku.

Foto: (c) Jiří Sláma, www.fotoslama.cz

Kastrujete koťata předčasně, pokud jdou k majiteli na mazlíka a nikoliv do chovu?

Ne, nedělám to. Ačkoliv to není, dle studií dokázáno či vyvráceno, tak si myslím, že časné kastrace do věku tří měsíců nejsou vhodné. Někteří veterináři tvrdí, že kastrace v raném věku vůbec ničemu nevadí a nehrozí žádná rizika do budoucna. Druhá skupina veterinářů, ke které se přikláním i já, však tvrdí, že zvíře není pohlavně dospělé, tudíž nemá vyvinuté všechny orgány tak, jak by mělo, že je to veliký zásah do organismu a tudíž se mohou v pozdějším věku projevit zdravotní problémy. U kocourů se mluví o močových cestách a kamenech. Já osobně se přikláním ke kastraci až po 10. měsíci života kotěte, ne dříve.

Co vás osobně těší na chovatelství nejvíce a co naopak nejméně?

Mít kočku a mít koťata – to je určitě jiná energie v domě. A protože mám i chovného kocoura, tak se tu čas od času objeví i nějaká ta další nápadnice. Díky tomu mám možnost sledovat různé povahy ruských modrých koček a můžu říci, že je každá opravdu úplně jiná. Nejméně mne těší záležitost administrativní, kterou musíte dodržovat. Mnohdy čekáte na některé dokumenty dost dlouho.

Mnoho lidí se ptá, zda je nutné své domácí kočky očkovat každý rok. Co si o tom myslíte vy?

Na to jsou různé názory. Vždy záleží na tom, co s tou kočkou děláte, kam s ní jezdíte, jestli jezdíte do zahraničí, na výstavy nebo místa s větším množstvím zvířat. Rozhodně záležitosti kapénkových infekcí doporučuji očkovat. Takové chlamydie, které se léčí až post, jsou problém. Vleklá infekce je totiž zátěž nejen pro kočku, ale i pro peněženku. Určitě je prevence v tomto směru lepší. Co se týká očkování vztekliny, není důvod očkovat, pokud kočky nepřijdou do styku s volně žijícími zvířaty. Při cestování do zahraničí je to ovšem nezbytné a dokonce předepsané veterinárními předpisy té dané země. Nikdy nevíte, kam vám kočka uteče a co po cestě potká. Očkování proti kočičím rýmám určitě doporučuji pravidelně. Jde o věc, kterou neovlivníte ani u čistě bytových koček.

Různé názory se střetávají i v diskuzích na téma toxoplasmoza. Co si myslíte o tom, když se chce těhotná žena, která má doma kočku, kočky zbavit?

Je to hloupost. Pokud samozřejmě dodržuje určitá hygienická opatření a vždy záleží na tom, kam má kočka přístup – či chodí ven, nebo je pouze doma. Pokud jde o bytovou kočku, která nepřijde do styku s volně žijícím zvířetem, tak je otázka výskytu toxoplazmózy výjimečná. V momentě, kdy kočka ženu pokouše, byť to je kočka čistě domácí, tak nikdy nevíte, co v tlamě a na zubech zrovna má a co se dostalo do rány. Mikrobiální osídlenost kočičí tlamy je neuvěřitelná. Málokdy se stane, že kočičí pokousání nenapuchne, nezpůsobí problém. 

Foto: (c) Jiří Sláma, www.fotoslama.cz

Foto: (c) Jiří Sláma, www.fotoslama.cz

Objevila jsem v Brně tři chovatelské stanice ruských modrých koček, znáte se?

Ano a jsme dokonce i v Klubu chovatelů ruských modrých koček, ročně se scházíme a mluvíme o našem kočičím plemeni. V podstatě potřebujete vědět, kdo přivezl do České republiky z ciziny nějakou novou kočku, jestli by se vám případně jeho/její koťata nelíbila, jestli by to mohlo být zajímavé spojení s vaším kocourem, a tak dále a tak dále. V tomto směru je dobré vědět, kdo je kde v republice, jaké má kočky, jaká je vaše konkurence…

Máte nějaký zážitek, na který budete vzpomínat hodně dlouho?

Ruské kočky se rády koupou. Mám akvárium a když ho čistím, musím kočky zavírat. Jinak bych měla vodu úplně všude – jsou totiž schopné do toho akvária skočit. Potom v té panice zachraňujete kočku, vytáhnete ji ven, ona se otřepe a je skoro suchá, ale té vody všude kolem! Anebo, když se sprchujete, tak se v domácnosti s ruskou kočkou naučíte pečlivě zavírat dveře v koupelně, jinak ji máte ve vaně. Je to velice příjemný společník a jsem moc ráda, že zrovna tohle plemeno s námi žije, protože je to i chytrý „parťák“ do hry. Když má náladu a vy také, tak se dokážete honit po bytě a dělat spoustu „hloupostí“. Tyto kočky zkrátka vyprovokujete k činnosti a pak si hrajete oba.

 

Chcete také zviditelnit svou chovatelskou stanici či plemeno, které chováte formou reportáže/ rozhovoru? Napište nám!

 CHCI ZVIDITELNIT SVOU CHOVATELSKOU STANICI A PLEMENO

 

 

Autor článku: Jana Malinovská (Kočkomilka)
Korektura a video reportáž: Nikol Šabatová

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Takový normální den chovatele koček – BIRMA POSVÁTNÁ
Proč jsou britské kočky nejoblíbenější? – Alena Vaňousová, chovatelka koček
Navštívíte ráj pro milovníky koček? Již tento duben!
Mýty o kočkách s průkazem původu
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Lily nezastaví nic!

Hlavní foto zdroj:  (c) Jiří Sláma, www.fotoslama.cz

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (3)

  1. Markéta

    Chtěla bych se zeptat, jaké krmivo volíte pro kočku? jde mi hlavně o kvalitní složení, delší dobu se tím zabývám, ale moc nevím podle čeho vybrat….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found