20.2.2017 Holidaycat.cz

Kastrace koček – ano či ne? A kdy je správná doba?

Kastrace – pomoc či mrzačení?

Nejen kočičí svět je rozdělen na zastánce koček s průkazem původu a na zastánce obyčejných, bezpapírových, koček. Snad ještě vyostřenější situace nastane, pokud se začnou lidé bavit o kastracích. Názory na tento zásah do organismu kočky se liší asi stejně jako kočičí povahy. A podskupiny zastánců kastrací se dále mohou dělit – kastrovat časně nebo vyčkat do pohlavní dospělosti?

Při hledání relevatních podkladů pro tento článek bylo třeba nahlížet na problematiku kastrací z obou stran – ze strany pomoci i ze strany „mrzačení“. Každý si najde jistě více článků k té skupině, ke které se řadí. Proto bychom vás, milí čtenáři, hned na úvodu chtěli vyzvat – pokud máte odkaz na relevantní článek či knihu zaměřenou proti kastracím, prosím, nasdíleljte nám jej.

Kvíz: Kolik koček vznikne z jedné kočky za 4 roky?

A. 500 koček
B. 1000 koček
C. 2000 koček

Jeden pár kočky domácí může v přijatelných podmínkách přivést na svět 3 až 5 koťat zhruba dvakrát ročně. Po jednom roce se z čísla 2 stane číslo 12. Správná odpověď kvízu je tedy za C: po čtyřech letech máme kočiček přes 2000. Kolik si myslíte, že zvládne pojmout jeden kočičí útulek? Možná máte důvod, že vy si koťátka necháte, nebo je udáte jiným lidem. Ale když takto přemýšlejí všichni, proč stále útulky „praskají ve švech“?

cat at the vet

Kastrace jako prevence

Samozřejmě kastraci, jako prevenci množení, doporučí každý veterinář či uvědomělý chovatel, který ví, že majitel má kočičku pro vlastní potěchu jako společníka a ne jako chovného jedince. Nejde však jen o prevenci přemnožení kočiček, pokud nechcete chovat je kastrace kočky s rodokmenem jednou z možností jak se vyhnout různým nádorům a hormonálním výkyvům postihujícím každého živého jedince.

Jeden zákrok vám ušetří četné náklady za veterináře do budoucna

Kastraci kočičky domácí, venkovní, z útulku – tu doporučí každý rozumný člověk, který má srdce na správném místě. Jelikož jsou plné útulky všech možných druhů kočiček a koťat, je, myslím, zbytečné nepodstoupit jednoduchý a levný zákrok k tomu, aby bylo více spokojených koček doma a ne v kleci.  26769141

Konec nechtěného močení po bytě a toulání

Jen z povahy kočky a její neskutečné zvědavosti bychom přeci měli předvídat i časté utíkání ve snaze najít partnera a spářit se. Nebudu zde zmiňovat, že kastrace ulehčí vám i vaší kočce život především v období mrouskání. Kocouří moč má také jinou pachovou strukturu než moc kastrované kočky, proto i reakce jiných koček na ní je jiná. Vaše kočka se jednoduše přestane toulat, čímž se značně vyhne vyostřeným situacím (kde dochází k přenosu nemocí). Jednou malou investicí zajistíte své chlupaté lásce delší a zdravější (či bez méně úrazů prožitý) život.

 


Nevíte si s vaší kočkou rady?

Značkuje a čůrá vaše kočka všude po bytě? Zkuste bachovy kapky na zklidnění
Prozkoumat účinky bachových kapek


Je kastrace sterilizace?

Kastrace a sterilizace jsou dva různé pojmy. Při sterilizaci se kočce podvazují vaječníky, při kastraci dochází buď k

 • Ovariohysterektomii (dochází k odstranění celého pohlavního ústrojí – vaječníky, vejcovody děloha) nebo k
 • Ovariektomii (jsou odstraněny varlata nebo jen vaječníky).

Kastrace, jak bylo psáno výše, brání též vzniku onemocnění pohlavního ústrojí. Sterilizace oproti tomu onemocněním nebrání a může dojít ke vstřebání podvazového materiálu a tím obnovení rozmnožovací funkce.

Kastrace není strašák, ale pomocník

Můžete namítnout, že se celý zákrok provádí v celkové narkóze a ta je přeci nebezpečná. Dá se tvrdit, že současná veterinární medicína je však již na tak vysoké úrovni, že lékaři vědí, co dělají. Pokud se majitel kastrované kočičky řídí jejich pokyny, minimalizuje se tím téměř veškeré riziko. 

Mám strach z pooperační péče

cat-with-collar

Photo source: https://arlingtonanimalclinicblog.files.wordpress.com/2015/05/cat-with-collar.jpg

Strach z péče o nemocné zvířátko je celkem pochopitelný. Ovšem na tohle všechno jsou vaši veterinární lékaři připraveni a proto vám nejen zodpoví, co máte dělat, ale budou s vámi ochotni i telefonicky stav konzultovat. Pokud vám předají spící kočičku, což se stává, řeknou vám, co máte dělat po jejím probuzení stejně jako vám řekli, že před operací kočička nesmí jíst

Nemůže kočku vykastrovat už chovatel?

Může. V současné době probíhá stále více a více výzkumů na téma časné kastrace (early spay/neuter). Tato otázka dokáže i příznivce a podporovatele kastrace rozhádat do nepříčetnosti. Je zde diskutována otázka, zda je vhodné kočičku kastrovat před pohlavní dospělostí (lze komunikovat s nejedním chovatelem plemene; v útulcích se čeká na dozrání z důvodu neznámého věku). Výzkumy, které zatím byly k dipozici (a odkazy na ně najdete na stránkách http://www.depurasangre.cz/kastrace.html), ovšem nepotvrdily, že by časné kastrace měly vliv ať už na délku kostí koček, na tvar/rysy obličeje kočky či na povahu kočky.


Časná kastrace (cca od 4 měsíců věku kotěte) je zcela nezávadná

Z hlediska majitele kočky, je  časná kastrace celkem vhodná. Jde o okamžité zamezení množení zvířete, které je v poslední době tolik oblíbené, a jde i o starost méně v novém domově. Výstavní podmínky jsou přizpůsobeny i kastrátům, tedy i člověk s výstavními ambicemi nepřijde zkrátka. 

Sousedovic kočka po kastraci přibrala a zhloupla

Tlustá může být i kočka nekastrovaná. Pokud jde o kočku, kterou majitelé nechali navyknout na stravu špatně, bude tlustá, ať je kastrovaná či ne. V dnešní době je na trhu tolik druhů granulí, že při správném dávkování a dostatečném pohybu kočičky je její obezita jen a pouze v rukou majitele. Otázka inteligence kočky zde není vůbec na místě – kastrace inteligenci kočky nezmění. Kastrace kočku pouze uklidní, ztratí zájem o zálety a bude si více užívat pohodlí domova.

A jaký máte na kastrace názor vy? Podělte se o ně v komentářích!

kocka na zadech

Lidé by měli mít dostatek informací, aby své kočce zpříjemnili a prodloužili život.

 

Autor článku: Jana Malinovská (kočkolimka)

LIDÉ TAKÉ ČTOU:

19 nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí majitelé koček
KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočku značkovat v domácnosti
Co si o nás naše kočky doopravdy myslí?
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Momo na skejtu

Zdroje:
Časopis Naše kočky
http://www.depurasangre.cz/kastrace.html – velice užitečné odkazy na výzkumy dokládající bezpečnost kastrace
http://cfa.org/Owners/CatCare/SpayNeuter/EarlySpayNeuter.aspx
http://www.petcarepractice.com/Neuterings/Cats.html
http://www.hillspet.com/en/us/cat-care/healthcare/benefits-of-neutering-a-cat
featured photo: http://www.catster.com/wp-content/uploads/2015/06/neuter-cat-cat-on-a-sofa-60632806.jpg

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (10)

 1. Bára

  Dobrý den,mám doma nalezenou kočičku Sněhulku a dala jsem ji na doporučení paní doktorky vykastrovat.Nelituji toho,je to opravdu venkovní kočka a co pak s koťátky.Ještě mám čistokrevnou kartouzskou kočku a té tento zákrok zachránil život,protože měla prasklou dělohu.
  Je to na zvážení každého,ale nic špatného na tom nevidím.
  U nás po vsi takových nechtěných koťátek pobíhá spousta…
  S pozdravem B.Nejezchlebová.

 2. Lucie

  Dobry den,kastraci urcite,mam doma tri kocky a kocoura. V byte a kastraci je mohu vzit i na zahradku uz jen kvuli tomu ze ja jsem pro ne dulezitejsi nez zalety takze neutikaj a naopak se drzi porad pobliz me. Dalsi je otazka premnozeni,tri z nich sem nasla vyhozene v lese 🙁

 3. Renata

  Hezký den všem. Řešila jsem kastraci kocoura a můj veterinář mi doporučoval počkat do deseti měsíců – ideálně do jednoho roku nebo alespoň co nejdéle. Dřívější kastrace u koček prý není takový problém, ale u kocourů se močové cesty vyvíjejí déle. Když se vykastrují moc brzo, tak podle jeho zkušeností pak mají v dospělosti nebo ve stáří často problém s čůráním. Zvládli jsme to i díky zimě. Když přišlo jaro a první touhy, tak už mu byl rok a šel pod kudličku. Mám kočku i kocoura, oba kastrované, a můžu potvrdit, že rozhodně líní nejsou, řádí stejně jako před kastrací a jsou v pohodě. Jsou jim 3 roky, takže uklidnění nejspíš přijde až s věkem :o)

 4. Jana

  vsetci rozumni a uvedomeli kastruju. tam nie je o com, a tento clanok to perfektne zhrnul. sama mam dve macky a dvoch kocurov, jasne ze vsetci kastrovani, a veru ziadna lenivost nenastala aj ked niekedy by som si to priala 😀

 5. Lenka

  Dobry den. Mam doma 15ti letou vykastrovanou kocinu,je vitalni a jsem za to,ze je kastrovana rada.Pred 3mesici se k nam pritoulala mala kocicka,cista,nebyla zablesena ani zacervena,jen zacala dospivat,tak se ji nekdo sproste zbavil. Po prvnim mrouskani jsme ji dali vykastrovat,za par dnu jdeme na stehy a pak zacne chodit i ven a verim,ze se rada bude vracet domu 🙂

 6. Eva

  Dobrý den, určitě kastrovat. Kočiček jsou plné útulky i ulice. Kastrované se netoulají, loví hezky a ani nesleduji, že by byly líné. Jen klidnější. Doma mám teď slepou kočičku, která taky půjde vykastrovat, protože její mrouskání je hodně „náročné“. Mňouká celé noci a počůrává všechno. Doufám, že jí to pomůže.

 7. Anonym

  Tak mám kastrované kočky…sice bylo mi líto, že nikdy nebudou mámy…ale koťátka bych neudala..a co s nimi…kočka nai neztloustla – i když by se mi to líbilo…ani nezhloupla 🙂

 8. Anonym

  Určitě jsem pro kastraci. Jsem veliký kočkomil a trhá mi srdce když jen zahlédnu někde nějakou číču. Přála bych si, aby co nejvíce kočiček z útulku našlo své milující majitele a ne aby se stále rodily další a další. Mám doma 2 kočičky a před 2 dny byly obě na kastraci. Nakonec jsem se bála já více než oni a v dnešní době už jsou veterináři tak schopní, že moje láska mají na bříšku ani ne 1cm velkou ranku o které skoro ani nevědí. Teď máme klid všechny 3. (jejich mrouskání probíhalo týden v kuse a po 2 hodinách se jen vystřídaly. Takže jsem určitě pro.

 9. Janina

  Dobrý den,

  máme doma dvě cca měsíc stará koťata. Jedno je kocour a druhá je kočka. Jsou to sourozenci z jednoho vrhu. Oba si je chceme nechat. Proto bych se chtěla zeptat, koho je lepší kastrovat dříve a v jakém věku? Nechci, aby se spářili a měli společně koťata.

  Vždy jsem doma měla pouze kocoury a ti se kastrovali, až když začali značkovat – rada veterináře. V tomto případě se ale bojím, aby už nebylo pozdě. Nikdy jsem kocoura společně s kočkou nechovala.

  Děkuji moc za odpověď.

 10. Anonym

  Jezdím se zvířaty na Kliniku do Havirova.Klinika neudela kastraci,až má číča 1rok,Z důvodu nemoci močových cest.Jinak tady všude čtu,běžné kastr.v 4 měsících.O pozdějších zdravot.probl.u tak mladych,nikdo nepíše,jsou i špatně viditelné,odhalitelné,málo který páníček se dívá jak kočka( kocourek,) trpí při čůrání.Mate stín někdo zkušenosti??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found