18.11.2016 Holidaycat.cz

12 rad, jak řešit agresi u koček (Vol. 2)

Aggressive domestic cat sitting on a window sill

Mnoho lidí dodnes stále vnímá kočky jako polodivoká, nezkrotná, či dokonce  zlá zvířata, která bezdůvodně útočí na lidi nebo jiná zvířata a proto si nezaslouží dostatečnou lásku. Nebo aspoň ne ve stejné míře, jako jejich věční konkurenti, domácí miláčkové = psi. Co je ovšem opravdovou příčinou agrese? Rozhodli jsme se napsat tento článek pro lepší pochopení těchto úžasných a jedinečných zvířat, která o to poslední co usilují, je být zlá.

AGRESE JE JEN PŘEVLEČENÝ STRACH

Pro všechny proklínače koček máme jedno velké odhalení. Agrese u koček v drtivé většině není nic jiného, než převlečený strach. Kočka je nesmírně teritoriální živočich a od přírody má dané, že si značí své prostředí, aby se v něm cítila bezpečně a příjemně. Pokud je její teritorium jakkoliv narušené, nebo se cítí ohroženě, neumí svojí nejistotu a strach dát najevo jiným způsobem, než agresí, nebo jiným neždoucím chováním, jako například značkování území močí.

NEŽ ZAČNETE TRESTAT, SNAŽTE SE VAŠÍ KOČCE POROZUMĚT

Teď, pokud máte doma kočku, která vyvíjí agresivitu, co byste měli udělat jako první, je zamyslet se hluboce nad všemi detaily a pozorovat podrobně její chování. Příčin pro agresi může být skutečné kvantum. O možných příčinách agrese jsme se již zabývali v článku: AGRESIVNÍ KOČKA – co způsobuje agresi a jak to řešit (Vol. 1) Nyní si však probereme více do hloubky, jak pomoci vaší kočce se doma cítit lépe a uklidnit se.Co máme tím na mysli zamyslet se nad detaily? 

UDĚLEJTE SI ANALÝZU:

 1.  Netrpí zdravotním problémem?
 2.  V jakém žije prostředí – žije? (má vaše kočka možnost úkrytu/ pouze svoje místo?
 3.  Žije vaše kočka sama či s jinými zvířaty?
 4.  Jak často si s ní hrajete? Nevěnujete více pozornosti jinému zvířeti?
 5.  Má vaše kočka pravidelný jídelníček?
 6.  Stala se u vás doma nějaká změna? (stěhování/ nové zvíře/ nové mininko/atd.)
 7.  Má doma dostatek škrabacích ploch různých druhů? (vertikální/ horizontální/sisalová/kartonová)
 8.  Má kočka v domě jednu toaletu sdílenou s jinou kočkou, nebo jich máte více?
 9.  Mazlíte se s ní i když vám dává varovné signály?
 10.  Nehladíte jí příliš dlouho a intenzivně?
 11.  Má přístup ven, popřípadě výhled do zahrady, kde se pohybují jiné kočky?
 12.  Je vaše kočka/kocour kastrovaná/ý?

Až si uděláte vlastní analýzu a odpovíte si na tyto otázky, možná zjistíte, že vás mnoho z nich zaskočilo a třeba ani nenapadlo. Pojďme se podívat, jak ovlivňuje psychiku koček každý bod zvlášť.

1. NETRPÍ VAŠE KOČKA ZDRAVOTNÍM PROBLÉMEM?

Často podceňovanou, ovšem velice závažnou příčinou agrese u koček bývá nějaký zdravotní problém, který nemusí být zřetelný na první pohled. Toto platí zváště, pokud je kočka agresivní bezprostředně po tom, co jí šáhnete na nějaké určité místo. Je možné, že tam má nějakou infekci, pohmoždění, nebo trpí na nějakou nemoc. Pro vyloučení dalších příčin vemte tedy prvně kočku k veterináři!

Photo source: http://img.wallpaperfolder.com/f/54761A3EA6F9/3968x2976px-613218-bimini-1719-08-kb-15-02-2015-buttafly-900x900px.jpg

Photo source: http://img.wallpaperfolder.com/f/54761A3EA6F9/3968x2976px-613218-bimini-1719-08-kb-15-02-2015-buttafly-900x900px.jpg

2. V JAKÉM PROSTŘEDÍ ŽIJE VAŠE KOČKA?

Rozvzpomeňte si, jak to vypadá u vás doma, kde vaše kočka žije. Má možnost nějakého úkrytu, nebo žijete v jednopokojovém bytě, kde kočka těžko nalezne soukromí? Aby se kočka cítila dobře a bezpečně, miluje vyvýšená místa a různé úkryty, kam si může jít nerušeně odpočinout. Pokud taková místa ve vašem bytě chybí, je na čase to změnit. Tento bod je velmi důležitý! Pořiďte jí nějaké vysoké škrabadlo, nebo aspoň uložte nějaký pelíšek do vyvýšeného místa, kam ovšem může vyskočit.

3. ŽIJE VAŠE KOČKA S DALŠÍMI ZVÍŘATY?

Tento bod poměrně úzce souvisí s bodem druhým. Pokud je v domácnosti příliš mnoho dalších zvířat – nebo klidně i jen jedno navíc, které ještě ke všemu přišlo do domu například jako druhé, bude se vaše kočka cítit ohroženě ve svém teritoriu. To co dříve patřilo bezvýhradně pouze jí, musí nyní sdílet a pro některá zvířata to je náhle velký stres. Vytvořte jí proto místečka, kam se může schovat a nezapomeňte si s ní dostatečně HRÁT.


Nevíte si s vaší kočkou rady?

Je vaše kočka agresivní na vás, na vaší druhou kočku či psa, nebo na jiné lidi? Objednejte si profesionální poradkyni:

NAPSAT DO KOČIČÍ PORADNY


4. JAK ČASTO SI S KOČKOU HRAJETE?

Máte-li v domácnosti ještě další zvířata, dejte si pozor, jestli jim nevěnujete větší pozornost, než vaší agresivní = nešťastné kočce, která svou agresí dává najevo „haló, všimněte si mě“! Pořiďte jí nové, neotřelé hračky a věnujte jí ten čas, aspoň hodinu denně! Pokud jí nebaví hračky, které již máte, zkoušejte jiné – každou kočku baví něco jiného a zpravidla ne na moc dlouho, proto stále potřebuje nové podněty. Ideální čas na hru je asi hodinu před spaním, poté jí dát nakrmit a jít spát.

5. MÁ VAŠE KOČKA PRAVIDELNÝ JÍDELNÍČEK?

Jak, za boha živého, může jídelníček souviset s agresí? Asi se vám to bude zdát absurdní, ale velmi úzce. Pokud má vaše agresivní kočka přístup k jídlu 24 hodin denně a nedej bože, jestli má k tomu nadváhu, problém je na světě. Kočka je od přírody šelma, která potřebuje pohyb podle trojice: „LOV – LAPENÍ KOŘISTI – USMRCENÍ“. Pokud má jídlo stále před nosem, nikdy se na něj netěší, je znuděná, apatická – a přeci jen, to nevede ke šťastnému a vitálnímu životu. Nastavte jí režim v podobě krmení 2x – 3x denně. Pokud to nestíháte kvůli náročné práci, dnes existuje na trhu již široká škála automatických dávkovačů, které za vás práci udělají velmi spolehlivě.

kluci-3xxx-mensi-format

Autor fotografie: Lucie Šedajová – kočičí chůva

6. STALA SE U VÁS DOMA NĚJAKÁ ZMĚNA?

Nepřišlo k vám do rodiny nové miminko? Nepořídili jste si druhou kočku, nebo štěně? Nepřestěhovali jste nábytek tak, že kočka nemá již v domě své oblíbené místo tam, kde mívala? Odpověděli jste na některou z věcí ANO? Aha. Takže tady jsme. Opět – kočka je obrovsky fixovaná na místo díky své teritorialitě – pokud jí v jejím revíru něco změníme, či ho nějak narušíme, ztratí jistotu a bude se cítit velmi rozrušená. Obrannou reakcí na to může být agrese. Zkuste jí vytvořit nějaké zajímavé úkryty, nejlépe ve vyvýšených místech. Pokud máme nového člena, seznamujte ho z kočkou velmi pomalu a opatrně a nezapomínejte si stále s vaší dosavadní kočkou dostatečně hrát.
O seznamování koček čtěte více zde: 12 pravidel, jak seznámit dvě kočky

 7. MÁ VAŠE KOČKA DOMA DOSTATEK ŠKRABACÍCH PLOCH?

V přírodě si kočka obrousí drápky asi tak o sto padesát různých ploch, kdykoliv má tu potřebu. Pokud chováme kočku výhradně doma, měli bychom jí tedy prostředí přizpůsobit takovým způsobem, aby tam nestrádala. Dnes existuje obrovská nabídka všech různých škrabadel pro kočky, které jsou zároveň i designovým potěšením pro oko. POZOR! Pokud jste koupili vaší kočce jeden druh škrabadla (například nejznámější – sisalové) a ona na něj stejně nechodí, nevzdávejte to! Třeba upřednostňuje horizontální škrábání před vertikálním – pořiďte jí kartonové škrabadlo na zem – uvidíte, že ho ocení mnohem více! Toto je osobně vyzkoušené nespočetným množstvím majitelů koček.

Škrabadla z obrázku ZAKOUPÍTE ZDE

 

8. SDÍLÍ VAŠE KOČKA TOALETU S JINÝMI KOČKAMI?

Máte-li v domě více než jednu kočku, měla by každý mít svojí toaletu a k tomu jednu navíc. Pokud tedy máte jednu kočku, měla by mít dvě toalety, pokud dvě kočky, měly by mít tři toalety a tak dále. Pro kočku není nic horšího, než sdílet toaletu s jinými kočkami, ke kterým cítí rivalitu. Je to pro ně navíc krajně nečistotné – a na čistotu jsou kočky vyloženě vysazené. Zkoušejte ovšem také různá umístění po bytě – neznamená to, abyste pořídili dvě toalety a dali je vedle sebe! Rozmístěte je různě po bytě a sledujte, kde se jim to líbí nejvíce. Pravidlem však zůstává, že by neměla být toaleta od krmení blíže než 2 metry.

9. MAZLÍTE SE S KOČKOU, I KDYŽ VÁM DÁVÁ VAROVNÉ SIGNÁLY?

Nevyžádané mazlení a hlazení je jednou z nějčastějších příčin agrese. Hladíte kočku a vidíte, že má kočka uši dozadu, mrská ocasem a poté utíká, nebo vás sekne? Kočka je živé zvíře, nikoliv plyšový medvídek a tak je třeba respekovat její potřeby. Některé kočky nemají rádi mazlení v podobě nekončícího hlazení a chování v náručí. Nedělá to z nich však nevděčné „bestie“, ale jednoduše mají svou osobnost a ne každé kočce je mazlení příjemné. Zkuste jí spíše porozumět a najít si k ní cestu, kterou vám sama ukáže. Nechte jí, ať k vám přijde sama. A věřte, že přijde. A pak si vytvoříte jedinečné, milující pouto i bez vynucování.

kids-and-cats-1

10. NEHLADÍTE SVOU KOČKU PŘÍLIŠ DLOUHO NA JEDNOM MÍSTĚ?

Neméně často se stává, že kočku hladíme příliš dlouho na stejném místě, což může způsobit velmi nepříjemnou elektrizaci srsti a kočka poté utíká, nebo útočí. Zkuste trochu lépe vnímat své zvíře, jestli jste kočce dotekem náhodou nezelektrizovali srst. Ostatně, i kdyby vás někdo hladil stále na stejném místě, jistě vám to po chvíli bude velmi protivné.


STAŇTE SE KOČIČÍ CHŮVOU!
Hledáme zodpovědné kočkomilky do týmu!

 KARIÉRA – KOČIČÍ CHŮVA


11. MÁ VAŠE KOČKA PŘÍSTUP/ VÝHLED DO ZAHRADY?

Někdy může být agrese u vaší kočky takzvaně přesměrovaná. To se nejčastěji stává, pokud má kočka přístup k ven, kde se setká s jinými kočkami, nebo na ně má aspoň výhled. Cizí kočky bude vždy vaše kočka vnímat jako vetřelce v teritoriu, takže pokud má temperamentnější povahu, bude se s nimi prát, nebo v případě, že k nim nemá přístup přímo, z nich bude minimálně podrážděná, nebo si bude značit své teritorium močí. V takovém případě se její negativní nevybitá energie uloží a poté jí přesměruje na někoho jiného, až k tomu bude mít příležitost. Noční šarvátky situaci také neulehčují. Tato agrese se kumuluje dlouho a může si jí později vybít i několik hodin poté! Tento problém se těžko dá vyřešit, ale můžete přinejmenjším kočku unavit dlouhou hrou, aby zapomněla na rivaly ze sousedství.

Tommy

12. JE VAŠE KOČKA/KOCOUR KASTROVANÁ/Ý?

V neposlední řadě je důležité, aby byla vaše kočka nebo kocour vykastrovaní. Pokud nemáte registrovanou chovatelskou stanici a kočky určené přímo na chov, kastrovat by jste měli všechny! Je to nejšetrnější a nejlepší způsob, jak kočku i kocoura učinit šťastnými a klidnými zvířaty. Nekastrované kočky držené pouze v bytě prožívají skutečná muka, pokud nejsou nakryta, trpí častými říjemi, které je vyčerpávají a kocouři mají zase silnou potřebu běhat venku. Pokud přístup ven mají, o to spíše by měli být kastrovaní, aby neplodily nechtěná koťata, která poté končí tragicky napospas drsné přírodě. Kastrace vaše kočky uklidní, zaručí jim delší a spokojenější život a ulehčí vám soužití s nimi.

ZÁVĚREM – Naslouchejte své kočce, jako parťákovi

Každé zvíře je ojedinělá individualita a u koček to platí dvojnásob. Žádná agrese u koček není z 99,9% zapříčiněna jejich „špatnou“ povahou a už vůbec ne nějakou zlovůlí. Ačkoliv je to chytré, stále ovšem zvíře, nepřemýšlí jako člověk, nemá potřebu se mstít, nebo být zlé, či zlobit. Agrese je vždy obrannou reakcí proti situaci, která se kočce nelíbí, nebo má strach, cítí se nejistá a vyvedená z míry. Snaží se vám tím něco říci – naslouchjte jí tedy, jako parťákovi. Pokuste se vnímat vaší kočku trochu lépe, porozumějte její řeči a především mějte trpělivost – uklidnit jí nepůjde ze dne na den, je to běh na dlouhou trať. Neočekávejte výsledky rychle.

Pokud ovšem zkusíte vše, co zde bylo řečeno, zjistíte nakonec, jaké máte úžasné a milující zvíře = kočku = šelmu v její nejčistější podobě, která vám bude vděčná a její chování možná předčí všechna vaše dosavadní očekávání…

Pomohl vám tento článek?
Jaké problémy řešíte vy s vaší kočkou? Zanechte komentář!

 


Rádi se dozvídáte nové věci o kočkách? Nebo potřebujete poradit?
Přidejte se do naší skupiny na facebooku:


LIDÉ TAKÉ ČTOU:

AGRESIVNÍ KOČKA – Co způsobuje agresi u koček a jak to řešit (Vol. 1)
KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočku budit vás v noci – ve 3 bodech
VYSTRESOVANÁ / AGRESIVNÍ KOČKA – Jak jí nejlépe uklidnit?
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Momo na skejtu
7 důvodů, proč nedávat kočku do kočičího hotelu/ ke známému

Featured photo: http://www.warrenphotographic.co.uk/photography/bigs/30781-Siamese-cross-cat-hissing-white-background.jpg

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (3)

 1. Leny

  Zdravím, přitoulala se k nám i k sousedovi kočka cestuje mezi náma. Je přítulna, mazlivá, ale jak mile se přiblíží k naším zvířatům tak útočí kouše škrábe je extrémě agresivní nikdo si neví rady nemůžete nějak poradit? Není to naše kočka, ale pokud chce tady cestovat mezi námi tak nesmí být agresivní určitě kvůlí ní nebudu dávat všechny zvířata pryč( je agresivní na všechny zvířata of rybek az po kachny)

 2. Jana

  Dobrý den, nevěsta a syn mají 14 denní miminko, mají 4 kočky dva kocourky kastrované a dvě kočičky kastrované. Já k nim moc nechodím a když jsem se přišla podívat na mimčo jeden s kocourů mě kousl a škrábl. Na mého manžela si to nedovolí, prosím o radu. Děkuji Jana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found