DRUHY KOČKY DOMÁCÍ, aneb jak ovlivňuje barva srsti povahu koček?

 FOTKY KOČEK NAŠICH FANOUŠKŮ 

Článek o ušlechtilých kočkách už máme, ale co ty „obyčejné“ micky, bez plemene? Liší se jejich charakter podle barvy? A vnímají je lidé podle barev jinak? Je pravda, že jsou zrzky přátelské, černé kočky poklidné a mourovaté energické, nebo jsou to jen pověry? 

Ovlivňuje barva srsti povahu koček?

Podle jistého Manhattanského výzkumu publikovaného roku 2013, který se zabýval zjišťováním, zda barva srsti nějak ovlivňuje chování domácích koček se přišlo na fakt, že neexistuje téměř žádné společné měřítko. Barva tedy nijak neovlivňuje chování koček, je však evidentní, že lidé si často spojují barvy s určitým chováním. Je známo, že zrzavé kočky jsou vnímány jako sympatické a hravé, černé jako klidné a trpělivé, bílé zase jako odtažité a nezávislé a tak dále.

Náš průzkum  

Dle našeho vlastního průzkumu vytvořeného na facebooku, spojeného s dalšími zdroji jsme určili přibližné profily koček všech zbarvení a jak jsou vnímány okolím. K tomu jsme také připojili galerii micinek našich fanoušků, kteří nám s průzkumem pomohli, za což jim tímto děkujeme.

  1. Zrzavá

Kočka zrzavá má dle lidí charakter dvojí tváře. Většinou jsou zrzky velmi mazlivé a sympatické, mají rády lidi a hlasitě vrní. Jsou empatické k bolístkám lidí a lehnou si vždy na nemocné místo, nebo nám aspoň dělají společnost. Zrzka může být ale někdy také pěkná potvůrka a nenechat si nic líbit. Kdybychom se moc přiblížili, sekne a zasyčí – „ty syčáku, co si to dovoluješ!“ Bývají však aktivní a hravé. Často milují vyčesávání.

  1. Bílá

Bílé čičindy jsou mezi lidmi jedny z nejoblíbenějších. Ovšem povahově jim většina lidí přičítá spíše odtažitost, bojácnost a nezávislost. Opak však bývá pravdou, bílé micky jsou většinou velmi mazlivé, milé a nekomfliktní. Mnoho bílých koček trpí geneticky vrozenou hluchotou (zvláště, mají-li modré oči – to však neplatí u koček určitého plemene) a tak mohou být hlučnější a nervóznější, než jiné kočky. Hluchota však nebývá zdaleka pravidlem, objevuje se pouze občasně, nicméně to bývá častým důvodem, proč si lidé bílou kočku z útulku raději neosvojí a dají přednost jiné barvě.


A co rozhodně nenechá chladný žádný druh koček?
Super pevná škrabadla z kartonu! 

škrabadlo

 Prohlédnout kartonová škrabadla v e-shopu


  1. Černá

Lidé vidí černé micky nejčastěji jako poklidné, trpělivé, vděčné. Často se jeví také jako bojácné a nedůvěřivé, ale ke svým pánům mazlivé. Černé kočky někdy se svými páníčky dorozumívají tzv. vrkáním a mívají tenounký hlásek, když mňoukají. Bohužel si je lidé berou nejméně, když adoptují kočku z útulku. Přitom bývají věrnými příteli a vděčnými společníky.

  1. Želvovinová

Kočky mnoha barev jsou podle lidí nejčastěji přátelské, přítulné a sympatické, ale nedůvěřivé k cizím lidem a někdy umí také pořádně seknout, když se jim něco nelíbí.  Rády chodí na procházky a žijí svobodomyslně. Jejich zbarvení bývá pro lidi velmi zajímavé, proto si je také často berou domů z útulků.

  1. Mourovatá

Podle našich fanoušků nejvíce domácností obývají právě čisté mourinky, nebo mourovaté s bílou. Jejich povaha bývá velmi čiperná, spíše jim lépe prospívá pohyb na čerstvém vzduchu, honění za motýly a lovení myšek. Jsou velmi sympatické a přítulné a také velmi chytré – někdy se naučí otevírat sami dveře. Na druhou stranu umí být velcí samotáři, kteří milují skříně a krabice a tak na skříni prospí třeba celý den a vytáhnou paty jen pro dobrůtku. Lidé mají mourky celkem v oblibě, ale vzhledem k jednomu z nejčastějších zbarvení jich stále bývají plné útulky.  1. Kombinovaná

Ani u barevně rozrůzněných kočiček nejde přesně určit jejich povahu,ale je obecně známé, že kočky se zbarvením zrzavá, černá, nebo mourovatá + bílá jsou obecně méně ostýchavé a dokonce možná až okázalé. Největším příkladem je tomu černobílý galán Fanfán von Tulipán z Kavárny Kočičí v Praze, který neváhá směle ochutnat kdejakou dobrotu, kterou si lidé objednají a přinesou na stůl.

Na fotkách v hlavních rolích:

Maxík, Drobínek, Hvězdička a Macík, Mňauk, Málinka a  Kikinka, Lumpík, Aini, Lejdy a Snou, Pupín, Matýsek a Kubíček, Pupíno, Verunka, Míša, Aisha a Yuki, Sárinka, Coco, Šušánek, Lilinka, Bertík, Sofinka, Šedík, Slečna Fousková, Tomáš, Noeminka, Ťapinka, Daníček, Kikina
(jména nejsou seřazena dle fotek)

 

 

LIDÉ TAKÉ ČTOU:

15 nejpopulárnějších plemen koček
11 koček, které mají lidské dvojníky
8 VÝHOD MAJITELŮ KOČEK
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Mimi a Momo – zápas ve volném stylu

Použité zdroje:
http://catexpert.blogspot.cz/2013/01/the-relationship-between-coat-color-and.html
Foto: vlastní zdroj

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (4)

  1. Tobiáš Kroupa

    Vaše stránka se bohužel nedá číst, protože to furt skáče dolu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found