27.10.2015 Holidaycat.cz

Proč rozhodně nenechávat kočku doma samotnou

Jeden současný průzkum mezi majiteli koček zjistil, že více než celá polovina z nich obecně si tohoto mazlíčka vybírá z velké části proto, že věří, že kočky mohou být doma samotné delší dobu bez nezbytné péče. Není to však velký omyl? 

Mnoho lidí je zvyklé dát kočkám na zem jednu velkou mísu s granulemi, druhou s vodou a potom jí nechají na pár, nebo hned na několik dní samotnou.
Tak to skutečně není dobrý nápad. A my vám vysvětlíme proč.

Proč skutečně není dobré nechávat kočku doma samotnou..

Mnoho koček někdy onemocní a když není zrovna nikdo doma několik dní, vaší kočce se nedostane pomoci, kterou potřebuje až do vašeho návratu. Spousty veterinářů znají alespoň jednoho klienta, jehož kočka byla po jeho návratu závažně nemocná, nebo dokonce mrtvá.

Existují určité všeobecně známé akutní poruchy u koček, jako například močové kameny, které se mohou vyskytnout náhle a způsobí vaší kočce velmi bolestivou smrt během méně něž tří dnů. Představte si, jak byste se cítili po příjezdu domů a našli vaší milovanou kočičku mrtvou s vědomím, že mohla být naživu, kdyby byl někdo na blízku.

Jen suché krmivo? A zkažená voda?

Dalším důvodem, proč není doporučeno nechávat kočky doma samotné déle než na jeden den je kvůli nevhodnosti krmení koček pouze suchým krmivem, kdy nemůže dostávat čerstvé nebo konzervované maso, protože by se zkazilo. Samozřejmě i voda se kazí a druhý až třetí den se v ní začnou líhnout takzvaní nálevníci, což jsou drobní prvoci, kteří jsou sice v malém množství pro zdraví neškodní, ovšem vodu velmi znehodnocují, zhoršují její kvalitu, chuť a zápach. To je častým důvodem, proč některé kočky odmítají druhý den pít stále tu stejnou vodu.

nalevnici

Zdroj1: http://mmp.vfu.cz/opvk2014/foto_video/foto-pohyb_a_drazdivost/08.jpg Zdroj2: http://static.akvarista.cz/web/imgs/clanky/tmp/0009363.jpg

Nálevníci vyskytlí ve vodě po druhém až třetím dni

A za třetí, kočky se mohou vyhýbat špinavé kočičí toaletě. Pokud nikdo nechodí micině pravidelně vyklízet toaletu několik dní, možná si vytvoří nežádoucí zlozvyk v podobě vyprazdňování se na místech, kde by neměla.

Jak pečovat o kočku, pokud jste mimo domov na déle než jeden den

My samozřejmě doporučujeme jako nejlepší variantu objednat přímo profesionální službu hlídání koček k vám domů alespoň jednou, lépe však dvakrát denně.  Kočičí chůva vaší kočce vymění vodu, dodá jí čerstvé krmení, pomazlí se  ní, dodá kočce náležitou milující péči, podá léky v případě nutnosti a pošle vám fotku. 

Pokud však nemáte dostatečné finanční možnosti pro objednání profesionální služby, požádejte alespoň někoho spolehlivého z vašich přátel, nebo příbuzných.

Výlet s kočkou/ Kočičí hotel = stres

Samozřejmě ještě existuje možnost přemístit kočku na jiné místo, třeba do kočičího hotelu, kde se o ní bude mít kdo postarat, to je však nejméně doporučovaná možnost. Téměř nikdy to není ideální řešení, protože kočky přímo nenávidí jakékoliv změny a přemístění je pro ní obrovská změna, navíc když tam ještě nikoho nezná. 

Z toho důvodu už vůbec nedoporučujeme brát kočku s sebou na výlet, i když to děláte s nejlepším vědomím. Pro kočku může být taková změna v porovnání s člověkem úměrná asi tomu, jako kdyby vás vzal někdo z vašeho bytu, zavřel do klece a přemístil doprostřed pustého lesa nebo pouště. Zoufalství a bezmocnost, jakou pocítíte, bude nezměrná. A vůbec nezáleží na tom, že prostředí, kam přivezete vaší micku je hezky zařízené a moderní. Kočka vidí a cítí jen cizí místo, neznámé pachy a strach. Stres často vede k zvýšené hladině adrenalinu v krvi kočky a to zejména, je-li po dobu pobytu mimo svůj domov krmena jiným krmivem, než na které je zvyklá. Navíc, některé kočičí hotely vyžadují speciální očkování, které byste za normálních okolností své kočce nedali.

Zdroj: http://www.petsworld.in/blog/wp-content/uploads/2014/11/frightened-cat.jpg

Jak přemístit kočku

Pokud už musíte kočku přemisťovat jinam, zařiďte to pro ní co nejpohodlněji. Vyberte nějaké klidné místo a příjemné prostředí, kde kočka v žádném případě nebude zavřená v kleci, kde nebudou v okolí štěkat hluční psi, štěbetat ptáci, nebo nevesele mňoukat jiné kočky. Tento druh rozčilení může být pro kočku nadmíru stresový. 

Mějte však na paměti, že ač je prostředí sebelépe zařízené a pro kočky příznivé, nikde se nebude moci uvolnit tolik jako v jejím vlastním domově. Kočky rovněž nevyžadují tolik sociální interakce s člověkem, jako psi, proto jim bohatě postačí denní návštěvy od někoho, kdo se o ně postará s láskou. 


Máte před dovolenou, ale vaši známý už jsou hlídáním vaší kočky otrávení, takže opět nevíte, co s ní?
Naštěstí jsme tu my, milovníci koček a profesionální kočičí chůvy!

 Zjistit více o hlídání koček doma

 


Čtěte také:
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Chirrita v akci
6 nejčastějších zdravotních komplikací u koček
21 pirátských koček aneb kočky, jak je neznáte
Proč kočky vyvalují svoje břicho

Zdroje:
http://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2014/01/06/home-alone-pet-cat.aspx?x_cid=20150817_ranart_home-alone-pet-cat_facebookpets
featured photo: http://en.bcdn.biz/Images/2014/7/24/d4bfc0e0-14d7-4777-821d-4f08a8fe26c0.jpg

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found