16.6.2015 Holidaycat.cz

KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočku značkovat v domácnosti

Důvod pro značkování může být různý – rivalita mezi kočkami, nevhodné stelivo, přílišná samota nebo třeba zdravotní problémy. Všechno je možné vyřešit, nejdříve je však třeba rozpoznat správný motiv kočky.

Značkování močí u koček je častým problémem chovatelů, zvláště těch, kteří chovají více koček najednou. Pronikavé látky v moči koček zanechávají trvající zápach, který může nezvratně poškodit látky, dřevo a další materiály. Ačkoliv existuje několik možností, jak omezit značkování, nikdo vám nemůže zajistit stoprocentní garanci absolutního odnaučení vaší kočky tohoto špatného zvyku.

Proč kočky značkují

Značkování močí je přirozeným sociálním mechanizmem pro kočky. Lidé možná tento zápach nepřijímají jinak než jako odporný puch, ale je to poněkud komplikovanější záležitost. Značkování pomáhá upevňovat teritoriální hranice a dává najevo ostatním kočkám, jak často se značkovač pohybuje v teritoriu. Dospělí kocouři často značkují, aby informovali samičky v okolí na svou způsobilost k páření.

Kastrace

Kastrace vaší kočky je ověřenou cestou jak zredukovat její potřebu značkování. Tato procedura řeší 90% všech případů značkujících koček, podle Human Society of the United States. Pokud je to možné, nechte provést kastraci už před šestým měsícem života, aby se co nejdříve eliminovala možnost potenciálního značkování. U samců je tato potřeba v dospělosti extrémní, proto čím déle budeme čekat na zákrok, tím se zvyšuje riziko i nadálého značkování.

Vyvarujte kočku stresu

Kočky jsou zvířata, která si vytvářejí velmi silné zvyky, proto dokonce i malé změny v rutině mohou přimět vaší kočku ke značkování. To obnáší například nového člena v rodině, nového mazlíčka, nebo miminko, nového spolubydlícího, dlouhá samota, nový nábytek, stěhování, divná kočka v sousedství a mnoho dalších věcí, o kterých ani nevíme. Značkování teritoria je způsob, jakým se kočky vyrovnávají se stresem. Cítí úzkost, a proto se snaží uvolnit stres pevným hájením vlastních zvyků. Zanechávání pronikavé moči je nejdůraznějším způsobem, jak dát najevo: „Jsem vystresovaný“. Jako značkování se bere i obyčejné čůrání různě po bytě, čímž kočka sabotuje nynější situaci. Popřemýšlejte, zda se u Vás doma něco v poslední době nezměnilo, co mohlo kočku vykolejit.


Nevíte si s vaší kočkou rady?

Značkuje a čůrá vaše kočka všude po bytě? Zkuste bachovy kapky na zklidnění
Prozkoumat účinky bachových kapek


Rivalita v domácnosti

Pokud je vaše kočka vykastrovaná od mala, neproběhla ve vaší domácnosti žádná změna a přijde vám, že váš mazlíček značkuje zkrátka pro svůj dobrý pocit, můžete zkusit ještě některá opatření. Například se ujistěte, že mezi vašima kočkami nepanuje rivalita, zvláště pak mezi samci. Pokud je jeden nový v domácnosti, je možnost, že si na sebe po nějaké době zvyknout. Trvá-li však tato situace více jak 2 měsíce, mě-li byste pouvažovat o umístění jedné kočky do jiné domácnosti, nebo pokud je to možné, dát alespoň jednoho kocoura na zahradu, či ho chovat v oddělené místnosti. Rivalita se může rovněž projevit v boji o vaší pozornost – toto platí zvláště, máte-li novou kočku nebo dítě. Proto je důležité věnovat té stávající kočce trochu více pozornosti než obvykle.

Tenhle záchůdek se mi nelíbí

Pokud kočka čůrá, kam nemá, může pomoci častější vyklízení záchůdku, změna steliva, nebo jeden záchůdek navíc. Zkuste dva záchůdky, každý dejte do jiné místnosti a s jiným stelivem. Je možné, že kočka bude chodit v drtivé většině na ten nový a váš problém bude objasněn.V každém případě by měl být kočičí záchod na klidném místě, kam nechodí příliš často členové domácnosti. Nejde o to, že by se kočka styděla, ale má ráda své soukromí a klid. Pokud máte záchod ve tvaru boudičky a vstup je chráněn vyklápěcím okýnkem, zkuste okýnko na nějaký čas vyndat – třeba má kočka blok s touto překážkou.

Samota

Ač se to může zdát možná neuvěřitelné, i ponechávání vaší kočky doma příliš dlouho může být katalyzátorem pro tento zlozvyk. Některé kočky těžko snášejí vaší nepřítomnost, zvláště trvá-li déle než zhruba 8 hodin. V tomto případě může markantně pomoci pořízení další kočky – dejte však pozor, aby nedošlo k oné rivalitě mezi kocoury a váš nynější kocour nezačal provádět ještě další protesty. V drtivé většině se však kočky i kocouři skamarádí a naopak ocení přátelského společníka. A vy budete mít na oplátku veselejší domácnost s občasnými neřízenými střelami, které se prohánějí z jedné strany na druhou.

Vyčistěte poškozené místo

Pokud už více koček máte a jedna z nich začne značkovat, umyjte okamžitě místo, protože to ostatní kočky můžou vzít jako signál a připojí se ke kolegovi se značkováním. Kočičí moč obsahuje amoniak, proto až budete místo čistit, vyvarujte se čistících prostředků obsahující tuto látku.

Navštivte veterináře

Značkování vaší kočky může být spojeno rovněž se zdravotními problémy, proto by jste si o tom měli pohovořit s vaším veterinářem. Značkování mohla způsobit psychická či léčitelná neurologická porucha, jako třeba úzkost. Infekce močové trubice a usazeniny nedaleko močového měchýře můžou způsobit vážné následky, pokud to necháme být. Promluvte si neprodleně s vaším veterinářem, pokud je pro vaší kočku náročné používat toaletu, nebo pokud si často čistí genitálie.

Stále nezabírá, nebo si nevíte rady?
Poptejte naší odbornou poradkyni!

 

NAPSAT DO KOČIČÍ PORADNY

 

Čtěte také:

KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak kočku odnaučit kousat a škrábat
KOČIČÍ DISCIPLÍNA: Jak odnaučit kočky škrábat nábytek
Jak pečovat o staré kočičky
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Kočičí gang

Zdroje:
http://www.ehow.com/how_2300143_keep-male-cats-from-spraying.html http://www.humanesociety.org/animals/cats/tips/marking_territory.html?referrer=http://www.ehow.com/how_2300143_keep-male-cats-from-spraying.html 

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comments (7)

 1. Mirka

  Dobrý den, mam4kocourky kastrovane ale uz dlouho znackuji doma i venku
  .četla jsem ze jsou nespokojené myslím si ze jim nic nechybí můžou být doma i venku chodí do každého pokoje nikde nemaj zákaz leží snama na sedackach mazli se přijdou se mazlit mam dve toalety stelivo pouzivame pořad stejne a kocicky jsou hodne let spolu myslim ze jsou na sebe zvyklí. prosim nevim proc to delaji.muzete poradit dekuji

  • jiři

   co se-tiká počtu záchodu tak na každou kočku má mít svůj plus 1 jako neutrální takže vám chyby 3

 2. Zdenek

  Dobry den, mame kocoura 7 let, 2x jsme se strhovali a nebyl problem, ale obcas v nasem nynijsim dome nam znackuje kdyz nejsme doma. Delam na smeny a zena s nasim rocnim prckem dost jezdi po navstevach a vyletech. Kocour je kastrovany, ma 2 zachody po jednom v kazdem patre. Ven nechodi. Doma muze kamkoli, ma vlastni calounene police v obyvaku a netusim s cim ma problem.muzete poradit? Naposled nam pocural 2x gauc a vcera novou malou detskou sedacku vo jsme potidili synkovi.

 3. Andrea

  Dobrý den
  Chci se zeptat mám doma kocourka kastrovaného a kočičku nekastrovanou ještě , kocourek ji pořád mlátí , je všude dokousana nejvíce na krku , kočička mi začla mrouskat a dnes jsem si všimla že značkuje zeď v místnosti po vystrikani dezinfekci jsem poznala že už tam curalapo třetí ,může to značkování být stresem nebo tím že začala mrouskat děkuji

 4. Milada

  Dobrý den.

  Taky už nevím co dělat. Mám dvouletou kočku vykastrovana a ročního kocoura taky vykastrovany. Byl kastrovany v 10mesicich. Znackoval mi v koupelně. Chvíli byl klid .Odstranila sem kobereček z koupelny vše vycistila. Ale něco mu vadilo i na novém koberečku. Tak ho tam nedávám. V poslední době mi znackuje dceřino křeslo. Nechápem proč. Vycistila sem to i savem. Aby to necitil. Deku z křesla taky vyprala i v savu. Dva dny byl klid a opět to pocural. Věnujeme se mu,že starší kočkou vychází vyborne.
  Ale zdá se mi že kocour je hodně vystraseny. Jakoby měl potíže z nervy. Je to možný a jak to odstranit.

 5. Anonym

  Dobrý den….chci se zeptat: máme 8leteho kocoura a půlročního kocoura….oba jsou kastrovaný…ten půlroční je kastrovaný teprve týden… Oba žijí v bytě…řekla bych že si celkem sedli až na pár pohlavků a když je to chytne tak se i honí po bytě ale vše je v dobrém.. žádné zlo mezi nimi není… V obýváku v posteli s námi večer leží pouze 8lety kocour…mrňousek chodí a je zvyklý spát s dcerami v pokoji…přes den se na složené sedačce oba kocouři střídají…. Mají v chodbě 2záchody…Včera se mi stala nemilá věc kdy jsem šla do koupelny a po návratu z koupelny jsem měla počůraný svůj polštář plus polštářek k sedačce.Je fakt že 8letý kocour je na mě dost fixovaný…Nevím který z nich to provedl každopádně se obávám že se to bude opakovat…Stalo se to teď poprvé… Nevíte prosím co s tím? Děkuji

 6. Ivana

  Dobrý den….chci se zeptat: máme 8leteho kocoura a půlročního kocoura….oba jsou kastrovaný…ten půlroční je kastrovaný teprve týden… Oba žijí v bytě…řekla bych že si celkem sedli až na pár pohlavků a když je to chytne tak se i honí po bytě ale vše je v dobrém.. žádné zlo mezi nimi není… V obýváku v posteli s námi večer leží pouze 8lety kocour…mrňousek chodí a je zvyklý spát s dcerami v pokoji…přes den se na složené sedačce oba kocouři střídají…. Mají v chodbě 2záchody…Včera se mi stala nemilá věc kdy jsem šla do koupelny a po návratu z koupelny jsem měla počůraný svůj polštář plus polštářek k sedačce.Je fakt že 8letý kocour je na mě dost fixovaný…Nevím který z nich to provedl každopádně se obávám že se to bude opakovat…Stalo se to teď poprvé… Nevíte prosím co s tím? Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found